Sponzorováno

Lysin (L-lysin) a jeho výhody při akné – jak a proč ho použít? Zdroje lysinu 4.83/5 (12)

  • Lysin (L-lysin) je stavebním kamenem pro bílkoviny. Je to esenciální aminokyselina, protože si ji vaše tělo neumí vyrobit, takže ji musíte získávat z potravy.
  • Je důležitý pro normální růst a obrat svalů a používá se k tvorbě karnitinu, látky, která se nachází ve většině buněk vašeho těla. A co víc, pomáhá přenášet tuky přes vaše buňky, aby se spálily na energii.
  • L-lysin je forma lysinu, kterou může vaše tělo využít. Přirozeně se vyskytuje v potravinách a je k dostání i v doplňcích stravy.

Lysin (L-lysin) a jeho výhody při aknéVyřešit akné může vypadat jako celkem jednoduchý čin, ale jak se říká: zdání může klamat. Základní příčiny akné jsou často hluboké a systémové, projevující se na povrchu jako nahromadění mazu, bakterií a odumřelých kožních buněk. Mastný maz se zachytí ve vlasových folikulech, což vytváří optimální prostředí pro růst a množení anaerobních bakterií. Bakterie, které jsou chráněny před kyslíkem a vyživovány kožním mazem, ucpávají póry – a způsobují zanícený a svědivý zánět akné.

Zatímco výskyt akné lze vysledovat z celé řady příčin, existují také faktory, které mohou pomoci tento proces kontrolovat. Některé faktory, které pomáhají řešit akné, jsou ve formě živin. Dnes se budeme zabývat jednou takovou klíčovou živinou: aminokyselinou L-lysin (chemický název Lysine monohydrochloride), také běžně známý jako lysin.

Ahoj, jsem L-lysin, esenciální aminokyselina

I když je pravda, že naše těla se skládají převážně z vody, je důležité si uvědomit, že všechna tato voda je držena pohromadě bohatým a dobře udržovaným rámcem bílkovin. Ale co drží všechen ten protein slepený dohromady? No, je to malá armáda aminokyselin. Kromě toho, že aminokyseliny slouží jako základní stavební kameny ve strukturách bílkovin, které tvoří naše tělo, plní také řadu důležitých metabolických funkcí a regulují buněčnou aktivitu.

L-lysin je jednou z 20 známých aminokyselin, ale patří také do „vzácné“ podskupiny takzvaných esenciálních aminokyselin. Těch je deset a říká se jim esenciální, protože na rozdíl od neesenciálních aminokyselin si je lidské tělo nedokáže vyrobit. Místo toho musíme každou z deseti esenciálních aminokyselin doplňovat prostřednictvím naší stravy.

L-lysin udržuje pokožku zdravou

Jak jsme již zmínili, některé aminokyseliny regulují naše tělo až na buněčnou úroveň. L-lysin je jednou z esenciálních aminokyselin, protože napomáhá produkci karnitinu, klíčové látky, která hraje roli při přeměně mastných kyselin v těle na energii a zároveň absorbuje vápník. L-lysin navíc napomáhá produkci kolagenu v těle a kolagen (jak už asi víte) hraje klíčovou roli ve zdraví pokožky a přispívá k hladkému a mladistvému ​​vzhledu. Obě tyto funkce – regulace mastných kyselin na buněčné úrovni a regulace kolagenu – učinily z L-lysinu zajímavou esenciální aminokyselinu, pokud jde o léčbu akné.

To však není vše. Vzhledem k tomu, že L-lysin je tak svědomitý při dodávání kolagenu do kožních buněk, pomáhá také předcházet (a někdy dokonce zvrátit) konvenční známky stárnutí, jako jsou vrásky, tmavé skvrny nebo jemné linky. Kolagen je koneckonců to, co dělá pokožku tak pevnou, hladkou a elastickou. Více L-Lysinu tedy znamená více kolagenu, což znamená zdravější pokožku. Jednoduché, že?

Kolik L-lysinu mám užívat?

Bohužel, věda nám dosud nedala přesnou odpověď, pokud jde o přesné množství L-lysinu, které by se mělo užívat k léčbě akné. Ale neoficiální údaje nám mohou poskytnout určité povědomí o účinnosti L-lysinu a jeho předepsaných dávkách. Podle odborníků je například doporučený denní příjem pro léčbu oparu 1000 miligramů lysinu po dobu 12 měsíců. A užívání kdekoli mezi 500 a 4 000 miligramy L-lysinu se doporučuje jako prevence rakoviny a vředů. Ale znovu, tyto předpisy nejsou určeny k léčbě akné. Je samozřejmé, že pokud máte v úmyslu užívat doplňky L-Lysinu na problém s akné, budete se muset nejprve poradit se svým doktorem či dermatologem.

Vsaďte na přirozenost

K obejití dávkovacího hlavolamu však máme lepší cestu: přirozenou cestu. Proč užívat doplňky s L-lysinem, když existuje tolik chutných potravin, které tuto esenciální aminokyselinu obsahují? Zde je seznam některých z nejlepších přírodních zdrojů L-lysinu.

Rostlinné zdroje lysin

Ovoce a zelenina bohaté na lysin:

Sponzorováno

Luštěniny bohaté na lysin

  • sójové boby
  • tempeh
  • tofu
  • sójové mléko
  • cizrna
  • humus
  • fazole
  • černé fazole
  • čočka
  • edamame
  • pšeničné klíčky
  • pistácie

Ořechy a obiloviny bohaté na lysin

Maso bohaté na lysin

  • červené maso
  • vepřové maso
  • hovězí
  • kuře
  • šneci

Mléčné výrobky bohaté na lysin

  • mléko
  • tvaroh
  • jogurt
  • sýr
  • máslo

Mořské plody bohaté na lysin

  • Ryby
  • ústřice
  • krevety
  • mořští plži

Zde je však několik důležitých upozornění. I když budete jíst potraviny bohaté na lysin, skutečný příjem a vstřebávání esenciální aminokyseliny bude záviset na doprovodných živinách, jako je vitamín C, vitamíny B12 a B5, stejně jako železo, zinek a další minerály. Proto je stejně důležité dodržovat pestrou stravu, a to nejen bohatou na lysin, protože pokud jde o jídlo a živiny, v rozmanitosti je síla. Další věc, kterou je třeba si zapamatovat, je, že trvá 10–30 dní, než zdravá kožní buňka projde svým životním cyklem. To znamená, že účinky příjmu L-lysinu nebudou okamžitě nutné – péče o tělo vyžaduje čas. Dejte tomu pár měsíců. Příroda pracuje pomalu, ale je velmi důkladná.

L-lysin může udržovat pokožku zdravou, ale nečekejte zázraky

I když neexistují žádná tvrdá vědecká data, která by potvrdila, že L-lysin vždy pomáhá při léčbě akné, dobře známé vlastnosti této aminokyseliny z něj dělají nezbytnou složku pro vytvoření dobré péče o pleť. Musíme si však pamatovat, že akné může být způsobeno mnoha faktory a v mnoha případech se pouhým zvýšením množství L-lysinu mnoho nezmění.

Je to proto, že i lidé, kteří mají ty nejlepší jídelníčky a mají v těle více než dostatek L-lysinu, často trpí jinými faktory, které podporují vznik akné. Mezi tyto faktory napomáhající akné patří:

  • stres
  • hormonální výkyvy
  • dědičnost
  • mohou mít přirozeně mastnou pleť s větším množstvím mazových žláz
  • špatná hygiena

Pokud máte jeden nebo více z těchto faktorů, které přispívají k vašemu problému s akné, poraďte se se svým lékařem či dermatologem.

L-lysin může chránit a léčit opary blokováním argininu

Opary nebo puchýře s horečkou jsou příznaky infekce, které se často objevují na rtu nebo v koutcích úst. Objevují se jako puchýře naplněné tekutinou, které mohou způsobit nepříjemné pocity, jako je brnění, bolest a pálení.

Opary jsou způsobeny virem herpes simplex typu 1 (HSV-1), který se může skrývat ve vašem těle. V době stresu nebo pokud je váš imunitní systém oslabený, HSV-1 může vyvolat rozvoj oparu.

Lysinové doplňky mohou pomoci zabránit replikaci HSV-1 a zkrátit dobu trvání oparu. Předpokládá se, že lysin blokuje další aminokyselinu zvanou arginin, kterou HSV-1 potřebuje, aby se mohl množit.

Jedna studie zjistila, že denní doplněk 1 000 mg lysinu měl za následek méně oparů u 26 lidí, kteří byli náchylní k opakujícím se oparům. Je zajímavé, že studie zpozorovala snížení výskytu oparů, když byla hladina lysinu v krvi člověka udržována nad 165 nmol/l. Když hladina v krvi klesla pod tuto úroveň, zvýšil se výskyt oparů.

Lysin může zlepšit vstřebávání a zadržování vápníku

Lysin může pomoci vašemu tělu udržet vápník. Předpokládá se, že lysin zvyšuje vstřebávání vápníku ve střevech a pomáhá ledvinám zadržet minerál.

Studie na 30 ženách, 15 zdravých a 15 s osteoporózou, zjistila, že doplňování vápníku a lysinu snižuje ztráty vápníku v moči. Ženy, kterým byly podávány 3 gramy samotného vápníku, měly progresivní zvýšení vápníku v moči. Ženy, které také dostaly 400 mg lysinu, však ztratily méně vápníku močí.

Zdá se, že lysin chrání vaše kosti a může také hrát roli při kontrole, kam se vápník transportuje ve vašem těle.

Vedlejší účinky L-lysinu

Může být nějaká aminokyselina skutečně škodlivá? Ne tak docela, ale věda se vždy řídí zlatým pravidlem „důvěřuj, ale prověřuj“. Podle existující literatury a klinických studií (které studovaly dávky 1 000-3 000 miligramů denně předepsané pro léčbu oparů) ukazují, že toxicita L-lysinu je poměrně vzácná. Nejzávažnějšími nežádoucími účinky, které byly hlášeny, byly občasné žaludeční nevolnosti a některé případy průjmu.

L-lysin – shrňme si to

Sponzorováno

At už máte akné nebo ne, zdravá a pestrá strava je důležitá pro naše zdraví, a to nejen pro zajištění zdravé pokožky. L-lysin zůstává jedním z nejlepších spojenců, které máme, pokud jde o přirozené zlepšení zdraví naší pokožky – kromě toho ho najdete v některých z nejchutnějších potravin. Pokud však přesto dáváte přednost dalšímu užívání L-Lysinu ve formě doplňků, poraďte se prosím s lékařem.

Dále si o lysinu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva