Sponzorováno

Jak na krvácení dásní? Poradíme vám 4.92/5 (12)

Jak na krvácení dásní? Poradíme vámPatříte k lidem, kteří na čištění zubů po každém jídle nemají čas ani prostor? Nezoufejte, být otrokem vlastního zubního kartáčku se ani podle odborníků nevyplácí – sklovinu byste si mohli více poškodit než jí pomoci. Na perfektní hygienu ústní dutiny vám stačí jen pár minut denně, potřebné jsou však ty správné tahy a pomůcky.

Nejprve čištění, pak postel

Mezi největší chyby, které se nám z času na čas přihodí, patří vynechání večerního čištění. Přes den se totiž o mechanické čištění zubů od zbytků jídla přirozeně starají rty a jazyk. Ty jsou však v noci v klidu a usazeným bakteriím nechávají volnou ruku. Nakládání s kartáčkem před uložením do postele bychom proto rozhodně neměli zanedbat ani odfláknout. Délka čištění zubů přitom zdaleka není tak rozhodující. Pověstné tři minuty v současnosti již zcela neplatí. Stejně jako univerzálnost techniky. Technika čištění zubů je základ.

Žádné drhnutí

Představa, že čím více přitlačíme, tím více vyčistíme, rovněž patří k základním omylům. Tlak zubního kartáčku by totiž měl být mírný a šetrný k obnaženým krčkům. Zvláště, pokud jste zvyklí na tvrdší kartáček. Princip správného čištění spočívá v tom, že o každý zub se postaráte samostatně. Kartáček přiložíte k dásním pod 45 dvoustupňovým úhlem a jemnou rotací v zápěstí potáhnete směrem nahoru nebo dolů podle toho, který oblouk čistěte. Takto byste každý jeden zub měli očistit trojnásobným, případně až pětinásobným tahem kartáčku. Ten však můžete nahradit krouživým pohybem a jedním pořádným „setřením“ na závěr. Nezapomínejte, že horní i dolní řadu zubů musíte vykartáčovat z obou stran, u stoliček je nutné očištění vrchních ploch (celkem ze tří stran).

Není technika jako technika

Protože každý z nás má chrup tvarovaný jinak, čištění by proto mělo podléhat individuálním potřebám. „I nás učili ve škole stále tutéž jednu techniku​​, ale já sama v poslední době zjišťuji, že každý pacient nemusí mít stejnou techniku. Někomu vyhovuje horizontální metoda – pokud má pacient správný kartáček a dokáže si vyčistit zuby i takto, já tento zvyk u něj neměním,“ vysvětluje dentální hygienistka.

Specifika péče ve vyšším věku

S přibývajícími léty bychom během čistění měli svému chrupu věnovat zvýšenou pozornost. „Pacient by měl sám sebe pozorovat. Je třeba sledovat, zda neustupuje dáseň a zda se nerozostupujú zuby a nevznikají zvětšující se mezery mezi zuby. Jakmile pacient zjistí, že mu klesají dásně, měl by okamžitě navštívit dentální hygienistku, určitě je tam nějaká predispozice k paradentózu nebo jiný problém,“ radí zmiňovaná odbornice.

Sponzorováno

Co s krvácejícími dásněmi?

I vám se občas stane, že kromě pěny ze zubní pasty vyplivnete krev? Návštěvu profesionála byste ani v tomto případě neměli odkládat. „Krvácející dásně jsou způsobeny přemnožením bakterií. Případně tím, že pacient plochy pod dásní nedokáže dočistit a ukládá se tam zubní kámen, který na povrchu není vidět,“ upozorňuje dentální hygienistka. Pokud si tedy chcete zachovat přirozený chrup co nejdéle, krvácející dásně nepodceňujte. Odborníka na péči o ústní dutinu byste měli navštívit v průměru čtyřikrát do roka.

Lze krvácení a zánět vyléčit?

Léčba zánětu dásní se zakládá na stejném pravidle jako prevence, tj. dodržování důsledné ústní hygieny. Zubní lékař či dentální hygienistka vám při první návštěvě vysvětlí správnou techniku čištění zubů a popřípadě odstraní zubní kámen. Při dalších návštěvách se naučíte, jak pečovat o mezizubní prostory, budete seznámeni s používáním mezizubních kartáčků a dentální nitě.

Oba tyto nástroje jsou nesmírně důležité, jelikož zánět dásní vzniká nejčastěji právě v mezizubních prostorech a odtud se šíří dále kolem celého zubu. Pokud začnete o svůj chrup pečovat správně, příznaky zánětu dásní vymizí během několika dnů. Pokud však zánět dásní podceníte, může dojít ke vzniku paradentózy. Paradentóza je onemocnění nevratné a velmi často končící vypadnutím zubu.

Co by vám kromě klasického zubního kartáčku nemělo chybět?

Při důkladné ústní hygieně se pouze na obyčejný kartáček nespoléhejte. Na trhu jsou mnohé další pomůcky, jejich použití ale nutné pečlivě zvážit, abyste si neublížili. „Každý z nás potřebuje i mezizubní kartáček. Měla by být však přesně odměřený na míru. Někdo potřebuje také dentální nit, ne však bez instruktáže,“ doplňuje odbornice z dentálního centra. Důvodem jsou pořezané dásně či jiné defekty při nesprávném zacházení.

REKAPITULACE: Jelikož zánět dásní (a tím krvácení) způsobují mikroorganismy v zubním plaku, musíme se jich tedy zbavit. Pokud budeme dodržovat správnou ústní hygienu, používat vhodný zubní kartáček a zvykneme si i na mezizubní pomůcky, nemusí nás toto onemocnění vůbec zatěžovat.

TIP: Jaké jsou nejčastější příčiny krvácejících dásní a jak je řešit?

VIDEO: Parodontóze lze předcházet

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Jak na krvácení dásní? Poradíme vám”

    1. sallomena napsal:

      Já teď kvůli tomu, abych parodontóze předcházela musím jít na odstranění horní uzdičky a to se mi tedy vůbec nechce, nemůžu se tam dokopat..

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva