Obsah článku
Ryby a měkkýši jsou důležitou součástí zdravé výživy. Obsahují vysoce kvalitní bílkoviny a jiné nezbytné živiny, mají nízký obsah nasycených tuků a obsahují omega-3 mastné kyseliny. Vyvážená strava, která zahrnuje různé druhy ryb a měkkýšů, může přispět ke zdravému srdci a správnému růstu i rozvoji dětí. Zejména ženy a malé děti by měly zahrnout ryby nebo měkkýše do své stravy kvůli mnoha nutričním výhodám.
Většina ryb a měkkýšů však obsahuje stopy rtuti. Pro většinu lidí ale riziko rtuti při konzumaci ryb a měkkýšů není zdravotním problémem. Přesto některé ryby a měkkýši obsahují vyšší hladiny rtuti, které mohou poškodit dosud nenarozené dítě nebo vývojový nervový systém mladého dítěte. Míra rizika rtuti v rybách a měkkýších závisí na množství zkonzumovaných ryb a měkkýšů a na úrovni rtuti v rybách a měkkýších. Obecně se proto radí ženám, které mohou otěhotnět, těhotným ženám, kojícím matkám a malým dětem, aby se vyhnuli některým druhům ryb a měkkýšů.
Pokud budete dodržovat tato 3 doporučení pro výběr a konzumaci ryb nebo měkkýšů, můžete si být jisti, že snížíte riziko vystavení se škodlivým účinkům rtuti.
Pravidla pro konzumaci ryb s ohledem na obsah rtuti
- Nejezte žraloka, mečouna, makrelu královskou nebo štíhlicovité ryby, protože obyčejně obsahují vysokou úroveň rtuti.
- Jezte 2 průměrná rybí jídla za týden, zejména ty druhy ryb, které obsahují méně rtuti. Pět nejběžněji konzumovaných zdrojů, které mají nízký obsah rtuti, jsou krevety, konzervovaný tuňák, losos, treska a sumci. Další obyčejně konzumovaná ryba, tuňák bílý má více rtuti než konzervovaný tuňák.
- Jezte místní ryby. Zkontrolujte místní informace o bezpečnosti ryb ulovených rodinou a přáteli v místních jezerech, řekách.
Nejčastější otázky ohledně ryb a obsahu rtuti
Co je to rtuť a methylrtuť?
Rtuť se vyskytuje přirozeně v životním prostředí a může být také uvolňována do ovzduší kvůli různým druhům průmyslového znečištění. Rtuť padá ze vzduchu a může se hromadit v potocích a oceánech a přeměňovat se na methylrtuť ve vodě. Tento typ rtuti může být škodlivý pro vaše nenarozené či hodně malé dítě. Ryby absorbují methylrtuť, protože se živí v těchto vodách, a tak se v nich rtuť kumuluje. V některých typech ryb a měkkýšů se kumuluje více než v ostatních, v závislosti na tom, co ryby jedí, a proto se úrovně rtuti v různých druzích ryb liší.
Jsem žena, která může mít děti, ale nejsem těhotná – tak proč bych se měla zajímat o methylrtuť?
Pokud pravidelně konzumujete druhy ryb, které mají vysoký obsah methylrtuti, může se v průběhu času akumulovat ve vašem krevním řečišti. Methylrtuť je z těla odstraňována přirozeně, ale může trvat více než rok, než hladiny výrazně poklesnou. Takže může být přítomna u ženy ještě předtím, než otěhotní. To je důvod, proč ženy, které se snaží otěhotnět, mají také přestat hodně konzumovat určité druhy ryb.
Je methylrtuť ve všech rybách a měkkýších?
Téměř všechny ryby a měkkýši obsahují stopy methylrtuti. Nicméně, větší ryby, které obecně žijí déle, mají nejvyšší hladiny methylrtuti, protože mají více času k její akumulaci v těle. Tyto velké ryby (mečoun, žralok, makrela královská a podobně) představují největší riziko.
A co rybí prsty a podobné rybí dobroty?
Rybí prsty a podobné výrobky se běžně vyrábějí z ryb, které mají nízký obsah rtuti.
Methylrtuť je vysoce toxická, což způsobuje vážné zdravotní problémy, když dosáhne určité úrovně ve vašem těle.
Kolik rtuti je v různých druzích ryb?
Úrovně rtuti v rybách se měří jako části na milion (ppm – parts per milion). Zde jsou průměrné úrovně u různých druhů ryb a mořských plodů, od nejvyšších po nejnižší:
Sponzorováno
Mečoun: 0,995 ppm
Žralok: 0,979 ppm
Makrela královská: 0,730 ppm
Tuňák velkooký (steak): 0,689 ppm
Marlín modrý: 0,485 ppm
Konzervovaný tuňák: 0,128 ppm
Treska: 0,111 ppm
Americký humr: 0,107 ppm
Sín: 0,089 ppm
Sleď: 0,084 ppm
Štikozubec obecný: 0,079 ppm
Pstruh: 0,071 ppm
Krab: 0,065 ppm
Treska jednoskvrnná: 0,055 ppm
Treskovina: 0,051 ppm
Atlantická makrela: 0,050 ppm
Raci: 0,035 ppm
Treska polak: 0,031 ppm
Sumec: 0,025 ppm
Oliheň: 0,023 ppm
Losos: 0,022 ppm
Sardel: 0,017 ppm
Sardinky: 0,013 ppm
Ústřice: 0,012 ppm
Hřebenatka: 0,003 ppm
Krevety: 0,001 ppm
Akumulace rtuti v rybách a lidech
Konzumace ryb a měkkýšů je hlavním zdrojem expozice rtuti u lidí a zvířat. Expozice – i v malých množstvích – může způsobit vážné zdravotní problémy. Je zajímavé, že mořská voda obsahuje pouze malé koncentrace methylrtuti.
Nicméně mořské rostliny jako řasy ji také pohlcují. Ryby pak jí řasy, absorbují rtuť a drží ji v sobě. Větší, dravé ryby pak hromadí vyšší úrovně rtuti, protože žerou menší ryby. Ve skutečnosti mohou větší dravé ryby obsahovat až 10krát vyšší koncentrace rtuti než ryby, které konzumují. Tento proces se nazývá biomagnifikace.
Obecně se doporučuje udržovat hladinu rtuti v krvi nižší než 5,0 μg na litr (zdroj zde). Jedna studie ve Spojených státech u 89 lidí zjistila, že hladina rtuti se pohybuje v průměru v rozmezí 2,0-89,5 μg na litr. 89% mělo úrovně vyšší než maximální limit. To je alarmující.
Navíc studie poznamenala, že vyšší příjem ryb byl spojen s vyššími úrovněmi rtuti. A co víc, mnoho studií naznačilo, že lidé, kteří pravidelně konzumují větší ryby – například žraloka – mají vyšší obsah rtuti v těle.
Negativní účinky rtuti na zdraví
Vystavení rtuti může způsobit vážné zdravotní problémy. U lidí i zvířat jsou vyšší hladiny rtuti spojené s problémy s mozkem. Studie u 129 brazilských dospělých zjistila, že vyšší hladiny rtuti ve vlasech byly spojeny se snížením jemných pohybových schopností, zručností, paměti a pozorností. To prostě nechcete.
Nedávné studie také spojují vystavení těžkým kovům – jako je rtuť – s podmínkami jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova nemoc, autismus, deprese a úzkost. Pro potvrzení je však zapotřebí více studií.
Navíc je expozice rtuti spojena s vysokým krevním tlakem, zvýšeným rizikem infarktu a vyšším „špatným“ LDL cholesterolem (zdroj zde).
Jedna studie u 1800 mužů zjistila, že osoby s nejvyšší úrovní rtuti mají dvakrát větší pravděpodobnost, že umírají na problémy spojené se srdcem než muži s nižšími hladinami rtuti.
Nicméně nutriční přínosy ryb pravděpodobně převyšují rizika expozice rtuti – pokud snižujete konzumaci rtuti jedením správných druhů ryb.
Sečteno a podtrženo
Celkově byste se neměli bát jíst ryby. Ryby jsou důležitým zdrojem omega-3 mastných kyselin a poskytují řadu dalších výhod. Ve skutečnosti se obecně doporučuje, aby většina lidí jedla nejméně dvě porce ryb týdně.
Obecně se však doporučuje osobám s vysokým rizikem toxicity rtuti, jako jsou těhotné nebo kojící ženy, aby dodržovaly následující doporučení:
- Jezte 2-3 porce (227-340 gramů) různých druhů ryb každý týden.
- Vybírejte si méně rtuťové ryby a mořské plody, jako je losos, krevety, tresku, ústřice a sardinky.
- Vyhýbejte se silně rtuťovým rybám, jako jsou žralok, mečoun a makrela královská.
- Při výběru čerstvých ryb si dejte pozor na informace o vodě, ve které tyto ryby žily.
Sponzorováno
Tyto tipy vám pomohou maximalizovat přínosy z konzumace ryb a minimalizovat rizika expozice rtuti.
Co si o rybách či rtuti ještě přečíst?
- Je z pohledu zdraví vhodné jíst ryby každý den?
- Pozor na ryby – některé někdy škodí vašemu zdraví. Jak?
- Otrava rtutí – kdy nastává? – příznaky, příčiny a léčba
- RADA: co dělat když se rozbije rtuťový teploměr
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ryby
Přečtěte si také naše další články