Sponzorováno

Polyneuropatie končetin a její léčba 4.69/5 (62)

Polyneuropatie končetinPři polyneuropatii nezjistíte, zda vám teče ze sprchy teplá nebo studená voda, neudržíte rovnováhu nebo vám nesnesitelně brní prsty. Dáša se na cukrovku léčí již třicet let. Vidí stále hůř, prsty má věčně spálené a nohy má plné mravenců. „Doktorka mi řekla, že polyneuropatii mají diabetici předurčenou,“ vzdychne si.

„Polyneuropatie je systémové onemocnění nervů, které odstupují od míchy. Postihuje především dolní končetiny, obvykle se projeví nejprve na chodidlech a postupuje nahoru. Většinou symetricky, ale jedna končetina může být více postižena,“ představuje nemoc MUDr. Jana Martinková, CSc., z neurologické kliniky. „K prvním příznakům patří porucha citu, velmi výrazné prožívání bolesti, časté bývá brnění, mravenčení nebo brnění v prstech či nepříjemné pocity tepla. Při polyneuropatii nemusíte cítit při chůzi podložku, při sprchování nerozeznáte teplou a studenou vodu, můžete mít problémy s rovnováhou,“ konkretizuje neuroložka.

ALKOHOL ÚTOČÍ

Největší skupinu pacientů s polyneuropatií tvoří diabetici, následují alkoholici, v celosvětovém měřítku je hlavní příčinou lepra. Nervy může poškodit i herpes, celiakie, borelióza, chemoterapie, některé léky nebo operace.

„Při cukrovce se poškozují cévy, nervy nedostávají dost krve a zanikají. Proto je důležité disciplinovaně dodržovat léčebný režim,“ zdůrazňuje doktorka Martinková. Disciplína však bývá problém spíše u alkoholiků. „Alkohol poškozuje nervy přímo, navíc, alkoholikům chybí mnoho vitamínů, hlavně skupiny B, jejich strava bývá chudá i na bílkoviny. V pozdějších stádiích jsou poškozená i játra a kouření přináší potíže s cévami na nohou,“ objasňuje MUDr. Jana Martinková.

Diagnostika polyneuropatie

Nejčastěji přijdou pacienti s nesnesitelným brněním nebo s mravenčením v prstech. „Při určení diagnózy zvažujeme subjektivní příznaky, klíčová je však elektromyografie,“ říká MUDr. Jana Martinková. Existují dva typy.

Stimulační elektromyografie

Prvním je stimulační elektromyografie, při níž se povrchovými elektrodami nalepenými na kůži končetin změří, jak rychle přes ně vedou nervy. „Slouží k rozlišení, zda je poškozen přímo neuron, nebo obal nervu.“

Jehlová elektromyografie

Druhým způsobem je jehlová elektromyografie, která je bolestivější. „Aktivitu svalů monitorujeme jehličkou, zapíchneme ji do svalu a zaznamenáváme i v klidu, i když je aktivní. Na základě toho rozlišíme, zda je nerv poškozený, nebo ne. Někdy zjistíme, že nejde o nervové, ale o svalové poškození,“ dodává MUDr. Jana Martinková.

BEZ TRPĚLIVOSTI TO NEJDE

Pokud neurologické vyšetření potvrdí polyneuropatii, je to jen začátek. „Musíme zjistit příčinu. Následuje biochemie, vyšetření jater, ledvin, štítné žlázy a další. Někdy i vyšetření mozkomíšního moku, genetické vyšetření či biopsie nervu. V první řadě je třeba léčit to, co nefunguje. Když příčinu nezjistíme, volíme symptomatickou léčbu,“ říká neuroložka. První volba při léčbě neuropatické bolesti jsou antidepresiva a antiepileptika, protože ovlivňují bolest stejným způsobem jako nervový systém.

Sponzorováno

„Pacienty to někdy zaskočí a nebývají nadšeni, ale dnešní moderní přípravky mají méně nežádoucích účinků,“ zdůrazňuje MUDr. Jana Martinková. Další možností jsou opiáty, diabetici dostávají i vitamíny skupiny B a léky na rozšíření cév. „Léčba je dlouhodobá, ale pacienti očekávají, že léky zaúčinkují rychle. Brnění, svalová slabost a jiné obtíže odeznívají pomalu nebo vůbec, ale může to být i naopak.“

MŮŽE TO BÝT DRAMA

Polyneuropatie může probíhat dramaticky a na jednotce intenzivní péče si poležíte i velmi dlouho. „Měli jsme pacienta, který na první pohled nevypadal v jakém vážném stavu je. Připomínal simulanta, mysleli jsme si nejprve, že je na tom docela dobře. Naštěstí, byl vzorný pacient a dnes se má výborně,“ dodává doktorka.

Již bez amputace – MDM terapie

V Česku začaly používat při léčbě diabetické neuropatie MDM terapii, která některé pacienty zachránila od amputace. Terapie využívá malé impulsní proudy, které působí na podkorová oblasti mozku. Mezimozek má prostřednictvím neurohormonů a neurotransmiterů pod palcem orgány spojené s prokrvením tkání a jejich metabolismem. „Prostřednictvím dvou malých elektrod, které má pacient během půlhodinové terapie na čele a zátylku, se mění práh vnímání bolesti – zvýší se hladiny hormonů štěstí, uleví se vám od bolesti, zlepší se prokrvení, regenerace tkání a hojení ran,“ vysvětluje princip léčby diabetolog MUDr. Emil Záhumenský z pracoviště ve Zlíně.

Vhodnými kandidáty na MDM terapii jsou především pacienti s chronickou neuropatickou bolestí, kterým standardní léčba nepřinesla úlevu nebo ji nezvládají pro výrazné vedlejší účinky, ale i pacienti s poruchami spánku, kterými trpí právě pro tyto potíže. Lépe se s ní zvládají i bolesti po popáleninách, úrazech nebo po operacích.

„Sledovali jsme patnáct pacientů, kteří měli nezahojiteľné rány a lékaři jim doporučili amputaci. Čtrnácti se po terapii stav výrazně zlepšil nebo se rány zahojily a amputaci se vyhnuli,“ dodává MUDr. Emil Záhumenský. Celkově podstoupilo MDM terapii asi 850 lidí, nejčastěji se silnými neuropatické bolesti. Zdravotní pojišťovny ji neproplácejí, standardní cena pro diabetiky je 9 900 korun. V rámci desetidenní kúry se stimulace elektrodami aplikuje třináct krát. Měli už i pacienty ze Slovenska, konzultace je bezplatná.

Kdo nemůže

Kontraindikací MDM terapie je kovový předmět v horních oblastech lebky, nemohou ji podstoupit lidé do ​​osmnácti let, těhotné ženy, epileptici, lidé se závažnými poruchami srdečního rytmu, se zavedeným kardiostimulátorem, s těžkou formou proliferativní diabetické retinopatie a psychiatričtí pacienti, zvláště schizofrenici.

Co ničí nervový systém

 • cukrovka
 • alkohol
 • onemocnění štítné žlázy
 • onemocnění jater
 • chronické selhání ledvin
 • nádorové onemocnění a chemoterapie
 • drogy
 • některé léky
 • borelióza
 • HIV
 • herpes zoster
 • chronická trauma – opakované pohyby
 • akutní trauma – chirurgické poranění
 • celiakie

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si o alkoholové neuropatii

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  13 Komentářů u článku “Polyneuropatie končetin a její léčba”

  1. Marcela Maurerová napsal:

   , paní dr. však říká, že na to není léčba. PomozteMaurerová

  2. Filip Havlíček napsal:

   Vidí stále hůř, prsty má věčně spálené a nohy má plné mravenců. „Doktorka mi řekla, že polyneuropatii mají diabetici předurčenou,“ vzdychne si

   – Tak je pani doktorka debilní kráva, když takhle hnusně mluví o DM. Trošku respektu a nějaká motivace k diabetikům, ne?

  3. Milena napsal:

   Zajímalo by mě,zda se dá úplně vyléčit neuropatie u cukráře typ.II. Jde o odumírání nerv.nohou a cév v mozku.Mému muži údajně proces zpomalují lékama s tím, že to vyléčit nejde,tuddíž dlouhodobé utrpení? Neustále si stěžuje na mravenčení a otok rukou a bolest nohou, neudrží rovnováhu a má „motolici“ v hlavě chodí s velkou obtíží, do toho je hrozně pesimistický dá se s tím něco dělat nebo usnadnit péči o něj? předem děkuji za odpověď

  4. Lucie napsal:

   Dobrý den, můj 9ti letý syn začal trpět na páleni a velmi bolestivé brnění nohou a hlavně prstů u nohou. Vždy je tento stav doprovázen horečkou do 39 stupňů Celsia. Tím stejným ve stejném věku jsem si prošla I já. Prodělala jsem řadu různých vyšetření a nikdo na nic nikdy nepřišel. Může se prosím jednat o polyneuropatii a co lze dělat. Dekuji Horáková Lucka c.a.luci@seznam.cz

  5. Alfred žyla napsal:

   Prosím o radu trpím polyneuropatyi jaká to je nevím neurolog mi předepsal Lyricu nebo Cymbaltu tyto léky jsem nesnášel působily mi neblaze na nervovou soustavu,tak že byly vysazené kupují si milgammu,ale ta mi moc nepomáhá.Byl jsem na EMG kde byla zjištěna těžká polyneuroptye,zhoršila se mi chůze zakopávám,tratím rovnováhu jsem velmi nejist při chůzi,hlavně se schodu,ale i po ulici,léky mi neordinují a já jsem čim dal horši,už jsem si pořídil hůlku.
   Prosím poraďte,děkují Žyla

   • Karel napsal:

    Zdravím taktéž trpím neuropatií a už jsem z toho , poněkud ,,,,, hodně nervozní , poradí někdo ? beru cca 8 prášků a nic už rok a půl .

   • Novotný Jiří napsal:

    Dobrý den,
    četl jsem Váš dotaz. trpím dost podobným problémem polyneuropatie a ptám se zda Vám někdo dobře poradil co dělat. Pokud ano, poprosil bych o zprávu.

    Děkuji a zdravím, Jiří Novotný

  6. Ondřej krivanka napsal:

   Měl bych zájem o terapí MDM.
   Prosí o další informace.
   Krivanka

  7. Zdenka Skálová napsal:

   Polyneuropatii mám už několik let.Pomáhá mi to, že se každé ráno a večer postavím do lavoru , kde mám rozpuštěnou mořskou sůl a pak namažu nohy konopnou mastí.Víc mě trápí každé sebemenší poškození pokožky na nohou, špatně se hojí.

  8. Vlasta Klimešová napsal:

   Mám polyneuropatii již 12 let. problémem je, že občas ztrácím rovnováhu a upadnu. Prostě kecnu. Nejsem schopná sama vstát a nevím, kam se obrátit o pomoc. Sousedi na vesnici taky stárnou. Na 112 by přijeli hasiči, policie a sanitka. Když mi jinak nic není, co dělat.

   • Pavel napsal:

    Po operaci prostaty ozařování 2 roky prujmy AI z ostění chřipce 2mes pocení začaly problémy paleni Osek brnění nohou unava motani zjištěny poškození periferních nervů bkomplex ne! Nohy zdrevenely b 12 inj.taky ne .všechny krevní testyok jen vysoký tlak začal jsem na tlak prestavance zlepšil se .a pravidla nohy lepší ale celková ztuhlost.! Co stim ?

  9. Richard napsal:

   Pozor na anibiotika Cifloxinal ze skupiny Fluorochinolony, nekteří idioti to předepisují i když vědí, že to má devastující účinky.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva