Magnetoterapie – forma fyzikální terapie 4.96/5 (23)

Sponzorováno

Magnetoterapie Ptáme se přímo u zdroje – doktorky, internistky. Mohl byste alespoň stručně vysvětlit, co je magnetoterapie? Může při některých diagnózách i škodit? Může se používat tzv. magnetická deka?

Odpovídá Prof. MUDr. MARIAN Bátovská, CSc. internista
Elektromagnetické pole se považuje za jeden z projevů existence hmoty. Elektrické a magnetické vlastnosti látek jsou způsobeny elektricky nabitými částicemi hmoty. Projevují se tehdy, když počet kladných a záporných elementárních nábojů v daném prostoru není stejný. Pohybující se elektrický náboj ve vodiči vytváří elektrický proud a magnetické pole kolem vodiče.

Magnetoterapie, která v rehabilitaci využívá vlastnosti magnetického pole, nepatří mezi standardní léčebné rehabilitační metody. Lze ji spíše zařadit mezi pomocné, podpůrné metody. Používá se např. při rehabilitaci pacientů s některými zlomeninami končetin, kde se zjistil její příznivý účinek při vstřebávání doprovodného otoku. Zkušenosti s magnetoterapií mají tedy kromě rehabilitačních lékařů i chirurgové a traumatologové, kteří opatrně uvádějí, že zaznamenali její pomocný léčebný efekt u některých pacientů. O škodlivosti magnetoterapie nebo o účinku použití magnetické deky nejsou vědecké zprávy.

Princip magnetoterapie a její vliv na zdraví

Již od svého vzniku je život na Zemi pod vlivem elektrických a magnetických polí. Bez jejich působení by nebyl život vůbec možný. Kdyby neexistovalo magnetické pole země, nemohla by do buňky vstoupit ani jediná molekula potřebných látek. Toto pole umožňuje látkovou výměnu, přeměnu a vylučování zplodin v živé buňce. Tato skutečnost je známa již po tisíce let, ale nejlepší důkaz poskytl kosmický výzkum. Po prvních letech ve vesmíru měli kosmonauti vážné zdravotní problémy. Mluvilo se tehdy o „vesmírné nemoci“. Za krátký čas se však zjistilo, že příčinou je nedostatek zemského magnetického pole uvnitř kosmické lodi. Od té doby, co NASA zabudovává do kosmických lodí generátory vytvářející umělé magnetické pole, je tento problém vyřešen.

Siločáry zemského pole mají severojižní směr a v současné době má zemský magnetismus hodnotu přibližně 0,047 mT (milites) což odpovídá ve starších jednotkách 0,47 G (Gauss). Jeho hodnota klesá od pólů směrem k rovníku a pulsuje denním i ročním rytmem. Alarmující je skutečnost, že intenzita magnetického pole Země poklesla za posledních 500 let o 50 % a nadále klesá! Nemoci způsobené tímto poklesem jsou nazývány syndromem nedostatku magnetického pole.

Umělé magnetické pole vzniká průchodem elektrického proudu vodičem nebo cívkou. Kolem vodiče vznikají prstencové siločáry magnetického pole. Pokud vodičem protéká pulzní elektrický proud, vzniká v jeho okolí pulsní magnetické pole. Naopak, pokud působí nějaké proměnné magnetického pole na vodič, ale i na živou nervovou, svalovou či jinou buňku, objeví se zde protékající elektrický proud. Tento jev se nazývá elektromagnetická indukce a hraje významnou roli při vysvětlení vlivu magnetického pole na živý organismus.

Magnetoterapie a její účinky

Magnetoterapie spočívá v působení umělého magnetického pole určitých parametrů na lidský organismus. Jedná se tedy o fyzikální terapii, při které je generováno velkoplošně pulsní magnetické pole nízké frekvence. Elektrické proudy vyvolané pulzním magnetickým polem mírně zvýší teplotu exponované tkáně, a to o 0,5 až 1 ° C.

Sponzorováno

Regenerační a léčebné účinky magnetického pole jsou lidem známy více než 2 000 let. Primitivní magnetoterapie byla používána již před několika sty lety na evropském i africkém kontinentu. Naši předkové znali účinky magnetického pole tvořeného jediným přirozeným magnetem – minerálem, kterým je magnetovec. Znali přitažlivou sílu působící na železné předměty a přisuzovali jí božský původ. Destičky magnetovce přikládali na rány a bolestivá zranění s cílem urychlit hojení a odstranit bolest. Později se drť magnetovce přidávala do medu a vína čímž vznikal tzv. nápoj věčného mládí.

Úroveň současných moderních poznatků umožňuje účinně využívat pulsního nízkofrekvenčního magnetického pole v medicíně, koupelové léčbě i při domácí rehabilitaci. Pulzní nízkofrekvenční magnetické pole pozitivně ovlivňuje biochemické a biofyzikální reakce v buňkách, mezi buňkami a stejně zlepšuje průchodnost buněčných membrán. Výsledkem tohoto procesu je skutečnost, že buňky jsou ve zvýšené míře zásobovány kyslíkem a ostatními důležitými látkami, čímž se zlepšuje proces látkové výměny.

V buňce jsou růst a funkce řízeny elektromagnetickými kmity. Narušení těchto informací vede k těžkému poškození buněk – ke vzniku nemoci. K takovému narušení buněk může docházet vlivem nedostatku magnetické energie. Induktivními účinky magnetického pole je možné narušený řídící systém buňky vyrovnat. Škodlivé vedlejší účinky jsou při použití magnetoterapie absolutně vyloučeny. Magnetismus znamená živou energii, která představuje pohon pro životně důležité pochody v těle. Měření funkce buněčných membrán ukázalo, že intenzita kmitání buněk klesá se závažností nemoci. Přiváděny kmity podporují energeticky nemocnou buňku. Dostávají ji zpět na správnou frekvenci. Tento postup v žádném případě nezatěžuje tělo, protože se jedná o přírodní biologickou metodu. Magnetická energie je původní energií a je obsažena v každé molekule, každé buňce. Krásnou vlastností přírody a její energie je jednoduchost; doufejme, že její plnost a hloubku postupně rozřešíme a pochopíme. Shrneme-li tyto poznatky, dá se obecně říci, že pulsní magnetické signály kladně působí na obnovu narušeného elektromagnetického pole a tím se vzbuzuje přirozená regenerace poškozené části.

Magnetoterapie má při správné aplikaci otevřít porušeno cesty k autoregulaci a autoreparaci organismu, protože lidský organismus je obdařen touto schopností a jakékoliv onemocnění pak znamená její narušení. Kromě lokálního působení na tkáň, aktivuje magnetické pole celou řadu obranných systémů organismu, jako například imunitní, zvýšený účinek bakteriofága, ovlivnění vegetativního systému, apod.

Magnetoterapie jako léčebná metoda

Magnetoterapie je v odborných kruzích pokládána za jednu z nejbezpečnějších a nejúčinnějších fyzikálních léčebných metod a bývá často nazývána „léčebnou metodou 21. století“. Někdy se kladný vliv magnetoterapie obtížně objasňuje, i když pacientům nesporně pomáhá. Proto správné a uvážlivé podávání magnetoterapie v rámci léčebného plánu je zcela na místě iv době farmakologické exploze a nových šetrných operačních postupů.

Účinky pulzního magnetického pole

 • analgetický efekt – utišuje bolest
 • protizánětlivý účinek
 • urychluje proces hojení a regeneraci buněk
 • rozšiřuje cévy a zlepšuje prokrvování v místě aplikace
 • posiluje a stabilizuje kostní tkáň, napomáhá k regeneraci kloubní chrupavky a meziobratlových plotének
 • relaxační účinek na svaly – odstraňuje svalové spasmy, blokády a křeče.

A co vy? Byli jste někdy na magnetoterapii? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte…

VIDEO: Vyjádření fyzioterapeutky o magnetoterapii

VIDEO: Základní účinky magnetoterapie

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  7 Komentářů u článku “Magnetoterapie – forma fyzikální terapie”

  1. […] procedury patří léčba ultrazvukem, interferenční proudy, diadynamické proudy, magnetoterapie, diatermie, hydrogalvan, ionoforéza a rebox. Trvání většiny elektroléčebných procedur je 15 […]

  2. […] masti, které bolest utlumí, či různé gely s podobným účinkem. Zlepšit stav může i magnetoterapie, elektroléčba či terapeutický laser. Operace je až poslední možností a je třeba si […]

  3. Karel Benak napsal:

   Zdravím. Prosím o info – jakým směrem jsou magnetické siločáry při aplikaci magnetoterapie na koleno / solenoidní civka /. Odhadl bych, že polarizace severního pólu je směrem do těla a ne dolů do končetiny. Ale nevím to. Děkuji. K.B.

  4. Ján B. napsal:

   Dobrý deň,
   momentálne sa liečim na akútny zápal zväčšenej prostaty a infekcie močových ciest bez výraznejšieho zlepšenia. Podľa informácií, ktoré som získal, by magnetoterapia mohla zlepšiť môj stav. Prosím o Váš názor a odporúčanie na kúpu overeného prístroja s účinným pôsobením. Ďakujem

   Ján z Bratislavy

   • Rehabilitace.info napsal:

    MGT má mj. protizánětlivé účinky, tlumí bolesti a spasmy související se zánětem močového měchýře, stimuluje hojení, zlepšuje efekt antibiotické léčby, urychluje hojení a lze ji používat i v preventivním režimu.

  5. Jiří napsal:

   Dobrý den,
   prosím sdělte mi, kde pracuje nebo pracovala Prof. MUDr. MARIAN Bátovská, CSc. a jaký je její vztah k Prof. MUDr. MARIAN Bátovskému, CSc.
   Děkuji.

  6. Jiří Zajíc napsal:

   Dotaz: Který druh elektroléčby je možný použít na kloleno, když mám v kolením kloubu kovový předmět. Tento předmět mi tam byl vložen při provádění artroskopie.
   Děkuji za odpověď.
   S pozdravem
   Jiří Zajíc

   • Rehabilitace.info napsal:

    I magnetoterapii. Chirurgické náhrady a podobné předměty musí být vyrobeny z nemagnetických materiálů. Ale jistě vám na tuto otázku odpoví váš lékař.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva