Zelený čaj na vlasy – jak a proč ho použít? 4.82/5 (17)

Sponzorováno

Proč a jak používat zelený čaj na vlasy?

Proč a jak používat zelený čaj na vlasy?

Zelený čaj se užívá už po staletí a je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Mnoho společností a výrobců začalo do svých produktů na vlasy přidávat zelený čaj – pak také rádi tvrdí, že pak budou vaše vlasy zdravější. Můžete si však hned klást otázku, zda zelený čaj vlasům skutečně prospívá, nebo je to jen marketingový tah.

Tento článek pojednává o potenciálních přínosech zeleného čaje pro zdravé vlasy.

Co je to zelený čaj?

Čajové lístky zeleného čaje pocházejí z rostliny Camellia sinensis (česky Čajovník čínský). V závislosti na způsobu zpracování mohou tyto čajové lístky produkovat zelený, černý, bílý nebo oolong čaj.

Zelený čaj se vyrábí z čerstvých čajových lístků, které se suší a vystavují slunečnímu záření, aby se zabránilo oxidaci a fermentaci, což vede k výrazné chuti zeleného čaje.

Některé druhy zeleného čaje mohou podléhat různým metodám zpracování. Například zelený čaj matcha se vyrábí z předsklizňových čajových lístků, které mají 90% odstín, což má za následek bohatší chuť a vyšší obsah antioxidantů.

Zelené čaje jsou dobře známé tím, že jsou bohaté na antioxidanty. Většina antioxidantů v zeleném čaji pochází ze sloučenin známých jako flavonoly, zejména z druhu známého jako katechiny (zdroj zde).

Nejhojnějším a nejsilnějším katechinem v zeleném čaji je epigalokatechin galát (EGCG), který je ve studiích spojován se sníženým rizikem srdečních chorob a určitých typů rakoviny.

Díky svému bohatému obsahu antioxidantů se zelený čaj a jeho extrakty používají i k jiným účelům, třeba pro vlasy – jako je prevence vypadávání vlasů a pro obecné zlepšování zdraví vlasů.

Výhody a přínosy zeleného čaje pro vlasy

Zelený čaj se opravdu přidává do mnoha přípravků pro péči o vlasy pro jeho údajné výhody. Zde jsou některé potenciální přínosy zeleného čaje pro vlasy.

Může zabránit vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů postihuje mnoho mužů a žen na celém světě a má různé příčiny, jako je stres, bídný jídelníček, autoimunitní onemocnění nebo třeba i hormonální změny.

Existuje hormonální ztráta vlasů, známá jako androgenetická alopecie. Ve skutečnosti 50% mužů a 25% žen ve věku 50 let a starších zažije určitý stupeň vypadávání vlasů souvisejícího s hormony. Během vypadávání vlasů se mění přirozený růstový cyklus vlasů.

Cyklus zahrnuje tři fáze – androgen (růst vlasů), katagen (přechodná fáze) a telogen (ztráta vlasů). Dva hormony, testosteron a dihydrotestosteron, mohou snížit fázi růstu vlasů a zvýšit jejich vypadávání. Některé výzkumy ukázaly, že EGCG může inhibovat účinky těchto hormonů na vlasy a zpomalit jejich vypadávání.

V pilotní studii užívalo 10 účastníků s androgenetickou alopecií doplněk nazvaný Forti5 po dobu 24 týdnů. Na konci studie došlo u 80% účastníků k výraznému zlepšení růstu vlasů. Doplněk však obsahoval nezveřejněné množství extraktu ze zeleného čaje, melatoninu, vitaminu D, omega-3, omega-6, beta-sitosterolu a sójových isoflavonů. Proto je těžké zjistit, zda extrakt zeleného čaje vedl k těmto vylepšením.

V jedné studii zaznamenaly myši, které obdržely topickou léčbu zeleným čajem bohatého na EGCG, výrazně menší vypadávání vlasů než myši, kterým se tato léčba nedostala.

Zdá se, že EGCG snižuje vypadávání vlasů způsobené testosteronem tím, že prodlužuje androgenní fázi růstu vlasů a zpomaluje telogenní fázi, což vede k vypadávání vlasů.

Zelený čaj podporuje růst vlasů

Zelený čaj může podporovat zdravý růst vlasů a jejich opětovný růst. V jedné malé studii vědci přidali topický extrakt EGCG získaný ze zeleného čaje do pokožky hlavy tří účastníků s alopecií. Po 4 dnech účastníci zaznamenali významné zvýšení aktivity růstu vlasů.

Zdá se, že EGCG zvyšuje růst vlasů stimulací vlasových folikulů a prevencí poškození kůže a vlasových buněk.

A co víc, ve studii o vypadávání vlasů na myších vědci zjistili, že u 33% zvířat, která konzumovala extrakt ze zeleného čaje, došlo po 6 měsících k opětovnému růstu vlasů, zatímco u žádné myši v kontrolní skupině nedošlo k vylepšení (odkaz na studii zde).

V současné době však není známo, jak rychlé nebo účinné jsou úpravy vlasů zeleným čajem na podporu růstu vlasů u lidí, zejména těch, kteří nemají vypadávání vlasů související s hormony.

Hlavně je to také o množství – zda je množství, které je přítomno v šamponech a dalších produktech pro péči o vlasy, dostatek látek a extraktů (ve studiích byly dávky většinou o hodně vyšší).

Zlepšení dodání živin

Každý touží po zdravých vlasech a utrácí spoustu peněz za udržování zdravých vlasů, ale jen málo z nás si uvědomuje, jak to, co konzumujeme, může hrát obrovskou roli při určování kvality a zdraví našich vlasů.

Sponzorováno

Výhody zeleného čaje pro vlasy jsou dány především různými živinami a antioxidanty, které jsou v něm obsaženy. Jedním z nich je vitamin B (panthenol). Vitamín B je dobrý pro zdraví vlasů, protože pomáhá při kontrole roztřepených konečků, zjemňuje vlasy a posiluje vlasové kořínky (folikul). Pití zeleného čaje a přímá aplikace zeleného čaje na vlasy pomáhá vstřebávání vitaminu B.

Panthenol přítomný v zeleném čaji se používá také v šamponech a kondicionérech. Zelený čaj obsahuje také theanin, což je jedinečná aminokyselina, která společně s panthenolem posiluje vlasy.

Vlasy jsou součástí mnohem většího systému nazývaného integumentární systém, který dále zahrnuje nehty, kůži, vlasy a pomocné struktury. Ve skutečnosti je to vlastně tak, že vaše vlasy rostou přímo z vaší pokožky, ze které získávají průtok krve a výživu během fáze růstu.

V malé studii na 15 účastnících vědci zjistili, že konzumace doplňků obsahujících extrakt ze zeleného čaje po dobu 12 týdnů zvýšila průtok krve pokožkou a dodávku kyslíku o 29% ve srovnání s kontrolní skupinou. V jiné skupině ve stejné studii 30 účastníků pilo 4 šálky (1 litr) zeleného čaje po dobu 12 týdnů. Ve srovnání s kontrolní skupinou vykazovala skupina zeleného čaje významná zlepšení hydratace pokožky.

Růst vlasů do značné míry souvisí s dodávkou kyslíku a živin do pokožky. Ve skutečnosti může špatný krevní oběh vést k padání vlasů. Pití zeleného čaje proto může zvýšit přísun těchto živin do pokožky hlavy a zlepšit růst vlasů.

Jak používat zelený čaj na vlasy

Vzhledem k vlastnostem zeleného čaje a extraktu ze zeleného čaje, které podporují růst, je mnoho vlasových produktů obsahuje jako hlavní složku. Můžete je zakoupit buď online nebo ve většině maloobchodních prodejen.

Zde je několik způsobů, jak použít zelený čaj na vlasy:

  • Šampon. Používejte denně šampon obsahující extrakt ze zeleného čaje. Ujistěte se, že většinu šamponu nanesete na kořeny a pokožku hlavy a jemně vydrhnete.
  • Kondicionér. Naneste kondicionér nebo masku na vlasy na kořínky, dříky a konečky vlasů. Nechte působit 3–10 minut nebo dobu uvedenou v pokynech výrobce.
  • Domácí oplach na vlasy – oplachování zeleným čajem. Přidejte 1–2 sáčky zeleného čaje do vroucí vody a nechte 5 minut louhovat. Po vychladnutí naneste tekutinu na vlasy na konci sprchy. Nejlepší způsob, jak použít zelený čaj na vlasy, je připravit si oplach na vlasy. Čaj je třeba nechat alespoň 10 minut proniknout do vlasů. Pro dodatečný lesk lze výplach dát do láhve a nastříkat na vlasy později. To lze provést dvakrát nebo třikrát týdně po dobu několika měsíců. To také pomůže v boji proti lupům. Oplach zeleného čaje má také čistící vlastnosti. Oplach zeleného čaje se proto používá jako kondicionér po šamponu.
  • Kromě toho můžete zkusit vypít 1–2 šálky (240–480 ml) zeleného čaje denně, abyste svému tělu poskytli dobrý zdroj antioxidantů.
  • Zelený čaj s kokosovým olejem – pro toto ošetření můžete kokosový olej smíchat se zeleným čajem a vmasírovat do vlasů a také na pokožky hlavy. Nechte působit alespoň půl hodiny, aby se řádně vstřebal. Toto ošetření podporuje růst vlasů a předchází jejich vypadávání. K dosažení nejlepších výsledků lze použít dvakrát týdně. Do směsi lze také přidat vajíčko pro další výživu.
  • Zelený čaj s citronem – oplach zeleného čaje lze také smíchat s citronem a kokosovým olejem, aby byl účinný proti lupům. Ošetří lupy a stimuluje růst vlasů. Ideální je to provádět třikrát až pětkrát za měsíc, abyste dosáhli dobrých výsledků.

Na co si dávat pozor?

Přestože některé výzkumy podporují pití zeleného čaje a používání vlasových přípravků ze zeleného čaje na podporu růstu vlasů, i tak je třeba mít na paměti několik důležitých věcí.

Toxicita

Zatímco zelený čaj je bezpečný pro konzumaci, mnoho doplňků a olejů ze zeleného čaje obsahuje podstatně vyšší množství EGCG, což může vést k vážným problémům, jako je jaterní toxicita a žaludeční nevolnost. Na to pozor.

Nedávná studie zjistila, že bezpečná úroveň příjmu EGCG v doplňcích a vařeném čaji je 338 mg, respektive 704 mg denně. Dávejte si proto pozor na doplňky obsahující výrazně vyšší dávky.

Před zahájením nového doplňku také vždy promluvte se svým lékařem. Pokud jde o zelený čaj, většina lidí může v pohodě a bezpečně vypít až 3–4 šálky (710–950 ml) denně.

Jak používat produkty se zeleným čajem na vlasy?

Výrobky na vlasy ze zeleného čaje se objevují všude a hodně také samozřejmě záleží na tom, jak je používáte.

Pokud používáte masku nebo šampon na vlasy, naneste jej řádně na kořeny a pokožku hlavy, protože to pomůže produktu dosáhnout vašich vlasových folikulů. Při používání šamponu si také vlasy jemně promasírujte – ale opravdu jemně, aby nedošlo k poškození kořínků.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste používat zelený čaj na vlasy? Budeme rádi, pokud nám napíšete svoje zkušenosti do komentářů pod článkem.

A dále si na toto téma přečtěte

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva