Glutathion na pleť a při akné – jaké má účinky? 4.83/5 (12)

Sponzorováno

  • Glutathion je silný antioxidant, který nabízí neuvěřitelnou schopnost pomoci tělu regenerovat se. Vzhledem k tomu, že množství nalezené v našem těle s věkem klesá, často se doporučuje suplementace.
  • Glutathion je antioxidant produkovaný v buňkách. Skládá se převážně ze tří aminokyselin: glutaminu, glycinu a cysteinu.
  • Můžete to udělat užíváním perorálních doplňků, injekcí, užíváním v lipozomální formě nebo jednoduše zařazením více potravin bohatých na glutathion do vaší stravy.
  • Zdravý životní styl je dalším důležitým faktorem, pokud si chcete udržet zdravou hladinu antioxidantů – nemluvě o tom, že je to to nejlepší pro vaše celkové zdraví. Je to jediný způsob, jak zajistit, aby vaše játra produkovala optimální množství antioxidantů, které jsou klíčové pro zdravé tělo. A s ním bude i zdravá, mladistvě vypadající pleť.
  • Posílení glutathionu v těle může poskytnout mnoho zdravotních výhod, včetně snížení oxidačního stresu.

Glutathion na pleť a při akné - jaké má účinky?Glutathion, známý také jako „hlavní antioxidant“, je přirozeně produkován v našem těle a skládá se ze tří stavebních bloků aminokyselin: l-cystein, glutamin a glycin.

Glutathion lze nalézt téměř v každé buňce našeho těla. Jeho nejúčinnější zdroje se nacházejí v játrech, srdci, plicích, mozku a ledvinách. Co je na něm zajímavé, je fakt, že ho nemusíte konzumovat v jídle, protože si ho tělo vyrábí samo.

Glutathion má schopnost se obnovovat a recyklovat další antioxidanty, které se nacházejí ve vašem těle. Zvládá záněty a bojuje proti volným radikálům, a proto je užitečný nejen při boji s nemocemi, ale také při jejich prevenci.

Jak Glutathion působí na kůži

Glutathion snižuje oxidační stres

Jednou z nejdůležitějších funkcí glutathionu je zastavení šíření volných radikálů a toxinů v těle. Tímto způsobem glutathion snižuje oxidační stres na buňky a pomáhá jim přežít déle. To je to, co antioxidanty skutečně dělají, a glutathion je jedním z mnoha antioxidantů, které jsou prospěšné pro naše zdraví, včetně naší pokožky.

Všichni víme, že kožní maz se přirozeně vyskytuje v našem těle a udržování jeho zdravého množství je ve skutečnosti klíčové pro udržení čisté pokožky. Když se však jeho látka zvaná skvalen dostane do kontaktu s běžnými látkami znečišťujícími životní prostředí, jako jsou částice smogu nebo cigaretový kouř, oxiduje se na peroxid skvalenu, který zase blokuje naše póry mnohem více než běžný maz.

Vzhledem k tomu, že glutathion je antioxidant, který se nachází ve vrstvách naší pokožky, dokáže na tyto volné radikály působit a zabraňuje jejich šíření. To vše vede ke zdravějším a odolnějším buňkám, což ve finále přispívá k lepší pleti.

Glutathion pomáhá léčit akné

Ucpané póry v kombinaci s hromaděním bakterií způsobujících akné je jednou z hlavních příčin akné. S tím, co bylo řečeno, můžete být zvědaví, které faktory ovlivňují ucpávání pórů.

Environmentální znečišťující látky, stres a špatná volba stravy mohou způsobit přetížení a ucpání pórů. I když má kůže schopnost se toxinů zbavovat sama, když je toxinů příliš mnoho, aby je bylo možné snést, kůže se stává náchylnou k prasklinám.

Glutathion jako silný antioxidant pomáhá eliminovat tyto nežádoucí látky z pokožky.

Pokud se rozhodnete užívat glutathion jako léčbu akné, můžete si všimnout, že se vaše příznaky zhorší, než se zlepší, což znamená, že vaše pokožka může zpočátku prasknout kvůli toxinům vytlačovaným na povrch kůže. Jakmile se však glutathion vypořádá s těmito toxiny a dokončí jejich odstranění, začnete si všímat zlepšení.

Hladiny glutathionu v těle mohou být sníženy řadou faktorů, včetně špatné výživy, environmentálních toxinů a stresu. Jeho hladina také klesá s věkem.

Glutathion pomáhá zbavit se jizev po akné

Tento silný antioxidant má také schopnost naši pleť rozzářit a vyrovnat tón pleti. Nejenže tedy přímo léčí akné, ale také pomáhá snižovat počet jizev po akné a také případné známky hyperpigmentace, což je důležité pro udržení pleti dlouhodobě zdravé.

Nejrychlejší a nejúčinnější aplikace glutathionu z hlediska redukce jizev po akné je prostřednictvím injekcí. Zavedením injekcí glutathionu jako součásti vaší rutiny péče o pleť bude vaše pleť jasnější a všimnete si přirozeného lesku a zvýšené hladkosti. Obvyklá předepsaná dávka je kolem 3 500 mg.

Glutathion zlepšuje psoriázu

Protože glutathion pomáhá regenerovat tkáň a udržuje imunitní systém na správné cestě, není žádným překvapením, že je známo, že pomáhá při stavech, jako je lupénka (psoriáza) a další autoimunitní poruchy.

Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které způsobuje hromadění kožních buněk tím, že urychluje jejich životnost. Ačkoli existuje několik typů psoriázy, nejběžnější z nich se nazývá plaková psoriáza a vyznačuje se suchými, červenými kožními lézemi se šupinami.

Vysoká hladina glutathionu dokáže s tímto stavem opravdu zázraky, protože snižuje oxidační stres v buňkách a pomáhá posilovat imunitní systém – což je klíčové pro zdravou pokožku. Hromadění toxinů zhoršuje příznaky psoriázy, a jak jsme již uvedli, glutathion hraje hlavní roli při detoxikaci jater.

Pacienti trpící psoriázou zaznamenali neuvěřitelné výsledky přidáním potravin bohatých na glutathion do své stravy, včetně injekcí glutathionu jako léčby a užívání perorálních doplňků.

Pokud trpíte tímto stavem, promluvte si se svým lékařem, než zařadíte jakékoli doplňky.

Glutathion pomáhá zpomalovat účinky stárnutí.

Stárnutí je důsledkem oxidačního stresu, který je způsoben velkým množstvím volných radikálů a nedostatkem antioxidantů, aby proti nim bojovaly, což vede k rychlejšímu stárnutí.

Sponzorováno

Jak jsme již zmínili ve článku výše, poskytnout tělu dostatek antioxidantů je nejlepší způsob, jak zajistit, že předčasně nezestárneme. Tento silný antioxidant vám nejen pomůže s fyzickými známkami stárnutí, jako jsou vrásky, šediny a jemné linky, ale také ochrání váš mozek a paměť.

Hlavní výhody Glutathionu

Kromě toho, že se glutathion zbaví akné, hyperpigmentace a dodá vám zářivou, mladistvou a zdravou pleť, je také známý tím, že poskytuje celkové zdravotní výhody.

Jaké jsou tedy tyto výhody?

Může pomoci léčit onemocnění jater snížením poškození buněk a detoxikací těla. Glutathion může také snížit poškození tlustého střeva u pacientů trpících ulcerózní kolitidou.

Kromě toho má také potenciál chránit gastrointestinální trakt lidí trpících žaludečními problémy. Některé studie ukazují, že existují důkazy, že může pomoci snížit příznaky Parkinsonovy choroby a také zlepšit příznaky poruchy autistického spektra.

Možné vedlejší účinky Glutathionu

Pro drtivou většinu lidí a drtivou většinu situací je glutathion naprosto bezpečný. Být přirozeně produkován naším tělem k tomu nesmírně pomáhá.

Avšak i nadbytek jinak přirozených látek (jako jsou například hormony) může nést určitá rizika nebo způsobit komplikace.

Například prodloužená suplementace glutathionem je spojena s nižšími hladinami zinku a stejně jako jiné antioxidanty může glutathion chránit rakovinné buňky, pokud se v nich uvězní. Takže pokud se ocitnete v boji s tímto konkrétním „drakem“, měli byste přehodnotit suplementaci glutathionem a jako vždy to probrat se svým lékařem.

Jinak je užívání mírných dávek pro zdravé jedince naprosto bezpečné.

Pokud jde o těhotenství, stále nevíme, zda je užívání glutathionu během těhotenství a kojení bezpečné nebo ne.

Takže po tom všem se ujistěte, že jste se svým lékařem transparentní ohledně všech doplňků, které užíváte. Jak se říká, poctivost je nejlepší politikou a názor lékaře je extra důležitý.

Jak přirozeně zvýšit hladinu glutathionu

Nyní, když jsme probrali všechny výhody zvýšení hladiny glutathionu v těle, možná se ptáte, zda existuje nějaký způsob, jak zvýšit hladiny tohoto konkrétního antioxidantu v našem těle.

Naštěstí existuje několik věcí, které můžeme udělat, abychom zajistili, že z tohoto antioxidantu bojujícího proti akné vytěžíme maximum.

Přidejte do svého jídelníčku více potravin bohatých na glutathion

I když je glutathion přirozeně produkován v těle, přidání určitých potravin je bezpečný způsob, jak zvýšit jeho hladiny. Avokádo, brokolice, květák, okra, kapusta, zelí, chřest, růžičková kapusta, cibule, česnek a špenát jsou jedny z nejúčinnějších zdrojů glutathionu.

Zvyšte příjem vitamínu C

Vitamin C najdete v mnoha ovoci a zelenině. Je to ve vodě rozpustný vitamín, který může také fungovat jako antioxidant s podobnou funkcí jako glutathion, což je ochrana buněk před poškozením. Vitamin C je důležitý pro pokožku sám o sobě, ale výzkum naznačuje, že by mohl pomoci zvýšit hladiny glutathionu, protože snižuje jeho „pracovní zátěž tím“, že vykonává stejnou funkci v těle.

Podobně může vitamin C převést oxidovaný glutathion zpět do jeho aktivní formy, což je přesně takový, jaký ho chcete mít. Hladinu vitamínu C můžete zvýšit přidáním více čerstvého ovoce do vaší stravy, zejména citrusových plodů, papriky, kiwi a bobulovin, nebo doplňky stravy.

Vyberte si také potraviny bohaté na mikroživiny, jako je selen, zinek, hořčík, riboflavin, zdravé zdroje bílkovin a vitamín B6, které pomohou zvýšit produkci glutathionu.

Zvládejte co nejlépe úrovně stresu

Kortizol, také známý jako stresový hormon, snižuje hladinu glutathionu, což zase způsobuje další oxidační stres. Vysoká hladina stresu také koreluje s vysokou úrovní zánětu v těle, což může také snížit celkové množství antioxidantů.

Zařaďte HIIT do své rutiny cvičení

Zatímco jakýkoli druh cvičení dělá zázraky pro vaši pokožku a celkové zdraví. Cvičení HIIT (high-intensity interval training) vám nejen ušetří čas, ale také udrží hladinu glutathionu na stabilní úrovni. HIIT optimálně kombinujte kardio cvičení se silovým tréninkem.

Vyhněte se nadměrnému pití alkoholu

Pití nadměrného množství alkoholu je spojeno se zvýšenou úrovní oxidačního stresu. Pokud konzumujete alkohol pravidelně, je pravděpodobné, že hladina glutathionu ve vašich plicích klesla o více než 70 %, což je šokující množství. Omezení množství alkoholu je proto správná věc, abyste se vyhnuli kolísání hladiny glutathionu.

Kromě toho, že je glutathion přirozeně produkován tělem, může být podáván intravenózně, lokálně nebo jako inhalační prostředek. Je k dispozici také jako perorální doplněk ve formě kapslí a tekuté formy. Orální požití glutathionu však nemusí být u některých stavů tak účinné jako intravenózní podání.

VIDEO: Imunita – glutathion – MUDr. David Frej

Sponzorováno

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva