Jak zlepšit krevní oběh? Máme 15 skvělých tipů 4.74/5 (19)

Sponzorováno

Jak můžete zlepšit svůj krevní oběh v těle?

Jak můžete zlepšit svůj krevní oběh v těle?

Správná cirkulace krve v těle je klíčem k udržení optimálního zdraví. Dobrý krevní obě vlastně zajišťuje, že krev a kyslík nepřetržitě proudí celým tělem, což umožňuje správné fungování každého orgánu. Pomáhá rychleji hojit rány, udržuje váš mozek bystrý, udržuje vaše srdce zdravé a dokonce dodává vaší pleti přirozený nádech. Ano, to vše umí správně fungující krevní oběh.

Dobrý krevní oběh může také ovlivnit imunitní systém, protože určité krevní buňky přenášené krevním řečištěm pomáhají v boji s infekcí.

V době, kdy převládá nachlazení, chřipka a COVID-19, je obzvláště důležité zajistit, aby byl váš krevní oběh v „dobré kondici“. Existují však určité podmínky a nemoci, které mohou ztížit udržení správného oběhu.

Co vede ke špatnému krevnímu oběhu?

Zúžené tepny snižují průtok krve, obezita, anémie, neléčené krevní sraženiny, nekontrolovaná cukrovka a vysoký krevní tlak mohou negativně ovlivnit krevní oběh. A pak také kouření může vést ke špatnému (zhoršenému) krevnímu oběhu.

Příznaky horšího krevního oběhu

Pokud si myslíte, že máte horší krevní oběh, všimněte si některého z níže uvedených příznaků:

  • Nedostatek energie nebo koncentrace
  • Studené končetiny (ruce a nohy)
  • Řídnutí vlasů nebo vypadávání vlasů
  • Zpožděné nebo pomalé hojení v důsledku oslabeného imunitního systému – pokud máte cukrovku, vaše škrábance, vředy nebo rány mají tendenci se hojit pomaleji.
  • U mužů erektilní dysfunkce. Někteří muži mohou mít potíže s dosažením nebo udržením erekce.

Když vaše končetiny nemají dostat dostatek krve, vaše ruce nebo nohy mohou být studené nebo necitlivé. To je častý příznak horšího krevního oběhu. Pokud jste světlé pleti, vaše nohy mohou získat modrý nádech.

Špatný krevní oběh také může vysušit vaši pokožku, způsobit lámavost nehtů a vypadávání vlasů, zejména na chodidlech.

Co můžete udělat pro zlepšení krevního oběhu?

Dobrou zprávou je, že pro rozpumpování krve v těle (a tedy pro zlepšení krevního oběhu) můžete udělat několik věcí. Vyzkoušejte některou z níže uvedených možností (nebo raději všechny):

1. Zaměřte se na kardiovaskulární cvičení

Kardio cviční je pro zlepšení krevního oběhu naprostá pecka! Běh, jízda na kole nebo rychlá chůze mohou efektivně pomoci zlepšit krevní oběh – a totéž platí pro strečink před a po cvičení.

2. Pokud kouříte, přestaňte

Kouření může bránit průtoku krve, ničit stěny cév a způsobit hromadění plaku v žilách. Čím dříve přestanete kouřit, tím dříve se vaše zdraví zlepší. A to neplatí jen o krevním oběhu, ale o zdraví celkově.

Pijte černý nebo zelený čaj

Pijte přes den vodu a čaje. Antioxidanty v těchto nápojích pomáhají zvětšit šířku krevních cév, takže vaše tělo může snadněji pumpovat krev.

3. Pokud vás trápí chudokrevnost, užívejte doplňky železa nebo jezte potraviny bohaté na železo

železa (nebo jste chudokrevní), nemáte dostatek červených krvinek pro cirkulaci kyslíku v těle. Poraďte se se svým lékařem, zda jsou pro vás vhodné doplňky železa, nebo zařaďte do svého jídelníčku špenát bohatý na železo, luštěniny a červené maso (s mírou).

4. Suchým kartáčem kartáčujte své tělo

Před sprchou nebo koupelí vyzkoušejte techniku suchého kartáčování ​​ke stimulaci průtoku krve: Pomocí kartáče s měkkými štětinami jemně čistěte pokožku dlouhými tahy nahoru. Ujistěte se, že začněte u svých nohou a přejděte až k srdci.

5. Snížit stres

Toho lze dosáhnout meditací, jógou nebo trávením času s blízkými osobně nebo i virtuálně. Zkuste procházky v lese, to je také super.

Sponzorováno

6. Zařaďte do svého jídelníčku více omega-3 mastných kyselin

Ryby jako tuňák, losos a nebo i sardinky mohou pomoci zlepšit průtok krve a jsou vynikající pro zdraví srdce. Zkuste je jíst dvakrát až třikrát týdně.

7. Noste kompresní ponožky a zvedněte nohy

Zvednutí nohou pomůže přesunout krev do horní části těla a kompresní ponožky vyvíjejí tlak na nohy, aby pomohly krevním cévám protlačit krev tělem až k srdci. Mohou také pomoci snížit otoky a mohou být prospěšné pro těhotné, ty, kteří mají cukrovku, nebo pro ty, kteří stojí celý den na nohou.

8. Kontrolujte svůj krevní tlak

Pokud je příliš vysoký, může způsobit arteriosklerózu, stav, který vede k ztvrdnutí vašich tepen a může dost zpomalit / zastavit průtok krve. Zaměřte se na hodnotu kolem 120 na 80 nebo méně, ale zeptejte se svého lékaře na nejlepší hodnoty krevního tlaku pro váš věk a zdraví. Kontrolujte svůj tlak alespoň jednou za měsíc. V lékárně si můžete koupit domácí měřič krevního tlaku.

9. Pracujete v sedě? Postavte se u svého stolu

Sedět hodiny v kuse není dobré pro váš krevní oběh ani pro vaše záda. Oslabuje to svaly nohou a zpomaluje průtok krve v nohách, což by mohlo způsobit sraženinu. Pokud takto často sedíte, zvažte místo toho pracujte ve stoje. Může to chvíli trvat, než si na to zvyknete, ale vstát na nohy působí na chlopně v žilách nohou a posílá krev do vašeho srdce.

10. Dopřejte si masáž

Dalším skvělým způsobem, jak zlepšit oběh, je zajít si na pořádnou masáž. Nejenže vám masáž může přinést skvělou relaxaci a úlevu od stresu vašeho života, ale také může stimulovat prokrvení vašeho těla.

Masáže pomáhají podporovat zdravý krevní oběh tím, že napomáhají pohybu krve a lymfy přes vaše končetiny, stejně jako chůze a cvičení. Navíc pravidelné masáže mohou snížit stres, zlepšit flexibilitu a imunitní funkce, snížit bolest a pomoci vám lépe spát. Lymfatické masáže pomáhají povzbudit tok lymfy lymfatickými cévami, což zlepšuje imunitní systém a jeho fungování.

11. Pijte dostatek vody

Odhaduje se, že 60-75 % Evropanů je chronicky dehydratovaných a ani o tom neví. Prostě obecně často pijeme málo. Dehydratace je jedním z nejvíce preventabilních zdravotních stavů na světě. Výhody pití vody jsou obrovské a jsou za hranicí uhašení žízně.

A pití vody podporuje zdravý oběh. Takže dbejte na to, ať denně vypijete dost vody.

12. Omezte alkohol

Mírná konzumace alkoholu může být pro vaše tělo v pořádku, ale ujistěte se, že víte, jak definovat, co znamená „mírná“. Pro většinu to znamená ne více než dva nápoje denně. Nadměrné pití může vést k kornatění vašich tepen, což brání schopnosti vašeho těla správně proudit krev.

13. Cvičte jógu

Studie z roku 2014 zjistila, že jóga je prospěšná pro kardiovaskulární systém a metabolismus člověka.

Jednoduchá jógová pozice pomáhají zlepšit cirkulaci krve, protože staví boky a srdce nad hlavu, což umožňuje gravitaci zvýšit průtok krve směrem k hlavě.

14. Hlídejte si dobrou hladinu cukru v krvi

Zvýšené hladiny glukózy mohou způsobit poškození výstelky vašich malých krevních cév a to může narušit váš krevní oběh. Diabetes také podporuje tvorbu plaku v těle, čímž zvyšuje vaše riziko špatné cirkulace krve. Tukové usazeniny zužují krevní cévy (zejména v nohou a chodidlech).

15. Uspořádejte rodinnou sešlost

Proč? Abyste znali svou rodinnou anamnézu. Pokud se v rodinné anamnéze vyskytuje časné onemocnění srdce nebo cév, zejména před 55. rokem u mužů a 65. rokem u žen, měli byste navštívit odborníka alespoň 10 let před dosažením tohoto věku. I bez klasických rizikových faktorů hraje vaše genetika a rodinná anamnéza klíčovou roli ve vývoji plaku a zdravotních problémů.

Sponzorováno

A co vy? Jak zlepšujete krevní oběh a cirkulaci krve vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva