Zelený čaj na hubnutí – jak vám může pomoci při shazování? 4.86/5 (21)

Sponzorováno

Jak přesně nám zelený čaj může pomoci v hubnutí? Tak třeba obsahuje látky, které vám pomohou spalovat tuky. A je toho víc!

Jak přesně nám zelený čaj může pomoci v hubnutí? Tak třeba obsahuje látky, které vám pomohou spalovat tuky. A je toho víc!

Dá se říci, že zelený čaj je obecně jedním z nejzdravějších nápojů na naší planetě. Je nabitý antioxidanty a různými rostlinnými sloučeninami a látkami, které mohou být velice prospěšné pro vaše zdraví.

Někteří lidé dokonce tvrdí, že zelený čaj může zvýšit spalování tuků a pomoci vám zhubnout. Ale je to pravda? Tento článek zkoumá důkazy o zeleném čaji a jeho vlivu hubnutí.

Zelený čaj obsahuje látky, které vám mohou pomoci zhubnout

Jak již bylo výše zmíněno, čajové lístky zeleného čaje obsahují mnoho prospěšných sloučenin.

Jednou ze sloučenin zeleného čaje je kofein. Přestože šálek zeleného čaje obsahuje mnohem méně kofeinu (24–40 mg) než šálek kávy (100–200 mg), stále ho obsahuje tolik, aby měl mírný účinek. Kofein je známý stimulant, o kterém bylo v mnoha studiích zjištěno, že podporuje spalování tuků a zlepšuje výkon při cvičení.

Zelený čaj je však strašně moc zajímavý svým obsahem antioxidantů. Studie třeba jasně ukazují, že pití šálku zeleného čaje zvyšuje množství antioxidantů ve vašem krevním oběhu. Tento zdravý nápoj je nabitý silnými antioxidanty zvanými katechiny.

Nejdůležitější z nich je epigalokatechin galát (EGCG), látka, která může zrychlit metabolismus.

Ačkoli už jeden šálek zeleného čaje může zvýšit hladinu antioxidantů, většina studií zkoumala výhody extraktu ze zeleného čaje – což je koncentrovanější zdroj katechinů.

Dokáže mobilizovat tuk z tukových buněk

Aby vaše tělo spálilo tuk, musí ho nejprve rozložit v tukové buňce a přesunout do krevního oběhu.

Studie na zvířatech naznačují, že aktivní sloučeniny v zeleném čaji mohou tomuto procesu napomoci zvýšením účinků některých hormonů spalujících tuky, jako je norepinefrin (noradrenalin). Hlavní antioxidant v čaji, EGCG, může pomoci inhibovat enzym, který štěpí hormon norepinefrin (zdroj zde). Když je tento enzym inhibován, množství norepinefrinu se zvyšuje, což podporuje odbourávání tuků.

A víte co je super? Síla a účinek látek zmíněných z bodech 1 a 2 se může spojit. Ve skutečnosti tedy může mít kofein a EGCG – jak již víme, oba se přirozeně nacházejí v zeleném čaji – synergický (společný) účinek. Nakonec vaše tuková buňka rozloží více tuku, který se uvolní do vašeho krevního oběhu, aby jej jako energii využily buňky jako svalové buňky.

Zlepšuje spalování tuků, zejména během cvičení

Když se podíváte na etiketu téměř každého komerčního doplňku na hubnutí a spalování tuků, pravděpodobně uvidíte zelený čaj uvedený jako jeho přísadu. Extrakt ze zeleného čaje je totiž opakovaně spojován se zvýšeným spalováním tuků, zejména při cvičení.

V jedné studii muži, kteří před cvičením užívali extrakt ze zeleného čaje, spálili o 17% více tuku než muži, kteří tento doplněk neužívali. Studie tedy naznačuje, že zelený čaj může posílit účinky cvičení na spalování tuků.

Jedna 8 týdenní studie dále zjistila, že čajové katechiny zlepšují spalování tuků, a to jak při cvičení, tak při odpočinku.

Několik dalších studií tato zjištění potvrzuje, což naznačuje, že EGCG podporuje spalování tuků – což může v dlouhodobém horizontu vést ke snížení tělesného tuku.

Takže už víte, jaký je nejlepší nápoj při a před cvičením? Ano, zelený čaj.

Zelený čaj zvýší rychlost vašeho metabolismu

Vaše tělo neustále spaluje kalorie. I když spíte nebo sedíte, vaše buňky plní miliony funkcí, které vyžadují energii.

Sponzorováno

Několik studií naznačuje, že užívání extraktu ze zeleného čaje nebo doplňků EGCG vám umožní spálit více kalorií – dokonce i když jste v klidu. Ve většině studií to představuje nárůst přibližně o 3–4%, i když některé vykazují až 8% nárůst.

U člověka, který spálí 2 000 kalorií denně, 3–4% představuje dalších 60–80 kalorií vynaložených denně. Ačkoli většina těchto studií trvala velmi krátce, některé důkazy naznačují, že účinek na posílení metabolismu přetrvává dlouhodobě.

V jedné studii na 60 obézních osobách ti, kteří užívali extrakt ze zeleného čaje, ztratili po 3 měsících o 3,3 Kg více a spálili o 183 kalorií více denně než ti, kteří extrakt neužívali.

Ne všechny studie však ukazují, že extrakt ze zeleného čaje nutně zrychluje metabolismus. Účinek může záviset na jednotlivci.

Zamyšlení – může vás zelený čaj automaticky přimět přijmout méně kalorií?

Jedním ze způsobů, jak by zelený čaj mohl pomoci při hubnutí, je snížení chuti k jídlu. To by vás teoreticky přimělo spotřebovat méně kalorií automaticky – a bez jakéhokoli úsilí.

Studie však přinesly protichůdné výsledky týkající se účinků zeleného čaje na chuť k jídlu. Některé studie na zvířatech naznačují, že výtažky ze zeleného čaje nebo doplňky EGCG mohou snížit množství tuku, které absorbujete z potravin, ale u lidí to nebylo potvrzeno.

Celkovým primárním účinkem zeleného čaje je zvýšit výdej kalorií, čímž spálíte více tuků – ale nezdá se, že by to mělo nějaký znatelný vliv na to, kolik jídla během dne sníte.

Zelený čaj vám může pomoci zhubnout, zejména váš břišní tuk

Pokud jde o skutečná ztracená kila, účinky zeleného čaje jsou vlastně poměrně skromné. Ačkoli mnoho studií ukazuje, že lidé ve skutečnosti hubnou, existují i ​​některé studie, které neprokázaly žádný účinek.

Dvě recenze mnoha kontrolovaných studií doplňků zeleného čaje zjistily, že lidé zhubli v průměru o 1,3 kg. Mějte na paměti, že ne každý tuk je stejný.

Podkožní tuk se hromadí pod kůží, ale můžete mít také značné množství viscerálního tuku, nazývaného také břišní tuk.

Vysoké množství viscerálního tuku je spojeno se zánětem a inzulínovou rezistencí, přičemž obě jsou silně spojeny s několika závažnými chorobami, včetně diabetu 2. typu a srdečních chorob. Několik studií katechinů ze zeleného čaje ukazuje, že ačkoli jsou účinky na hubnutí mírné, významné procento ztracených tuků je právě u škodlivého viscerálního tuku. A to je super!

Zelený čaj by proto ve finále měl snížit riziko mnoha závažných chorob, což může vést k delšímu a zdravějšímu životu.

Pití 2 až 3 šálků zeleného čaje po celý den by mělo stačit k hubnutí. Přesné množství se bude samozřejmě lišit od člověka k člověku, v závislosti na tom, kolik kofeinu konzumuje a na jejich přirozeném metabolismu.

Upozornění: Zelený čaj je obecně považován za bezpečný ke konzumaci. V některých případech je však třeba být opatrný, protože velké dávky kofeinu mohou představovat problémy pro osoby s rizikem srdečních problémů nebo s vysokým krevním tlakem.

Pijte zelený čaj a cvičte, to je ta nejlepší rada, jakou vám můžeme dát.

Sponzorováno

A co vy? Pijete zelený čaj? Pomáhá vám s hubnutím? Budeme moc rádi za komentáře.

Dále si o zeleném čaji přečtěte

Zdroje článku a studie (další jsou uvedeny přímo ve článku)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

2 Komentářů u článku “Zelený čaj na hubnutí – jak vám může pomoci při shazování?”

  1. Petra napsal:

    Zeleny caj ma mit mimo jine, take vliv na hubnuti.
    Pro jeho pozitivni ucinky na zdravi bych ho rada zkusila pit, ale jsem hubena apotrebovala bych spise nejake to kilo pribrat. Nedari se mi to kvuli travicim potizim a tak mozna zeleny caj neni pro mne vhodny?
    Trpim dispepsii a lehce drazdivym tracnikem

Zanechat komentář ke článku

Zpráva