Sponzorováno

Jak správně používat zubní (dentální) nit? Většina lidí to neumí! 4.8/5 (10)

 • Správné používání zubní nitě je důležité pro účinné čištění mezi zuby a podél dásní. Přečtěte si následující kroky uvedené ve článku, abyste se naučili, jak správně používat zubní nit.
 • Připravte si dostatečně dlouhou nit: Odeberte si zubní nit o délce zhruba 45-50 cm. To vám poskytne dostatečnou délku k použití mezi všemi zuby, aniž byste museli měnit nit.
 • Upevněte nit kolem prstů: Navinutím konců zubní nitě kolem ukazováčků obou rukou si vytvořte segment nitě mezi prsty.
 • Vklouzněte mezi zuby: Jemně vklouzněte segmentem zubní nitě mezi dva zuby. Ujistěte se, že se nit dostává i pod linii dásní.
 • Posunujte nahoru a dolů: Nyní posouvejte zubní nit nahoru a dolů, abyste odstranili zbytky potravy a plaku. Buďte opatrní, abyste nepoškodili dásně.
 • Použijte novou část zubní nitě: Jakmile použijete určitý segment zubní nitě, posuňte se na nový segment tím, že odvinete čistou nit z prstů na rukou.
 • Pokračujte takto se všemi zuby: Postupně pokračujte mezi všemi zuby, včetně zadních zubů. Můžete se dostat až k poslednímu zubu v řadě.
 • Je důležité používat zubní nit pravidelně, obvykle jednou denně, abyste odstranili plak a zbytky potravy, které se hromadí mezi zuby a podél dásní. Pravidelné čištění mezi zuby zlepšuje celkové zdraví ústní dutiny a pomáhá prevenci zubního kazu a onemocnění dásní.

Kde nelze použít mezizubní kartáček, pomůže dentální nit!

V úzkých mezizubních prostorách a pro čištění bočních ploch atypicky postavených zubů je zubní nit naprosto ideální. Zubaři však hodně často upozorňují, že mnozí lidé používají dentální nit nesprávně! Tak pozor na to.

Stačí jedna minuta s dentální nití denně

Odborníci zvedají varovný prst! Většina z nás prý žije celá léta v domnění, že si správně čistí zuby dentální nití. Ruku na srdce, jak ji používáte? Způsob, jakým si dentální nití čistíte zuby je totiž velmi důležitý. Jen jedna minuta používání dentální nitě denně je klíčem k dobré zubní hygieně. To si pamatujte.

Každý zubař by měl ideálně věnovat pozornost poučením svých pacientů o důležitosti čištění zubů zubní nití. U některých lidí bychom ji totiž marně hledali na poličce v koupelně. Přitom nám její pravidelné používání může přidat pár let života navíc a navíc zaručí krásný úsměv. A to už stojí za to si zubní nit koupit, ne?

„Čištění zubů zubním kartáčkem je skvělé, ale nestačí to. Je třeba, aby každý používal dentální nit k odstranění bakterií a zbytků potravin mezi zuby,“ upozorňuje lékař.

Jak na čištění zubů dentální nití?

Ukážeme vám, jak zubní nit používat správně.

V první řadě byste si měli umýt ruce. A to ještě dříve, než se natáhnete po nit a začnete si strkat ruce do úst.

Pořiďte si dentální nit voskovanou a obtočte ji z jedné i druhé strany kolem ukazováčků nebo prostředníčků, ale ne moc pevně. Při čištění horních zubů podepřete nit palci a rychlými, ale důkladnými tahy nahoru a dolů podél zubů si vyčistěte mezery mezi zuby. Jeden palec by však měl být v klidu, zatímco druhý by se měl pohybovat. Pro lepší představu, podívejte se na obrázek níže a i na video na konci článku.

Správné držení zubní nitě je důležité

Správné držení zubní nitě je důležité

Při čištění dolních zubů si nit zase přidržte prostředníky. Podobně, když si čistíte dolní zuby dentální nití, jeden prostřední prst by měl zůstat v klidu, zatímco druhým pohybujete nahoru a dolů.

Tato metoda, která trvá jen minutu, je nejlepším a nejúčinnějším způsobem, jak si důkladně vyčistit zuby!

Sponzorováno

Použití zubní nitě u dolních zubů

Použití zubní nitě u dolních zubů

Správná zubní hygiena vám může zachránit i život!

Mnohé studie ukázaly, že dentální nitě zabraňují nahromadění plaku, který se „lepí“ na zuby a způsobuje podráždění a zánět dásní. Nemocné dásně způsobují nepříjemný dech a krvácení dásní.

Víte, jaká je ideální délka zubní nitě? Tak třeba Americká asociace zubních lékařů doporučuje, aby odtržená část nitě měla přibližně 45 cm. Zdá se vám to příliš? Pokud si vezmete fakt, že ji musíte obmotat kolem vašeho prostředníčku nebo ukazováčku, je to tak akorát.

Pokud se tento problém neléčí, může vést až k ustupujícím dásním či ztrátě zubů! Jeden průzkum z roku 2017 zjistil, že 47 procent populace, trpí středně těžkým až těžkým onemocněním dásní.

Ztráta zubů se pojí s vyšším rizikem vzniku onemocnění srdce a cukrovky. Švédští vědci přišli na to, že u lidí s krvácejícími dásněmi byla větší pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních problémů, včetně srdečních chorob, vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu.

Špatná zubní hygiena a krvácení dásní by mohly způsobit, že by se až 700 druhů různých bakterií dostalo do krevního oběhu, čímž by se zvýšilo riziko srdečního infarktu bez ohledu na to, zda je člověk zdravý nebo ne.

Jiné studie zase ukázaly souvislost špatných zubů s Alzheimerovou chorobou, mrtvicí, cukrovkou, onemocněním plic a dokonce i potratem a předčasným porodem.

Shrňme si tedy kroky pro správné čistění mezizubních prostorů zubní nití

Zubní lékař doporučuje tyto kroky:

 1. Pomocí ovití zubní nitě kolem prostředníku necháte ukazováček volný pro manipulaci s nití. Zní to sice složitě, ale v konečném důsledku je to naprosto jednoduché.
 2. Obmotejte zubní nit mezi palec a ukazováček a nechte mezi nimi délku 2,5 až 5 cm.
 3. Abyste žádné prostory mezi zuby nevynechali, pohybujete se postupně z jednoho zubu na další.
 4. Palcem nasměrujte nit mezi horní zuby.
 5. Mezi prsty udržujte nit neustále napnutou.
 6. K vedení nitě mezi kontakty dolních zubů použijte ukazováček.

A teď jedna zajímavost. Věděli jste, že většina lidí zapomíná na čištění zadní strany zubů zubní nití?

Používání zubní nitě v rámci vaší každodenní ústní hygieny je správné a měli byste mu věnovat dostatek pozornosti. Nic však nemůže nahradit profesionální dentální hygienu, kterou byste rozhodně neměli podceňovat a absolvovat byste ji měli minimálně dvakrát ročně. Podobně jako preventivní prohlídku u vašeho zubního lékaře jednou ročně.

Používáte zubní nit? A používáte ji dobře? Budeme rádi za komentáře.

A dále si přečtěte

VIDEO: Jak správně používat zubní nit

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva