Jak na perfektní ústní hygienu? Máme 9 hlavních bodů 4.67/5 (24)

Sponzorováno

  • Ústní hygiena je velmi důležitá pro naše celkové zdraví.
  • Je to prevence zubního kazu: Pravidelné čištění zubů a správná ústní hygiena pomáhají odstraňovat zubní plak, což je vrstva bakterií a zbytků jídla na zubech. Když se zubní plak hromadí, mohou se v něm bakterie množit a produkovat kyseliny, které poškozují sklovinu a způsobují zubní kaz.
  • Prevence paradentózy: Paradentóza je závažné onemocnění dásní, které může vést ke ztrátě zubů. Správná ústní hygiena pomáhá odstraňovat zubní plak a zabránit vzniku paradentózy.
  • Snížení rizika zánětů a infekcí: Nedostatečná ústní hygiena může způsobit záněty dásní a infekce v ústní dutině, což může způsobit bolest a nepohodlí.
  • Snižuje riziko krvácení dásní: Pravidelné čištění zubů a dásní pomáhá udržet dásně zdravé a snižuje riziko krvácení při čištění zubů.
  • Ústní hygiena & celkové zdraví: Existuje spojení mezi ústním zdravím a celkovým zdravím. Špatné ústní zdraví může být spojeno s řadou systémových onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, diabetes a další.
  • Pravidelným péčí o ústní zdraví můžete udržet své zuby a dásně v co nejlepším stavu a předejít mnoha potenciálním problémům.

Zdraví zubů je důležité. Nejen kvůli naší vizáži, ale i pro naše celkové zdraví.

Zdraví zubů je důležité. Nejen kvůli naší vizáži, ale i pro naše celkové zdraví.

Řekněte sýr! To je nejčastější výzva od fotografa. Jsme si jistí, že jste už tato slova slyšeli i vy. Účelem této výzvy samozřejmě je, aby vaše zuby byly na fotografii pěkně viditelné a abyste měli krásný úsměv. Ruku na srdce, stojí vaše zuby o zvěčnění na fotografii? Že ne? A co vaše zubní hygiena? Zlepšete ji!

Pokud máte špatnou zubní hygienu, může být pro vás obtížně zuby nebo úsměv ukazovat veřejně. Nemoci, jako je onemocnění dásní, žluté zuby, rakovina ústní dutiny a špatný dech (který je často známkou jiných ústních problémů), mohou napadnout vaše ústa a udělat vám ze života peklo.

Zde je několik tipů pro zubní hygienu, abyste zajistili, že si vždy udržíte zdravé bílé zuby. Už se nebudete bát úsměvu. Už nebudete muset držet rty pevně u sebe. Pokud budete dodržovat dobrou ústní hygienu, vaše zuby se vám odmění nádherným úsměvem.

1. Pravidelně a správně čistěte svoji ústní dutinu

Ano, řekli jsme ústní dutinu, ne zuby. Důvodem je, že vaše zuby nejsou jedinou věcí v ústech – dále tam máte dásně, jazyk a horní či spodní stranu úst. Ty je třeba také vyčistit.

Při čištění zubů kartáčkem umístěte štětiny zubního kartáčku do 45 stupňového úhlu poblíž hranice mezi zuby a dásněmi tak, aby štětiny kartáčku byly v kontaktu jak s zuby, tak s dásní. Kartáčkem pohybujte jemně nahoru a dolů. Takto vyčistěte všechny zuby, ani jeden nevynechejte. Když skončíte, opakujte stejný postup i pro vnitřní stranu zubů a dásní. Mnoho lidí na vnitřní stranu zubů při jejich čištění zapomíná. Ale copak i vnitřní stranu zubů nepoužíváte? Nebo nejsou tyto části zubů vaše? Určitě na ně při čištění úst nezapomínejte, nedělejte tuto chybu jako většina lidí.

Po takovémto vyčištění zubů se zaměřte povrch jazyka a vrchní část úst. I ty opatrně vyčistěte. To pomůže zbavit ústa bakterií, které způsobují špatný dech.

Zuby a dásně si čistěte velmi měkkým kartáčkem. Ne měkkým. Ale velmi měkkým. A na zuby ani dásně nějak moc netlačte. Stomatologové dokonce doporučují držet zubní kartáček jen ve 2 prstech, nikoliv v celé dlani. Při čištění zubů a dásní opravdu není potřeba nijak moc tlačit. Pokud máte tvrdší zubní kartáček a navíc hodně tlačíte, můžete tím způsobit více problémů než užitku. Takže na to pozor. Buďte při čištění ústní dutiny jemní a opatrní.

Také si zvykněte na čištění zubů alespoň dvakrát denně, nejlépe ráno a večer. Ideálně pak ještě jednou po obědě.

2. Zubní nitě se nebojte

Umývání zubů kartáčkem může vyčistit povrch zubů, ale nemůže úplně dobře vyčistit mezery mezi zuby. Tak to prostě je. To je místo, kde se často bakterie nachází. A to i po vyčištění zubů. Je proto potřeba tato místa také řádně, opatrně a jemně čistit.

Zvykněte si na používání zubní nitě.

Zvykněte si na používání zubní nitě.

Zubní nit vám pomáhá zbavit se zbytků potravin a dalších škodlivých látek přilepených mezi zuby. Pokud se opravdu chcete poctivě starat o zuby a dodržujete kvalitní zubní hygienu (měli byste), zvykněte si používat zubní nit a to alespoň jednou denně.

3. Zaměřte se na potraviny, které prospějí vašim zubům

Pro většinu lidí, pokud ne pro všechny, je hlavním důvodem, proč dávají přednost některým potravinám, je to, že chutnají dobře. Ale uvažovali jsme někdy o tom, co potraviny znamenají pro vaše zuby?

Potraviny, jako jsou ořechy, ovoce (například jablka), sýr, kuře a zelenina jsou pro zuby přátelské. Mnoho potravin způsobuje, že vaše slinná žláza produkuje více slin, což neutralizuje kyselinu. Na takové potraviny se zaměřte.

Obecně dobré potraviny pro vaše zuby:

Sponzorováno

  • Kvalitní čaj – sloučeniny nazvané polyfenoly, které se nacházejí v černém a zeleném čaji, zpomalují růst bakterií spojených s chorobami dásní. Vědci z Illinoisské univerzity v Chicagu dokonce zjistili, že lidé, kteří si pravidelně 1 minutu vyplachovali ústa černým čajem, měli 10x méně zubního plaku než lidé, kteří si vyplachovali ústa vodou. Čaj také podkopává schopnost některých bakterií hromadit se s jinými bakteriemi.
  • Sýr – výzkum publikovaný v časopise General Dentistry na začátku letošního roku informoval, že 12 až 15-ti letí lidé, kteří jedli sýr cheddar, měli nižší hladiny kyselin v ústech než ti, kteří jedli jogurt bez cukru nebo pili mléko.
  • Rozinky – přirozeně sladké, rozinky neobsahují sacharózu nebo stolní cukr. Cukr pomáhá bakteriím držet povrch zubů a nechává je produkovat plaky. Rozinky jsou také zdrojem fytochemikálií, které mohou zabíjet bakterie způsobující různé problémy v ústní dutině. Některé sloučeniny v rozinkách také ovlivňují růst bakterií spojených s onemocněním dásní.
  • Křupavé potraviny – jejich konzumace vyžaduje žvýkání. Máme na mysli třeba potraviny jako mrkev, jablka a okurky. Křupání není marné. Může krásně sloužit jako čisticí mechanismus. Takže místo toho, aby bakterie zůstaly v ústech a usadily se na zubech, tak se tímto moc pěkně vyčistí.
  • Potraviny bohaté na vitamíny a minerály – potraviny obsahující vápník – jako je sýr, mandle a listová zelenina – a potraviny s vysokým obsahem fosforu – jako je maso, vejce a ryby – mohou podle stomatologů pomáhat udržet zubní sklovinu silnou a zdravou. Různé kyselé potraviny a nápoje mohou způsobit malé poškození zubní skloviny, vápník a fosfát pomáhají vrátit minerály zpátky do těchto lézí. Vápník je také dobrý pro kosti, včetně vaší čelisti.
  • Žvýkačka bez cukru – po jídle si dejte žvýkačku bez cukru. Žvýkání zvyšuje sekreci slin, odstraňuje některé bakterie. Klíčové slovo zde je „bez cukru“. Bakterie se spoléhají na sacharózu k produkci plaku. Tak jim ji nedopřejte.
  • Mléko – ve studii, která byla publikována v časopise Journal of the American Dental Association výzkumníci zjistili, že pití sklenice mléka po konzumaci sladkých potravin snížilo hladinu kyseliny v ústech více než pití vody nebo jablečné šťávy. Mléko neutralizuje kyselinu z bakterií. Pití sklenice mléka po konzumaci sladkého dezertu, jako je čokoládový dort, vám může také chránit zuby. Pokud nemáte zrovna po ruce mléko, dejte si kvalitní sýr.
  • Brusinky – ty obsahují polyfenoly (stejně jako zmíněný čaj), které mohou zabránit tomu, aby se zubní plak držel na zubech, čímž se sníží riziko zubních problémů. Dejte pozor, mnoho brusinkových produktů má přidaný cukr, což může ovlivnit případné přínosy pro zuby. Vybírejte si produkty úplně bez přidaného cukru.

A kterým potravinám se naopak vyhnout? Jsou to sladkosti, kyselé nápoje, sladké nápoje. Ty jsou pro naše zuby (a i pro naše zdraví) spíše pohromou než pomocníkem. Takže se jim raději vyhněte.

4. Omezte sladké nápoje, alkohol a kouření

Kouření je určitě něco, čemu byste se měli vyhnout. Pokud se kouření vyhnete, může vám to ušetřit některé parodontální komplikace, jako je například rakovina ústní. Kromě toho nebudete muset pracně maskovat zápach tabáku.

Měli byste také omezit příjem sody, sladkých limonád a šťáv i alkoholu. Obsahují fosfor, který je důležitým minerálem pro zdraví. Ale všeho moc škodí a to platí i pro fosfor. Příliš mnoho fosforu může vyčerpat hladinu vápníku v těle, což způsobuje různé dentální problémy, jako je zubní kaz a onemocnění dásní.

Zaměřte se proto na nápoje, které pomohou vytvořit silné zuby. Třeba na již zmíněné mléko a na vodu, která hydratuje vaše tělo lépe než jakýkoli sladký nápoj.

Zde je užitečný tip: jste třeba na party a musíte pít limonády nebo alkohol? Pijte je slámkou, abyste zabránili tomu, že nápoj bude v přímém kontaktu se zuby. To pomůže.

5. Pravidelně navštěvujte zubaře

I když budete dělat všechno, co je uvedeno v předchozích bodech, není to určitě důvodem k tomu, abyste nechodili na pravidelná zubní vyšetření. Vše, co můžete sami pro zdraví zubů a ústní dutiny dělat dělejte, zbytek pak nechte odborníkům na zubní péči.

Pravidelně 2x ručně navštěvujte svého zubaře. Dbejte na preventivní prohlídky. Existují zubní problémy, které možná nebudete schopni identifikovat sami. Dodržování tohoto bodu vám může ušetřit mnoho problémů se zuby či dásněmi v dlouhodobém horizontu.

6. Před spaním nechte trochu fluoridu v ústech

Fluorid pomáhá zpevnit povrch zubů, tak proč ho po vyčištění zubů pastou vyplachovat?

Jasně, pro mnoho lidí nemusí být ideální, aby měli zbytky zubní pasty v ústech po celý den a upřímně řečeno nemá to ani žádný logický význam, protože s největší pravděpodobností s prvním jídlem nebo pitím bude všechen fluorid ten tam. Ale co v noci před spaním? To je lepší čas toto udělat. Nechte fluorid ulpět na povrchu zubů tím, že po čištění zubů pastou si nevypláchnete ústa vodou. Alespoň nějaký čas to tak zkuste dělat.

7. Převalování oleje v ústech

Tak toto je fakt super věc. Jedná se o převalování oleje v ústech. A co vlastně jde? Už podle názvu si můžete odvodit, že jde o používání olejů (ideální je třeba kokosový olej) k vyčištění úst. Vezmete lžíci oleje a dáte si ji do úst. Pak ji 20 minut žmouláte a převalujete v ústech. Je to úžasná věc pro zdraví (dezinfekci) ústní dutiny a i pro celkové zdraví. Zuby budou čistější a vy spokojenější. Jednoznačně tento bod patří do ústní hygieny, kterou doporučujeme provozovat.

8. Použijte ústní vodu

Ústní voda vám pomůže mít zuby čistší a bělejší. Použití ústní vody vám může pomoci předejít nebo snížit zubní kámen, plak a záněty dásní (onemocnění dásní v časném stádiu). Ústní voda tak nějak doplňuje umytí zubů kartáčkem a použití nitě. Ústní vody tedy mohou pomoci odstranit veškeré zbytky, které mohou zůstat po umytí zubů kartáčkem a vyčištění nití.

Ale dejte pozor. Použití ústní vody nenahrazuje čištění zubů.

9. Čistěte si kartáček

Nepotřebujete speciální vybavení pro provádění ústní hygieny. Ale potřebujete, aby byl kartáček čistý. Na kartáčku se skutečně mohou rozmnožovat nové bakterie a vy si je pak zavedete do úst. A to určit nechcete. Místo toho si jednoduše důkladně opláchněte kartáček vodou po každém použití a nechte jej uschnout. Samozřejmě se vyhněte sdílení kartáčku s ostatními, dokonce i se svými dětmi.

Také nezapomeňte na to, že štětinky kartáčku se zhoršují s postupujícím časem a s použitím. Takže pokud používáte stejný kartáček na zuby po dobu několika měsíců, možná už nebude úplně čistý. Spíše se snažte kupovat kartáček každé 2 měsíce (nebo po každé nemoci, chřipce, rýmě a tak).

Ústní hygiena by měla být součástí denní rutiny každého z nás. A co vy? Jak dbáte, a jak vykonáváte ústní hygienu vy? Budeme moc rádi za další tipy.

A co si dále přečíst o hygieně úst?

VIDEO: Reportáž TV Prima z kliniky Mediestetik o dentální hygieně

VIDEO: Jak si správně čistit zuby

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva