Sponzorováno

Epigallocatechin galát (epikatechin galát, EGCG) – jaké má účinky na naše zdraví? 4.74/5 (23)

 • Epigallocatechin galát (EGCG) je jedním z polyfenolů, který se nachází v čajových lístcích, zejména v zeleném čaji. Tento polyfenol má významné účinky a byl studován pro své potenciální pozitivní vlivy na zdraví. V tomto článku jsou uvedeny některé z možných účinků EGCG.
 • Má antioxidantní účinky: EGCG patří mezi silné antioxidanty, což znamená, že může pomáhat chránit tělo před poškozením volnými radikály. Antioxidanty jsou důležité pro prevenci buněčného poškození a stárnutí.
 • Podpora kardiovaskulárního zdraví: Některé studie naznačují, že EGCG může mít příznivý vliv na kardiovaskulární systém, včetně snižování hladiny špatného LDL cholesterolu a podporování zdravého krevního tlaku.
 • Podpora metabolismu a hubnutí: EGCG byl zkoumán pro svou možnou roli v podpoře metabolismu a hubnutí. Některé studie ukázaly, že může zvyšovat spalování tuků a ovlivňovat energetickou bilanci v těle.
 • Protizánětlivé účinky: EGCG může mít protizánětlivé účinky, což je důležité pro boj proti zánětům v těle.
 • Podpora funkce mozku: Některé výzkumy naznačují, že EGCG může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce a může chránit mozkové buňky před poškozením.
 • Antikancerogenní účinky: EGCG byl zkoumán pro své možné antikancerogenní (protirakovinné) účinky. Některé studie naznačují, že může mít inhibiční účinek na růst některých nádorových buněk.
 • Výzkum ohledně EGCG a jeho účinků na zdraví je stále v průběhu, a ne všechny účinky jsou plně objasněny. Před konzumací doplňků nebo extraktů s vysokým obsahem EGCG by měli jednotlivci konzultovat s lékařem, zejména pokud mají nějaké zdravotní problémy nebo užívají léky.

Epigallocatechin galát neboli EGCG je polyfenolová sloučenina nalezená v zeleném čaji. EGCG má být aktivní složkou, která je zodpovědná za antioxidační vlastnosti zeleného čaje a jeho případné vlastnosti při spalování tuků. V čínské medicíně se EGCG používá k řízení hladin hormonů – tato kontrola hladin hormonů pak přispívá k léčbě mnoha zdravotních problémů, od léčby benigní hyperplasie prostaty, až třeba po léčbu akné. EGCG může být přínosem pro muže i ženy. Podívejme se této látce na zoubek v tomto článku.

EGCG a vliv na hormony ve vašem těle

EGCG aktivita ve vašem těle může inhibovat aktivitu dihydrotestosteronu neboli DHT. DHT hraje roli v testosteronové aktivitě v těle. Jak stárnete, produkce a aktivita vašeho testosteronu se snižuje, ale DHT (což je tedy něco jako vedlejší produkt testosteronu), jeho hladiny a účinky se s věkem zvyšují. Aktivita DHT byla spojena s plešatostí, zvětšenou prostatou a u žen s rozvojem mužských pohlavních znaků. EGCG poskytuje inhibici (utlumení) aktivity DHT v těle a může pomoci snížit aktivitu DHT v těle vazbou na DHT receptory ve vašem těle. Takže dříve zmíněné nepříjemné příznaky se takto lepší.

Ochrana před rakovinou

EGCG se může podílet na prevenci rakoviny na buněčné úrovni. Podle Julia Goeppa (uvedeno v časopise Life Extension Magazine), EGCG pracuje na prevenci rakoviny tím, že zasahuje do buněčného působení a růstu. Lidé, kteří pijí zelený čaj, mají méně časté epizody rakoviny a když už je rakovina přítomna, je méně závažná u těch lidí, kteří konzumují zelený čaj. Dr. Goepp také dodává, že EGCG může být užitečné pro prevenci nebo snížení závažnosti rakoviny prsu, prostaty, úst, pankreatu a tlustého střeva kvůli ochrannému účinku EGCG. Vysoká spotřeba zeleného čaje u asijských kultur by mohla být „paradoxním“ argumentem, že právě Asijaté mají nízkou míru rakoviny, i přes určité rizikové chování, jako je například kouření – dle průzkumů mají lidé v Asii nižší riziko srdečních chorob a rakoviny než Američané, kteří také kouří.

Mění hladiny tělesných tuků

Konzumace zeleného čaje a EGCG může snížit celkovou tělesnou hmotnost a hladinu tuku v těle. Dr. Goepp uvádí, že EGCG zrychluje metabolismus vašeho těla a zlepšuje tak schopnost spalovat tuky. Viscerální tuk (neboli tuk v oblasti břicha) se zdá být zvláště citlivý a aktivní na účinky EGCG. EGCG je důležitý a přínosný pro osoby s rizikem vzniku diabetu 2. typu, vysokého krevního tlaku a nadváhy.

Sponzorováno

Způsob účinku EGCG může zvýšit dodávku uloženého tuku do buněk za účelem oxidace nebo zvýšit schopnost spálení tuku. Alison Hill a kolegové vydali celou publikaci nazvanou „Jak EGCG může snižovat abdominální tuk u obézních subjektů“ (v originále „Can EGCG Reduce Abdominal Fat in Obese Subjects“) zjistili, že EGCG sám o sobě ztrátu tuku neiniciuje, ale uvedli, že vyšší dávka EGCG spolu s kofeinem může způsobit zvýšené ztráty tuku v těle.

Zelený čaj podporuje zdraví mozku

EGCG, kofein a L-theanin v tomto čaji pracují pro zlepšení funkce a zdraví mozku. Množství kofeinu, které se nachází v zeleném čaji, je dostatečné, aby pomohlo zlepšit paměť a reakční dobu. Také zvyšuje množství dopaminu a norepinefrinu v mozku.

Fakta ze studií:

 • Epigallocatechin galát (EGCG) a L-theanin zlepšují paměť a pozornost u pacientů s mírným poškozením mozku [studie zde].
 • L-theanin má také účinky proti úzkosti a může vám pomoci uklidnit se [zdroj zde].
 • Bylo prokázáno, že EGCG snižuje únavu [zdroj]. Může osvěžit a uvolnit váš mozek [zdroj].

EGCG snižuje riziko onemocnění srdce

Polyfenoly nalezené v zeleném čaji mohou snižovat hladinu cholesterolu, což je hlavní faktor srdečních chorob. Zelený čaj také snižuje krevní tlak zvýšením průtoku krve v těle [zdroj].

EGCG má protizánětlivé účinky

Polyfenoly nacházející se v zeleném čaji pomáhají zabránit zánětu, který je způsoben UV zářením [zdroj]. EGCG také zabraňuje a léčí zánět způsobený revmatoidní artritidou [zdroj].

Rovněž víme, že EGCG snižuje pravděpodobnost vývoje aterosklerózy, což je hlavní problém u diabetických pacientů.

EGCG zlepšuje zdraví jater

Polyfenoly v zeleném čaji mohou zlepšit zdraví jater. Snižují hladinu lipidů v těle a snižují riziko nealkoholického tuku v játrech.

EGCG pomáhá pokožce

EGCG má účinky proti vráskám a také snižuje zčervenání pokožky [zdroj zde].

EGCG zabraňuje plešatosti

EGCG pomáhá předcházet plešatosti. Polyfenoly v zeleném čaji mohou stimulovat růst lidských vlasů [zdroj zde].

EGCG podporuje dentální zdraví

EGCG pomáhá ústním obranným mechanismům a může zabránit zánětu dásní. (zdroj zde) Poskytuje dodatečnou ochranu před oxidačním stresem v ústech.

EGCG zabraňuje osteoporóze

EGCG podporuje růst osteoklastů a osteoblastů v kostních buňkách. EGCG může být použit při výzkumu kmenových buněk, aby se zabránilo osteoporóze [zdroj zde].

Dávkování

Nepřekračujte 250 mg EGCG za den, neboť více bylo spojeno se zdravotními problémy.

Sponzorováno

Epigallocatechin galát (EGCG) vám může pomoci zlepšit celkové zdraví díky svým antioxidačním schopnostem. Posílí, regeneruje a optimalizuje vaše buněčné zdraví.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva