Sponzorováno

Čaj Oolong a jeho zdravotní benefity – jaké má účinky? 4.87/5 (15)

Oolong čaj je velmi bohatý na antioxidanty...

Oolong čaj je velmi bohatý na antioxidanty…

Čaj Oolong má zajímavé zdravotní přínosy v případě redukce chronických chorob, jako jsou srdeční onemocnění, různá zánětlivá onemocnění, vysoká hladina cholesterolu. Zároveň tento čaj obsahuje důležité antioxidanty, které jsou super pro zdraví kostí, zdravou pokožku a zdravé zuby. Oolong čaj je příjemně vonící čaj s ovocnou chutí. I když obsahuje kofein, může jeho pití velmi uklidňovat a působit relaxačně. Čaj Oolong vlastně ze zdravotního hlediska kombinuje kvality černého a zeleného čaje. Ano, na světě existuje velmi mnoho druhů čajů, Oolong čaj však patří mezi ty nejvíce prospěšné.

Co Oolong čaj obsahuje?

Tento čaj je přírodní dar, který je velmi bohatý na antioxidanty. Obsahuje také důležité vitamíny a minerály, jako je vápník, mangan, měď, karoten, selen, a draslík, jakož i vitaminy A, B, C, E a K. Navíc obsahuje kyselinu listovou, Nikotinamid a jiné detoxikační alkaloidy. Vyrábí se v polo-fermentovaném zpracování – četné polyfenolové sloučeniny dávají tomuto čaji ještě cennější zdravotní benefity. Oolong čaj také obsahuje kofein + theofylin a theobromin, které jsou podobné kofeinu (mohou stimulovat nervový systém).

Zdravotní benefity Oolong čaje

Mrkněte na zdravotní výhody, které nám tento čaj poskytuje:

1. Hubnutí a hlídání váhy

Sloučeniny polyfenolů, které můžeme najít v oolong čaji jsou velmi účinné při kontrole metabolismu tuků v těle. Aktivují některé enzymy, čímž se zlepší funkce tukových buněk v těle. Mnoho odborníků otevřeně říká, že denní pití čaje oolong může pomoci snížit obezitu. V jedné studii na myších, kterým byly podávány dávky těchto polyfenolů, vykazovaly tyto myši pokles celkové tělesné hmotnosti a indexu tuku v těle. Na lidech se studie teprve musí udělat, ale vypadá to velmi slibně.

2. Odstranění škodlivých volných radikálů

Polyfenolické sloučeniny v čaji oolong jsou také zodpovědné za odstraňování volných radikálů z našeho těla, protože působí jako perfektní antioxidant. Z tohoto důvodu, pravidelné denní pití čaje oolong může pomoci lidem, kteří mají vyšší riziko vzniku nepříjemných chorob z volných radikálů – některé druhy rakoviny, ateroskleróza, mrtvice, revmatoidní artritida, neurodegenerace, diabetes. Přečtěte si článek o antioxidačních účincích čaje.

3. Pro zdraví pokožky

Podle vědeckých experimentů, pacienti s ekzémem mohou mít velký prospěch z pití 3 šálků čaje oolong denně. Příznivé výsledky čaj oolong ukázal už v době kratší než jeden týden. Ačkoliv aktivní mechanismus nebyl přesně označen, mnozí věří, že polyfenoly přítomné v čaji Oolong funguje také jako anti-alergenní látka, čímž dojde ke zmírnění podráždění a chronických kožních problémů. Ve studii z roku 2001 bylo zjištěno, že 54% testovaných osob po 6 měsících pití čaje Oolong dosáhlo pozitivních, dlouhodobých výsledků, pokud jde o kožní onemocnění.

Sponzorováno

4. Zdravé kosti

Antioxidanty přítomné v čaji oolong chrání zuby před kazem, posilují strukturu kostí, jsou prevencí osteoporózy, a podporují normální, zdravý růst lidského těla. Řada studií analyzovala dlouhodobé účinky pití čaje, zejména pokud jde o hustotu kostního minerálu (BMD). Ukázalo se, že u lidí, kteří pijí trvale černý nebo oolong čaj po dobu více než 10 let, bylo 100x méně pravděpodobné, že budou mít řídké kosti. Má se za to, že některé ze složek v čaji skutečně stimulují vstřebávání minerálních látek z jiných potravin.

5. Na diabetické poruchy

Oolong čaj se používá jako bylinný přípravek pro léčbu cukrovky 2. typu – jako doplněk jiných doplňkových léků. Reguluje množství krevního cukru a inzulínu, který je v krevním oběhu v daném okamžiku, a tak eliminuje nebezpečné poklesy a špičky v hladině cukru v krvi, které mohou být katastrofální pro diabetické pacienty. Studie z roku 2003 ukázala, že v kombinaci se standardními léky, čaj oolong déle drží vyrovnanou hladinu cukru v krvi.

6. Protirakovinné účinky

Je dobře známo, že milovníci čaje mají nižší riziko vzniku rakoviny kůže. Kromě toho, polyfenolické sloučeniny v čaji oolong podporují apoptózu (buněčnou smrt) u žaludečních rakovinných výrůstků. Již zmíněné polyfenolové sloučeniny v tomto čaji potlačují aktivaci karcinogenních buněk.

7. Zvládání stresu

V podrobné studii provedené v Ósace v Japonsku, experimentální myši, kterým byl podáván čaj oolong ukázaly významné zlepšení v jejich stresové aktivitě o 10 až 18%. Přírodní polyfenoly v tomto čaji byly označeny jako hlavní důvod tohoto stresového zlepšení.

8. Duševní výkonnost a zdraví

Mezi další zdravotní přínosy čaje oolong patří zlepšená duševní výkonnost a bdělost. Pravidelný příjem kofeinu, na který je čaj oolong bohatý, může pomoci při zlepšování duševní výkonnosti a udržení bdělosti během dne.

Na co si dát v souvislosti s čajem Oolong pozor?

1. Obsah kofeinu

Navzdory všem zmíněným zdravotním účinkům je důležité si uvědomit, že oolong čaj obsahuje docela hodně kofeinu. Kofein reaguje na mnoho lidí odlišně, některé z nežádoucích účinků nadměrného užívání kofeinu jsou bolesti hlavy, úzkost, nespavost, průjem, pálení žáhy, nepravidelný srdeční tep, a zmatek.

Další závažné stavy, u kterých kofein může být problémem jsou nemoci jako diabetes, onemocnění srdce, úzkost, syndrom dráždivého tračníku a vysoký krevní tlak. Tak na to pozor.

Co si také o čajích přečíst?

VIDEO: Jak připravit čistý čaj Oolong

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva