Zanícené dásně – jak na ně? 4.72/5 (18)

Sponzorováno

Jak na zanícené dásně?Zakousli jste do jablka a zůstala tam červená skrvnka od krve? Zbystřete pozornost. Každá kapka krve z dásní při pojídání potravy znamená, že v našich ústech se děje něco špatného. Pokud vám už déle krvácejí dásně, je velmi pravděpodobné, že vám hrozí parodontitida, nepříjemné zánětlivé onemocnění.

Mnozí z nás nad kapkou krve mávnou rukou. Je to opravdu tak vážné? Pokud vám červenají dásně, pokud krvácejí při čištění zubů, jsou oteklé a změnily barvu, jde o základní projevy zanícené dásně. Začínající ani středně pokročilý zánět nebolí. Zjistíme ho jen tak, že v ústech máme nepříjemnou chuť a dásně při čištění zubů krvácejí.

Několik otázek z oblasti zánětu dásní

Kdy je třeba navštívit lékaře?

Pokud jste si všimli, že při čištění zubů vám dásně krvácejí, a postřehnete, že dáseň je oteklá a jakoby se vzdalovalo od zubu, nebo nebebože zub se mírně kývá, nečekejte a navštivte svého zubaře.

Co znamená, pokud nám lékař oznámí, že máme začínající zánět dásní?

Je třeba ho léčit. Je to vlastně první stadium parodontitidy. Její zákeřnost je totiž v tom, že zánět zpočátku vůbec nebolí a není vidět. Pokud krvácení ignorujeme, zánět se šíří přes prostor mezi zubem a dásní hlouběji. Co to znamená? Bakterie napadnou vazy, kost a pomalu je rozpouštějí. Následkem zánětu kosti i vazy postupně ubývají. Čím hlouběji sahá zánět, tím je zub více obnažen a dáseň se více „odchlipuje“ od zubu. Zánět pak přechází až na kost, zub se začíná kývat a můžeme o něj přijít.

Jak dlouho průběh zánětu trvá?

Průběh parodontitidy je u každého pacienta odlišný. Ve většině případů je pomalý, může trvat celé roky a vést ke ztrátě mnoha zubů najednou.

Jak můžeme předejít zánětu v ústní dutině?

Jedině správnou a pravidelnou hygienou. Bakterie na to, aby mohli začít vyvíjet zánětlivý proces, potřebují čas. Zpravidla 24 až 48 hodin. Pokud si neumyjete zuby večer, protože jste nekonečně unavená, ještě se nic neděje. Pokud si však neumyjete zuby ani ráno, ani na druhý den nebo si je umyjete jen tak ledabyle, bakterie mají ráj. Mohou nerušeně pracovat v ústech a škodit nám.

Můžeme si zánět dásní léčit i sami?

Určitě ne. „Samoléčba“ pomocí různých pilulek, roztoků, speciálních zubních past je sice vhodné, ale nestačí a nenahradí léčbu u odborníka.

Jak je možné, že přestože si zuby každý den čistíme, postihne nás zánět dásní?

Vznik parodontitidy neznamená, že si zuby nečistíme. Můžeme to dělat i několikrát denně, ale pokud to neděláme správně, jako bychom nedělali nic.

Kde děláme největší chybu?

Stomatologové se shodují, že to nejdůležitější ani tak není odstraňování povlaků zubním kartáčkem z povrchu zubů, ale odstraňování povlaků z mezizubních prostor a z okraje dásní.

TIP: Co víte a nevíte o zubech moudrosti?

Jak zjistíme, zda to děláme správně?

Měl by vás to naučit váš zubař nebo dentální hygienistka. Na to nám totiž běžný kartáček nestačí. Měli byste si pořídit mezizubní kartáček, tzv. spirálku, kterou si vyčistíte prostor mezi zuby. Stačí tři čtyři pohyby dovnitř a ven mezi všemi zuby – jednou denně, ideální je to před večerním čištěním zubů. Účinné látky zubní pasty se tak dostanou i do mezizubního prostoru.

Sponzorováno

Mnoho lidí navštěvuje zubaře, pouze když už má problém. Do zubní ambulance bychom se měli vydat dvakrát ročně. Minimálně alespoň jednou ročně na preventivní prohlídku, i když nás nic nebolí. Zánět, který probíhá pod úrovní dásně, totiž nevyvolává žádné bolesti nebo jen velmi minimální a velmi často na zcela zdravém zubu. Se zapálenou dásní je třeba určitě jít k stomatologovi. Zánět dásně se dá úspěšně vyléčit, je třeba jen dodržovat rady lékaře.

„Špárajte“ si v zubech!

Tak jako Japonci považují šťárání si v zubech za zcela přirozenou záležitost na veřejnosti, i německý odborník Sedelmayer podporuje tendenci, že si je třeba dělat pořádek v ústech, kdykoli je to nutné. Každý by podle jeho slov měl mít v kapse speciální párátka na mezizubní prostory a čistit si je byť i během porady. Používají se bez zubní pasty a čištění lze jimi provádět ve volných chvílích, během relaxu.

Jídelníček podle zubařů

Zubní lékaři jsou přísní. I v jídle je třeba přibrzdit. Pokud by sestavovali denní jídelníček, na talířích by byl černý chléb, maso, ryby a především syrová zelenina. Omezili by počet chodů, tedy jíst pouze třikrát denně, nezobat jídlo mezi snídaní, obědem a večeří, necucat bonbóny. Největším nepřítelem zdravých zubů je kyselé prostředí. Stomatologové jsou nepřátelé konzerv, bílého pečiva, cukrů a uhlohydrátů. Na „babičkovské“ rady sníst před spaním jablko místo čištění zubů je třeba navždy zapomenout.

Dodejte zubům vápník

Naopak sýrový dezert na závěr svátečního menu může přispět k ochraně chrupu. Vědci z Newcastlu dokázali, že už snězení jedné kostičky sýra zvýší obsah vápníku na povrchu zubu o 112 procent. Vápník způsobí, že bakterie v ústní dutině škodí zubní sklovině v menší míře. Obsah kalcia se však zvýší i po konzumaci jídla, jehož součástí je sýr v různé úpravě, například špaget se sýrovou omáčkou nebo kuřecího připravené se šunkou a sýrem. Zdrojem fluoru, nezbytného pro zuby, jsou i mořské ryby, čaj, přepuštěné sýry a některé minerálky, fluorovaná sůl.

Žvýkačky také pomáhají

Žvýkačky bez cukru sice nemohou nahradit zubní kartáček, ale mohou být dobrým doplňkem prevence. Zvyšují produkci slin až 300 – krát a tím zlepšují čištění povrchu zubů. Slina má další velmi důležitou protiinfekční funkci – je schopna ošetřit začínající zubní kaz v době, kdy ho ještě není vidět.

Test: Staráte se o ně opravdu správně?

Možná namítnete, že si zuby pravidelně čistíte. Ale je to opravdu tak? Pomocí našeho malého testu si zkontrolujte, zda na to jdete správně.

➊ Zásadně na čištění zubů používáte kartáček s měkkými štětinami.
Zuby si čistíte minimálně 2 – krát denně 3 minuty, ideálně po každém jídle.
➌ Používáte kvalitní pastu.
➍ Před čištěním zubů nebo po něm použijete dentální nit a spirálky na mezizubní prostory.
➎ Nakonec si zuby vypláchnete ústní vodou.
Dvakrát ročně navštěvujete svého stomatologa.
Měníte si zubní kartáček každé tři měsíce nebo hned po překonání infekčních chorob.

Sponzorováno

Pokud jste na všechno souhlasně přikývli, můžete si gratulovat. O své zuby pečujete příkladně. Ti z vás, které přikývli méně často, by se měli nad hygienou své ústní dutiny zamyslet.

A dále si přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva