Sponzorováno

Selen na akné: může tento doplněk pomoci? 4.75/5 (8)

Na své cestě k pleti bez akné nepochybně uslyšíte a dozvíte se o nových složkách, živinách, vitamínech, minerálech a dalších doplňcích, o kterých jste možná ani nevěděli. Selen je jedním z těchto doplňků. A my vám ukážeme, proč přesně je selen tak důležitý při akné.

Co je to selen?

Selen je minerál, životně důležitý pro naše zdraví. Nachází se v půdě a přirozeně se vyskytuje ve vodě a některých potravinách. Klíčová role selenu v těle má hodně společného s metabolismem a funkcí štítné žlázy. I když ho potřebujeme jen ve velmi malém množství, je to základní minerál, který musíme přijímat prostřednictvím stravy – a má silné antioxidační vlastnosti.

Pokud jste zdravý jedinec, pak s největší pravděpodobností nemáte nedostatek selenu. Doporučená dietní dávka pro selen je 55 mikrogramů denně pro dospělé a děti starší 14 let. Toto množství můžete získat z doplňků nebo jídla. Brazilské ořechy, vlašské ořechy, ryby, hovězí maso, drůbež a některá obiloviny jsou bohaté na selen. Je však třeba si uvědomit, že množství selenu v potravinách závisí na lokalitě a půdních podmínkách.

Jaké jsou příznaky nedostatku selenu?

Existují případy, kdy někteří lidé vykazují nízké hladiny selenu, zejména u pacientů s akné. Mezi příznaky patří:

Proč je selen dobrý na akné?

Kromě toho, že je selen nezbytným minerálem pro naše celkové zdraví, je spojován se zdravím pokožky, a zejména s akné.

Antioxidační vlastnosti

Selen podporuje produkci antioxidantů. Co tím myslím? Je považován za antioxidant, který chrání další antioxidanty, jako je vitamín E, o kterém je také známo, že hraje roli při ochraně pokožky před výskytem akné. Prostřednictvím ochrany dalších antioxidantů selen zvyšuje celkovou hladinu antioxidantů, o kterých je prokázáno, že snižují zánět, který přispívá k akné, a také přímo působí na snížení zaníceného akné.

Navíc antioxidanty, jako je selen, pomáhají snižovat oxidační stres tím, že udržují počty volných radikálů pod kontrolou. Vaše akné by mohlo mít prospěch ze selenu zejména tehdy, pokud žijete v místě, kde je oxidační stres na vaší pokožce vysoký, jako je vystavení vyšším úrovním znečištění ovzduší, silnému slunci a kouři z cigaret.

Protizánětlivé vlastnosti

Selen funguje v enzymu glutathion peroxidázy, který je velmi důležitý v prevenci zánětu akné. Jedna studie zjistila, že během suplementace selenem hladina glutathionu v krvi dramaticky vzrostla. Proč je to tak důležité, ptáte se? Pokud se někomu z lékařského světa zmíníte o glutathionu, řekne vám, že malý enzym je hlavním oxidantem v našem těle! Je opravdu mocný. A ano, všichni nám vždy říkali, že potřebujeme jíst ovoce a zeleninu, abychom získali naše oxidanty, ale nikdo vám neřekne, že potřebujeme mít i své minerály pod kontrolou, aby si naše tělo mohlo vyrábět vlastní antioxidanty.

Selen je jedním z minerálů, který to dělá. Je známo, že snižuje mnoho typů volných radikálů v těle. Tím, že je vysáváte a zabraňuje jejich oxidační reakci, selen sníží zánět vašeho akné.

Ochranné vlastnosti selenu

Je také známo, že selen chrání tělo před těžkými kovy, jako je rtuť a arsen. Nemůžeme se zcela chránit před toxickými účinky těchto kovů. Rtuť dnes najdeme v rybách, zatímco arsen v zelenině. Oba mohou způsobit velké zdravotní problémy, stejně jako akné prostřednictvím zánětu a inzulínové rezistence. Takže i když se jim nemůžeme úplně vyhnout, mít uspokojivé hladiny selenu v krvi je skvělý způsob, jak se před nimi bránit.

Další věcí, před kterou nás selen chrání, je škodlivé UV záření. Funguje tak, že je pokožka silnější a odolnější vůči poškození sluncem. Mnoho studií na myších to potvrdilo, dokonce existují důkazy, že doplňování selenu u myší, které jsou vystaveny extrémnímu, škodlivému slunečnímu záření, dává mnohem menší indikaci rakoviny. Vysvětlení toho, jak to selen umožňuje, je pravděpodobně to, že posiluje kolagenové proteiny v kůži, které mají ochrannou schopnost.

Sponzorováno

A další výhody selenu

 • Chrání srdce – Konzumace správného množství selenu vám může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění. Selen totiž může snižovat oxidaci cholesterolu a srážení krve.
 • Pomáhá pacientům s cukrovkou – Selen může zvýšit množství inzulínu potřebného pro pacienty s cukrovkou. Zvyšuje také glukózu a řídí metabolické procesy.
 • Pomáhá pacientům s HIV – Selen má pozitivní vliv na pacienty s HIV, protože obsahuje antioxidanty. Suplementace selenem totiž pomáhá snižovat počet infikovaných buněk.
 • Řídí funkci štítné žlázy – Selen je často spojován s dobře fungující štítnou žlázou. Dokáže kontrolovat a udržovat rovnováhu hormonů souvisejících se štítnou žlázou.
 • Zvyšuje imunitu – Selen zvyšuje účinnost bílých krvinek, což znamená, že pomůže vašemu tělu zůstat zdravé a bez virů.
 • Léčí akné – Tím, že udržuje volné radikály na uzdě a má také silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, může selen zabránit těmto hrozným propuknutím akné.

Může selen zhoršit vaše akné?

Ne, selen nemůže váš stav akné zhoršit, ale přesto existuje řada dalších vedlejších účinků, které se mohou objevit, pokud užíváte příliš mnoho selenu.

Běžná dávka selenu nemá vedlejší účinky, ale chronické předávkování selenem může vyvolat:

 • Zápach z úst
 • Nevolnost
 • Horečka
 • Diabetes
 • Rakovina kůže nebo prostaty
 • Problémy se srdcem, játry a ledvinami

Ve vzácných případech mohou být extrémně vysoké dávky selenu smrtelné, takže pokud uvažujete o suplementaci selenem, poraďte se nejprve s odborníkem.

Takže otázka používání selenu na akné: Co říká výzkum?

Vzhledem k tomu, že selen je základním minerálem v našem těle, existuje mnoho studií, které zkoumají jeho souvislosti s mnoha stavy a nemocemi. Podívejme se, co bylo zjištěno ohledně akné.

Studie provedená v 90. letech zjistila, že lidé trpící acne vulgaris měli sníženou koncentraci selenu v krvi a plazmě.

Jiná studie z roku 1984 zkoumala účinek užívání selenu na akné a vitaminu E při léčbě pacientů s akné vulgaris. Vědci podávali pacientům 0,2 mg selenu a 10 mg tokoferylsukcinátu dvakrát denně po dobu 6-12 týdnů. Výsledky byly dobré, projevy akné ustoupily téměř u všech pacientů. Nejlepší výsledky byly pozorovány u pacientů s pustulózním akné a nízkou aktivitou GSH-Px.

V roce 2012 studie zkoumala roli selenu u akné na 56 pacientech s papulopustulózními lézemi akné. Všichni pacienti byli vyšetřeni dermatologem a klasifikováni na základě závažnosti jejich stavu. Poté jim byly podávány dávky selenu po dobu osmi týdnů. Výsledky získané ve studii ukázaly příznivý účinek užívání selenu na pacienty s acne vulgaris, jak naznačují klinické zlepšení a biochemické nálezy.

Selen a akné – Konečný verdikt

Pokud máte podezření, že byste mohli mít nedostatek selenu, poraďte se se svým lékařem. Vždy je dobré nechat si zkontrolovat hladinu selenu a na základě toho si promluvit se svým lékařem o užívání selenu jako doplňku stravy. A řešením vašeho problému s akné se může ukázat být něco tak jednoduchého jako užívání selenu na akné.

Stále skeptický? O selenu nepíšeme pro nic za nic. Podívejte se na studie, které jsme našli. Fakt ukazují, že pacienti s acne vulgaris mají často nízkou hladinu selenu v krvi.

Sponzorováno

A na závěr jen znovu zdůrazněme, jak důležité je poradit se se svým lékařem, než podniknete jakékoli opatření. Předávkování může způsobit vážné problémy, ale zdá se, že správné dávkování zmírňuje příznaky akné díky silným antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem selenu.

A dále si o akné či selenu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva