Sponzorováno

Tea tree oil (čajovníkový olej) a jeho účinky – zázrak z přírody 4.72/5 (43)

Tea tree oil (čajovníkový olej) - zázrak z přírodyO tomto australském zázraku jste už jistě nejednou slyšeli. Pokud jste ho však dosud nevyzkoušeli, je nejvyšší čas. Je totiž skutečně zázračný a na jaře i v létě ho využijete na tisíc způsobů. Nevěříte? Čtěte! Někdy se objevuje pod českým názvem čajovníkový olej, jindy na něj natrefíte pod anglickým názvem tea tree oil či tea tree olej.

Tak nebo tak, jde o blahodárný olej z opačné strany planety, který vám pomůže nejen ke kráse ale i zdraví. Vaše pokožka se vám za péči čajovníkovým olejem rozhodně poděkuje.

Lék domorodců

Čajovníkový olej je esenciální olej, získávaný z rostliny čajovníku, latinsky Melaleuca alternifolia. Ten roste v daleké Austrálii, kde ho díky nezpochybnitelným účinkem hojně využívali domorodci tisíce let.

Náš tip: Zkuste tento čajovníkový olej

Lístky s hojivými účinky přikládali na zranění, řezné rány, popáleniny, ale léčili si jím i nachlazení či kašel. O mnoho let později se čajovníkový olej zpopularizoval i na ostatních kontinentech a zejména od sedmdesátých let se těší velké pozornosti.

Před 40 000 lety se původní obyvatelé Austrálie léčili tak, že hledali pomoc v přírodě, kde nacházeli mnoho prostředků s velmi silnými léčebnými možnostmi. Znali také dobře léčebné účinků stromů, které zde hojně rostly. Drtili jejich listy a přikládali je na různé rány. Po příchodu bílých kolonistů se tyto poznatky dále rozšířily a listy čajovníku se staly velmi populárním a uznávaným přírodním antiseptikem.

Čajovníkový olej se lisuje za studena a později se používá zředěný, ale i neředěný. Jeho největším esem jsou nepochybně silné antiseptické účinky, a tak se využívá k dezinfekci, například v boji proti mikrobům, plísním a bakteriím. Pomáhá léčit poranění kůže, infekce a záněty, dokonce zmírní i herpes.

K jeho nejoceňovanějším účinkům patří protizánětlivý účinek. Místo aplikace vydezinfikuje efektivněji než běžně používané „nepřírodní“ přípravky. Je vysoce ceněn v boji proti bakteriím, mikrobům, plísním a také při poraněních kůže. Odstraňuje infekce na pokožce i sliznicích, například v ústní dutině.

Výborný proti plísním

Je známo, že čajovníkový olej účinkuje i jako účinný pomocník při léčbě plísní. Zvláště v létě při zvýšeném riziku plísňových onemocnění je vhodné zásobit lékárničku tea tree olejem nebo gely s obsahem čajovníku. Lidi s ekzémy a psoriázou zase potěší, že čajovníkový olej si umí poradit i s těmito záležitostmi.

Sponzorováno

Čajovník pro krásu

Právě jeho antibakteriální schopnosti předurčily čajovníkový olej, aby se stal top ingrediencí kosmetického průmyslu. Přidává se do šamponů proti lupům, protože výborně zklidňuje podrážděnou kůži a chrání ji před vznikem dalších lupů. Jistá australská studie tvrdí, že respondenti, kteří používali šampony s tea Trea olejíčkem, opravdu po čtyřech měsících zpozorovali snížený výskyt lupů.

Své stálé místo má však i v přípravcích proti akné, protože léčí zánět a zároveň vyrážky vysušuje. Najdete ho ředěný v podobě čistících gelů, korekčních tyčinek, pleťových vod, masek, ba i krémů. Stačí si vybrat, který z nich vám vyhovuje nejvíce. Pokud však máte citlivou pleť, pozor, abyste to s aplikací nepřehnali.

Dokonce i přípravky na ženskou intimní hygienu obsahují tento zázračný olej, objevuje se i v prostředcích pro ústní hygienu. Většina lidí snáší aplikaci čajovníkového oleje velmi dobře, avšak při velmi citlivé pokožce se doporučuje udělat menší zkouška.

Náš tip: Při koupi oleje nešetřete a raději investujte do kvalitního oleje renomované značky, která garantuje kvalitu. Při neředěném olej postačí i koupě menší lahvičky, která vám vydrží celou sezónu.

Tea tree oil pro naše zdraví

Stimuluje imunitní systém a regeneruje poškozené tkáně. Častokrát ho používají HIV pozitivní pacienti, doporučuje se i pacientům, kteří se po vážných onemocněních zotavují jen velmi pomalu.

Při chřipkách a nachlazení se doporučuje koupel s přidáním čajovníku, výborné výsledky má již po prvních příznacích. Při onemocnění dýchacích cest se olejíček inhaluje.

Sponzorováno

A co vy? Máte s tea tree olejem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.

A co si ještě přečíst o čajovníkovém oleji?

Zdroje článku a studie o čajovníkovém oleji

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Tea tree oil (čajovníkový olej) a jeho účinky – zázrak z přírody”

  1. […] jednoduchý. Vše, co musíte udělat, je vyplnit vanu horkou vodou a přimíchat 5-10 kapek tea tree oleje. Ten pomáhá zničit všechny vnější infekce. Přidejte i šálek mořské soli, která […]

  2. […] prostředky pro místní léčbu – vitamin E, C, dále česnekový olej, olej Tea Tree, tinktura z Echinacei nebo gel z Aloe Vera. Uvedené přípravky obsahují protivirové látky, […]

  3. […] použije výplach pochvy s dezinfekčním působením, s obsahem kyseliny mléčné nebo s obsahem tea tree oil, či aloe vera. Jsou to volně prodejné přípravky, kterými žena preventivně předchází […]

  4. […] Citronová silice pomáhá odstranit kuří oka a bradavice. Smíchejte 10 kapek jablečného octa s 2 kapkami citronového oleje a denně nanášejte na bradavici, přes den přelepte náplastí, v noci ponechte volné. Opakujte každý den, pokud je to nutné. Snažte se vyhnout zdravé pokožce v okolí. Přidat je možné i tea tree olej. […]

  5. […] odřeninách, u bolavých vřídků na kůži. Velmi dobře pomáhá kombinace levandulového a čajovníkového oleje (tea tree oil) v poměru 1:1 na ranky po bodnutí hmyzem. V sezóně je dobré mít tuto kombinaci namíchanou v […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva