RADA: Co je to profylaxe?« Zpět na seznam otázek

V minulém týdnu jsem byla u lékaře a ten stále mluvil o profylaxi. Bylo mi to hloupé, ale nezeptala jsem se, co to znamená. Můžete mi, prosím, napsat, co to je ta profylaxe? Alena

Zeptal se na 12 května, 2024 20:06
1

Profylaxe je medicínský termín, který označuje preventivní opatření nebo léčbu, která má za cíl zabránit vzniku nemoci, infekce nebo komplikací. Cílem profylaxe je minimalizovat riziko vzniku určitého zdravotního problému nebo snížit jeho závažnost.

Existují různé formy profylaxe v medicíně, například tyto:

Primární profylaxe: Tato forma profylaxe se zaměřuje na zabránění vzniku onemocnění u jedinců, kteří dosud nejsou postiženi. To může obecně znamenat třeba očkování, změny životního stylu (jako je zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita), používání ochranných pomůcek (například kondomy pro prevenci sexuálně přenosných infekcí) nebo užívání léků k prevenci určitých stavů (například léky na snížení krevního tlaku k prevenci srdečních onemocnění).

Sekundární profylaxe: Tato forma profylaxe se zaměřuje na identifikaci a léčbu zdravotního problému v raném stádiu, aby se zabránilo rozvoji komplikací nebo pokroku onemocnění. To může znamenat třeba pravidelné screeningové testy (například kolonoskopii k prevenci kolorektálního karcinomu), léčbu rizikových faktorů (například užívání léků na snížení cholesterolu) nebo pravidelné kontroly u lékaře pro monitorování zdravotního stavu.

Terciární profylaxe: Tato forma profylaxe se zaměřuje na snížení následků nebo komplikací existujícího onemocnění. To může znamenat třeba rehabilitaci po úrazu nebo chirurgickém zákroku, léčbu vedlejších účinků léčby (například léky proti nevolnosti při chemoterapii) nebo dlouhodobou péči o pacienty s chronickými onemocněními (například diabetes mellitus).

Odeslal Daniel Borník + Mudr. Radim Poslepek
Odpověděl 12 května, 2024 20:07