Sponzorováno

Kosmetické akné (acne cosmetica) – co je to a jak na něj? 4.63/5 (8)

Co je to vlastně kosmetické akné (acne cosmetica)?

Kosmetické akné se vyskytuje, když make-up, jako jsou různé tekuté podklady make-upu, krémové bronzery a podobně, způsobuje ucpání pórů, což vede k růstu bakterií, což pak následně může vést k růstu akné. Kosmetické akné se může hodně tvořit zejména v létě, kvůli zvýšené produkci mazu na pokožce z tepla a vlhkosti v okolí.

Acne cosmetica je většinou mírná, ale přetrvávající forma akné, která je vyvolaná použitím kosmetiky. Může se vyskytnout kdekoli na těle, ale nejčastěji se vyskytuje na obličeji, krku, vlasové linii a pokožce hlavy.

Kosmetické akné vypadá jako malé hrboly na povrchu kůže nebo pokožky hlavy. Pokožka je v této oblasti mírně drsná.

Acne cosmetica je termín, který byl poprvé vytvořen v roce 1972 dermatology Albertem M. Kligmanem a Otto H. Millsem. Tento termín představuje typ akné, o kterém dermatologové věří, že je způsobeno použitím kosmetiky. Pokud je správně identifikováno, je obvykle snadné ho léčit a jen zřídka způsobuje zjizvení – ano, léčba tohoto akné bývá relativně snadná.

Takto může vypadat kosmetické akné.

Takto může vypadat kosmetické akné.

Příčiny kosmetického akné

Tento typ akné je způsoben použitím komedogenních produktů pro péči o vlasy nebo pokožku. Když se kosmetický produkt hromadí uvnitř folikulu, póry se zablokují, zanesou. Nadbytečný kožní olej se hromadí, ucpává póry a vznikají tak problémy na pokožce. Pomády nebo vlasové oleje, silné zvlhčovače, oční krémy a make-up – ty všechny jsou běžnými příčinami kosmetického akné.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Tipy pro identifikaci tohoto problému

Je hodně důležité identifikovat viníka, který může za zanášení pórů. Máte akné zasaženo čelo, linii vlasů nebo vlasovou pokožku? Vaše výrobky pro péči o vlasy mohou být také na vině. Nalezli jste malé hrbolky v oblasti očí nebo na horních tvářích? Váš oční krém může být pro vaši pleť nevhodný. Pupínky a akné v celé oblasti obličeje a krku jsou pravděpodobně způsobeny zvlhčovačem nebo make-upem. Jakmile je identifikován zdroj problémů a jeho používání je přerušeno, kosmetické akné postupně ustupuje, zlepšuje se.

Léčba kosmetického akné

Prvním krokem je nechat tvář bez make-upu alespoň několikrát týdně, aby vaše pokožka měla přestávku a čas na dýchání, uzdravení a regeneraci. Pokud se necítíte pohodlně po celý den bez make-upu, očistěte si obličej hned, jakmile se vrátíte domů. To umožní pokožce volně dýchat několik hodin každý večer.

Na spaní se vždy odličujte!

Samotný make-up obvykle nezpůsobuje zánětlivé akné, takže jen pouhé odstranění akné nemusí nutně stačit k vyléčení vaší pokožky. Pokud již nepoužíváte léky na léčbu akné, je možná čas začít. Tyto typy produktů vám pomohou získat pleť pod kontrolu. Začněte od méně agresivních metod (léků, přípravků), a postupně na agresivitě přidávejte.

Sponzorováno

Chcete-li rychleji vyčistit existující pupínky a potlačit tvorbu nových komedonů, použijte čisticí nebo ošetřovací přípravky obsahující kyselinu salicylovou. Pravidelná exofilace (peeling) může také pomoci k urychlení léčby. Zde ale velmi velmi velký pozor na sílu peelingu. Musí být hodně jemný.

Obecně je také vhodné změnit značku makeupu nebo jiných produktů, pokud se zdá, že se vaše akné po nošení makeupu několik dní v řadě zhoršuje. U těch, kdo mají citlivou pokožku, mohou některé značky produktů (i ty, které jsou označeny jako nekomedogenní) opravdu způsobit akné. Pokud se vám zdá, že je to váš případ, zkuste jinou značku. Vaše pokožka může tolerovat produkt jedné značky lépe, než druhé.

Když z nějakého důvodu nemůžete / nechcete úplně odstranit / omezit své kosmetické výrobky

Někdy není praktické přestat používat přípravky pro péči o vlasy nebo pokožku. Pokud nemůžete omezit kosmetiku, mrkněte na naše rady:

  • Vyberte produkty označené jako nekomedogenní – toto označení znamená, že přípravek neucpává póry.
  • Přejděte na bezolejový zvlhčovač pokožky.
  • Nanášejte vlasové pomády a oleje nejméně několik centimetrů od vlasové linie nebo pouze na konce vlasů.
  • Na konci každého dne nezapomeňte důkladně očistit všechny stopy make-upu z obličeje – zejména pak před spaním.

Stejně jako u jakékoli jiné formy akné navštivte svého lékaře, pokud po šesti až osmi týdnech léčby nevidíte žádné zlepšení.

Životní styl a kosmetika

Dívky, které nosí make-up, by měly být poučeny o důležitosti jemného čištění pleti dvakrát denně. Odstraňování nečistot a make-upu ze dne by mělo být provedeno automaticky před spaním. Ráno by se pak mělo znovu provést čištění, aby se odstranil pot, sliny a všechny toxiny vylučované během spánku. To dává každé ženě čisté plátno pro aplikaci vybraných kosmetických nebo stylingových produktů.

Chlapci a dívky, kteří používají produkty na úpravu vlasů, které mohou potenciálně cestovat na čelo nebo pokožku hlavy, by se měli osprchovat před spaním, aby se zabránilo tomu, že se tyto výrobky dostanou na polštáře a pak spíme s vlasy plnými těchto produktů. Polštáře nejsou často považovány za pachatele, ale spaní na čistém polštáři může udělat zázraky, často to velmi urychlí léčbu akné. Pokud je nereálné vyměňovat polštáře každý den nebo každých několik dní, může být před spaním přehozeno přes polštář čisté bílé bavlněné tričko.

Sponzorováno

A co vy? Jak na kosmetické akné jdete vy?

Co si dále o akné přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva