Sponzorováno

Selenóza neboli otrava selenem – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (15)

Selenóza neboli otrava selenem - příznaky, příčiny a léčbaSelen je minerál, který se nachází v půdě, vodě a některých potravinách. Potřebujeme jeho stopové množství pro naše zdraví, selen je nezbytným prvkem několika metabolických cest. Má také antioxidační vlastnosti, které pomáhají zabránit buněčnému poškození volnými radikály. Jednou z jeho nejcennějších rolí je kofaktor glutathionperoxidázy, důležitého antioxidačního enzymu. Selen také pomáhá podporovat silný imunitní systém, reguluje funkci štítné žlázy a může pomoci snížit riziko rakoviny prostaty a sekundárních nádorů. Hraje také roli v prevenci katarakty a srdečních chorob. Doporučená dietní dávka pro dospělé je 80-200 mikrogramů (mcg). Doporučuje se užívat jeho organickou formu. Vyhněte se anorganickým formám, jako je seleničitan sodný, který nepříznivě interaguje s vitamínem C a dalšími živinami.

Všeho moc ale škodí, a platí to i u selenu. Vysoké hladiny selenu v krvi mohou vést k selenóze, kterou doprovází gastrointestinální potíže, vypadávání vlasů, bílé skvrny na nehtech, únava a podrážděnost.

Toxicita kvůli selenu, nazývaná selenóza nebo i hyperselenémie (to je zvýšená hladina selenu v krvi) je způsobena nadměrným příjmem selenu ve stravě.

Epidemiologie

Zvýšená hladina selenu v těle je méně častá, než nedostatek selenu. Nejčastěji se vyskytuje v některých částech Indie, ve kterých jsou přirozeně vysoké hladiny selenu v půdě, který se pak dostává do rostlin, které se zde chovají. Méně častý případ je selenóza u lidí, kteří se úmyslně / náhodně předávkují dietními doplňky nebo přijdou se selenem do styku v určitých povoláních (např. průmyslové zpracování kovů).

Příznaky a projevy selenózy

Klinická projevy závisí na tom, zda je otrava akutní nebo chronická:

Akutní selenóza

 • srdeční dysfunkce: hypotenze, tachykardie, plicní edém – EKG: dlouhé QT, zploštění / inverze T-vln 4
 • únava
 • nevolnost a zvracení
 • průjem
 • bolest břicha
 • neurologické dysfunkce, např. ataxie, třes, zmatek, ztráta vědomí
 • výrazný česnekový zápach z úst

Chronická selenóza

Chronická toxicita může vykazovat znaky akutní toxicity plus tyto příznaky:

Sponzorováno

 • dermatologické následky: často jsou to počáteční symptomy / příznaky: např. křehkost nehtů, bílé zabarvení objevující se na nehtech atd., vyrážka, alopecie
 • jaterní dysfunkce</li>
 • hematopoetické poškození
 • ztráta plodnosti
 • neurotoxicita, např. hyperreflexie, parestézie, záchvaty, paréza
 • hypotyreóza

Patologie a příčiny

Selenóza může nastat, pokud denní příjem selenu přesáhne 400-700 μg denně (obecná doporučení pro příjem jsou: dospělí muži by měli přijmout cca 40–70 μg a ženy 45–55 μg denně).

Úroveň nadměrného užívání doplňků vedoucího k selenóze je sporná, jedna studie z Číny počítala s hodnotou alespoň 850 μg denně.

Laboratorní studie ukazují, že nadměrné množství selenu může mít potenciálně široký rozsah negativních účinků na CNS, na neurotransmitery, enzymy a samotné neurony.

Charakteristické česnekové aroma při toxicitě selenem je primárně způsoben dimethylselenidem, těkavou látkou produkovanou buňkami.

Selenu tedy můžete být vystaveni především díky potravě a v některých oblastech se selenivými půdami i díky pitné vodoě. Expozice vzduchem je vzácná, ale expozice v zaměstnání je možná – zejména tam, kde se pracuje s chemickými procesy (u malířských řemesel a v kovoprůmyslu).

Léčba selenózy a prognóza

Léčba je primárně podpůrná. Chelatace se nedoporučuje, protože výzkum na zvířatech naznačuje, že může paradoxně zvýšit celkovou toxicitu.

Většina toxických účinků je reverzibilní. Neléčená akutní / chronická toxicita může být fatální.

Historie toxicity selenem

Toxicita selenem u zvířat byla detekována výskytem neurologických a svalových příznaků u skotu během 30. let 20. století. Tento problém byl nazýván různě – alkalickou chorobou, nebo slepými a potácejícími se zvířaty – dnes se předpokládá, že tyto příznaky jen představují různá stádia stejného stavu.

Mezi klinické příznaky u zvířat patří ztráta nebo zhoršení zraku, náhodná a loudavá chůze, nepříjímání krmení a i ochrnutí. Při těchto alkalických onemocněních dochází ke ztrátě srsti, deformovaným kopytům, kloubní erozi, anémii a kardiovaskulárním, jaterním a renálním příznakům.

Sponzorováno

U zvířat byla toxicita selenu také spojena s abnormálním vývojem plodu u skotu, prasat a ovcí, s neplodností a úmrtím plodu.

Co si dále o selenu přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Selenóza neboli otrava selenem – příznaky, příčiny a léčba”

 1. Olga napsal:

  Vím o tom, že těžké kovy můžou způsobit zápach z úst, ale nevěděla jsem, že selenem se dá předávkovat z potravy a jaké jsou přesné příznaky. Ještě by bylo dobré doplnit, které potraviny ho obsahují nejvíc.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva