Sponzorováno

Matcha a jeho účinky na zdraví – mletý japonský zelený čaj 4.75/5 (20)

Matcha - mletý japonský zelený čajV našich článcích jsme vás už seznamovali s příznivými účinky různých druhů čajů, nebo jsme psali důvody proč pít čaj. Jeden z nich je však stále zahalen rouškou tajemství, které i díky vašemu čtenářskému tipu dnes odhalíme a seznámíme vás s jeho příznivými účinky.

Matcha patří mezi méně známé druhy, protože jeho cena je nepoměrně dražší než u jiných alternativách a jde skutečně o exkluzivní kousek pro vaše zdraví. Matcha je pravděpodobně jedním z nejpopulárnějších produktů na světovém trhu. První věc, kterou určitě nepřehlédnete po otevření balení čaje Matcha je jemně rozemletý zelený čaj, který vypadá jako smaragdově zelené práškové kakao.

Matcha roste v polostínu

O pěstování, zpracování a přípravu matchi se stará jen úzký okruh vyvolených lidí. Strom roste v malé části Japonska a díky unikátní poloze je mu dopřán vývoj v polostínu, čímž si dokáže uchovat o to více pozitivních vlastností. Tento polostín se zajišťuje vždy čtyři týdny před sklizní, kdy se celé pole pokryjí bílými plachtami a zabrání tak proniknutí paprsků slunce. V podobných podmínkách rostl i původní čajovník.

Jak se čaj matcha sbírá?

Následně se posbírají čerstvé lístky, které se suší speciálním způsobem. Ty se pak rozdrtí pomocí žulových kamenů na jemňoučký prach, který se prodává zákazníkům. Cena jedné 40 gramové krabičky se může vyšplhat až na 40 eur. Čím levnější verzi si zakoupíte, tím méně kvalitní výrobek máte. Kamarádka se dostala k informacím o čaji prostřednictvím internetu: „Informace jsem našla zejména na anglických stránkách, protože v češtině o matchi hodně informaci nenajdete. Nejvíc mě zaujal fakt, že jde o dá se říci nejzdravější čaj, co se antioxidantů týká. Je zároveň jediným čajem, který pijete celý, protože se rozpouští ve vodě“.

Matcha – příprava je obřad

Malou nevýhodou tohoto nápoje je krátká trvanlivost. I proto musíte dávat velký pozor na jeho skladování. Pokud si koupíte více balíků, konzervu s práškem dejte do mrazáku a když přijde čas na jeho použití, včas jej vyjměte a nechte přizpůsobit na pokojovou teplotu. Po otevření je nutné spotřebovat celé balení do půl roku. Mezi servírováním jej držte vždy v chladničce, tyto teploty mu více vyhovují a udrží ho v lepším stavu.

Dávejte však pozor na vlhkost. V obchodech, ve kterých prodávají Matcha čaj objevíte i speciální sety na jeho přípravu. Během ní by totiž neměl přijít do kontaktu s kovem. Nasypte si do nádobky určené množství prášku a zalijte ho horkou, ne však vroucí vodou. Ideál je 75 stupňů. Pak vezměte do rukou speciální metlu z bambusu a míchejte až do doby, dokud se vám nevytvoří souvislá vrstva pěny. Nyní je již čaj připraven k pití.

Jistě vás překvapí charakteristickou krémovou chutí. Druhým způsobem přípravy je menší přidání vody v kombinaci s větším množstvím prášku a následné vytvoření husté kaše. V Japonsku se spojuje matcha s obřadních přípravami, oproti kterým jsou naše evropské postupy velmi zjednodušené. I proto pro ně představuje ojedinělou slavnostní pochoutku.

Náhrada za kávu

Tento čaj je bohatým zdrojem energie. Jeho účinek může trvat dokonce až deset hodin. Na rozdíl od kávy však nepůsobí špatně na srdce, což je jeho obrovská výhoda. Dá se pít dokonce na několik způsobů, velmi oblíbenou alternativou je jeho obdoba latte.

Sponzorováno

Tu si oblíbila i spousta lidí, včetně kamarádky: „Matcha se stala pro mě náhradou za kávu, která mi způsobovala žaludeční potíže a působila na mě stresující. Nicméně potřebovala jsem něco, co by mě během dne nakoplo. Matcha mě povzbudí a je jemná a osvěžující. Navíc když piji tak silný antioxidant, vím, že dělám něco i pro své celkové zdraví.“

Zdravotní účinky zeleného práškového čaje Matcha

Protože se práškový čaj tímto způsobem lépe vstřebá při trávení, nápoj z Matcha obsahuje vyšší koncentraci vitamínů a antioxidantů jako většina jiných čajů, ať už zelených, bylinných či jiných. Vzhledem k výzkumy provedené v Japonsku, Matcha obsahuje téměř 10 násobné množství polyfenolů a antioxidantů jako obvyklý čaj, 2x více antioxidantů jako sklenice červeného vína, a přibližně 9x více betakarotenu než špenát, a 4x více než karotka.

Matcha pro prevenci před rakovinou i stárnutím

Jak jsme již zmínili, matcha nezpůsobuje problémy se srdcem. Ba naopak, postará se dokonce o vylepšení vašeho krevního tlaku a zničí i špatný cholesterol a vysoký krevní cukr. Díky vysokému zastoupení antioxidantů je skvělou prevencí před onkologickými onemocněními a úspěšně bojuje i se stárnutím.

Používá se při trávicích potížích a léčit se jím mohou i některé virové onemocnění. Zrychluje metabolismus, takže u některých lidí může pomoci se shazováním nechtěných kilogramů. Také snižuje hladinu stresu a působí preventivně před chřipkou a rýmou.

Zmrzlina i jiné pochoutky

Výhodou tohoto druhu čaje je, že se nemusíte omezovat jen na jeho pití. Přidávat ho můžete do různých receptů a využít tak jeho sílu na vícero způsobů. „Matchu piji již více než rok pravidelně každý den. Výborné je to, že má mnoho podob. Dělám si z ní i matchalatte a ledový čaj.

Velmi jednoduše se dá připravit i zelená bábovka s jejím přídavkem. V létě bych chtěla vyzkoušet zmrzlinu, o níž jsem se doslechla, ale jsem ji v našich končinách bohužel ještě nenašla“ prozrazuje čtenářka. Stačí, když si na internetu prohlédnu různé recepty s jejím přídavkem a budete mile překvapeni, jak tak dokážete zpestřit její použití a oslovíte tím určitě i vaši rodinu.

Pozitivní zdravotní účinky čaje Matcha

Výrazně zvyšuje energii (na 8-10 h), bez vedlejších účinků než má užití většího množství kofeinu v kávě
Zvyšuje duševní bdělost (L-theanine)
Zvyšuje pohodu a snižuje stress (L-theanine)
Urychluje metabolismus o 35-40%
• Má silný proti stárnoucí účinek díky vysokému obsahu antioxidantů
• Snižuje krevní tlak
Snižuje úroveň (špatného) LDL cholesterolu
• má ​​silný účinek při boji s rakovinou a při jejím prevenci (díky vysoké hladině polyfenolů a katechinů)
• Uvolňuje zácpu díky vysokému obsahu snadno vstřebatelné vlákniny
• Upravuje hladinu cukru v krve
• Má silné anti-biotické a anti-virové účinky
• Detoxikuje a alkalizuje krev, díky vysokému obsahu chlorofylu

TIP: Další informace o vlivu čaje Matcha na zdraví

VIDEO: Jak připravit čaj matcha

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Matcha a jeho účinky na zdraví – mletý japonský zelený čaj”

  1. Jitka napsal:

   Ahoj, nejvíce informací o tomto čaji jsem nalezla na http://www.matchatea.cz. Prodej čaje vzali opravdu komplexně. Dělají různá školení, ochutnávky atd. Kvalitu si drží na super úrovni.

  2. Marcela napsal:

   Čaj matcha miluju, kamarádka se vdala do Japonska, tak mi občas pošle

  3. […] tento druh čaje obsahuje rostlinné antioxidanty polyfenoly. Zelený čaj má prospěšné účinky ve více směrech, podle výzkumů dokonce snižuje riziko několika […]

  4. JohankaDl napsal:

   Matcha je vážně bomba, kupuji konkrétně tento http://www.oxalis.cz/matcha-kotobuki-20-g/d-70710/ a přijde mi, že se po něm cítím lépe :D

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva