Sponzorováno

Pozitivní myšlení a optimismus a zdraví – jaké účinky má síla pozitivního myšlení? 4.7/5 (10)

  • Pozitivní myšlení může mít řadu pozitivních účinků na zdraví. V tomto článku najdete vše o vlivu pozitivního myšlení na zdraví.
  • Pozitivní myšlení snižuje stres: Pozitivní myšlení a optimistický přístup mohou pomoci snížit úroveň stresu. Při pozitivním myšlení se zaměřujete na možnosti a řešení, což může snížit úzkost a napětí.
  • Zlepšení duševního zdraví: Optimistický postoj může pomoci při prevenci a zvládání depresivních stavů. Pozitivní myšlení a vnímání vlastních schopností mohou přispět k vyššímu pocitu štěstí a celkovému duševnímu blahu.
  • Zlepšení imunitního systému: Některé studie naznačují, že pozitivní myšlení a optimismus mohou mít pozitivní vliv na imunitní systém. Lepší imunitní funkce může vést k větší odolnosti vůči nemocem a rychlejšímu zotavení.
  • Zlepšení fyzického zdraví: Pozitivní myšlení může mít také vliv na fyzické zdraví. Například lidé s pozitivním postojem mají tendenci k lepšímu dodržování zdravých stravovacích a cvičebních návyků, což může přispět k lepšímu zdraví a prevenci rizikových faktorů.
  • Lepší mezilidské vztahy: Pozitivní myšlení může vést ke zlepšeným mezilidským vztahům a komunikaci. Lidé s pozitivním postojem mají tendenci být otevřenější, empatičtí a mohou přitahovat pozitivní energii do svého okolí.
  • Je však důležité si uvědomit, že pozitivní myšlení není zázračným řešením a nemůže vyřešit všechny problémy. Je důležité najít rovnováhu mezi pozitivním přístupem a realistickým pohledem na život.

S pozitivní myšlením jde v ruku v ruce šťastnější život a lepší zdraví

S pozitivní myšlením jde v ruku v ruce šťastnější život a lepší zdraví

Máte často pozitivní myšlení? Tak tady je jedna potěšující zpráva: Lidé s rodinnou anamnézou srdečních chorob, kteří mysleli pozitivně, měli o třetinu menší pravděpodobnost infarktu nebo jiné kardiovaskulární příhody během 5 až 25 let než lidé s negativnějším myšlením.

To je zjištění expertů. Zjištění platilo i u lidí s rodinnou anamnézou, kteří měli nejvíce rizikových faktorů pro ischemickou chorobu srdečníu pozitivních lidí z běžné populace byla o 13 procent nižší pravděpodobnost infarktu nebo jiné koronární příhody než u jejich negativních protějšků.

Pozitivní myšlení a své srdce

Mechanismus spojení mezi zdravím a pozitivitou zůstává ne úplně jasný, ale vědci mají podezření, že lidé s pozitivním myšlením mohou být lépe chráněni před zánětlivým poškozením ze stresu. Další možností je, že pozitivita pomáhají lidem lépe se rozhodovat o zdraví a životě a lépe se soustředit na dlouhodobé cíle. Studie také zjistily, že negativní emoce mohou oslabit imunitní odpověď.

Je však jasné, že mezi pozitivním myšlením a dobrým zdravím rozhodně existuje silné spojení. Další studie třeba zjistily, že pozitivní přístup zlepšuje výsledky a životní spokojenost v mnoha směrech – včetně traumatického poranění mozku, mrtvice a mozkových nádorů.

Můžete jednoduše myslet pozitivněji?

Ačkoli je většinou pozitivita něco, s čím jsme se narodili, a ne něco, co můžete ze své podstaty změnit, existují určité kroky, které můžete podniknout, abyste zlepšili svůj výhled a snížili riziko kardiovaskulárních onemocnění. Jaké?

Jednoduše se více usmívejte

Studie z University of Kansas zjistila, že úsměv – a dokonce i falešný úsměv – snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak během stresových situací. Vyzkoušejte tedy několik minut terapie smíchem, třeba když čekáte ve frontě nebo se vztekáte nad pracovní nebo rodinnou situací. Je těžké se třeba neusmát při sledování oblíbeného zábavného videa – zkuste youtube, srandovních videí je tam opravdu hodně.

Procvičte se v tom, abyste uměli přemýšlet jinak

Místo stresu z dopravní zácpy například oceníte fakt, že jste si mohli dovolit koupit auto a nebo strávit pár minut navíc posloucháním hudby, oblíbené audioknihy nebo zpráv. Prostě si rozumně připusťte, že s provozem nelze absolutně nic dělat a zaměřte se na to pozitivní v dané chvíli.

Vybudujte si odolnost

Odolnost je schopnost přizpůsobit se stresovým a/nebo negativním situacím a ztrátám. Odborníci doporučují:

  • Udržujte dobré vztahy s rodinou a přáteli.
  • Přijměte, že změna je součástí života.
  • Řešte problémy aktivně, je to než jen doufat, že problémy samy zmizí, nebo čekat, až se samy vyřeší.

Pozitivní myšlení a výhody pro zdraví

Výzkumníci nadále zkoumají účinky pozitivního myšlení a optimismu na zdraví. Mezi přínosy pro zdraví, které může pozitivní myšlení poskytnout, patří:

Sponzorováno

  • Delší život
  • Nižší míra deprese
  • Nižší úroveň úzkosti
  • Větší odolnost proti nachlazení
  • Lepší psychická a fyzická pohoda
  • Lepší kardiovaskulární zdraví a snížené riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění
  • Lepší zvládání během těžkostí a stresu

Není úplně jasné, proč lidé, kteří s pozitivně myslí, mají tyto přínosy pro své zdraví. Jedna teorie říká, že pozitivní přemýšlení vám umožní lépe se vyrovnat se stresovými situacemi, což sníží škodlivé účinky stresu na vaše tělo na zdraví.

A předpokládá se také, že pozitivní a optimističtí lidé mají tendenci žít zdravěji – mají více fyzické aktivity, dodržují zdravější stravu a nekouří ani nepijí alkohol v nadměrném množství.

Chcete změnu k lepšímu? Soustřeďte se na pozitivní myšlení

Máme pro vás malý úkol. Můžete se naučit proměňovat negativní myšlení v pozitivní myšlení. Tento proces je celkem jednoduchý, ale vyžaduje čas a praxi – koneckonců si vytváříte nový návyk (ten z vás udělá pozitivnějšího člověka).

Zde je několik způsobů, jak myslet a chovat se pozitivněji a optimističtěji:

Identifikujte konkrétní věci a oblasti života, které chcete změnit

Pokud se chcete stát optimističtější a zapojit se do pozitivnějšího myšlení, nejprve identifikujte oblasti svého života, o kterých obvykle přemýšlíte negativně, ať už jde o práci, každodenní dojíždění nebo vztah. Můžete začít v malém se zaměřením na jednu oblast a přistupovat k ní pozitivněji. Postupně přidávejte další a další oblasti života.

Kontrolujte se

Během dne se pravidelně zastavte a zhodnoťte, co se stalo, co se povedlo a co ne. Pokud zjistíte, že vaše myšlenky jsou převážně negativní, zkuste najít způsob, jak je stočit směrem k pozitivitě.

Buďte otevřeni srandě, vtipu a humoru

Dejte si svolení k úsměvu nebo smíchu, zvláště v těžkých chvílích. Hledejte humor v každodenních událostech. Když se naučíte životu smát, budete se cítit méně ve stresu. Jsou na to studie.

Dodržujte zdravý životní styl

Snažte se cvičit zhruba 30 minut po většinu dní v týdnu. Můžete to také rozdělit na 10minutové kusy času během dne. Cvičení může pozitivně ovlivnit náladu a snížit stres. Dodržujte zdravou výživu, která povzbudí vaši mysl a tělo. A naučte se zvládat stres.

Obklopte se pozitivními lidmi

Zajistěte, aby ti ve vašem životě byli pozitivní a veselí lidé, na které se můžete spolehnout a poslechnout si od nich užitečné rady a zpětnou vazbu. Negativní lidé mohou zvýšit vaši hladinu stresu a přimět vás pochybovat o vaší schopnosti zvládat stres zdravými způsoby.

Procvičujte si pozitivní řeč

Začněte tím, že se budete řídit jedním jednoduchým pravidlem: Neříkejte sobě nic, co byste neřekli nikomu jinému. Buďte k sobě vstřícní a občas se povzbuďte (ne, není to divné). Pokud se do vaší mysli dostane negativní myšlenka, racionálně ji vyhodnoťte a odpovězte si tím, co je na ni dobrého. Přemýšlejte o věcech, za které jste ve svém životě vděční.

Níže je několik příkladů pozitivního a negativního myšlení. Zkuste vždy myslet pozitivně:

Negativní myšlení Pozitivní myšlení
Nikdy předtím jsem to nedělal. Je to příležitost naučit se něco nového.
Je to příliš komplikované. Podívám se na to z jiného úhlu.
Nemám prostředky. Nezbytnost je matka vynálezu.
Jsem líný to zvládnout. Nebyl jsem schopen to zařadit do svého časového plánu, ale mohu znovu prozkoumat některé svoje priority.
V žádném případě to nebude fungovat. Můžu se pokusit, aby to fungovalo.
Je to příliš radikální změna. Pojďme riskovat.
Nikdo se neobtěžuje se mnou komunikovat. Uvidím, jestli se mi podaří otevřít nové komunikační kanály.
V tomhle se nezlepším. Ještě to zkusím.

 

Cvičte pozitivní myšlení každý den

Pokud míváte negativní myšlení, nečekejte, že se ze dne na den stanete optimistou. Ale s praxí nakonec vaše myšlení bude obsahovat méně sebekritiky a více sebepřijetí. Můžete být také méně kritičtí vůči světu kolem vás. Praxe je klíčem.

Když je váš duševní stav obecně optimistický, dokážete lépe zvládat každodenní stres konstruktivnějším způsobem. Tato schopnost může přispět k široce sledovaným zdravotním přínosům pozitivního myšlení.

A naše poslední rada – zkuste muziku

Pokud zkoušíte myslet pozitivně, hodně pomáhá pozitivní hudba. Prostě na youtube.com napište „positive thinking music“ a vyberte. Hned vám to půjde o něco lépe.

Sponzorováno

A co vy? Myslíte pozitivně? Trénujete pozitivní myšlení? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

A také si přečtěte

Zdroj článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva