Sponzorováno

Důvody bolesti zubů a dásní – jaké jsou nejčastější příčiny? 4.57/5 (23)

Bolest zubů a dásníKrásný úsměv si přeje každý z nás – mít pusu od ucha k uchu a ukazovat zdravé a krásně bílé zoubky. Avšak někdy se nám může úsměv zkřivit bolestí způsobenou třeba právě bolestí zubů nebo nepříjemnou bolestí dásní. Co s tím? Přečtěte si náš článek.

Ten, kdo zažil bolest zubů a dásní, ví, že jde o hodně nepříjemnou věc. Jak se zachovat? Hrát si na hrdinu, vzít si tlumící prostředek nebo zajít k zubaři? Jaké nemoci způsobují bolest zubů a dásní?

Nejčastější nemoci zubů a dásní a další příčiny bolesti ústní dutiny

Zubní plak

Zubní plak představuje vrstvu na zubech a na okrajích dásní. Plak má za následek podráždění a o otoky dásní, které mohou být velmi nepříjemné a bolestivé. Plaku se vyvarujete především pečlivou ústní hygienou.

Zubní plak je dnes prokazatelně nejvýznamnějším faktorem vzniku dvou nejčastějších chorob lidí a to jsou zubní kaz a zánět dásní. Plak obsahuje velké množství bakterií. Jejich působením se snižuje pH na povrchu zubů, které urychluje průběh uvedených chorob.

Ostatní faktory jako dědičnost nebo strava hrají u většiny lidí menší roli i když naše obvyklá strava obsahuje značný podíl látek, které podporují rychlejší tvorbu plaku a chybí jí významnější stírací efekt. Přítomnost plaku je pro vznik onemocnění rozhodující. Nebudeme-li mít plak, nebudeme mít ani zubní kaz.

Je tedy nutné plak v pravidelných intervalech z povrchu zubů mechanicky stírat. K důkladné očistě a tedy prevenci je nutné zbavit plaku všechny plošky zubů včetně mezizubních prostorů. Čistý zub se nezkazí!

Paradentóza

Paradentóza je poměrně častá. Jde o poškození vazivového a kostního závěsného aparátu zubů. U lidí nad 30 let se objevuje v 80 – 90% populace. Příčinou jsou bakterie. Paradentóza v počátku není bolestivá, ale nepodceňujte ji. V pokročilém stádiu se jejím důsledkem odhalují krčky zubů a vzniká zánět dásní a ten už bolestivý je!

Příznaky paradentózy:

– Zubní kámen
– Bolest dásní
– Brnění a tlak na dásních
– Krvácení dásní
– Otok dásní
– Nepříjemný zápach z úst
– Tmavě červená barva dásní
– Obnažení zubních krčků a kořenů
– Viklání a změněná pozice zubů

Jak zabráníme paradentóze? Zabránit paradentóze není těžké, chce to jen pevnou vůli. Důležitá je pravidelná a správná ústní a dentální hygiena. Poraďte se s odborníkem a investujte do svých zubů nyní, léčba rozvinuté paradentózy (případně instalace zubní náhrady) je daleko dražší a velice nepříjemná varianta!

Sponzorováno

Důležitá je také prevence – přestaňte kouřit, jezte zdravěji – hlavně méně cukrů, používejte zubní i mezizubní kartáčky nejlépe po každém jídle, nebo alespoň 2x denně, svěřte své zuby do rukou profesionálů, kteří vyčistí zubní plak i zubní kámen a doporučí Vám nejvhodnější způsob domácí péče o zuby.

Zánět dásní

Zánět dásní je způsoben usazováním zubního povlaku. K tomu přispívá vyšší věk, stres, cukrovka, kouření, špatná ústní hygiena…Pokud se u vás projeví zarudnutí dásní, krvácení, obnažení zubních krčků a především bolest, neváhejte s návštěvou zubaře. Zanedbaný zánět dásní dokáže být hodně nepříjemný.

Jak zánět dásní vyléčit? Léčba zánětu dásní se zakládá na stejném pravidle jako prevence, tj. dodržování důsledné ústní hygieny. Zubní lékař či dentální hygienistka Vám při první návštěvě vysvětlí správnou techniku čištění zubů a popřípadě odstraní zubní kámen. Při dalších návštěvách se naučíte, jak pečovat o mezizubní prostory, budete seznámeni s používáním mezizubních kartáčků a dentální nitě.

Oba tyto nástroje jsou nesmírně důležité, jelikož zánět dásní vzniká nejčastěji právě v mezizubních prostorech a odtud se šíří dále kolem celého zubu. Pokud začnete o svůj chrup pečovat správně, příznaky zánětu dásní vymizí během několika dnů. Pokud však zánět dásní podceníte, může dojít ke vzniku paradentózy. Paradentóza je onemocnění nevratné a velmi často končící vypadnutím zubu.

Zubní kaz

Zubní kaz je nejčastější příčinou bolesti zubů. Jde o defekt zubní tkáně, který vzniká působením mikroorganismů. Prevencí je pravidelné čištění zubů, ale mnohé z nás to nezachrání. Jsou lidé, kteří trpí zvýšenou kazivostí zubů. Patříte-li mezi ně, choďte často k zubaři – nejlépe každé 3 měsíce. Ušetříte si tím hodně bolesti. Je rozdíl vrtat začínající kaz a pokročilý, který se rozšířil až do zubní dřeně.

Zuby moudrosti

I prořezávání zubů moudrosti může způsobit mnoho bolesti. Ta k tomu sice tak trochu patří, ale pokud bolest nepolevuje a navíc vám ještě otéká tvář, neváhejte a vyhledejte zubního lékaře.

Co s bolestí?

V dnešní době na bolest naštěstí existuje řada léků a mnoho z nich je vyvinuto přímo na bolest zubů. Stačí se jen poradit v lékárně. Tyto léky je vhodné užívat po různých dentálních zákrocích.

Pokud vás ale zuby začnou bolet zničehonic, nesnažte se jen tlumit bolest – vždyť ta vás upozorňuje, že není něco v pořádku. Proto tento varovný signál vašeho těla poslechněte a urychleně vyhledejte zubaře.

Někdo na bolesti zubů trpí méně, někdo bohužel více. Pro všechny je však důležité dbát na prevenci. K prevenci patří pečlivá ústní hygiena a pravidelná návštěva zubaře. Ta by měla proběhnout minimálně 1x za půl roku.

A dále si přečtěte

Video: Jak si správně vyčistit zuby?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  7 Komentářů u článku “Důvody bolesti zubů a dásní – jaké jsou nejčastější příčiny?”

   • Petr napsal:

    Asi před rokem se mi nějak víc začaly kazit zuby. U zubaře jsem býval 4x měsíčně. Když jsem si chtěl v lékárně koupit speciální zubní pastu, radila mi lékárnice nějaký Larypront. Jsou to pastilky na cucání. Byl jsem docela skeptický, ale zkusil je. Poslední půlrok mám klid. Kazy se neobjevují a zmizelo i občasné krvácení dání.

   • Veruš napsal:

    Na kazivost zubů mi neuvěřitelně pomohly pastilky Larypront. Ani jsem tomu nemohla uvěřit. Časté návštěvy u zubuře mě už nebavili. V lékárně mi jednou nabídli Larypront a tím moje problémy s kazy skončily.

  1. Ola napsal:

   Asi před rokem jsem začala mít problémy s dásněmi. Bolest byla nepříjemná. Zubaře jsem navštěvovala každý týden. Pak mi někdo poradil pastilky Larypront. Moc jsem tomu nevěřila, ale zabraly úžasně. Dokonce mi pomohly i na kazivost zubů. Ani nevím, kdy jsem měla naposledy nějaké potíže.

  2. David napsal:

   Díky za tip. Nedávno jsem měl potíže s dásněmi. K zubaři chodím dost nerad. Vyzkoušel jsem pastilky Larypront a zafungovaly bezvadně.

  3. Stázka napsal:

   Od kazivosti zubů mi neuvěřitelně pomohlo cucání pastilek Larypront. Sama jsem byla překvapená.

  4. Viktor napsal:

   Bolest a kazivost zubů mi pomáhá zmírnit cucání pastilek Larypront. Jednou mi je kdosi poradil, pomohly mi, tak si je dávám dál.

  5. Alička napsal:

   Před půl rokem se mi narodila dcera. Je nádherná. Ale od porodu mám potíže se zuby. Místo, abych byla s malou, běhám k zubaři. Vyzkoušela jsem Larypront, když ho tu tak chválíte a musím uznat, že pomáhá. Děkuji všem.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva