Sponzorováno

Kofeinový šampon a účinky – funguje? Proč a jak se používá? 4.75/5 (12)

Kofeinový šampon - funguje? Proč a jak se používá?Kofein běžně mnoho z nás používá hned ráno – k probuzení a k nakopnutí do nového dne. Možná vás překvapí, když zjistíte, že kofein má i další výhody, zejména pro vaše vlasy.

Obecně existují argumenty pro i proti užívání kofeinu, a totéž platí i při používání kofeinu na vlasy.

Mrkli jsme se proto kofeinu aplikovanému na vlasy trošku na zoubek. Přečtěte si více o kofeinu na vlasy v tomto našem článku.

Opravdu kofeinové šampony stimulují růst vlasů (jak uvádí marketingová tvrzení)? Opravdu fungují? Nebo mohou způsobovat problémy s pokožkou hlavy?

Co je to kofeinový šampon a jak vlastně funguje?

Studie z roku 2007 uvedla, že mytí vlasů šamponem obsahujícím kofein nebo výtažky z kávových zrn může stimulovat růst vlasů. Studie na lidských vlasových folikulech ukazují, že kofein zvyšuje množství buněčné energie v nich působením proti proteinu zvanému fosfodiesteráza. Bylo také prokázáno, že zvyšuje protein inzulínu podobný růstový faktor 1 (IGF1), důležitou signální molekulu při podpoře růstu vlasů.

Přesněji řečeno, bylo prokázáno, že kofein potenciálně zvrací účinky dihydrotestosteronu (DHT), hlavního hormonu zapojeného do běžné plešatosti.

Prokázalo se u kofeinových šamponů, že nějak podporují růst vlasů?

Působivá tvrzení, ale funguje skutečně většina kofeinových šamponů?

V současné době neexistují žádné klinicky životaschopné důkazy o tom, že mají dlouhodobý účinek na plešatost mužského typu, ke které dochází u mužů, kteří mají citlivost na DHT, jež způsobuje oslabení a zmenšení vlasových folikulů na temeni. Nebylo prokázáno, že by kofeinový šampon dlouhodobě rušil účinky DHT.

V roce 2018 britský úřad pro standardy reklamy rozhodl, že kofeinový šampon Alpecin již nesmí propagovat, že může „přispět ke snížení vypadávání vlasů“, protože neexistují dostatečné důkazy na podporu tohoto tvrzení.

Německá značka byla založena na základě studie z roku 2007, která ukazuje, že kofein způsobuje růst vlasových folikulů v laboratorní misce, ale neexistuje dostatek důkazů, které by dokázaly, že kofein funguje s vlasy na hlavě v reálu.

Přestože výsledky převážně laboratorních studií jsou povzbudivé, jsou zapotřebí větší randomizované, kontrolované klinické studie na skutečných pacientech, aby bylo možné vyvodit definitivnější závěry.

Molekula kofeinu snadno proniká do vlasových folikulů, ale zůstává otázkou, zda lze dostatečnou koncentraci kofeinu dodat prostřednictvím šamponu, aby se maximalizovaly jeho potenciální přínosy. Účinky kofeinu zvyšující růst budou pravděpodobně větší u lokálních kofeinových roztoků, které se ale v reálu nyní nepoužívají.

Kofeinové šampony určitě stojí za vyzkoušení jako preventivní opatření nebo jako doplněk k léčebným postupům při vypadávání vlasů v raných stádiích běžné plešatosti pro potenciální aditivní účinek. V pokročilejších fázích řídnutí vlasů však kofeinový šampon již pravděpodobně nic nezmění.

Vyberte si z kofeinových šamponů

Běžné kofeinové šampony, které jsou na trhu dostupné

Alpecin

Alpecin je německá společnost vyrábějící produkty pro péči o vlasy. Alpecin se stal až v roce 2010 prvním kofeinovým šamponem na trhu.

Značka používá přísady, jako jsou:

 • kofein
 • zinek
 • niacin
 • taurin
 • biotin
 • ricinový olej

Pravidelné a dlouhodobé používání Alpecinu může teoreticky zabránit předčasnému stárnutí vlasů. Podle fanoušků značky vlasy zesilují od kořínků a nevypadávají tak snadno. Přesto je důležité si uvědomit, že výsledky jsou neoficiální. A jak bylo zmíněno výše, pomůže spíš jako prevence nebo v hodně ranných stádiích začínající plešatosti.

Další jsou třeba šampon s kofeinem Milva, Logona či Plantur 39.

Výhody kofeinových šamponů

Kofein může vlasům nabídnout několik výhod, zejména tyto:

 • potlačení hormonu vypadávání vlasů DHT
 • stimulující účinky pro růst vlasů – pro delší vlasy
 • podpora silného a zdravého růstu vlasů

Potlačení hormonů vypadávání vlasů

Existuje důvod, proč muži trpí obvykle vypadáváním vlasů více, než ženy. K vypadávání vlasů dochází, když DHT poškodí vlasové folikuly.

Sponzorováno

Androgenní (nebo androgenetická) alopecie (AGA), běžněji označovaná jako plešatost mužského typu, postihuje více než 50 procent mužů starších 50 let.

Studie odhalila, že kofein může být účinným supresorem AGA. Ženy s vyšším množstvím DHT mohou také zaznamenat vypadávání vlasů. To se častěji stává v důsledku menopauzy.

Je otázka, zda kofein ze šamponu může efektivně a v dostatečném množství do vlasu proniknout.

Delší vlasy

Studie z roku 2007 zjistila, že kofein pomáhá blokovat účinky DHT na mužské vlasové folikuly a zároveň stimuluje růst delších vlasových pramenů.

Výsledkem byly delší, širší vlasové kořínky. Kořínky byly odebrány 14 mužským pacientům ve věku 20–45 let. Každý byl zařazen mezi stupeň 3 a 4 stupnice Norwood, klasifikační systém používaný k měření plešatosti. Závěry dospěly k závěru, že čím déle byl folikul vystaven kofeinu, tím delší byl vlasový stvol.

Možné vedlejší efekty a účinky

Vedlejší účinky kofeinových šamponů jsou minimální, ale mohou být následující:

 • podráždění pokožky hlavy
 • hnědnutí vlasů a změna barvy
 • méně účinné výsledky při dlouhodobém používání

Jak šampony s kofeinem použít

Aby kofein mohl zabránit vypadávání vlasů a podpořila opětovný růst, musí být aplikován lokálně.

Jak dlouho

Dokonce i po opláchnutí kofeinového šamponu se kofein vstřebává do pokožky hlavy. Účinná látka se pohybuje vlasovým vláknem do vlasových folikulů.

Díky rychlému vstřebávání si vlasy stačí asi 2 minuty mýt kofeinovým šamponem.

Jak často

Pravděpodobně jste slyšeli o konzumaci příliš velkého množství kofeinu. Naštěstí stejná rizika neplatí při použití kofeinového šamponu.

Je-li to žádoucí, je bezpečné jej používat denně. Častější používání však pravděpodobně nebude mít velký účinek a může způsobit podráždění.

Domácí kofeinové recepty na vlasy – jak si vyrobit kofeinový šampon

Je poměrně snadné vytvořit si vlastní kofeinový šampon. Zde je pár receptů, jak začít.

Recept č. 1

Kávovou sedlinu lze vysušit a vyluhovat v oleji. Tento olej lze poté vetřít do pokožky hlavy nebo jej kombinovat s předem připravenými šampony a kondicionéry.

Ingredience:

 • 85g celých kávových zrn
 • 3 hrnky kokosového oleje

Pokyny:

 1. Nalijte kokosový olej do malého hrnce.
 2. Přidejte kávová zrna.
 3. Přikryjte a vařte na mírném ohni přibližně 5–6 hodin. Míchejte každých 30 minut.
 4. Sceďte olej.

Recept č. 2

Tento recept je ještě jednodušší.

Ingredience:

 • 2 lžíce kávové sedliny
 • 3–4 lžíce šamponu
 • 1/4–1/2 lžičky jedlá soda (volitelně)

Pokyny:

 1. Nalijte šampon do malé misky.
 2. Podle potřeby přidejte kávovou sedlinu a jedlou sodu.
 3. Dobře promíchejte.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušíte někdy používat kofeinové šampony? Budeme rádi, pokud nám napíšete zkušenosti do komentářů.

A dále si o kofeinu a šamponech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva