Křivice (rachitida) – příznaky, příčiny a léčba 4.65/5 (23)

Sponzorováno

Většina případů rachitidy může být léčena vitaminem D, úpravou stravy a doplňky vápníku.

Většina případů rachitidy může být léčena vitaminem D, úpravou stravy a doplňky vápníku.

Křivice (rachitida) je změkčení a oslabení kostí u dětí, obvykle kvůli extrémnímu a dlouho trvajícího nedostatku vitaminu D.

Vitamin D je u dětí hodně důležitý. Podporuje vstřebávání vápníku a fosforu z gastrointestinálního traktu. Nedostatek vitaminu D znesnadňuje udržení správné hladiny vápníku a fosforu v kostech, což může způsobit rachitidu.

Přidání vitaminu D nebo vápníku do stravy obecně napravuje problémy s kostmi spojené s rachitidou. Pokud je křivice způsobena jiným zdravotním problémem, může vaše dítě potřebovat další léky nebo jinou léčbu. Některé kosterní deformity způsobené rachitidou mohou vyžadovat chirurgickou nápravu.

Křivice je nejčastější u dětí ve věku 6 až 36 měsíců. Děti jsou vystaveny nejvyšším rizikům křivice, protože stále rostou, vyvíjejí se. Děti nemusí mít dostatek vitaminu D, pokud žijí v oblasti s malým slunečním zářením, jsou na vegetariánské stravě nebo vůbec nepijí mléko. V některých případech je tento stav dědičný. Ve vyspělých zemích je nyní rachitida hodně výjimečná. Kdysi bývala častější, ale ve vyspělých zemích většinou zmizela během čtyřicátých let kvůli zavedení obohacených potravin, jako jsou obiloviny s přidaným vitamínem D.

Křivice (rachitida) je porucha skeletu, která je způsobena nedostatkem vitaminu D, vápníku nebo fosfátu. Tyto živiny jsou důležité pro vývoj silných, zdravých kostí. Lidé s rachitidou mohou mít slabé a měkké kosti, zakrnělý růst a ve vážných případech kosterní deformity různého typu.

Příznaky (symptomy) křivice (rachitidy)

Příznaky křivice mohou být následující:

  • Opožděný růst
  • Bolest v páteři, pánvi a nohou
  • Svalová slabost
  • Časté zlomeniny kostí
  • Svalové křeče
  • Deformity na zubech (vady struktury zubu, díry v zubech)
  • Různé kosterní deformity (například podivně tvarovaná lebka, vyčnívající hrudní kost, křivé nohy, zakřivená páteř, deformity v oblasti pánve a podobně)

Příčiny křivice

Tělo potřebuje vitamín D k absorbování vápníku a fosforu z jídla. Křivice (rachitida) může nastat, pokud tělo (dítěte) nedostane dostatek vitaminu D nebo pokud tělo má problémy se správným využitím vitaminu D. Příležitostně také nedostatek vápníku nebo nedostatek vápníku a současně vitaminu D mohou způsobit křivici.

Nedostatek vitaminu D

Děti, které nemají dostatek vitaminu D, mohou mít nedostatek:

  • Slunečního světla. Tělo produkuje vitamin D, když je vystaveno slunečnímu záření. Ale děti ve vyspělých zemích mají tendenci trávit méně času venku. Je také mnohem pravděpodobnější, že použijí opalovací krém, který blokuje paprsky, které vyvolávají produkci vitamínu D.
  • Jídla. Rybí olej, mastné ryby a žloutky obsahují vitamín D. Vitamín D je také přidáván do některých potravin, jako je mléko, obiloviny a některé ovocné šťávy.

Problémy s absorpcí

Některé děti mají zdravotní stavy, které ovlivňují způsob, jak tělo absorbuje vitamín D. Tak například:

Kdo je nejvíce vystaven riziku křivice?

Mezi rizikové faktory pro rachitidu patří:

Věk

Tato nemoc je nejčastější u dětí ve věku 6 až 36 měsíců. V tomto věku mají děti obvykle rychlý růst. Proto jejich tělo potřebuje nejvíce vápníku a fosfátu k posílení a rozvoji jejich kostí.

Strava

Máte vyšší riziko rozvoje křivice, pokud budete jíst vegetariánskou stravu, která neobsahuje ryby, vejce nebo mléko. Také máte zvýšené riziko, pokud máte potíže s trávením mléka nebo máte alergii na mléčný cukr (laktózu). Kojenci, kteří jsou krmeni jen a pouze mateřským mlékem, mohou mít také nedostatek vitamínu D. Mateřské mléko někdy neobsahuje dostatek vitaminu D, aby zabránilo této nemoci.

Sponzorováno

Barva kůže

Africké děti, děti z tichomořských ostrovů a podobně mají větší riziko křivice, protože mají tmavou kůži. Tmavá kůže nereaguje tak silně na sluneční světlo, takže produkuje méně vitaminu D. Ale je třeba říct, že tyto děti jsou zase hodně času na slunci.

Geografická lokace

Naše tělo produkuje více vitaminu D, když je vystaveno slunečnímu záření, takže máte větší riziko křivice, pokud žijete v oblasti s malým slunečním světlem.

Geny

Jedna forma křivice může být zděděna. To znamená, že porucha je předána geny rodičů na dítě. Tento typ rachitidy, nazvaný dědičná rachitida, zabraňuje ledvinám absorbovat fosfát.

Prevence křivice

Expozice slunečnímu světlu je nejlepším zdrojem vitaminu D. Během většiny ročních období stačí 10 až 15 minut slunečního záření v odpoledních hodinách. Pokud však máte tmavou pleť, pokud je zima nebo pokud žijete v severních zeměpisných šířkách, možná nebudete mít dostatek vitamínu D kvůli nedostatečné expozici slunci.

Navíc, kvůli obavám z rakoviny kůže, jsou zejména děti a malé děti varováni, aby se vyhýbali přímému slunci, nebo aby vždy nosily opalovací krém a ochranný oděv.

Abyste zabránili rachitidě, ujistěte se, že vaše dítě jí potraviny, které obsahují vitamín D (přirozeně v jídelníčku) – tučné ryby, rybí tuk a žloutky – nebo ty potraviny, které byly obohaceny o vitamín D, jako jsou:

  • Kojenecká strava
  • Obiloviny
  • Chléb
  • Mléko
  • Pomerančový džus

Kontrolujte etikety na potravinách, pokud chcete určit obsah vitaminu D v obohacených potravinách. Pokud jste těhotná, požádejte svého lékaře o užívání doplňků vitaminu D.

Vzhledem k tomu, že lidské mléko obsahuje jen malé množství vitaminu D, měly by všechny kojené děti každodenně dostávat 400 mezinárodních jednotek (IU) perorálního vitamínu D. Americká akademie pediatrů doporučuje, aby kojené děti nebo ty děti, které pijí denní dávku nižší než 1 litr kojenecké výživy denně, užívaly perorální doplněk vitaminu D.

Dětská nemoc křivice, kdysi ve viktoriánské éře, vedla k epidemii zahnutých nohou a křivých páteří.

Dětská nemoc křivice, která kdysi ve viktoriánské éře vedla k epidemii zahnutých nohou a křivých páteří

Diagnóza křivice (rachitidy)

Během vyšetření lékař jemně kontroluje kosti dítěte a kontroluje abnormality. Bude věnovat zvláštní pozornost těmto částem těla dítěte:

  • Lebka. Děti, které mají rachitidu, často mají měkčí kosti lebky a mohou mít zpoždění při uzavření měkkých míst lebky (fontanely).
  • Nohy. Dokonce i zdravá batolata jsou trochu křivonohá, ale nadměrný sklon nohou je společný pro pacienty s rachitidou.
  • Hruď. Některé děti s křivicí mají abnormality na svých žebrech.
  • Zápěstí a kotníky. Děti, které mají křivici, mají často zápěstí a kotníky větší nebo tlustší než obvykle.

Rentgenové záření postižených kostí může odhalit kostní deformity. Testy krve a moči mohou potvrdit diagnostiku křivice a může se na nich sledovat průběh léčby.

Léčba křivice (rachitidy)

Většina případů rachitidy může být léčena vitaminem D a doplňky vápníku. Dodržujte pokyny svého lékaře týkající se dávkování. Příliš mnoho vitaminu D může být totiž také škodlivé.

Lékař u vašeho dítěte bude sledovat pokrok například rentgenovými snímky a krevními testy.

Jsou možné i chirurgické a další procedury. U některých případů deformací nohou nebo páteřních deformit může váš lékař navrhnout speciální zařízení, aby správně fixovalo tělo dítěte, jak rostou kosti. Těžké kosterní deformity pak mohou vyžadovat operaci.

Pro dědičnou rachitu je pro léčbu onemocnění nutná kombinace doplňků fosfátu a vysoké úrovně zvláštní formy vitamínu D.

A co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Vývoj kosti do dospělosti, abnormality ve vztahu k onemocnění ledvin u dětí

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva