Sponzorováno

Cuketa a zdraví – jeden z nejzdravějších druhů zeleniny 4.83/5 (59)

Cuketa a zdraví - jeden z nejzdravějších druhů zeleninyJsou její plné tržiště a obchody. Skvěle vypadá a ještě lépe chutná. Navíc je i velmi zdravá a plná vitamínů. Chcete detoxikovat tělo či zhubnout? Tak nemeškejte a šup s ní na pánev. Cuketa je pro vás v tom případě jako stvořená.

Zdravá cuketa

V tomto případě platí, komu se zelení – tomu se nelení. Zelená cuketa totiž obsahuje množství provitaminu A, který proniká hluboko do těla, až ke jádrům buněk, čímž ovlivňuje vaše celkové zdraví a dodává vám energii. Bez ní bychom byli unavení a nic by se nám nechtělo dělat. Proto zmiňovaná záměna v pořekadlu. Kromě toho obsahuje tato chutná zelenina ještě:

 • karoteny
 • minerály: hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor
 • vitamíny: A, B, C
 • vlákninu
 • asi 91% vody.

Jeden z nejzdravějších druhů zeleniny

Pokud jste dosud cuketu podceňovali a dávali od ní ruce raději pryč, možná toho budete nyní litovat. Cuketa je skutečně velmi zdravá, čemuž nasvědčuje i fakt, že je skvělým prostředkem detoxikace organismu. Kromě toho, že dokáže vaše tělo vyčistit od toxinů, je díky vysokému obsahu vody i málo kalorická a vhodná při úmyslu snížení hmotnosti, resp. při redukčních dietách.

Nejdietnější příprava cukety spočívá v krátkém podušení na pánvi. V této verzi obsahuje asi 20 kalorií na 100 gramů pokrmu. Dopřát si ji však můžete i ve formě polévek, či grilovanou, také si ji můžete usmažit, či připravit si z ní spolu s bramborami placky, což však při dietě určitě nedoporučujeme. Použít ji můžete i syrovou, stačí si ji nakrájet do salátu. Cuketa je vhodná při jakékoli redukční dietě.

Cuketa působí příznivě na:

Sponzorováno

 • odkyselení organismu
 • detoxikuje a odvodňuje
 • zlepšuje pohyblivost střev, příznivě působí na trávení
 • má antibakteriální účinky
 • uklidňuje a působí proti stresu
 • posiluje svaly a srdce
 • vhodná při cukrovce, dně, revmatismu, problémech s ledvinami
 • zvyšuje imunitu organismu
 • pomáhá udržovat štíhlou linii
 • zlepšuje činnost mozku.

Která cuketa je nejlepší?

V obchodě vybírejte mladé, světlezelené a tenčí kousky. Slupku nevyhazujte, protože i v ní se nachází množství živin, minerálů a vitamínů. Mladá cuketa, která ještě nemá jadérka se připravuje i se slupkou, nakrájená na kolečka. Před použitím ji však nezapomeňte pořádně umýt. Pokud máte možnost, zasaďte si ji v zahrádce, pokud ne, volte raději koupi na osvědčených tržištích.

Nejlepší je koupit malé, pevné a hrubé zelenobíloskvrnité cukety. Velké plody mají zbytečně mnoho vody. Pokud při přípravě jídel kombinujeme cukety s jinými druhy zeleniny, jakými jsou červená paprika, rajčata, cibule, česnek, dostáváme ideální poměr účinných látek, skvělou chuť a dokonalý účinek. Pokud nechceme, abychom její přípravou ztratili mnoho důležitých živin, a přitom chceme, aby náš organismus zeleninu optimálně zužitkoval, připravujeme ji dušením na troše oleje. Provitamin A se totiž rozpouští v tucích. Cuketu je ideální ochucovat čerstvými bylinkami (estragon, oregano, meduňka citronová), které mají blahodárný vliv na střevní flóru a podporují nevtíravou aroma zeleniny.

Dáváte si občas cuketu? Dá se udělat mnoha různými způsoby.

Ještě si u nás o cuketě přečtěte

VIDEO: Cuketa a co jste o ní nevěděli

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva