Sponzorováno

Jak se dají posílit dásně? 4.44/5 (16)

  • Důkladné čištění zubů dvakrát denně pomáhá odstraňovat plak a bakterie, které mohou způsobit záněty dásní. Proto si čistěte zuby pravidelně alespoň 2x denně. Ideálně 3x denně.
  • Čištění mezi zuby zubní nití je důležité pro odstranění plaku a potravinových zbytků, které se mohou hromadit podél dásní a vést k zánětům.
  • Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály, zejména vitamín C, je důležitá pro zdraví dásní. Vitamín C pomáhá při hojení a ochraně tkání.
  • Pravidelné návštěvy u zubaře jsou klíčové pro kontrolu stavu zubů a dásní. Profesionální čištění u zubaře může odstranit plak a zubní kámen, které domácí péče nemusí úplně odstranit.

Takto vypadají zdravé dásně kolem zubů

Takto vypadají zdravé dásně kolem zubů

Máte zuby jako perličky? Výborně, gratuluji. Ale to, že máte zuby bez kazů, neznamená, že máte zdravé dásně. Vzhledem k tomu, že problémy s dásněmi jsou obvykle dlouho bezbolestné, možná ani nevíte, zda není něco v pořádku s vašimi dásněmi.
A existuje hned několik strategií, které vám mohou pomoci udržet celá ústa zdravá a mohou posílit i vaše dásně.

Pokud jde o zdraví vašich úst, nezáleží opravdu jen na tom, jak rovné máte zuby nebo jak zářivý je váš úsměv. Z pohledu zdraví nemůžete zapomínat ani na své dásně!

Co je onemocnění dásní?

Onemocnění dásní začíná, když se pod a podél linie dásní tvoří plak. Plak je taková lepkavá látka, která je plná bakterií. Může způsobit infekce, které pak způsobí to, že dásně vás bolí, a pak to dále vede k onemocnění dásní a zubnímu kazu.

Plak může dále také způsobit zánět dásní, což je nejranější stadium onemocnění dásní. Zánět dásní neboli gingivitida způsobuje, že se vaše dásně budou:

  • zanícené
  • bolavé
  • červené
  • oteklé
  • náchylné ke krvácení

Naštěstí, protože kost a tkáň držící zuby na svém místě nejsou zasaženy, je toto poškození reverzibilní (můžete ho tedy vyléčit, zvrátit).

Neléčená gingivitida může způsobit oddělení dásní od zubů - ilustrace

Neléčená gingivitida může způsobit oddělení dásní od zubů – ilustrace

 

Ale pozor, pokud problém není řešen, může se také později vyvinout paradentóza (parodontitida), čili pokročilá forma onemocnění dásní. Parodontitida postihuje kosti, které drží vaše zuby na místě. Pokud se neléčí, může zničit dásně, kosti a tkáně spojené s vašimi zuby.

Konečným stádiem onemocnění dásní je pokročilá parodontitida. Ta nastává, když jsou tkéně a kost podporující vaše zuby narušeny (nebo zničeny). To pak může hodně negativně ovlivnit váš skus a může být dokonce nutné odstranit zuby.

Příznaky, které značí, že byste mohli mít onemocnění dásní, jsou:

Onemocnění dásní se dá předejít a dásně můžete posílit. Zde je několik způsobů, jak můžete pomoci udržet vaše dásně zdravé a posílit je.

1. Používejte zubní nit

Nejméně jednou denně použijte zubní nit. Ta moc pěkně pomáhá odstranit plak a zbytky jídla, které jsou mimo dosah vašeho zubního kartáčku. Nezáleží na tom, kdy používáte zubní nit. Udělejte to večer před spaním, udělejte to ráno nebo po obědě… prostě to udělejte a zubní nit použijte alespoň jednou denně!

Osobní zkušenost: Zdá se vám zubní nit jako maličkost, která toho moc nesvede? Chyba. Já jsem sám důkazem, že toho zubní nit svede opravdu hodně. Měl jsem trvale problémy s dásněmi, krvácely mi při čištění zubů. A to celkem dlouho. Pak jsem si řekl „Ale dost“. A koupil jsem si zubní nit a začal ji používat poctivě. A po pár dnech bylo krvácení dásní vyřešeno. Teď jsem před spaním zvyklý používat zubní nit natolik, že mám prostě takové svědění dásní, dokud si je pěkně zubní nití jakoby nenamasíruju. Ty dásně se na to prostě těší! A mě to dělá hodně dobře. Takže se zubní nit stala mojí kamarádkou, že když jsem ji zapomněl vzít na dovolenou do Chorvatska, tak jsem si večer zaběhl do tamního obchodu a jednu si hned koupil. Takže: sílu zubní nitě rozhodně nepodceňujte, mě pomohla velmi, velmi moc.

2. Dbejte na pravidelné čištění zubů a zkuste i profi čištění zubů

Váš zubní lékař může odhalit časné příznaky onemocnění dásní, pokud se ovšem se zubním lékařem pravidelně vidíte. Tímto způsobem mohou být příznaky problémových dásní léčeny dříve, než se stanou vážnějšími. Profesionální čištění je jediný způsob, jak odstranit zubní kámen. Dokáže vás také zbavit plaku, který jste přehlédli při čištění kartáčkem nebo nití. Pokud máte zánět dásní, čištění zubů, používání zubní nitě a pravidelné čištění zubů vám může pomoci problémy zvrátit.

Sponzorováno

3. Přestaňte kouřit – kouření ubližuje vašim dásním

Chcete další důvod, proč přestat kouřit? Kouření je dle studií silně spojeno s nástupem onemocnění dásní. Vzhledem k tomu, že kouření oslabuje váš imunitní systém, je také pro tělo obtížnější bojovat s infekcí dásní – opět, potvrzují to odborné studie. A ještě něco: kouření navíc ztěžuje hojení dásní, jakmile jsou již poškozené.

4. Čistěte si zuby dvakrát denně

Čistěte si zuby po každém jídle. To pomáhá odstranit jídlo a plak zachycený mezi zuby a dásněmi. Vydrhněte si také jazyk, protože může obsahovat bakterie. Pamatujte, že váš zubní kartáček by měl mít měkké štětiny a pohodlně by se vám měl vejít do úst.

Zvažte i elektrický zubní kartáček. Tyto moderní kartáčky mohou pomoci snížit zánět dásní a odstranit plak efektivněji, než ruční čištění klasickým kartáčkem. Kartáčky nebo hlavice kartáčků vyměňte každý měsíc nebo dříve, pokud se štětiny začnou třepit.

5. Používejte zubní pastu s fluoridem

Pokud jde o zubní pastu, regály obchodů jsou lemovány značkami, které tvrdí, že snižují zánět dásní, osvěžují dech a bělí zuby. Jak víte, která z nich je nejlepší pro zdravé dásně? Ujistěte se, že vybíráte zubní pastu, která obsahuje fluorid. Chuť a barva je jen na vás!

Zubní pasta s fluoridem má pozitivní vliv na dásně a celkovou ústní hygienu. Fluorid pomáhá posilovat zubní sklovinu a chrání zuby před zubním kazem. Když se aplikuje při čištění zubů, může se také dostat na dásně a pomoci chránit je před bakteriemi a záněty. Nicméně, hlavním způsobem, jak chránit dásně, je pravidelné a důkladné čištění zubů a pravidelná návštěva zubaře.

6. Používejte kvalitní ústní vodu

Ústní vody, které jsou běžně dostupné v obchodech, mohou pomoci snížit tvorbu plaku, zabránit nebo snížit zánět dásní, snížit rychlost vzniku zubního kamene – nebo mohou nabídnout kombinaci těchto výhod. Plus: Výplach pomáhá odstranit zbytky jídla a zbytky z úst, i když nenahrazuje používání zubní nitě nebo kartáčku.

7. Choďte na pravidelné zubní prohlídky k zubaři

Už jsme si řekli výše ve článku, že profesionální čištění je jediný způsob, jak odstranit zubní kámen ze zubů. Profesionální čištění u zubaře může také pomoci odstranit plak, který mohl člověk přehlédnout při čištění zubů.

Při pravidelných návštěvách může zubní lékař pomoci identifikovat časné příznaky onemocnění dásní a zánětu dásní, což je stav, kdy se dásně zanítí. Včasná detekce může pomoci předejít závažnějším problémům. Takže určitě choďte ke svému zubaři pravidelně, a to
2x ročně. Předcházíte tím problémům s dásněmi.

8. Zdravý jídelníček je super i pro vaše dásně

Zdravý jídelníček není vhodný jen pro dosáhnutí krásné postavy do plavek. To, co člověk jí, může přímo ovlivnit zdraví jeho zubů a dásní. Různé potraviny mohou mít pozitivní nebo negativní vliv na zdraví dásní.

Některé z potravin, které byste určitě měli začlenit do svého jídelníčku, jsou:

  • ovoce a zelenina s vysokým obsahem vlákniny, protože mohou pomoci vyčistit ústa
  • černé a zelené čaje, které pomáhají redukovat bakterie v ústech
  • mléčné výrobky, jako je mléko, sýr a jogurt, protože tyto potraviny pomáhají zvyšovat produkci slin
  • potraviny obsahující fluor, mezi které patří voda z vodovodu a některé produkty z drůbeže a mořských plodů
  • žvýkačky bez cukru, protože jejich žvýkání zvýší produkci slin

A dále je nejlepší se vyhnout následujícím potravinám a nápojům:

  • sycené nealkoholické nápoje, které obsahují kyselinu fosforečnou a citrónovou a také cukr – ty jsou pro zuby i dásně naprostou zkázou
  • alkohol, protože může způsobovat vysychání úst
  • lepkavé bonbóny a sladkosti, které chvíli zůstanou na zubech v ústech
  • škrobové potraviny, které mohou uvíznout v zubech

9. Kloktejte peroxidem vodíku

Peroxid vodíku je silný dezinfekční prostředek. V kombinaci s čistou vodou z vodovodu ve směsi 50/50 může 3% peroxid vodíku zklidnit bolavé nebo oteklé dásně. Pokud si všimnete těchto příznaků na dásních, je možná ideální čas navštívit svého zubaře.

10. Naneste na dásně kurkumový gel

Kurkuma je kvetoucí rostlina, která je příbuzná zázvoru. Vypadají a chutnají vlastně velmi podobně. Nedávné studie ukázaly, že aplikace kurkumového gelu na dásně může pomoci předcházet zánětu dásní a i zubnímu plaku. Kurkuma je antimikrobiální a protiplísňová a je skvělá (ve své rostlinné formě) i ve vaší stravě.

Tak to bylo našich 10 tipů, jak posílit dásně a jak je mít zdravé. Máte nějaký svůj tip pro zdraví dásní? Napište nám ho do komentářů pod článek.

A dále koukněte i na další naše články o dásních

VIDEO: Jak se zbavit zánětu dásní jednou pro vždy? Bolavé dásně už nikdy víc!

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva