Sponzorováno

Propolis – je snad zázračný? Jaké jsou účinky propolisu na zdraví? 4.7/5 (27)

Propolis - je snad zázračný? Jaké jsou účinky propolisu na zdraví?Propolis pomuze s plísněmi na nohou, vysokým krevního tlakem, i když vám jen teče z nosu. Máte v blízkosti včelaře? Sežeňte si od něj dvě stě gramů propolisu. Vsypte ho do 0,7 litru konzumního lihu. Každý den směs promíchejte a přeceďte. Tinkturu držte ve skleněné nádobě, která se dá dobře zavřít. Před každým použitím ji protřepejte, nalijte na kávovou lžičku a tu ve sklenici smíchejte s malým množstvím vody.

Pokud vás bolí hrdlo kloktejte, pokud vaše tělo bojuje se zánětem, vodu vypijte. Propolis sice neuspokojí vaše chuťové buňky, ale dodá vám minerály a vyžene vnitřní zánět. Propolis je odborníkem na mnohé kožní choroby, zejména na plíseň na nohou a ekzémy. Stačí postižená místa potírat vatou namočenou v tinktuře. Platí to i při otlacích od bot.

Co je to propolis? Propolis (méně často dluž, smoluňka, včelí tmel) je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně. Je produktem stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Nabývá různých barevných odstínů od zelenožluté až k temně hnědé podle stáří a původu.

Výhody propolisu

 • mírně snižuje vysoký krevní tlak
 • tlumí vnitřní záněty: ledvin, jater, žlučníku, močových cest, prostaty
 • zklidní žaludek a dvanáctník, i při vředových chorobách
 • prospívá při chřipce, angíně, zánětu horních cest dýchacích
 • předchází parodontóze a zmírňuje bolesti zubů
 • léčí plíseň a ekzém
 • preventivně podporuje imunitu

Podmínka: 48 hod.

Propolis patří mezi silné alergeny. Než ho začnete užívat, naneste tinkturu vatovou tyčinkou na předloktí. Pokud se do 48 hodin neobjeví reakce, začněte s vnitřním užíváním.

Sponzorováno

Super přírodní antibiotikum

Silné antiseptické účinky přinesly tomuto včelímu produktu post nejpřírodnějšího antibiotika. K celkové léčivé síle přispívá i široké spektrum minerálů. To však závisí i na ročním období, ve kterém byl propolis získaný. Významné postavení v něm mají i enzymy, bioflavonoidy a esenciální aminokyseliny. Pokud chcete využít i jeho antioxidační účinky, měli byste každé ráno smíchat v deci vody 30 kapek propolisové tinktury. Následně si jí vypláchněte ústa, abyste odstranili všechny bakterie a zbytek vypijte, pro vnitřní ochranu trávicího traktu.

Propolis tlumí bolest

Jelikož bolest je zakotvena v zánětlivém procesu, propolisu můžeme připsat i anestetické účinky.
Vhodný je rovněž na klasickou, tak i svalovou horečku. Po opaření horkou vodou si ihned potřete postižené místo propolisem. Stejně postupujte i při nadměrném slunění a úžehu. Dokáže účinně bojovat i proti bakteriím. Tuto funkci zastupuje již v úlech, kde chrání med před takovými škodlivinami. Pokud budete mít odřeninu, stačí si ji nejprve tedy postříkat tinkturou. Urychluje také jejich hojení. Nejen kvůli těmto vlastnostem byste měli mít vždy po ruce alespoň malou lahvičku s produktem z propolisu.

Používat jej mohou i malé děti. V lékárně si však musíte vyprosit speciální baby produkty s jemnějším složením. Pochlubit se může i zkrášlující silou. I proto se přidává do výrobků proti vráskám. Vhodný je i při léčbě akné a některých druhů ekzémů. Bonusem na závěr je ochrana imunity při pravidelném užívání.

TIP: Propolis nachází své uplatnění i při léčbě hypertenze

VIDEO: Test kvality propolisu

VIDEO: Jak se sklízí propolis?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Propolis – je snad zázračný? Jaké jsou účinky propolisu na zdraví?”

  1. Jaromír napsal:

   V článku udávaný recept na propolisovou tinkturu je zbytečně velké množství alkoholu. Na dvě stě gramů propolisu bohatě stačí 0,2 litru 80% lihu.

  2. alenkanott napsal:

   Dobrý den
   ja si z propolisu delam masti hlavne na pohybove ustroji a kozni problemy a ano je zazracny

   Alena

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva