Sponzorováno

Jak si vyrobit domácí šampón? 4.89/5 (54)

Jak si doma vyrobit šampon?

Jak si doma vyrobit šampon?

Dostali jste se někdy do situace, že jste si potřebovali umýt vlasy, a právě došel šampon? Záleží vám na svých vlasech a nevěříte šamponům z drogerie, které obsahují „čistící“ látky, zahušťovadla, barviva, konzervační a aromatické látky? Pak si můžete připravit šampon v pohodlí domova. Prozradíme vám, jak na to!

Velmi jednoduchý šampón ze sody

Jednoduchý, účinný, levný – i takto lze charakterizovat šampon, kterým vlasy dokonale umyjete. Na přípravu potřebujete 1 polévkovou lžíci sody bicarbony a sklenici vody. Následně šamponem masírujeme pokožku hlavy a naneseme na celou délku vlasů. Po krátkém působení opláchneme.
Šampon je vhodný pro všechny typy vlasů. Mírně diskutabilní je použití na barvené vlasy, protože může dojít k vymytí barvy. K domácímu šamponu lze podle typu vlasů přidat další suroviny:

  • Mastné vlasy ocení přídavné složky v podobě žloutků a citronové šťávy (případně octa).
  • Suchým vlasů prospěje olivový nebo kokosový olej obohacený o voňavé esenciální oleje. Podle uvážení lze do šamponu přidat některé vitaminy, minerály nebo stopové prvky.

Zkuste také tyto šampony

Že šampón nepění? Nevadí!

Nenechte se zmást tím, že domácí šampony nepění. Pěna nemá žádnou souvislost s kvalitou šamponu. Platí to nejen pro domácí, ale i běžné šampony.

Máte normální vlasy? Vyzkoušejte domácí šampon, který vlasům prospěje!

Na přípravu potřebujete ¼ šálku vody, ¼ šálku tekutého kastilského mýdla a čajovou lžičku olivového oleje. Pokud použijete neparfémované kastilské mýdlo, skvělou přísadou jsou esenciální oleje z levandule, máty nebo citronu. Všechny suroviny dáme do láhve, kde jejich dokonale promícháme a můžeme použít.

Preferujete bylinky? Máme recept i pro vás

Na přípravu potřebujeme 30 gramů bylin na litr vody. Necháme louhovat 20 minut, přidáme kastilské mýdlo a promícháme. Rostliny volíme podle typu a barvy vlasů. Světlé vlasy ocení heřmánek, tmavé zase rozmarýn. Pro mastné vlasy je stvořen lopuch nebo kopřiva. Pokud máte suché vlasy, přidejte do šamponu olivový, avokádový nebo mandlový olej (na litr asi čtvrt šálku).

Další zajímavé recepty na domácí šampony

Kokosový šampon

Pokud milujete vůni kokosu, budete milovat i tento šampon! Kromě krásné vůně budete mít vlasy vyživené a snadno rozčesatelné. Co na to potřebujete? ¼ šálku domácího kokosového mléka, 1/3 šálku tekutého kastilského mýdla (seženete na internetu nebo v bio prodejnách), ½ lžičky vitaminu E oleje a 20 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru. Pokud máte sušší vlasy, můžete přidat ½ lžičky olivového nebo mandlového oleje. Všechny ingredience spolu premixujte a voňavý zázrak je na světě. Nezapomeňte šampon před každým použitím protřepat, aby jednotlivé složky splynuly.

Koňakovo-žloutkový šampon pro lesklé a nadýchané vlasy

Koňak na vlasy používala i císařovna Sissi, která byla pověstná svou krásou. Zajímá vás, proč právě koňak? Koňak je bohatý na polyfenoly, které mají výrazné antioxidační schopnosti, také zamezují kornatění cév, takže zajišťují zdravou cirkulaci krve a přispívají k celkovému zlepšení kvality vlasů. Tento recept čistí a vyživuje tvé vlasy, dodává jim lesk a obnovuje jejich přirozené zdraví. Na výrobu tohoto šamponu budete potřebovat lžíci koňaku a dva žloutky. Obě ingredience smíchejte a směs nalijte na mokré vlasy. Vmasírujte do vlasů a nechte 2-3 minuty působit, pak dobře opláchněte.

Medový šampon

Med je skutečným přítelem zdraví a krásy. Pokud se stane součástí tvé vlasové péče, můžeš očekávat hydratované a vyživené vlasy bez lupů. Takže nashledanou suché vlasy! Na výrobu medového šamponu si připravte 2 lžíce medu (nejlépe raw) a 6 lžic teplé vody. Můžete přidat i esenciální olej dle vlastního výběru, který nádherně provoní vaše vlasy.

Jak na to?
Ohřejte vodu s medem na mírném ohni, dokud se med nerozpustí. Směs dobře promíchejte, přidejte esenciální olej a použij na vlasy. Pozor, aby směs nebyla příliš horká! Mytí vlasů by fakt nebylo příjemné :)

Sponzorováno

Suchý šampon z kukuřičného škrobu

Asi před dvěma lety ohlásil suchý šampon svůj comeback a mnoho kosmetických firem si zařadilo tento výrobek do své nabídky. Nejde však o žádnou novinku. Už naše babičky znaly účinky kukuřičného škrobu, který na sebe navazuje mastnotu. Proč bychom tedy měli utrácet peníze na suché šampony z drogerie, které většinou obsahují hliník, když můžete docílit stejného efektu pomocí kukuřičného škrobu, který je přírodní, neškodný a přijatelný i pro vaši peněženku? Jednoduše si vetřete malé množství prášku ke kořínkům vlasů a profoukněte je nebo utřete do ručníku. Jak jednoduché! Tmavovláskám stejně dobře poslouží i kakaový prášek.

Bylinkový domácí šampón z marseillského mýdla

Co na toto mýdlo budeme potřebovat?

  • 2 polévkové lžíce (30 ml) tekutého marseillského mýdla
  • 250 ml pramenité vody
  • 50 ml čerstvých bylinek (2 pol. lžíce – tj. 30 ml sušených bylinek) – jaký typ bylinek na jaký typ vlasů je uvedeno níže
  • 1 čajová lžička (5 ml) mandlového nebo meruňkového oleje (dá se použít i olivový olej)
  • 2 kapky éterického oleje

Postup dělání šamponu:
Vámi vybrané bylinky vložte do nádoby (nejlépe skleněné). Přiveďte vodu k varu a zalijte bylinky touto vodou. Nechte louhovat 10-20 min. Sceďte a vlijte bylinkový odvar do misky. Přidejte tekuté marseillské mýdlo a mandlový, nebo meruňkový olej. Pořádně zamíchejte. Přidejte éterický olej a znovu promíchejte. Po vychladnutí vlijte do vhodné nádoby, nebo do nádoby od vašeho starého šamponu.

Zkušenost od naší čtenářky:
„Z prvních výsledků jsem byla velmi zklamaná, protože už po umytí byly vlasy mastné (asi díky Marseillskému mýdlu a oleji). Sice pěkně držely tvar, ale už na druhy den jsem měla pocit, že je musím umýt znovu. Tak přišel čas na experiment, pospojovala jsem své získané vědomosti a vyzkoušela jsem do šamponu přisypat jedlou sodu (má velmi dobré odmašťovací schopnosti).
Do objemu 240 ml jsem přisypala cca 2 PL sody (možná krapet více). Výsledek je výborný. Vlasy jsem po umytí neměla mastně, soda tuk krásně odstranila.“

Jaké bylinky na jaké vlasy?

  • Kořen lopuchu: posiluje vlasy a podporuje jejich růst, účinkuje antimikrobiálně, uklidňuje pokožku.
  • Listy kopřivy: pomáhají v boji proti mastné pokožce hlavy a lupům, posilují vlasový růst díky vysokému obsahu minerálů, vitamínů a aminokyselin, zabraňují vypadávání, zvyšují lesk vlasové hřívy. Nehodí se ovšem pro světlé blond vlasy (barví je).
  • Květ z heřmánku: pomáhá mastným vlasům, zklidňuje pokožku a působí na ni protizánětlivě, zvyšuje vlasový lesk, zpevňuje vlasy a mírně je zesvětluje
  • Máta peprná: zabraňuje svědění pokožky a dezinfikuje ji, pozitivně ovlivňuje poškozenou pokožku po škrábání, zabraňuje tvorbě lupů. Podobné účinky má i bazalka, která působí jako kondicionér a má vliv i vlasový růst.
  • Podběl lékařský: zmírňuje maštění vlasů a tvorbu lupů, posiluje vlasy a dává jim ztracený lesk, svědčí tmavým vlasům
  • Rozmarýn lékařský: ovlivňuje tvorbu mazu ve vlasové pokožce, pomáhá růstu vlasů, je dobrý na rozčesávání jako kondicionér, nehodí se ovšem pro světlé vlasy, které ztmavuje
  • Listy šalvěje: odstraňují lupy a zmírňují podráždění vlasové pokožky, čistí vlasy a působí jako kondicionér na jejich rozčesávání
  • Květ růže: velmi pozitivně ovlivňuje lesk vlasů
  • Smetanka lékařská: vlasy regeneruje a pomáhá proti lupům
  • Levandule lékařská: čistí a stahuje vlasovou pokožku, uklidňuje její podráždění a napnutí, tlumí svědivost, působí příznivě na regeneraci vlasů
  • Petrželka: výrazně podporuje růst vlasů
  • Měsíček lékařský: výborně působí na citlivou vlasovou pokožku, má na ni protizánětlivé účinky, zjemňuje vlasy

Malé upozornění:
Pokud jste se rozhodli přejít z chemické kosmetiky na přírodní, tvé tělo bude zřejmě potřebovat nějaký čas, aby si přivyklo na tuto změnu. Některé účinky přírodních receptů budete moci zpozorovat až po delším a pravidelném používání. Nebuďte proto zklamaní, pokud po prvním použití domácího přírodního šamponu nezažijete žádný wow-efekt. Buďte trpěliví a vězte, že vaše vlasy se vám později odvděčí za to, že je nedráždíte agresivní chemií.

A dále si o šamponech přečtěte

VIDEO: Jak udělat domácí suchý šampon – od blogerky

Sponzorováno

Zdroje ke článku

  • Bhushan B. New York: Springer-Verlag Berlin Heidelberg; 2010. Biophysics of Human Hair, Biological and Medical Physics, Biomedical Engineering; pp. 1–19.
  • Campion MJ. Hobson-Jobson: The words English owes to India. [Last accessed on 2014 Sep 21].

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva