Obsah článku
Propolis pomuze s plísněmi na nohou, vysokým krevního tlakem, i když vám jen teče z nosu. Máte v blízkosti včelaře? Sežeňte si od něj dvě stě gramů propolisu. Vsypte ho do 0,7 litru konzumního lihu. Každý den směs promíchejte a přeceďte. Tinkturu držte ve skleněné nádobě, která se dá dobře zavřít. Před každým použitím ji protřepejte, nalijte na kávovou lžičku a tu ve sklenici smíchejte s malým množstvím vody.
Pokud vás bolí hrdlo kloktejte, pokud vaše tělo bojuje se zánětem, vodu vypijte. Propolis sice neuspokojí vaše chuťové buňky, ale dodá vám minerály a vyžene vnitřní zánět. Propolis je odborníkem na mnohé kožní choroby, zejména na plíseň na nohou a ekzémy. Stačí postižená místa potírat vatou namočenou v tinktuře. Platí to i při otlacích od bot.
Co je to propolis? Propolis (méně často dluž, smoluňka, včelí tmel) je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně. Je produktem stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Nabývá různých barevných odstínů od zelenožluté až k temně hnědé podle stáří a původu.
Výhody propolisu
- mírně snižuje vysoký krevní tlak
- tlumí vnitřní záněty: ledvin, jater, žlučníku, močových cest, prostaty
- zklidní žaludek a dvanáctník, i při vředových chorobách
- prospívá při chřipce, angíně, zánětu horních cest dýchacích
- předchází parodontóze a zmírňuje bolesti zubů
- léčí plíseň a ekzém
- preventivně podporuje imunitu
Podmínka: 48 hod.
Propolis patří mezi silné alergeny. Než ho začnete užívat, naneste tinkturu vatovou tyčinkou na předloktí. Pokud se do 48 hodin neobjeví reakce, začněte s vnitřním užíváním.
Sponzorováno
Super přírodní antibiotikum
Silné antiseptické účinky přinesly tomuto včelímu produktu post nejpřírodnějšího antibiotika. K celkové léčivé síle přispívá i široké spektrum minerálů. To však závisí i na ročním období, ve kterém byl propolis získaný. Významné postavení v něm mají i enzymy, bioflavonoidy a esenciální aminokyseliny. Pokud chcete využít i jeho antioxidační účinky, měli byste každé ráno smíchat v deci vody 30 kapek propolisové tinktury. Následně si jí vypláchněte ústa, abyste odstranili všechny bakterie a zbytek vypijte, pro vnitřní ochranu trávicího traktu.
Propolis tlumí bolest
Jelikož bolest je zakotvena v zánětlivém procesu, propolisu můžeme připsat i anestetické účinky.
Vhodný je rovněž na klasickou, tak i svalovou horečku. Po opaření horkou vodou si ihned potřete postižené místo propolisem. Stejně postupujte i při nadměrném slunění a úžehu. Dokáže účinně bojovat i proti bakteriím. Tuto funkci zastupuje již v úlech, kde chrání med před takovými škodlivinami. Pokud budete mít odřeninu, stačí si ji nejprve tedy postříkat tinkturou. Urychluje také jejich hojení. Nejen kvůli těmto vlastnostem byste měli mít vždy po ruce alespoň malou lahvičku s produktem z propolisu.
Používat jej mohou i malé děti. V lékárně si však musíte vyprosit speciální baby produkty s jemnějším složením. Pochlubit se může i zkrášlující silou. I proto se přidává do výrobků proti vráskám. Vhodný je i při léčbě akné a některých druhů ekzémů. Bonusem na závěr je ochrana imunity při pravidelném užívání.
TIP: Propolis nachází své uplatnění i při léčbě hypertenze
VIDEO: Test kvality propolisu
VIDEO: Jak se sklízí propolis?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články
V článku udávaný recept na propolisovou tinkturu je zbytečně velké množství alkoholu. Na dvě stě gramů propolisu bohatě stačí 0,2 litru 80% lihu.
Dobrý den
ja si z propolisu delam masti hlavne na pohybove ustroji a kozni problemy a ano je zazracny
Alena