Sponzorováno

Kojení a tetování – můžete kojit, když jste potetovaná? 4.8/5 (15)

Můžete se nechat tetovat, když kojíte?

Můžete se nechat tetovat, když kojíte?

Lidé se tetují z mnoha důvodů: jako forma sebevyjádření, pro umělecké nebo duchovní účely, aby uctili někoho, koho ztratili, nebo aby posvětili svůj zvláštní vztah. Mnoho nových rodičů si nechává tetovat své děti , jejich jména či datum narození.

Pokud jste novopečená rodička, která kojí, možná uvažujete o vytetování svého miminka – jména, data narození nebo třeba jeho obličeje. Můžete dokonce chtít zvěčnit zážitek z kojení prostřednictvím tetování. I to jsem už viděla. Proč ne. Nebo možná jste prostě v bodě svého života, kdy jste připraveni mít tetování, o kterém jste vždy snili. Ať tak či onak, přemýšlíte, zda je tetování během kojení vašeho děťátka bezpečné.

Pravdou je, že na téma tetování při kojení není mnoho výzkumů. Odborníci jsou v tomto směru rozděleni, někteří tvrdí, že je třeba se tomu vyhnout, dokud kojení neskončí, jiní říkají, že byste to měli odložit, dokud vaše dítě nebude starší, a další tvrdí, že tetování pravděpodobně není žádný problém. Všichni odborníci se shodují, že pokud se při kojení tetujete, měli byste přijmout preventivní opatření a před tím se poradit s lékařem nebo porodní asistentkou.

Konzultovala jsem tuto problematiku se dvěma odborníky, abych probrala bezpečnost tetování při kojení a veškerá opatření, která byste měli přijmout.

Když se chcete nechat tetovat při kojení

V současné době neexistují žádná data na téma tetování při kojení a žádná velká lékařská organizace se k této záležitosti nevyjádřila. To může ztěžovat rozhodování o tom, zda je pro vás tetování v tomto období to pravé.

Častá výhrada odborníků je riziko infekce z jehel používaných během procedury. Hlavním problémem tetování je riziko nákazy infekcí, jako je hepatitida B/C a HIV. Tyto infekce se mohou přenést na dítě mateřským mlékem nebo prasklinami a krvácením na prsou při kojení.

Samotný inkoust však dítěti obvykle nevadí. Je nepravděpodobné, že by se tetovací inkoust dostal do mateřského mléka – inkoust z tetování se uzavře pod první vrstvou kůže a uloží se do druhé vrstvy kůže zvané dermis. Přesto odborník varuje, že existují případy, kdy je tetovací inkoust znečištěný bakteriemi nebo samotný inkoust způsobuje alergii.

Z těchto důvodů odborníci někdy radí počkat, až bude vaše dítě starší (9-12 měsíců) a již se nebude výhradně kojit. Doporučují také přijmout preventivní opatření, pokud se necháte tetovat během kojení, jako je zajištění, aby tetovací umělec měl licenci a používal čisté, sterilní vybavení.

Druhý můj oslovený odborník věří, že postup je obecně bezpečný. „Neexistují žádná rizika specifická pro kojení spojená s tetováním,“ říká. Kojící matka by měla při tetování dodržovat obecná bezpečnostní opatření, která by dělala bez ohledu na stav kojení.

I když souhlasí s tím, že při kojení existuje riziko infekce, riziko je malé a protilátky v mateřském mléce proti těmto infekcím chrání.

Verdikt: Je nepravděpodobné, že by se tetovací inkoust dostal do vašeho mléka – inkoust je utěsněn pod první vrstvou vaší pokožky, takže se s ním dítě nemůže dostat do kontaktu.

Dát se tedy tetovat při kojení?

Existují smíšené názory na to, zda je vhodné nechat se tetovat během kojení. Žádný řídící orgán ani lékařská organizace nezakazuje tetování, pokud právě kojíte. Navíc neexistuje žádný výzkum, který by poskytoval negativní důkazy o kojení a tetování.

I přes nedostatek důkazů mohou být na místě obavy z možnosti zvýšených rizik.

Pokud se rozhodnete nechat se tetovat, když kojíte, dejte tatérovi vědět, že kojíte, a dodržujte stejná opatření jako kdokoli jiný, kdo hledá nové tetování.

Rizika

Proces tetování s sebou nese rizika.

Během procesu je vaše pokožka opakovaně píchána malou jehlou potaženou inkoustem. Inkoust se ukládá do druhé vrstvy vaší pokožky, známé jako dermální vrstva.

Některá rizika tetování zahrnují:

Sponzorováno

  • Alergická reakce na inkousty.
  • Kožní infekce. Příznaky infekce zahrnují podráždění, svědění, zarudnutí nebo hnisání na tetování nebo v jeho blízkosti.
  • Infekce krve, jako je HIV, hepatitida C, tetanus nebo MRSA. Nesterilizované tetovací zařízení může přenášet tyto infekce. U nás spíše hodně výjimečné.
  • Komplikace po aplikaci tetování mohou vyžadovat léčbu, která nemusí být kompatibilní s kojením. Při kojení nelze například užívat některé léky. Kromě toho můžete HIV přenášet prostřednictvím mateřského mléka.

Opatření při tetování při kojení

Pokud se rozhodnete pro tetování během kojení, zvažte tato opatření:

  • Věřte jen licencovanému tetovacímu salonu s dobrou pověstí. Tetovací profesionál by měl používat čisté a sterilní materiály. Váš kamarád, který to jen zkouší, není fakt dobrý nápad.
  • Dávejte pozor na umístění tetování. Léčení vašeho tetování bude trvat několik týdnů nebo déle. Můžete cítit větší bolest, pokud si během kojení uděláte tetování na určitých místech svého těla. Zamyslete se nad tím, jak miminko při kojení držíte a zda se bude miminko dřít o místo tetování.
  • Poraďte se se svým lékařem, pokud máte určité zdravotní potíže a chcete tetování během kojení. Patří mezi ně stavy, jako je srážení krve, problémy se srdcem a autoimunitní stavy.
  • Udržujte své tetovací místo čisté, dokud se hojí. Umyjte oblast mýdlem a vodou a chraňte tetování, když jste na slunci.
  • Používejte bezpečné léky proti bolesti. Acetaminofen je obecně považován za bezpečný při kojení a může snížit bolest.

I když nejsou k dispozici žádné vědecké údaje o bezpečnosti tetování během kojení, existují teoretické obavy týkající se přenosu inkoustových pigmentů na kojence během kojení. Jakékoli obavy, které můžete mít, proberte se svým lékařem.

Dá se tetování odstranit v období kojení?

Lasery odstraňují tetování během několika sezení rozbitím inkoustu v dermální vrstvě pokožky na menší částice. Váš imunitní systém zamete tyto rozbité částice do vašich jater. Vaše játra je pak odfiltrují z těla.

Žádné studie nezkoumaly, zda se tyto částice mohou dostat do vašeho mléka a přenést se na dítě. Chcete-li omezit riziko, že by dítě částice spolklo, počkejte s odstraněním tetování, dokud přestanete kojit.

Vzhledem k nejistotě ohledně bezpečnosti odstranění tetování a kojení je nepravděpodobné, že by lékař souhlasil s postupem v průběhu kojení. Já bych to nedělala.

Účinky kojení na tetování

Možná zjistíte, že tetování, která jste měla před kojením, se změnila. To je pravděpodobnější kvůli těhotenství, než z kojení. Vaše tělo se během těhotenství mění a vaše tetování se může roztáhnout a odbarvit.

Kojení může způsobit otoky prsou, pokud jste nalité, a mohlo by způsobit dočasné zkreslení tetování na prsu.

Doplňující dotazy ohledně kojení a tetování

Možná zjistíte, že o tetování a kojení kolují jisté mýty. Zde je několik.

Může tetování být nebezpečné pro vaše kojené dítě?

Není pravděpodobné, že tetování, které jste měla před kojením, dítěti ublíží. Inkoust se nepřenese z dermální vrstvy vaší pokožky do vašeho mateřského mléka.

Sponzorováno

A co vy? Máte tetování a nějaké problémy s kojením? Napište mi do komentářů.

Dále si přečtěte o tetování

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva