Sponzorováno

Česnekový čaj a jeho vliv na zdraví – proč si ho dát + recept na čaj 4.86/5 (14)

Česnekový čaj vám může pomoci třeba při nachlazení.

Česnekový čaj vám může pomoci třeba při nachlazení.

Česnekový čaj je bylinné tonikum vyrobené z citronu, medu a česneku (tonika jsou léčiva – látky nebo rostlinné drogy – které působí regeneračně, výživně a posilují celý organismus). Čaj – podávaný horký – je oblíbeným lékem na symptomy nachlazení, jako je pocity nachlazení a kašel. Vědecký výzkum podporuje mnoho léčivých použití česneku. Jak je na tom ale konkrétně česnekový čaj? Tomu se budeme věnovat v tomto našem článku.

Co je to česnekový čaj?

Česnek (lat. Allium sativum) je vytrvalá rostlina původem ze střední Asie. Jedná se tedy o (spíše jen teoreticky) vytrvalou rostlinu se složenou stlačeně kulovitou cibulkou. Cibulka se dělí na několik dužnatých šupin (stroužků), které jsou kryty společným obalem bílé až purpurové barvy. Ale to asi víte, česnek zná každý z nás. Používá se při vaření, a při různých zdravotních procedurách po celém světě. Historici věří, že Egypťané, Řekové, Římané, Číňané, Japonci a i původní Američané používali česnek pro jeho léčivé účely už v dávné historii.

Česnek je také známý jako nektar bohů nebo páchnoucí růže.

Česnekový prášek, česnekový olej a různé česnekové doplňky stravy jsou v obchodech snadno dostupné. Česnekové doplňky stravy (pilulky) mohou být vyrobeny z česnekového oleje nebo z čerstvého či sušeného česneku. Podle mnoha lékařů může mít česnek na každé tělo jiný účinek.

Ale přejděme k česnekovému čaji. Česnekový čaj lze připravit z různých ingrediencí, ale nejčastěji se pro výrobu tohoto čaje používají česnek, citron a med.

Pokud nezkombinujete česnekový čaj s jiným typem čaje z rostliny Camellia sinensis, česnekový čaj neobsahuje kofein.

RECEPT: Jak si doma vyrobit česnekový čaj

Je to opravdu snadné. Dají se dokonce koupit i česnekové čajové sáčky (online nebo v obchodě se zdravou výživou). Česnekový čaj však lze snadno vyrobit doma jen s několika jednoduchými ingrediencemi, které najdete v jakémkoli obchodě či trhu. A takový čaj je nejlepší. Budete na něj potřebovat:

 • 3-4 stroužky česneku
 • 1/3 šálku citronové šťávy
 • 1/3 šálku medu

Dejte do malého rendlíku 2-3 šálky vody. Přidejte oloupané a na jemno nakrájené stroužky česneku. Vodu zahřejte (nepřivádějte úplně do varu, jen hodně zahřejte). Sundejte z plotýnky a přidejte citronovou šťávu a med. Česnek dejte pryč. Ale někteří lidé to pijí i s česnekem a snědí ho (třeba já).

Existují různé variace tohoto česnekového čaje. Například, někteří lidé přidávají do čaje ještě zázvor – získáte tím lepší chuť a i další přínosy pro zdraví. Zázvor také snižuje silný česnekový zápach čaje.

Jak česnekový čaj prospívá zdraví

Neexistuje téměř žádné onemocnění, při jehož léčbě by se česnek neuváděl pro uzdravení nebo zmírnění příznaků. Vědecké důkazy podporují některé, ale ne všechny výhody česneku. Mezi některé z pověstných výhod česneku pro zdraví patří:

 • zlepšuje imunitu
 • předchází a léčí rakovinu – dle některých zdrojů, toto ale berte píše s rezervou
 • napomáhá hubnutí
 • zvyšuje energii
 • bojuje proti infekcím v těle
 • pomáhá snížit hladinu cholesterolu
 • nižší krevní tlak
 • pomáhá i dezinfikovat rány
 • léčí vaginální kvasinkové infekce
 • pomáhá s úlevou od vředů v ústech
 • zlepšuje výkon cvičení
 • léčí rakovinu žaludku (opět s rezervou)
 • pomáhá léčbě aterosklerózy (ztuhnutí tepen)
 • pomáhá s ochranou před komáry

Co říkají vědecké důkazy o výhodách česneku?

Podle University of Oregon, Linus Pauling Institute, je česnek dobrým zdrojem organických sloučenin síry, včetně alliinázy, která se uvolňuje, když se česnek rozdrtí nebo rozseká. Organo-sulfurové sloučeniny v česneku (např. allicin, glutathion) jsou považovány za látky, které poskytují také mnohé zdravotní přínosy.

Sponzorováno

Laboratorní studie prokázaly, že surový česnek může zabíjet bakterie, snižovat hladinu lipidů v krvi, zpomalovat srážení krve a potenciálně snižovat krevní tlak. Některé studie také ukázaly, že česnek může být schopen stimulovat imunitní systém a snižovat růst nádoru u některých rakovin. Výzkum zkoumající schopnost česneku zabránit rakovině však přinesl smíšené výsledky.

V laboratorních studiích bylo prokázáno, že surový česnek má antibakteriální, antivirové, antiparazitické a protiplísňové vlastnosti.

Studie zkoumající jeho schopnost snižovat krevní tlak a snižovat riziko srdečních chorob také poskytly smíšené výsledky.

Je důležité si uvědomit, že pití česnekového čaje nemusí přinést stejné výhody jako konzumace syrového česneku. Mnoho studií, které podporují výhody česneku, zkoumalo jeho výhody konzumace surového česneku, česnekového oleje nebo prášku z česneku.

Česnekový čaj a možné vedlejší účinky

Česnek je pro většinu lidí v normálním množství bezpečný. Mezi běžné nežádoucí účinky konzumace česneku patří zápach z těla (při pocení může být více cítit), pálení žáhy a žaludeční bolesti. Pokud máte alergii na česnek a lidé s touto alergií mohou mít závažnější příznaky. Takže pokud vám česnek obecně nedělá dobře, nebo pokud na něj máte přímo alergii, tak tento čas samozřejmě nepijte.

Po vypití většího množství česnekového čaje může dojít k bolesti žaludku, na to myslete. Někdo s tímto může mít problém, někdo zase vypiji 2 litry česnekového čaje a je v pohodě. Takže je to individuální. Jak kdo.

Některé zdroje také upozorňují, že by užívání česneku mohlo zvýšit riziko krvácení. Pokud užíváte ředidla krve, jako je warfarin, nebo pokud plánujete jít na nějaký chirurgický zákrok, poraďte se se svým lékařem o česnekových doplňcích nebo česnekovém čaji dříve, než je zahrnete do své stravy. Bylo také zjištěno, že česnek narušuje účinnost některých léků, které se používají k léčbě infekce HIV. Takže pozor, ať česnekový čaj neblokuje účinnost nějakých vašich léků.

Česnekový čaj je super na respirační problémy

Respirační onemocnění lze léčit pomocí česnekového čaje. Tento nápoj může léčit nachlazení, kašel a sníží i nepříjemné pocity, které každé nachlazení doprovází. Pouze jeden šálek česnekového čaje je dost dobrý pro odstranění nepříjemného pocitu a snížení zánětu v dýchacích cestách. Podporuje proces hojení a bojuje proti bakteriím, čímž léčí respirační infekce.

Česnek je přírodní antibiotikum

Proč brát hned antibiotika pokaždé, když vás zasáhne malá infekce? Tyto nepříjemné bakteriální infekce lze snadno léčit pomocí česnekového čaje. Přirozené antibiotické vlastnosti česneku byly známy již ve starověku, kdy ho řečtí vojáci pili, aby vyléčili infekce, které je trápily.

Děláte si česnekový čaj? A jak jste byli spokojeni s jeho účinky? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě o česneku přečíst?

VIDEO: Česnekový čaj proti bacilům

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva