Sponzorováno

Selen a imunita – může vás selen chránit před koronavirem (nemocí COVID-19)? 4.75/5 (8)

Para ořechy jsou výborným zdrojem selenu

Para ořechy jsou výborným zdrojem selenu

Dá se říci, že selen je důležitý antioxidant, zásadní pro silnou imunitu. Má slibné antivirové účinky, ale může vám nějak pomoci s novým typem koronaviru? Čtěte dále a dozvíte se, co naznačují současné důkazy.

Selen a imunita

Nedostatek selenu zhoršuje imunitní funkci. To se ví již dlouhou dobu. Suplementace selenem stimuluje imunitní systém, a to i u lidí, kteří ho nemají nedostatek. Lymfocyty lidí, kteří suplementovali selenem (200 µg / den), byli aktivnější a účinnější při ničení cizích útočníků a nádorových buněk (zdroj zde).

Obecně imunitní systém nejlépe podpoříte dostatkem vitaminů C, E a vitaminy skupiny B. Z minerálů se zaměřte hlavně na selen a zinek.

Aktivované imunitní buňky mají podle posledních studií zvýšenou potřebu selenu a jeho formy vázané na aminokyseliny (selenocystein). Suplementace selenem může pomoci odvrátit imunitní odpověď od typu Th2 a podpořit typ Th1, který chrání před astmatem, alergickými reakcemi, virovými infekcemi a rakovinou.

Antivirové účinky selenu

Nedostatek selenu může oslabit imunitní systém a způsobit progresi i neškodných virových infekcí, které se tak stanou více nebezpečnými. Vědci tento jev pozorovali u chřipky a coxsackieviru.

Je zajímavé, že jedna varianta koronaviru izolovaná z oblasti s nedostatkem selenu (provincie Hubei) byla více podobná lidské SARS-CoV-1 než varianta z oblasti silné na selen (provincie Guangdong). SARS-CoV-1 je forma podobná COVID-19 (SARS-CoV-2), která také způsobuje respirační komplikace.

Suplementace selenem může mít antivirové účinky, zejména u lidí s deficitem, jejichž nutriční stav může narušit imunitní odpověď.

Respirační viry

Studie u 40 lidí spojila nedostatek selenu s častou chřipkovou infekcí a pneumonií.

V klinické studii na 75 dětech s onemocněním dolních cest dýchacích způsobeným respiračním syncyciálním virem (RSV) podporovala suplementace selenu rychlejší zotavení.

Myši užívající selen (jako doplněk) a infikované chřipkou H1N1 měly 3x nižší míru úmrtnosti než ty, které měly nedostatek selenu (studie zde). Dále suplementace selenem snížila zánět (měřeno jako hladiny TNF-a) a poškození plic a sleziny u myší infikovaných prasečím cirkovirem.

U kuřat infikovaných virem ptačí chřipky snížila suplementace selenem v potravě množení virů a zvýšila antivirovou obranu (studii najdete zde).

U kuřat kombinace selenu a saponinů z kmenových listů ženšenu zvýšila imunitní odpověď proti koronaviru. Zvyšovala aktivitu bílých krvinek a tvorbu protilátek.

HIV viry

V klinické studii na 174 HIV pozitivních lidech zastavila suplementace selenem množení viru. Podobně selen snížil pokles počtu CD4 v důsledku HIV v další studii na 300 osobách.

Vysoké hladiny selenu v krvi byly spojeny se sníženou úmrtností a zvýšeným počtem CD4 ve studii na více než 900 těhotných HIV pozitivních ženách. Suplementace během těhotenství a po něm neměla žádný vliv na progresi onemocnění, ale zlepšila přežití dítěte.

Ve studii na více než 300 ženách byl nedostatek selenu spojen se zvýšeným genitálním přenosem viru.

Selen a respirační problémy

Selen také podporuje udržování zdravých vlasů a nehtů, jakož i funkci štítné žlázy a imunitního systému.

Sponzorováno

Funkce plic

V klinické studii na 1641 mužích suplementace selenem a vitaminem E snížila u kuřáků zhoršení plicních funkcí. A v klinické studii se 40 lidmi s akutním selháním plic obnovil intravenózně užívaný selen antioxidační kapacitu plic, snížil zánětlivé reakce a zlepšil funkci plic. Neovlivnilo to však přežití ani trvání mechanické ventilace.

Nový koronavirus může v závažnějších případech způsobit akutní selhání plic, ale nevíme, zda by léčba selenem měla stejný účinek.

Studie téměř 500 lidí ale spojovala vysoké hladiny selenu v krvi s dobrou funkcí plic (měřeno jako FEV1).

Příznaky astmatu

Ve studii s 32 dětmi s astmatem byl příjem selenu spojen se zlepšenou kvalitou života. Další studie na 1 500 lidech spojila selen se sníženým výskytem astmatu.

Vyšší hladiny selenu v krvi během těhotenství byly spojeny se sníženým výskytem sýpání u potomků matek během prvních pěti let života – ve studii s 3000 ženami.

Podobně pacienti s nízkou hladinou selenu v krvi měli více záchvatů sípání ve 2 studiích s více než 700 dětmi (zdroj zde).

Dávkování a bezpečnost selenu

Selen se přirozeně vyskytuje v různých potravinách, nejlepšími zdroji jsou para ořechy a ryby.

Přestože je DDD 55 mcg, většina klinických studií používala dávky selenu 100-200 mcg / den, s přihlédnutím ke všem zdrojům. Pokud tohoto příjmu nemůžete dosáhnout jídlem, zvažte užívání doplňku.

Tolerovatelná horní úroveň příjmu selenu u dospělých je cca 400 mcg / den. To je maximální denní příjem, při kterém se u většiny lidí neočekávají žádné nepříznivé účinky na zdraví.

Přebytek selenu v krvi je spojen s cukrovkou (zvýšená hladina glukózy v krvi a HbA1c). Tato souvislost je mnohem silnější u mužů, kteří doplňují selen, přestože dostávají dostatečné množství z potravy. Cukrovka je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro závažné infekce COVID-19, proto nepřekračujte horní hranici pro celkový příjem selenu.

Tak si to shrňm

Selen je důležitý a zásadní antioxidant a podporuje imunitní systém a antivirovou reakci. Lidé s nedostatkem tohoto minerálu mohou být náchylnější k respiračním a jiným infekcím.

Ačkoli suplementace selenu může pomoci v boji s respiračními viry a zlepšit funkci plic, není dostatek důkazů, které by naznačovaly jeho prevenci nebo léčbu COVID-19.

Zatímco vědci pracují na identifikaci potenciálních způsobů léčby, nejlepšími ochrannými opatřeními, která můžete přijmout, jsou sociální distancování, mytí rukou a nedotýkání se obličeje.

Sponzorováno

Pamatujte: Tento článek slouží pouze pro informační účely. Aktuální propuknutí koronaviru je pokračující událostí a podrobnosti se mohou změnit, jakmile vyjdou najevo nové informace. K léčbě nebo prevenci infekce COVID-19 dosud nejsou k dispozici žádné adekvátní produkty nebo produkty schválené EMA (The European Medicines Agency).

Co si dále přečíst o selenu a covidu-19?

Zdroje článku a studie o selenu

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva