Jak na ustupující dásně? Zkuste tyto domácí metody 4.79/5 (388)

Sponzorováno

Jak si poradit s ustupujícími dásněmi? V našem článku jsme pro vás připravili několik tipů.

Jak si poradit s ustupujícími dásněmi? V našem článku jsme pro vás připravili několik tipů.

Pokud jde o zdraví ústní dutiny, většina z nás pomyslí jen na to, zda máme čisté a bílé zuby bez kazů. Ale víte také to, že zdravé dásně jsou však stejně důležité jako zdravé a silné zuby? To si moc lidí neuvědomuje. Třeba ustupující dásně jsou typickým problémem, který moc lidí neřeší.

A co znamená, když dásně ustupují? Dásně, což je tkáň, která obklopuje zuby, se odtahuje směrem nahoru a odhalují stále více a více zubu nebo zubního kořene.

Příznaky ustupujících dásní

Je to běžný problém a mnoho lidí si to ani neuvědomuje. Prvním znakem odhalování dásní je obvykle zubní citlivost, nebo to, že zub může vypadat delší než obvykle. Dásně mohou také vypadat oteklé a mohou být choulostivé – mohou snadno krvácet. Také můžete mít špatný dech. To vše jsou příznaky ustupujících dásní.

Příčiny ustupujících dásní

Hned několik faktorů vede k ústupu dásní, včetně:

 • parodontálních onemocnění,
 • genů (dědičnosti),
 • agresivního čištění zubů,
 • nedostatečné péče o zuby,
 • probíhající hormonální změny v těle,
 • nedostatek výživy,
 • používání tabákových výrobků,
 • broušení zubů,
 • zkřivené zuby nebo špatně zarovnaný skus,
 • dlouhodobé nošení propíchnutých rtů nebo šperky na jazyku.

Díky ustupujícím dásním začínají vznikat mezery mezi zuby a dásní, což usnadňuje vytváření choroboplodných bakterií. Pokud se ponechá tento stav neošetřený, podpůrná tkáňová a kostní struktura zubů může být vážně poškozena, což nakonec způsobí ztrátu zubů. A to jistě nechcete.

Ukončení špatných návyků a zahájení nápravy může zvrátit proces ústupu. Zlepšení péče o ústní dutinu a jemnější čištění zubů může také hodně pomoci. To si pamatujte.

A v neposlední řadě také můžete vyzkoušet některé jednoduché, ale efektivní domácí prostředky a metody, které pomáhají bránit ustupování dásní. Tyto přírodní metody pomohou obnovit zdraví dásně a chránit je před dalším poškozením. Podívejme se na tyto metody společně.

1. Převalování oleje v ústech

Převalování oleje v ústech je jedna z nejúčinnějších tradičních metod pro udržení orálního zdraví a léčbu různých zubních onemocnění. A dokáže také zvrátit recesi dásní.

Studie z roku 2011, publikovaná v časopise Journal of Ayurveda a Integrative Medicine, uvádí, že převalování oleje v ústech je velmi prospěšné pro orální zdraví.

Vždy ideálně používejte kokosový olej. Hraje důležitou roli při ochranně zubů, čímž zabraňuje vzniku plaku. Kokosový olej se také postará o jakýkoli druh infekcí zubů a dásní.

 1. Dejte si 1 polévkovou lžíci panenského kokosového oleje do ústech na dobu 15 až 20 minut.
 2. Vyplivněte olej (měl by být mléčný). Vyplivněte ho do sáčku a hoďte do koše. Do umyvadla ho moc neplivejte, protože vám může uspat odpad.
 3. Vypláchněte si ústa vodou. Potom si zuby umyjte jako obvykle.
 4. Postup opakujte každý den ráno při prázdném žaludku asi 1 měsíc. Můžete i večer.
 5. Pravidelně můžete takto převalovat olej, pomáhá detoxikovat vaše tělo a udržet zdravý stav těla.

Poznámka: Olej nepolykejte.

2. Včelí propolis

Včelí propolis, lepivá pryskyřice, kterou včely používají k lepení svých domovů, je další účinná léčba pro ustupující dásně. Má antibiotické a antifungální (protiplísňové) vlastnosti, které pomáhají zbavit vás bakterií, které mohou způsobit řadu zubních problémů.

Studie zveřejněná v roce 2013 uvádí, že přípravky na bázi propolisu mají širokou škálu aplikací v různých oborech zubního lékařství kvůli bohatství přírodních složek v něm.

Studie z roku 2014 publikovaná v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine uvádí, že použití 2% propolisového roztoku bylo účinné při udržování ústní hygieny.

 • Vyplachujte si ústa dvakrát denně 2% propolisovým přípravkem.
 • Můžete také užívat propolisové kapsle nebo tablety. Vždy se poraďte se svým lékařem před podáním doplňků.

Upozornění: Každý, kdo je alergický na včelí bodnutí, by raději neměl používat včelí propolis.

3. Jedlá soda

Použití ústní vody vyrobené ze sody na pečení je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak udržet ústa bez zárodků bakterií a následně pomáhá předcházet onemocnění dásní a dalším problémům, které vedou k recesi dásní.

Hydrogenuhličitan sodný funguje jako mechanický čistič na zuby a dásně. Neutralizuje produkci kyselin v ústech a také působí jako antiseptikum k prevenci infekcí. Studie z roku 2017 publikovaná v časopise Journal of the American Dental Association naznačuje, že příznivý účinek sody na zdraví dásní je způsoben její antibakteriální aktivitou.

 1. Nalijte 1 šálek vody do větší nádoby.
 2. Přidejte 1 čajovou lžičku sody na pečení.
 3. Přidejte 4 kapky čistého mátového oleje.
 4. Přidejte 4 kapky čajovníkového oleje.
 5. Směs dobře promíchejte.
 6. Používejte směs jako ústní vodu dvakrát denně po dobu několika týdnů.

4. Aloe Vera

Aloe vera pomáhá bojovat proti zánětu dásní a moc pěkně regeneruje poškozené tkáně. Je tedy dobrým prostředkem pro recesi dásní. Má také antibakteriální vlastnosti, které odrazují od perorálních infekcí a tvorby plaků.

Studie z roku 2011 publikovaná v časopise Journal of Indian Society of Periodontology uvádí, že podání gelu z aloe vera má za následek zlepšení parodontálního stavu.

 • Masírujte dásně čerstvým aloe vera gelem. Nechte ho působit nejméně 30 minut, než ho vypláchnete. Opakujte dvakrát denně.

5. Kurkuma

Pro kontrolu recese dásní je také účinná kurkuma.

Sponzorováno

Kurkuma obsahuje kurkumin, který má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti – ty mohou přispět ke snížení bolesti, otoku a zánětu. Také zabraňuje šíření bakteriální aktivity, která způsobuje dost ústních problémů.

Studie z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of the Indian Society of Periodontology zjistila, že kurkumová ústní voda je účinná při kontrole plaku.

 • Smíchejte 1/3 čajové lžičky kurkumového prášku s trochou vody, aby se udělala pasta. Použijte tuto pastu na dásně – klasicky prstem, nebojte. Nechejte 5 minut působit a pak jemně masírujte 1 minutu. Vypláchněte ústa teplou vodou. Opakujte dvakrát denně.
 • Můžete také vařit 1/2 čajové lžičky kurkuma prášku v 1 šálku vody, nechat ho vychladnout a použít jako ústní vodu jednou denně.

6. Zelený čaj

Zelený čaj je dalším domácím prostředkem, který můžete vyzkoušet na recesi dásní. Pomáhá posílit spojení mezi zuby a dásněmi díky jeho antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem. Nejenže snižuje riziko vývoje parodontálních onemocnění, ale také snižuje zánět dásní a zlepšuje upevnění dásní na zuby.

Studie z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Indian Society of Periodontology naznačuje, že zelený čaj podporuje zdraví parodontu tím, že snižuje zánět, zabraňuje resorpci kostí a omezuje růst některých bakterií spojených s periodontálními chorobami. Pijte 1 až 2 šálky zeleného čaje denně. Chcete-li podpořit orální zdraví, pijte ho určitě bez cukru nebo medu. Převalujte si v ústech zelený čaj bez cukru či medu a pak ho vyplivněte.

7. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je úžasným přírodním prostředkem na ustupování dásní, stejně jako další choroby dásní. Funguje jako silné antibakteriální činidlo, které zabíjí bakterie a bojuje s chorobami dásní. Také zanechává zuby bělejší, pokud je používán pravidelně! Ale musíte s ním opatrně.

Pro orální zdraví se doporučuje používat 3% peroxidu vodíku, což z něj činí účinnou ústní vodu.

 • Smíchejte stejné díly 3% peroxidu vodíku a vody. Na několik vteřin propláchněte ústa tímto roztokem a vyplivněte ho. Použijte ho několikrát týdně.
 • Alternativně smícháme trochu 3% peroxidu vodíku do 1 čajové lžičky sody na pečení, aby se vytvořila pasta. Použijte tuto pastu k masírování dásní. Pak ji vyplivněte a vypláchněte ústa. Použijte takto několikrát týdně.

Upozornění: Nepoužívejte peroxid vodíku příliš často. Jednou denně je dostačující.

8. Indický angrešt

Indický angrešt, také známý jako amla, může také pomoci napravit ustupující dásně a podpořit celkové orální zdraví.

Vitamín C a další živiny v amle pomáhají posilovat dásně a podporovat zdraví pojivových tkání. Bojuje proti bakteriím v ústech, aby se zabránilo zubnímu kazu + pomáhá předcházet špatnému dechu.

Amla je považována za jednoho z hlavních činitelů pro orální zdraví v Ájurvédě.

 • Důkladně žvýkejte 1 až 2 čerstvé plody amla denně.
 • Také můžete připravit ústní vodu smícháním 1 polévkové lžíce amla šťávy v 1/2 šálku vody. Vypláchujte ústa tímto roztokem jednou denně.

9. Indický šeřík

Ať už chcete zlepšit zdraví vašich zubů nebo dásní, indický šeřík, také známý jako neem, je velmi účinný. Má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají udržovat ústní zdraví tím, že snadno ničí bakterie, které způsobují onemocnění dásní, stejně jako jiné ústní problémy.

 • Rozetřete několik listů neemu do pasty. Použijte tuto pastu k mytí dásní a zubů několikrát týdně.
 • Můžete také získat šťávu z neem listů pro své zuby a dásně. Nechte ji na nich působit po dobu 5 minut, poté opláchněte teplou vodou. Udělejte to takto jednou denně.

10. Vitamin C

Nedostatek vitaminu C může způsobit zánět dásní a krvácení. Pokud máte ustupující dásně, musíte mít kontrolu nad hladinou vitaminu C v těle. Vitamin C je nezbytný pro produkci kolagenu, bílkoviny „lepidla“, která drží buňky dohromady. Vitamin C pomáhá také zabíjet bakterie a působí jako protizánětlivá a léčivá živina. Navíc pomáhá odstraňovat plak a zubní kámen ze zubů a dásní.

 • Chcete-li se zaměřit na vitamín C, jezte čerstvou zeleninu a ovoce, které jsou bohaté na vitamín C, zejména tmavé zelené listy, papriku, brokolici, rajčata, kiwi, bobule a citrusové plody.
 • Pokud nebudete mít dostatek vitaminu C ve vaší stravě, zvažte braní doplňků. Vždy se ale poraďte s lékařem, než začnete užívat nějaký přípravek.
 • Můžete také použít askorbát vápenatý, což je forma vitamínu C dostupná jako prášek.

Další tipy na ustupující dásně

 • Při čištění zubů buďte tak jemní, jak jen můžete. Nechte štětiny dělat práci, ne svaly vašich paží.
 • Zuby si umývejte nejméně dvakrát denně a po dobu nejméně dvou minut.
 • Vyměňujte kartáček na zuby každé tři měsíce a používejte pouze měkké kartáčky na zuby.
 • Vyhněte se velmi horkému nebo velmi chladnému jídlu a nápojům.
 • Během dne vypijte spoustu čisté vody, abyste stimulovali produkci slin, což přirozeně pomáhá zabíjet bakterie.
 • Jezte potraviny bohaté na vápník, jako jsou mléčné výrobky, sardinky, tofu, lososa, sójové mléko, obiloviny a zeleninu.
 • Pokud máte často otoky dásní, zvyšte příjem vitamínu D, abyste tento problém zmírnili.
 • Vyhněte se nošení piercingů na rtech nebo jazyku, protože se mohou otírat o tkáně dásní, což způsobuje recesi.
 • Skoncujte s kouřením nebo žvýkáním tabáku, protože to může zvýšit vaše riziko a přispět k recesi dásní.
 • Choďte na zubní prohlídky. A to dvakrát ročně, i v případě, že se dobře staráte o zuby a dásně.

Sponzorováno

A co vy? Jak s ustupujícími dásněmi bojujete vy? Budeme rádi za rady a tipy v komentářích.

A co si dále přečíst o problémech s dásněmi?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  6 Komentářů u článku “Jak na ustupující dásně? Zkuste tyto domácí metody”

  1. Nikola napsal:

   Na to dávat pozor…může to dojít až k paradontálnímu chobotu. Dobré vědět a řešit hned

  2. jiří napsal:

   .. no vy jste taky zdraví na chocholouška …. speciálně s tím peroxidem

   • jiří napsal:

    komentům se nebraňte, neblokujte a neschvalujte, jinak to nemá takový originální účinek…. spíš vyražte k zubaři co vám na peroxid poví. Ale to není všechno, je potřeba aby autor článku den co den používal peroxid, klidně kloktal, podržel v ústech a počkal až zuby ustoupí :-D jeho zuby, ne cizích… to by nemělo tak dobrý účinek

    • Ano, peroxid by při častém používání by mohl narušit ústní mikrofloru. Proto se nemá tato metoda používat samozřejmě pravidelně a dlouhodobě.

     V ústech by kvůli narušené mikroflóře mohly vyrůst bakterie, které by se hůře odstraňovaly.

  3. Eva napsal:

   Prášek do pečiva do pusy?… to snad ne. Pak už máte v návodu psanou sodu, to jo….a stačí si ji dát na namočený kartáček a jemně vyčistit chrup.

  4. Hare Krsna napsal:

   No já jsem četl jiný recept na kloktani peroxidem, tady ten recept je asi moc silný. Tam psali do dvou deci vody 5 kapek.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva