Skolioza – příznaky, příčiny a léčba 4.68/5 (19)

Sponzorováno

  • Skolióza je patologické zakřivení páteře, které může být viditelné jako boční ohyb páteře ve tvaru "S" nebo "C". Tato deformita páteře může postihnout lidi různého věku a závažnost může být od mírné po velmi závažnou.
  • Skolióza může být klasifikována jako idiopatická (neznámá příčina), neuromuskulární (způsobená nervovými nebo svalovými problémy) nebo strukturální (způsobená anatomickými abnormalitami).
  • Symptomy skoliózy mohou být: Nerovnoměrné postavení ramen nebo boků. Bolest zad nebo zad při dlouhodobém stání nebo chůzi. Viditelně zakřivenou páteř při ohlédnutí na záda. Problémy s dýcháním nebo srdečními problémy u jedinců s velmi vážnou skoliózou, která ovlivňuje hrudník.
  • Léčba skoliózy závisí na její závažnosti, věku pacienta a příčině. Následující jsou obvyklé metody léčby: Pravidelné sledování: U mírné skoliozy může být postačující pouze pravidelné sledování stavu páteře lékařem. Fyzikální terapie: Fyzikální terapie a cvičení mohou pomoci posílit svaly kolem páteře a zlepšit držení těla. Mohou být užitečné zejména u dětí a adolescentů s mírnou skoliózou. Ortotické pomůcky: U některých pacientů může být předepsána ortotická pomůcka, jako je korzet, který má za úkol zabránit dalšímu progresu skoliózy. Používání korzetu je často indikováno u dětí s mírnou až střední skoliózou. Chirurgie: Pokud je skolioza velmi závažná nebo progreduje navzdory konzervativní léčbě, může být nezbytná chirurgická intervence. Operace se obvykle provádí korekčními operacemi páteře a použitím speciálních implantátů a šroubů k upevnění páteře v požadované poloze.
  • Důležité je, aby byla skolióza diagnostikována a léčena co nejdříve, zejména u dětí a adolescentů, protože časná intervence může pomoci zabránit progresi deformity páteře. Pacienti s diagnózou skoliozy by měli pravidelně sledovat ortopeda nebo specialistu na páteř, aby se zajistilo správné řízení a léčba.

Skolioza - příznaky, příčiny a léčbaSkolióza – chorobné vychýlení páteře – postihuje lidi všech věkových skupin, ale nejvíce děti ve školním věku. Běžně se setkáváme s názorem, že dnes už skoro každé dítě ve školním věku má nesprávné držení těla, tedy skoliózu. Není to docela tak. Přestože je název onemocnění odvozen z řeckého slova skoliosa, což znamená křivý, pokřivený. Deformita postihuje asi 3% populace a u 0,3% onemocnění může být závažně invalidizující. Jde o jedno z nejrozšířenějších onemocnění páteře. O onemocnění můžeme hovořit až tehdy, když pozorujeme:

  • chorobné a viditelné vychýlení páteře doleva či doprava, které je větší, než deset stupňů,
  • trojrozměrnou deformaci, při které je vykřivení spojené s rotací.

Jak vzniká skolióza?

Asi pětina skolióz vzniká po úrazu, při zánětlivých, nádorových, vrozených, či revmatických onemocněních. Až 80% skolióz tvoří idiopatické sklerózy, při kterých přesná příčina zatím není objasněna.

Mezi rizikové faktory skoliózy patří:

  • charakter růstu,
  • aktuální výška během pohlavního a kostního zrání,
  • rodinný výskyt.

Nejčastěji se udávají tyto příčiny vzniku skoliózy:

  • více než 80% případů představuje neznámá příčina onemocnění, tzv. idiopatická skolióza. Většinou se objevuje v dětství ve věku od 10-18 let.
  • jednostranné pracovní zatížení
  • množství případů vzniká na genetickém podkladě
  • choroby dětského věku (rachitida, osteomalacie)
  • zánětlivé onemocnění páteře a okolí
  • při úrazech páteře a hrudníku
  • po operacích hrudníku
  • v řadě případů vzniká sekundární vedle základní poruchy, například při poliomyelitidě (dětské mozkové obrně), vrozených abnormalitách nebo progresivních svalových dystrofiích

Skolióza se nejčastěji projeví v dětství, ve věku 10 až 18 let. Vykřivení o velikosti 30 stupňů a více, je pět až desetkrát častěji u dívek, jak u chlapců. Progresivní skolióza postihuje zejména rychle rostoucí dívky.

Porovnání páteře bez skoliózy a se skoliózou.

Porovnání páteře bez skoliózy a se skoliózou.

 

Typy skoliózy

Z hlediska tvaru zakřivení páteře, rozlišujeme dva základní typy skoliózy. Jednoduchý a nejčastější typ, je tvar, když páteř připomíná písmeno C, tzv. velkooblouková skolióza.

Druhým typem je skolióza ve tvaru písmene S, tzv. kompenzovaná. Zde dochází k vychýlení obratlů vpravo i vlevo. Kromě zakřivení v hrudní části, je toto vychýlení kompenzováno vychýlením i v bederní části. Kompenzována skolióza se nespojuje pouze s vychýlením do stran, ale i s rotací obratlů. Žebra se přitom posouvají, a hrudník mění svůj tvar.

Bez příznaků, bez bolestí

Pacienti v začátcích tohoto onemocnění neudávají žádné potíže, a mírnou deformaci ani nevnímají. Při zhoršené deformaci zad, udávají občasné bolesti po zátěži, nebo únavu po delším sezení nebo stání. U některých pacientů je časem vidět, že jedno rameno mají vyšší, než druhé. U dalších můžeme pozorovat:

Sponzorováno

  • nerovnou pánev,
  • asymetrii v bederní části,
  • vyčnívající lopatku,
  • zkrácený trup.

Skolióza nevzniká ze dne na den

Obvykle jde o dlouhodobý proces, proto je velmi důležité, aktivně vyhledávat skoliózu nejen u dětí ve školním věku, ale i u zdravé populace. Někdy to dělali školní lékaři, dnes to dělají pediatři v rámci všeobecné zdravotní preventivní prohlídky. Vyšetří přibližně 75% dětí, ale i tak nezachytí všechny případy.

Apeluje se na rodiče, aby si všímali hřbety svých dětí – nejen ve stoje, zezadu, zepředu, zboku, ale i v předklonu. Měli by sledovat, zda má jejich dítě ramena, lopatky a pánev ve stejné výši, a zda není v nerovnováze hrudní a bederní část páteře.

Možnosti léčby skoliózy

Výběr léčebných postupů závisí od stupni zakřivení páteře. Nejdůležitější je včasná diagnostika. U 100 dětí s desetiprocentním vychýlením páteře, se pouze u 10% z nich bude onemocnění výrazně zhoršovat. Část z jejich bude muset podstoupit korzetovou terapii, případně operaci.

Při menším zakřivení, se doporučuje léčebný tělocvik, zaměřený na uvolnění a strečink zkrácených svalů, posílení svalového korzetu, hlavně břišního a mezilopatkových svalstva. Ze sportů je vhodná gymnastika, jóga, plavání. Nevhodný je vrcholový sport s jednostranným zatížením pohybového systému. Vyloučit bychom měli cvičení s doskoky a dopady a kontaktní sporty.

Skolióza a korzetová léčba

Bohužel při léčbě korzetem pacienti neradi spolupracují. Korzet je totiž termoplastová pomůcka, která mechanicky koriguje deformitu. Pacient by měl korzet nosit 23 hodin denně, a proto bývá traumatem nejen pro děti, ale z kosmetických důvodů je často nepřijatelný i pro citlivý adolescentní věk.

Skolióza korzet - ilustrace

Skolióza korzet – ilustrace

 

Skolióza a operace

Pokud navzdory léčbě progrese pokračuje, skolióza s křivkami více než 50 stupňů vyžaduje operaci. Odborníci při ní udělají korekci, na zlepšení velikosti křivky páteře – pomocí různých implantátů a kostních štěpů, aby podstatně zlepšily kvalitu života pacienta.

Prognóza skoliózy

Podle odborníků, vzniku skoliózy se nedá zabránit. Pokud ji však včas diagnostikujeme, pacientovi se dá pomoci. Skoliózu je možn0 i úplně vyléčit.

Neléčené onemocnění, zvláště při větších vykřiveních, brání páteři, aby se vracela do původní polohy. Neléčený pacient tak trpí bolestmi a omezením pohybu. Nakonec by neléčená páteř začala tlačit na další orgány v těle, a tak způsobovala komplikace, například při dýchání.

Zdravému vývoji páteře pomáhá:

  • správné sezení,
  • pravidelný pohyb,
  • dobrá obuv,
  • zbytečné nezatěžování a nepřetěžování páteře.

Léčba skoliózy pohybem

Už od dob Hippokrata a Galéna byla léčba pohybem považována za účinný prostředek k udržení pružnosti a pohyblivosti páteře. V současnosti se v léčbě idiopatické skoliózy uplatňuje nový přístup, odvozený z patomechanizmu vzniku této deformity.

Tento princip je založen na poznání, že podstatou vzniku idiopatické skoliózy je narušení biomechanické a biostatické funkce páteře během růstu a zejména během periody akcelerace, a ne oslabení svalů. Tato dysfunkce je spojena s asymetrickým zatěžováním dolních končetin. Již v počátečním stádiu skoliózy jsou paravertebrální svaly zkrácené.

LTV je předepisována v úsilí korigovat posturální a motorické poruchy. Zahrnují dechová cvičení, symetrický motorický vývoj, antilordotické a posturální cviky. Důležité je uvolnění a strečink zkrácených svalů, posilování svalového korzetu, břišních svalů a mezilopatkového svalstva.

Děti povzbuzujeme k fyzické aktivitě, doporučujeme vhodné pohybové aktivity, nejvhodnější jsou tzv. „zahřívací cvičení“ v karate, taekwon-do, aikido, jóga, také tanec a balet. U skoliotických křivek do 20-25 stupňů doporučujeme rekreační sportování, zejména gymnastiku, jógu, plavání, karate a další sporty s prvky redresní a strečinku. Nevhodný je vrcholový sport.

U skoliotických křivek 25-40 stupňů se doporučuje kromě LTV i léčba ortézou. Ze sportů je vhodné plavání, lyžování, kolo a LTV na míči. Je třeba vyloučit cvičení s doskoky a dopady a kontaktní sporty.

U pacientů s křivkami nad 50 stupňů a u pacientů po operaci je po sejmutí pooperační ortézy (tedy 7-8 měsíců od operace) vhodné LTV, plavání, kolo, později běžná zátěž s vyloučením gymnastiky, doskoků, pádů a vrcholového sportu.

Jakékoliv asymetrie nebo deformity trupu u dětí by neměly ujít naší pozornosti, protože skolióza se sama nevyléčí ani „nezmizí“. A to, že skolióza v typických případech probíhá „bezbolestně“ by mělo být důvodem, aby se problematice skoliózy věnována větší pozornost jednak ze strany rodičů ale zejména lékařů.

Co si dále o skolióze přečíst?

VIDEO: Lékař radí – skolióza

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva