Sponzorováno

10 fakt rychlých metod léčby aftů 4.77/5 (13)

I cibule může pomoci rychle vyřešit afty

I cibule může pomoci rychle vyřešit afty

Přemýšleli jste o tom, že byste svou aftovou bolest nechali vyřešit jen tak? Pokud ano, mohl by vás čekat nepříjemný týden nebo dva. Afty jsou malé a bolavé vředy, které se tvoří na vnitřní straně měkkých tkání úst, jako jsou rty nebo dásně. Fakt nepříjemně bolí.

Afty mohou být docela velká nepříjemnost, protože je známo, že jídlo, mluvení a péče o ústní dutinu bolí. Když se do aftu bouchnete kartáčkem – to je paráda, co?

Na rozdíl od oparů nejsou afty nakažlivé a obvykle mohou zmizet samy. Ale za delší dobu. Pokud však máte větší aft nebo pokud je nepohodlí nesnesitelné, můžeme vám pomoci.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak se aftů co nejrychleji zbavíte.

Afty jsou bílé až nažloutlé vřídky zarudlé na okrajích, velké většinou do 1 cm. Vyskytují se na vnitřní straně tváří a úst.

Co vlastně způsobuje afty?

Může být těžké určit přesnou příčinu aftů. Stres nebo drobná poranění úst jsou v jednoduchých případech nejčastější příčinou. Zde jsou některé další potenciální spouštěče:

  • Kyselé ovoce a zelenina
  • Hormonální změny
  • Stres
  • Autoimunitní poruchy
  • Léky
  • Nedostatek vitamínů nebo minerálů
  • Oslabená imunita

Opakující se afty jsou často připisovány nedostatku B12, zinku, železa nebo kyseliny listové, ale na vině mohou být i základní zdravotní problémy.

Větší a problémovější afty a vředy jsou někdy pozorovány u pacientů s onemocněními imunitního systému, jako je AIDS, lupus a zánětlivá onemocnění střev. Dejte vědět svému dentálnímu hygienistovi, pokud máte opakované afty.

Zbavte se rychle aftů – jak na to?

Existuje mnoho domácích léků a volně prodejných léků, které můžete použít k urychlení procesu hojení aftů.

Váš zubař nebo lékař může také předepsat silnější léky na předpis pro přetrvávající případ vředů. Přečtěte si náš seznam 8 rychlých léků na afty.

1. Nějaká domácí ústní voda

Pokud můžete snížit hladinu kyselosti v ústech, můžete urychlit dobu hojení. Sůl nebo jedlá soda jsou pro to vynikající, ale neměly by být aplikovány přímo.

Místo toho smíchejte lžičku soli v jednom šálku teplé vody a kloktejte 30 sekund. Můžete si vyrobit pastu s jedlou sodou a trochou vody; poté aplikujte podle potřeby. To je super léčba na afty a je opravdu rychlá.

2. Led

Použití ledu je skvělý způsob, jak snížit zánět, zejména u vředů na rtu. Zabalte led do hadříku nebo ručníku, abyste zabránili omrzlinám. Chlad také pomůže zmírnit bolest.

3. Léčivá ústní voda

Pokud máte trvalé nebo těžké vředy, může být nejlepším lékem oplachování. Ústní vody s dexamethasonem jsou skvělé pro případy mnohočetných opruzenin. Dexamethason je lék podobný kortizonu používaný k poskytnutí úlevy zaníceným oblastem.

Studie prokázaly, že ústní vody s tetracyklinem snižují bolest již za 24 hodin a zkracují dobu hojení na polovinu. Je nutné předepsat ústní vody s antibiotiky nebo kortikosteroidy, proto se zeptejte svého zubaře nebo lékaře.

Sponzorováno

4. Aloe vera

Bylo prokázáno, že protizánětlivé vlastnosti aloe pomáhají léčit žaludeční vředy. Pití chladivého gelu snižuje hladinu kyseliny v žaludku a také zmírňuje bolest.

Vzhledem k tomu, že vředy jsou typem vředů, aloe by pomohla i zde. Zkuste si pro úlevu několikrát denně vypláchnout ústa šťávou z aloe.

5. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je antiseptikum, které pomáhá při hojení vředů (i aftů) tím, že odstraňuje bakterie, zatímco se ústa léčí.

Smíchejte stejné díly peroxidu a vody a aplikujte na boláky pomocí vatového tamponu. Hledejte peroxid vodíku s 3% koncentrací a nepolykejte.

6. Topické přípravky přímo na afty

Krémy, gely a tekutiny s aktivními složkami snižují bolest a urychlují hojení při aplikaci na boláky a afty, jakmile se objeví.

Je zřejmé, že tyto produkty jsou formulovány s ohledem na hojení aftů, takže fungují výjimečně rychle. Zde jsou některé aktivní složky, které je třeba v produktech hledat:

  • Benzokain (topické anestetikum, které znecitlivuje nervová zakončení)
  • Fluocinonid (protizánětlivý kortikosteroid)
  • Peroxid vodíku (mírné antiseptikum)

7. Cibule

Cibule má v sobě síru, která vám může pomoci zbavit se aftů. Nakrájejte malý plátek a potřete cibulovou „šťávou“ vřed. Ideální je nechat plátek cibule na aftu po dobu několika minut.

8. Šalvěj

Po staletí se šalvěj používá k léčbě všeho od zažívacích problémů po ztrátu paměti a deprese. Jedním z dobře zavedených způsobů použití šalvěje je léčba vředů v ústech. Extrakt ze šalvěje můžete koupit jako tekutinu, sprej do krku, tabletu, pastilku nebo kapsli a dokonce i jako ústní vodu. Jako preventivní taktika je nejjednodušší možnost jednoduše popíjet šalvějový čaj, který si můžete koupit nebo vyrobit sami.

9. Hydroxid hořečnatý

I když je to trochu méně přirozené, hydroxid hořečnatý může být vhodný pro domácí léčby vředů, protože mnoho lidí ho má po ruce. Jednoduše natřete malé množství hydroxidu hořečnatého třikrát až čtyřikrát denně, abyste urychlili proces hojení a snížili bolest aftů.

10. Echinacea

Ve studiích bylo zjištěno, že echinacea poskytuje úlevu od vředů. Když se vezme jako tableta, může snížit počet již přítomných aftů a snížit opakování budoucích aftů. Díky tomu je echinacea skvělou volbou pro lidi, kteří nechtějí nechávat ošetření přímo na postiženém místě nebo se zaobírat úkolem vyrobit si výplach úst.

Sponzorováno

A jak rychle léčíte afty vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o aftech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva