Sponzorováno

Peroxid vodíku čistí i léčí: 30 způsobů využití 4.81/5 (106)

Peroxid vodíku čistí i léčí: 30 způsobů využitíMáte doma lékárničku? Zajisté ano a v ní nechybí, mimo volně prodejných léků ani náplasti, obvazy a peroxid vodíku, který v roce 1818 poprvé připravil chemik L.J. Thénard. Lidé ho na ošetřování povrchových ran používají téměř dvě stě let. Velkou výhodou H2O2 je, že nezatěžuje životní prostředí, neboť ho světlo rozloží na vodu a kyslík. Úžasným způsobem vám nahradí zapáchající ocet i jedlou sodu. Vyhoďte organická čistidla do koše! Peroxid nedráždí dýchací cesty a v lékárnách seženete 3% vodný roztok nebo 6% peroxid na odbarvování vlasů. Tento osvědčený prostředek na dezinfekci, vypláchnutí drobných nečistot v případě „silničního lišeje“ můžeme použít vícero způsoby. Podívejte se na našich 30 tipů pro využití peroxidu vodíku nejen pro naše zdraví:

1. Čištění uší

Míváte často nahromaděný a tuhý ušní maz? Po aplikaci pár kapek peroxidu vodíku (stříkačkou či jiným aplikátorem) do uší, byste měli cítit a slyšet jemné šumění. Peroxid pracuje a poškozuje nahromaděný maz. Nedotýkejte se vnitřku ucha a nechte peroxid vodíku v uchu účinkovat alespoň 20 minut. Zastavte čištění pouze tehdy, pokud se budete cítit zle a nebude to příjemné. Když se vaše čištění skončilo, peroxid musí z ucha ven.

2. Dezinfekce ran

Peroxid se na dezinfekci ran používá pouze, pokud je defekt nadmíru znečištěn nebo při prvním náznaku infekce. Zranění s peroxidem ošetřujeme krátce, s co nejmenším množství. Sice vás zbaví mikrobů, ale také může poškodit zdravé tkáně.

3. Zánět ústní dutiny

Do sklenice vody nalijeme malou lžičku peroxidu a několikrát denně si vypláchneme ústa. Nejenže se zbavíte mikrobů, ale také případného zápachu. 1 díl peroxidu a 3 až 9 dílů vody kloktejte při škrábání v krku. Nepolykat!

4. Mykóza nohou a nehtů

Plíseň na nohou je nejen nehezká, ale také škodlivá. Proto neváhejte a nachystejte si koupel v lavoru, kde smícháte peroxid s vodou 1:1. Pravidelnou koupelí mykóza z nohou zmizí.

5. Výplach tlustého střeva nebo klystýr

Pro výplach použijte 1 šálek (cca čtvrt litru) 3% H2O2 na 18 l teplé vody. Na klystýr budete potřebovat 1 polévkovou lžíci 3% peroxidu na 1 l teplé destilované vody.

6. Akné

Trápí vás akné? Nejprve si vyzkoušejte test na citlivost kůže, a pokud bude vše v pořádku, natírejte si vřídky tamponem namočeným do peroxidu nebo použijte vatový štěteček.

7. Regenerační a detoxikační koupel

Do plné vany s teplou vodou nalijte dva litry roztoku peroxidu. Půl hodiny si v této koupeli poležte. Ideální při zánětu průdušek.

8. Výplach pochvy

Dvě odměrky 3% peroxidu vodíku přidané do teplé vody při použití 2x týdně odstraní i chronické kvasinkové infekce.

9. Ošetření infekce

Lze takto vyléčit i sněť, se kterou si neporadí antibiotika.

10. Akutní bolest zubů

Při akutní bolesti zubů podržte na 10 minut v ústech 1 odměrku peroxidu a několikrát denně opakujte.

11. Zesvětlení vlasů

Zřeďte 3% peroxid vodou v poměru 1:1 a po umytí a rozčesání vlasů naneste rozprašovačem na vlasy tento roztok.

Sponzorováno

12. Roztoči

Peroxid vodíku efektivně zabíjí roztoče na lidské kůži. Několikrát denně jej stříkejte na kůži (s několikaminutovými přestávkami mezi jednotlivými aplikacemi).

13. Desinfekce zubních kartáčků

Je vhodné denně desinfikovat zubní kartáčky i ty speciální mezizubní. A právě peroxid vám v tomto ohledu udělá dobrou službu.

14. Usazenina vodního kamene

Roztok z rozprašovače nastříkáme na vodní kámen a pořádně vydrhněte kartáčem.

15. Zbavení zatuchliny

Ručníky na chalupě nebo jiné věci vám nepříjemně zapáchají ztuchlinou? Připravte si směs peroxidu s octem v poměru 1:1, zatuchlé prádlo v ní máčejte asi 15 minut, a pak vyperte s ostatním prádlem.

16. Dezinfekce koupelnových hraček

Hračky vyrobené z plastu a další věci (dudlíky pro miminka atd.) postříkejte peroxidem a poté je kartáčkem vydrhněte.

17. Likvidace skvrn po zpocení

Nepoužívat na tmavou textilii – to opravdu ani nezkoušejte, jinak vám roztok barvy vybělí.

18. Skvrny od krve

Taktéž vás spolehlivě zbaví skvrn od krve. Stačí nalít peroxid na příslušné místo. Necháme minutu působit, a pak prádlo vydrhneme a vymácháme ve studené vodě.

19. Peroxid odstraní ze zeleniny bakterie a neutralizujete chemikálie

Do nádoby se studenou vodou přilijeme čtvrt hrnku 3% peroxidu, zeleninu namočíme na 20 minut a okurky na půl hodinky. Nechte okapat, vysušte a zchlaďte. Zelenina bude i delší dobu čerstvá.

20. Čištění povrchů

Kuchyňskou linku a desky stolů krásně očistíte peroxidem, ten zničí mikroorganismy a nezanechá žádný zápach. Dokonce spolu s octem si poradí i s bakteriemi salmonely.

21. Podpora při klíčení semínek

Semínka ponořte na noc do roztoku 30 ml 3% peroxidu v půllitru vody.

22. Čištění kontaktních čoček

Peroxid vodíku dokonale rozloží proteiny, které se na čočkách tvoří kvůli imunitní reakci očí.

23. Desinfekce lednice a krabiček určených na jídlo

Peroxid pěkně vyčistí lednici i krabičky na jídlo – odstraní z nich nečistoty a bakterie.

24. Desinfekce skla a zrcadel v koupelně

Peroxid perfektně vyšistí i zdrcadla. Zkuste ho.

25. Marináda

Maso, rybu nebo drůbež dejte do hrnce a zalijte směsí vody a 3% peroxidu v poměru 1:1. Volně zakryjte a umístěte na půl hodiny do chladničky, poté maso opláchněte a upravte podle své chuti.

26. Likvidace plísní na listech

Pár kapek látky do vody na zalévání vám pomůže zbavit se i plísní na listech pokojových květin.

27. Bělení prádla

Peroxid vodíku hospodyňky již spoustu let používají při bělení prádla.

28. Do myčky i jinam

Přidejte 60 ml peroxidu k prostředku na nádobí do myčky.

29. Účinná netoxická desinfekce

Kombinace octa a peroxidu vodíku představuje levnou, účinnou a netoxickou desinfekci, která údajně zabíjí patogeny efektivněji než chlorová dezinfekce.

30. Zvlhčovače a odpařovače

Použijte půl litru 3% peroxidu na 4 l vody.

Sponzorováno

A co vy? Na co peroxid vodíku používáte vy? Napište nám do komentářů.

Dále si o peroxidu přečtěte

Zdroj článku a studie o peroxidu

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Peroxid vodíku čistí i léčí: 30 způsobů využití”

 1. Pavel napsal:

  Článek je to hezký, jen by mně zajímalo z kolika procentního roztoku se vychází. Takový návod jako třeba tohle: Dvě odměrky 3% peroxidu vodíku přidané do teplé vody při použití 2x týdně odstraní i chronické kvasinkové infekce. Takový návod neřekne o výsledné koncentraci vůbec nic. Kdo tohleto dával dohromady?

  • Rehabilitace.info napsal:

   Pro vaginální výplach by se neměla používat silná směs peroxidu. Pamatujte tak, že byste neměli používat příliš mnoho peroxidu. Doporučené množství je 9,9 mililitrů 3% peroxidu vodíku ve směsi s 236,5 ml vody. Mějte na paměti, že byste se měli zeptat svého doktora co on soudí o použití peroxidu vodíku jako léku na kvasinkovou infekci.

 2. Janko, Bruntál, masér napsal:

  Dostal jsem informaci, že peroxid vodíku se dá užívat i vnitřně,na vyčistění zažívacího traktu od parazitů.Užívá se po kapkách do vody:
  R-O-V:1-1-1, 2-2-2, 3-3-3..až navyšovat na 10-10-10.
  Pak 1 krát/den jen 10 kapek.asi týden, pak dát pauzu a podle potřeby proces opakovat.
  Jestli máte s tím zkušenosti, tak mi napište.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva