Sponzorováno

Vitamín B12 a akné – fakta + vše, co potřebujete vědět 4.8/5 (10)

 • Podle nové studie může příliš mnoho vitamínu B12 podporovat akné.
 • Studie zjistila, že při velké přítomnosti vitaminu B12 v těle kožní bakterie, které jsou běžně spojovány s akné, začnou tvořit zánětlivé molekuly, o kterých je známo, že podporují tvorbu pupínků.
 • I málo tohoto vitamínu v těle ale může akné způsobit.
 • Při řešení akné si proto nechte změřit hladinu vitamínů a minerálů v krvi - z toho můžete vycházet.

Vitamíny jsou pro zdravé tělo klíčové, to všichni víme. Hrají roli v téměř každé funkci a chemické reakci v lidském těle: posilují imunitní systém, normální vývoj a růst, pomáhají buňkám a orgánům správně fungovat, tvoří červené krvinky, mozkovou činnost, zdravý metabolismus a mnoho dalších. Uděláte si z toho snadno obrázek – vitamíny jsou velmi potřebné pro normální fungování celého těla.

Ale příliš mnoho dobrého může být i špatné. Mnoho lidí má dojem, že se tělo zbavuje přebytečných vitamínů močením, ale to neplatí pro všechny vitamíny. Předávkování některými vitamíny může způsobit zmatek v lidském těle a nejen zvrátit počáteční výhody, které přicházely z jeho užívání, ale také přinést nový chaos a vedlejší účinky, kterým bylo možné snadno předejít.

Z tohoto důvodu je důležité vzdělávat se na téma vitamínů a ne pouze nábožensky přijímat multivitaminové doplňky, protože jsme někde slyšeli, že je to pro tělo dobré.

Vitamín B12 je jedním z těch vitamínů, kterými není snadné se předávkovat, ale rozhodně je to možné. Nejprve si ujasněme, jaké jsou jeho funkce a jaké je normální dávkování pro zdravé jedince.

Co dělá vitamín B12 pro naše tělo?

Vitamín B12 je ve vodě rozpustný vitamín, který je nezbytný pro mnoho funkcí, jako je udržování zdraví buněk a produkce DNA. Ve skutečnosti má jednu z nejsložitějších struktur ze všech vitamínů.

Netřeba dodávat, že zdravé hladiny B12 jsou nesmírně důležité pro tělesné funkce. Ale co přesně udělá vitamín B12, jakmile se dostane do našeho systému? Kromě toho, že pomáhá tělu vytvářet DNA, B12 také udržuje zdravé nervové a krevní buňky a zabraňuje anémii.

Tyto úkoly však neplní za žádných okolností samostatně. Kyselina chlorovodíková, která se nachází v žaludku, odděluje požitý B12 od proteinu. Poté jej kombinuje s dalším proteinem, který je tvořen žaludkem, nazývaným vnitřní faktor. Poté se vstřebává v těle.

Některé faktory ovlivňují tvorbu vnitřního faktoru, jako je perniciózní anémie. Lidé, kteří trpí tímto stavem, ho nemohou produkovat dostatek, což vede ke špatné absorpci B12.

Kolik vitamínu B12 skutečně potřebujeme?

Doporučená dávka vitamínu B12 bude do značné míry záviset na každém jedinci. Například děti potřebují méně mcg za den než dospělí. Průměrný dospělý potřebuje přibližně 2,4 mcg denně, zatímco děti mladší 9 let potřebují přibližně 1,2 mcg, pak ti, kteří jsou starší 9 let, potřebují 1,8 mcg a teenageři potřebují 2,4 mcg. Kojící ženy potřebují vyšší dávku, v rozmezí od 2,6 mcg do 2,8 mcg.

Zdroje vitamínu B12

Vitamin B12 lze nalézt v mase a mléčných výrobcích, protože farmáři zvířatům pravidelně aplikují injekci B12. Některé potraviny jsou obohaceny o B12, jako jsou snídaňové cereálie, kvasnice a rostlinná mléka.

Většina lidí však doplňuje injekcemi B12, spreji nebo perorálními doplňky. Jsou levné, velmi účinné při udržování stálé hladiny B12 a co je nejdůležitější – nezpůsobují žádné škody našemu celkovému zdraví jako jiné zdroje. Na trhu je mnoho snadno dostupných značek, ze kterých si můžete vybrat.

Druhy vitaminu B12

Existují dva typy vitaminu B12:

 1. methylkobalamin
 2. kyanokobalamin

Ten, který se v našem těle více vstřebává, je methylkobalamin.

Vitamin B12 a akné

Jaká je souvislost mezi B12 a akné? Tento vztah je složité vysvětlit a studie, které se věnují zodpovězení této otázky, jsou poměrně nedávné, takže na toto téma nemáme mnoho informací. Podle určitých studií mohou injekce změnit genetickou expresi P.acnes, což je hlavní bakterie nacházející se v pórech, která přispívá ke vzniku akné. Někteří lidé, kteří berou injekce na anémii, skončí poté s akné.

Pokud jde o perorální doplňky, dermatologové tvrdí, že jen velmi zřídka vedou k akné. Injekce obvykle obsahují větší dávku B12 než perorální doplňky, které jsou často užívány sporadicky.

Dalším faktorem, který může ovlivnit, zda pacient po injekčním podání B12 trpí akné, jsou typy vitamínu B12. Ti, kteří mají pleť náchylnou k akné, mohou trpět akné, pokud užívají methylkobalamin. Pokud si všimnete, že tento druh vaši pokožku zhoršuje, měli byste zvážit přechod na kyanokobalamin a promluvit si o tom se svým lékařem. Kyanokobalamin je syntetický a neabsorbuje se tolik jako ten druhý, takže bude pravděpodobně dobře souznět s vaší pokožkou.

Pokud vás přebytek B12 přestane bavit, nezoufejte! Dobrou zprávou je, že vaše akné pravděpodobně zmizí několik týdnů po posledním užití B12.

Co říká věda?

Nyní, když jsme vysvětlili vztah mezi vitamínem B12 a akné, pojďme se blíže podívat na to, co o této záležitosti říkají nedávné studie.

Studie ukazují, že vitamín B12 může nejen ovlivnit bakterie způsobující akné, ale může také zvýšit celkový zánět v těle.

Jak již bylo zmíněno dříve, vitamín B12 mění genovou expresi bakterií způsobujících akné, což zase zvyšuje úroveň zánětu. Když vědci zkoumali kožní reakci lidí, kteří nemají akné po suplementaci B12, zjistili, že suplementace potlačila expresi genů P.acnes, téměř stejně jako u lidí, kteří mají pleť náchylnou k akné.

Pouze jeden krátký týden po užívání doplňků B12 se u jednoho z deseti subjektů vyvinulo akné. Jejich genová exprese byla také změněna.

Kdo je tedy náchylnější k podobné reakci? Naštěstí ne všechny úrovně B12 vytvářejí stejný chaos. K tomu dochází většinou, když lidé suplementují příliš mnoho B12 nad rámec jejich denní potřeby.

To však neznamená, že veškerý přebytek B12 skončí na vaší tváři v zaníceném pupínku. To neznamená, že každý jednotlivý člověk, který by se mohl předávkovat B12, je náchylný k rozvoji akné. To je v první řadě výjimečně těžké dosáhnout a vaše reakce na přebytek vitamínu bude do značné míry záviset na typu vaší pleti, vaší anamnéze s akné a vaší genetické výbavě.

Lze konstatovat, že na toto téma je třeba provést další výzkum. Potřebujeme hlouběji porozumět tomu, jak věci, které přijímáme v kombinaci s bakteriemi v našem těle, mohou vést k určitým nemocem a co s tím můžeme dělat, abychom těmto nemocem předcházeli.

Doplňky vitaminu B12

Doplňky stravy s vitaminem B12 mohou být prodávány samostatně, nebo může být B12 kombinován s jinými vitaminy v multivitaminové pilulce.

Vždy si přečtěte etiketu a podívejte se na dávkování daného doplňku. Pokud překročí doporučenou denní dávku (2,4 mcg), používejte ji méně často, nebo přejděte na jiný doplněk, který není tak účinný. Jak tedy správně užívat B12 pro prevenci akné? Nalezení správného dávkování je klíčové.

Sponzorováno

Doplňky stravy jsou nezbytné pro vegany a vegetariány, zejména pro ty, kteří nejedí mnoho potravin obohacených o B12. Nedostatky se však mohou stát každému, bez ohledu na stravu.

Pokud máte podezření, že máte nízké hladiny B12, můžete si nechat udělat krevní test, který určí množství B12, které je ve vašem těle. Byli byste překvapeni, jak časté jsou nedostatky B12, navzdory vážným vedlejším účinkům, které s nimi přicházejí.

Jak zabránit akné plynoucí z vitamínu B12?

Nejdůležitější věc, kterou byste měli mít na paměti, pokud jde o B12 a akné, je to, že správné dávkování vám může ušetřit spoustu problémů a zabránit vzniku akné. Pokud máte pleť se sklonem k akné, všimněte si, které doplňky a produkty vás trápí. Pak, pokud je to možné, můžete přejít na jiné metody, jak získat dostatečné množství B12, jako jsou injekce nebo spreje.

Typ B12 může také způsobit problémy s pletí. Pokud si tedy všimnete, že vaše pokožka si nerozumí s jedním druhem vitamínu B12, můžete přejít na druhý a chvíli ho používat, než zjistíte, zda má stejný účinek.

Když mluvíme o prevenci akné, je důležité dívat se na celkový obraz. Ano, existuje dostatek důkazů k závěru, že existuje souvislost mezi konzumací vitaminu B12 a akné, ale to neznamená, že bychom měli ignorovat všechny ostatní přispěvatele k otravným pupínkům, jako je celkový jídelníček (s nezdravým jídlem), nedostatek spánku a cvičení a nadměrný stres. Než ukážete prstem na B12, ujistěte se, že máte všechny tyto další aspekty pod kontrolou. To je nejlepší způsob, jak dlouhodobě zajistit optimální zdraví pokožky.

Je v pořádku užívat doplňky B12, pokud máte akné?

Pokud vám byl diagnostikován nedostatek B12 a již máte akné, je docela normální mít obavy z toho, že se vám objeví více pupínků, jakmile začnete doplňovat vitamín B12. Naštěstí to tak asi nebude. Nedovolte, aby vám zkušenosti jiných lidí zabránily v doplňování tohoto důležitého vitamínu, protože to může mít následky v budoucnu.

Lékař vám předepíše vhodnou dávku vitaminu B12 a v následujících měsících bude vaše hladiny sledovat. Vždy informujte svého lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli nové vyrážky nebo jiné neobvyklé příznaky. Pokud k tomu dojde, pravděpodobně vám sníží dávku. A pokud to nefunguje, mohou změnit formu doplňku nebo druh B12, který vám předepsali.

Nedostatek vitaminu B12 a akné

Nedostatek vitaminu B12 může mít za následek více než jeden kožní problém. Existuje několik příznaků souvisejících s pokožkou, že máte nedostatek B12, na které byste si měli dát pozor. Jsou to:

 • hyperpigmentace
 • bledá, matně vypadající pleť
 • vitiligo
 • psoriáza
 • ekzém

Pokud jde o akné, může to rozhodně znamenat nízkou hladinu B12 ve vašem těle. Existuje mnoho svědectví od lidí, jejichž úporné akné zmizelo několik měsíců po pravidelné a správné suplementaci. Někteří lékaři tvrdí, že vyšší hladiny vitaminu B12 snižují hladinu kortizolu, což je stresový hormon. A všichni jsme už slyšeli, že stres může vést k akné, takže není příliš překvapivé, že suplementace může v tomto případě fungovat.

Příznaky nedostatku vitaminu B12

Většina lidí přijímá dostatek vitamínu B12 prostřednictvím stravy. Někteří lidé ho však nemají dostatek na denní bázi nebo jejich tělo neumožňuje správné vstřebávání tohoto vitamínu. To pak snadno může vést k nedostatku vitaminu B12.

Jak stárneme, vstřebávání vitamínu B12 je postupně těžší. Některé životní návyky, jako je pití, určité typy léků a operace, mohou také způsobit špatnou absorpci. Kromě toho existuje několik zdravotních stavů, které mohou vést k nedostatku vitaminu B12, jako je perniciózní anémie, Crohnova choroba, celiakie, paraziti, atrofická gastritida nebo některá autoimunitní onemocnění, jako je Gravesova choroba a lupus.

Pokud jste vegan nebo vegetarián a pravidelně nedoplňujete B12, hrozí vám také nedostatek.

Zde je několik příznaků nedostatku vitaminu B12, o kterých byste měli vědět:

 • Ztráta zraku
 • Potíže s chůzí
 • Deprese a ztráta paměti
 • Zažívací potíže, zácpa, průjem, nadměrná plynatost
 • Necitlivost v určitých oblastech těla a svalová slabost
 • Silné bušení srdce a dušnost

Většině lidí stačí k vyřešení problému suplementace. Pokud máte podezření, že máte některý z výše uvedených příznaků, poraďte se se svým lékařem.

Shrnutí a závěrečné myšlenky

Akné může být extrémně vyčerpávající a demotivující stav pokožky, se kterým je třeba se vypořádat, zvláště když jsme denně bombardováni informacemi o všech věcech, které mohou vést k akné. Ten seznam se zdá být nekonečný a každým dnem se prodlužuje.

Ale nezoufejte! Existují určité perorální léky, jako je Isotretinoin (značka Roaccutane) nebo antikoncepční pilulky, které jsou velmi úspěšné v kombinaci s lokální léčbou.

Pokud mluvíme z vlastní zkušenosti, nedostatečná hladina B12 může výrazně zhoršit akné a způsobit nové vyrážky. I když se to nestává tak často, je nesmírně důležité to mít na paměti, že pokud v současné době hledáte lék na akné, tak si nejdříve zkontrolujte hladinu vitamínu B12 a i dalších vitamínů a minerálů.

Zůstaňte silní a stále hledejte lék, protože jen tak si zajistíte, že ho najdete. Zamyslete se také důkladně nad dalšími návyky, které mohou také ovlivnit akné, a v případě potřeby proveďte změny.

A pamatujte, akné vás nedefinuje. Nedefinuje vaši osobnost. Je to jen další zdravotní problém, který je třeba řešit. A vy jste mnohem víc než jen vaše současné problémy s krásou. To je potřeba mít vždy na paměti.

A dále si o akné přečtěte další naše články

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva