Sponzorováno

Mátový olej – účinky a kdy se dá použít? 4.88/5 (17)

Mátový olej vám pomůže...

Mátový olej vám pomůže…

Mátový olej může být vhodnou volbou při nevolnosti i mastné pokožce. Máta peprná má prostě zázračné účinky, které určitě oceníte.

Kdy mátový olej použít?

Při nevolnosti

Mátový olej je velmi účinným pomocníkem při žaludečních potížích. Pokud vás trápí takové problémy poměrně často, zkuste si po jídle dát pár kapek oleje do sklenice s vodou a vypít. Takový nápoj pomůže i při žaludeční nevolnosti, například při cestování.

Pro svěží dech

Pokud si ráno vyčistíte zuby, ještě si ústa vypláchněte vodou s pár kapkami mátového oleje. Mátu není vhodné kombinovat s homeopatickou léčbou.

Trápí vás rýma?

Silice mentol, kterou obsahuje mátový olej, pomáhá uvolnit dýchací cesty. Zduřelé sliznice oplaskne a dýchání se citelně uvolní. Éterický olej pomáhá i při zánětu dutin, astmatu či kašli.

Na rýmu: do aromalampy nakapejte 3 kapky eukalyptu, 2 kapky máty peprné a 1 kapku rozmarýnu a nechte směs s vodou odpařovat.

Bolí vás hlava?

Do masážního oleje přidejte kapku mátového oleje a tím si masírujte čelo, spánky a nadočnicové oblouky. Pomůže i vdechování výparů z mátového oleje. Nebo pár kapek nakapejte na kapesník a vdechujte.

Ach, ta mastná pleť

Mentol je skvělým bojovníkem při péči o mastnou pokožku. Pleť napařte nad vodou s pár kapkami mátového oleje, krásně se vyčistí a póry se stáhnou.

V aromaterapii

Mátový esenciální olej je velmi vděčný pomocný prostředek na trávení, při nevolnosti (i cestovní), zmírňuje křeče a koliky. Pomáhá PMS příznakům spojeným s nadýmáním a bolestmi břicha. Odlehčuje horní cesty dýchací a dušnost, katary, záněty vedlejších nosních dutin a průdušek. Může být používán jako chladící olej pro bolavé svaly, při revmatismu, artritidě a bolestech kloubů. Jeho chladící vlastnost je také velmi příjemná při léčbě spálení sluncem. Osvěžuje mysl a bojuje proti vyčerpání a nedostatku koncentrace. Tento olej je třeba velmi pečlivě dávkovat, jinak můžeme skončit třesoucí se chladem.

Sponzorováno

Magické použití

Mátový esenciální olej čistí mysl, napomáhá koncentraci, pomáhá soustředit se na daný záměr. Používá se při ochranných a očistných rituálech. Čistí vzduch od přetrvávajících emocí, odstraňuje iracionální strachy. Je skvělým pomocníkem při hledání směru a jasnosti duše.

Jak si vyrobit mátový olej doma?

Olej z máty peprné se připraví ze suchých listů a stonků máty peprné, které ale nejsou starší, než 2 měsíce od sběru! Ze starých suchých rostlin se rychle odpaří i léčivý olej, který chceme z rostliny dostat.

Na přípravu budeme potřebovat velkou sklenici od okurek, kterou naplníme nasekanou natí z máty peprné a velmi mírně a jemně ji do sklenice natlačíme. Pak to zalijeme kvalitním slunečnicovým olejem, až po okraj. Sklenici zavřeme a ponoříme ji do vodní lázně o stálé teplotě 60°C, kde ji přiklopenou necháme celý jeden týden. Při procesu výroby domácího oleje z máty je důležité, aby byla po celou dobu udržována konstantní teplota a ke sklenici neprocházelo žádné světlo.

Po týdnu rozehřátý olej přelijeme přes cedník, do kterého jsme předem umístili dvě vrstvy dostatečně velké sterilní bavlněné tkaniny, například z levného bílého trička. Sedlinu, která zůstane v sítku, pořádně vymačkejte otáčením bavlněné tkaniny do copu. Tím vznikne tvrdší váček, který pak umístěte mezi dvě prkénka, která k sobě přitlačte kutilskými šroubovacími sponami. Cílem je vylisovat ze sedliny co nejvíce oleje, protože v sedlině je mátový olej nejkoncentrovanější a tedy i nejvzácnější. Proto je dobré toto závěrečné lisování nepodcenit!

Účinky: antiseptické, tonizující, osvěžující, odpuzuje hmyz, zmírňuje dýchací problémy, nevolnost, tiší bolest, povzbuzuje mozkovou činnost, povzbuzuje při únavě, NEPOUŽÍVAT PŘI homeopatické léčbě!

Použití: pro dospělé a děti po 1 roce života, nevhodné pro těhotné ženy (do ukončeného 4.měsíce) a kojící ženy, nepoužívat neředěné přímo na kůži!

Co si ještě o mátě přečíst?

VIDEO: Máta peprná a její blahodárné účinky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Mátový olej – účinky a kdy se dá použít?”

  1. Stanislav Myška napsal:

   Kde lze mátový olej koupit?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva