Sponzorováno

20 nejlepších přírodních olejů pro pleť – které to jsou? 4.85/5 (46)

Které oleje pleť miluje?

Které oleje pleť miluje?

Která z nás by netoužila po meruňkově hladké pleti? Po pleti, která září zdravím a poutá svěžím vzhledem? Pár kapek vzácného oleje je přesně to, co vaše pokožka potřebuje. Rozmazlujte ji regenerační olejovou masáží!

V čem je jejich tajemství?

Oleje v přírodní kosmetice se těší mimořádné oblibě. Jde o přípravky, které jsou vyrobeny na čistě přírodní bázi, bez použití barviv, umělých či konzervačních složek, proto jsou maximálně šetrné i k citlivé pokožce. Proč jsou tak vzácné? Díky technologii lisování za studena v nich zůstávají bez tepelné újmy zachovány všechny vitamíny i minerály. Můžete se tak spolehnout, že do pleti se vstřebají jen kvalitní živiny.

Oleje pomáhají regulovat vylučování mazu, díky čemuž pleť vypadá na pohled vláčné. Tenká ochranná vrstva, kterou po nanesení vytvářejí na pleti, účinně odráží škodlivé vlivy okolí, aniž jste měli nepříjemný pocit „mastné“ kůže.

Podívejte se na přehled nejlepších olejů pro vaši pleť:

1. Arganový olej

Přezdívá se mu také „tekuté zlato“. To díky jeho mnoha kosmetickým výhodám, které tento olej nabízí. Arganový olej je plný vitamínu E, esenciálních mastných kyselin a bílkovin. Arganový olej má svůj původ v Maroku, kde se získává ze semen plodů arganového stromu. Olej (pro kosmetické účely) se získává lisováním za studena, tedy jsou v něm zachovány všechny důležité vitamíny, minerály a další cenné látky. Protože taková ruční výroba arganového oleje je poměrně náročná na práci i čas a na získání jednoho litru arganového oleje třeba pár desítek kilogramů plodů, patří tento olej k finančně náročnějším. Pokud však hledáte kvalitu za dobrou cenu, tento olejíček tyto dvě spojení určitě splňují. Arganový olej je velmi bohatý na vitamin E, který je jedním z významných vitaminů pro zdraví pokožky. Kromě toho obsahuje arganový olej nenasycené mastné kyseliny, karotenoidy a další látky, které mají blahodárné účinky na naši pokožku, vlasy či nehty.

2. Kokosový olej

Kokosový olej je v podstatě takový malý všestranný zázrak, má protizánětlivé účinky a je složen z kyselin, které působí jako přírodně antibiotikum. Je to kyselina laurová, která mimo jiné chrání imunitní systém proti virům a infekcím, dále kyselina kaprinová, kaprylová a myristová. Tyto kyseliny v kokosovém oleji napomáhají ničit kvasinky a plísně. Navíc obsahuje vitamin A, C a E, jednoduše řečeno, je nabitý skvělými látkami a proto je často titulován jako „nejzdravější olej na zemi“. Je perfektní na pokožku a pleť.

Dá se výborně použít i jako náhrada běžného tělového mléka nebo krémů. Krásně se vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film. Pokud je vaše pokožka sušší nebo citlivá, pokud máte problémy s popraskanou kůží (např. na chodidlech), atopickým ekzémem, vyrážkami a alergiemi, pak je pro vás kokosový olej tou správnou volbou. Kokosový olej dále ošetřuje nehtová lůžka, vyschlou pokožku na loktech, kolenou nebo patách, je účinný proti striím a pomáhá při léčbě ekzému. Má vysoký obsah přírodních látek – antioxidantů, které v podobě vitamínů A, C a E zabraňují stárnutí pokožky.

3. Mandlový olej

Mandlový olej je perfektní na vnější použití: pro kosmetické účely, péči o pleť, vlasy a nehty. Rozjasňuje a hydratuje pleť, nemastí ji, rychle se vstřebává a neucpává póry. Nevyvolává alergické reakce, proto pokud vám dělá problém olej z vlašských ořechů, můžete zkusit mandlový olej. Mandlový olej je svým složením velmi blízký lidské pokožce, proto je velmi oblíbený.

Mandlový olej obsahuje vzácné účinné látky: vitaminy A, E, F, minerální látky – draslík, vápník, hořčík, fosfor, síru, kyselinu olejovou a palmitovou, glycerin. Jeho součástí jsou i užitečné nenasycené mastné kyseliny. Nejvíce je v oleji zastoupen vitamin E, který je znám svými antioxidačními účinky a omlazujícím efektem.

4. Olivový olej

Nejen konzumace olivového oleje pomáhá proti stárnutí, ale také použití této zlaté tekutiny v přírodních zkrášlovacích produktech vede k významným změnám v péči o vaši pleť, pokožku a vlasy. Pokud byla vaše pleť dlouho vystavena nepříznivým vlivům – slunce, vítr, nízké teploty, nebo kdykoli se vám zdá vaše pleť suchá, jednoduše vmasírujte malé množství olivového oleje do pokožky obličeje a krku použitím malých krouživých pohybů. Olivový olej udělá vaší pleti moc dobře. Kdykoliv cítíte, že jsou vaše ruce vysušené a potřebovaly by trochu něžné péče vmasírujte do nich před spaním olivový olej, natáhněte si bavlněné rukavice a takto jděte spát. Totéž proveďte i s vašima nohama, akorát rukavice vyměňte za ponožky. Probudíte se s nejměkčíma a nejhladšíma rukama a nohama jaké jste kdy měli!

5. Jojobový olej

Jojobový olej je unikátní tím, že jeho struktura je téměř identická s naším kožním mazem, který chrání pokožku celého těla. Pokud se tato ochranná vrstva naruší, pleť je citlivá, vysušená a dochází k zánětům, ekzémům a jiných nepříjemnostem. Díky jeho podobnosti se jojobový olej lépe a rychleji vstřebává do pleti, jako jakýkoliv jiný rostlinný (pleťový) olej. Vhodný je pro všechny typy pleti a v poslední době se začíná častěji doporučovat i při léčbě akné a na regulaci tvorby kožního mazu.

6. Olej z hroznových jadérek

Za studena lisovaný olej z hroznových jadérek bez přísad je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků na ošetření pokožky: výborně hydratuje obličej i tělo, ochraňuje před škodlivým UV-zářením, zmírňuje záněty, zbaví nás vyrážek, pomocí antioxidantů zpomaluje stárnutí pokožky. Olej z hroznových jadérek obsahuje esenciální mastné kyseliny (např. kyselinu linolovou), jejichž nedostatek vám může způsobovat například vysoušení pokožky a zároveň jsou zodpovědné za hydrataci a regeneraci buněk. V případě mastnější pleti je schopen zaručit potřebnou hydrataci bez ucpávání pórů.

V hroznovém oleji je velké množství sloučenin nazývaných oligomery proantocyanidiny – OPC. OPC jsou známé jako chemické flavonoidy a polyfenoly. Antioxidační účinky těchto látek snižují riziko aterosklerózy a rakoviny a podporují zdraví očí. Účinně ovlivňuje množství cholesterolu v krvi. Vhodný jako prevence srdečních onemocnění a infarktu či rakoviny. U mužů příznivě ovlivňuje prostatu a potenci, u žen zmírňuje nepříjemné pocity při menopauze.

7. Šípkový olej

Tento neobyčejný přírodní olej, který se vyrábí ze semen šípků, se vyznačuje rozmanitými léčivými vlastnostmi a právem se pyšní titulem „Královna přírodních olejů“. Šípkový olej obsahuje směs cenných nasycených a nenasycených mastných kyselin, mezi které patří např. kyselina jablečná, citronová, silice, karoten a tokoferoly. Na vnější použití se doporučuje, pokud trpíte různými kožními onemocněními, poraněními kůže. Na zmírnění kožních onemocnění vám kromě vnějšího nanášení na postižená místa se doporučuje používat šípkový olej i vnitřně v množství 1 čajové lžičky denně.

Jak sami vidíte šípkový olej oplývá opravdu širokým spektrem rozmanitých léčivých účinků, mezi které dále patří i pozitivní vliv na elasticitu pokožky, zmírňuje její podráždění a také reguluje činnost tukových a potních žláz.

8. Marula olej

Olej Marula pochází z Afriky, konkrétně z tzv. Sloního stromu. Na tomto stromě rostou žluté plody velikosti golfového míčku (v těchto plodech se nachází osmkrát více vitamínu C než v pomerančích), no a tyto plody jsou velkou pochoutkou pro slony – proto ten název Sloní strom. Uvnitř plodu se nacházejí semena, které jsou lisované za studena a touto metodou vzniká olej Marula. Olej Marula je bohatý na antioxidanty a mononenasycené mastné kyseliny. Vhodný pro všechny typy pleti.

Olej lze používat místo denního, či nočního krému nebo se dá s nimi dokonce míchat (pokud se neumíte vzdát krémů). Jeho ohromné plus je, že pleť po jeho použití nezbývá mastná, ale hydratovaná. Bojuje proti vráskám, zarudnutí pleti a vhodný je i na jizvičky. Olej z Marul nemá žádnou vůni.

9. Olej ze sezamových semínek

Olej ze sezamových semínek má regenerační účinky – póry na pleti otevírá a následně je čistí a zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky. Sezamový olej se nepoužívá pouze pro dospělé osoby, ale jeho využití najdeme i v dětské kosmetice.

Sponzorováno

Sezamový olej můžete použít i do sliznice nosu, uší, v okolí očí, obličeje, na různé druhy poranění, popálenin, proleženin, otlaků, při ekzému, lupénce a podobných problémů. Dávkování je jednoduché. Na umyté a osušené místo určení jemně nanášejte dostatečné množství (dle velikosti problematického místa) sezamového oleje na tampónku nebo vatové tyčince. Po nanesení oleje nechte místo tak, ať se léčivý olej vstřebá.

10. Olej z kamélie japonské

Tento olej se lisuje ze semen kamélie japonské. Obsahuje vitamíny A, B a E, minerály jako zinek, kalcium, železo, mangan a hořčík. Obsahuje i velmi důležitý přírodní skvalen – zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky. Hydratuje do hlubších vrstev pokožky, vyrovnává pH pokožky a tím napomáhá obnovovat její přírodní ochranný film. Obsahuje vysoký podíl omega-9-nenasycených mastných kyselin, což v praxi znamená, že se rychle vstřebává, vyhlazuje suchou, šupinatou pokožku, zbavuje zarudnutí a pigmentových skvrn.

Jeho top vlastnosti:

  • je vysoce hydratační a proniká i do hlouběji vrstev pokožky
  • je to fantastický anti-aging olej
  • je vhodný i na oční okolí
  • navrací pleti zdravý jas
  • může se používat i na pleť se sklonem k akné, vyhlazuje jizvy po akné
  • celkově vyhlazuje i starší jizvy
  • působí preventivně před vznikem strií v těhotenství

11. Olej z granátového jablka

Extra panenský, organický, za studena lisovaný olej z granátových jablek je směs olejů ze semen granátového jablka z vybraných odrůd granátových jablek po celém světě. Míchání oleje z různých zdrojů zajišťuje optimální rovnováhu vzácných mastných kyselin. Olej z granátového jablka je unikátní přírodní produkt. Je jedním ze šesti olejů, které obsahují konjugované mastné kyseliny. V kosmetickém průmyslu je používána jako anti-aging složka. Olej z granátového jablka má další významné bioaktivní látky. Je nejbohatším známým zdrojem rostlinných fytoestrogenů s pozitivním vlivem na hormonální rovnováhu. Olej změkčuje pokožku, ochraňuje, vyživuje a posiluje epidermis. Zlepšuje hustotu elastinových vláken v pokožce. Je účinný již v 10% koncentraci v běžném krému nebo tělovém mléku.

12. Mrkvový olej

Mrkev je bohatá na vitaminy A, B a C a betakaroten (vhodný při opalování). Kromě něj je mrkvový olej bohatý i na vitaminy D, E a K, z minerálů jsou to vápník, draslík, sodík, hořčík, železo, fosfor, křemík a síra. Betakaroten však kromě toho působí protizánětlivě a zpomaluje stárnutí organismu a pokožky. Mrkvový olej má vyživující vlastnosti. Působí blahodárně na unavenou pleť. Pomáhá udržet její pružnost a pomáhá při regeneraci kožních buněk. Mrkvový olej pomáhá zklidnit poškozenou, podrážděnou a problematickou pokožku. Je dobrý i na vlasovou péči.

Koukněte na vliv ovocných kyselin na pleť.

13. Levandulový olej

Na ekzém je vynikající levandulový olej. Můžete ho koupit například v lékárnách, ale dá se vyrobit i doma. Potírejte si místa, která vás nejvíce svědí a v nichž cítíte největší napětí. Pokožku to uklidní a postupně se zredukuje i výskyt ekzému, protože se už nebudete tak dráždit škrábáním. Olej působí zároveň i jako aromaterapie a uklidňuje. Další z vlastností je zlepšení prokrvení pokožky. Díky tomu se levandule uplatnila i jako účinný pomocník proti vráskám. Postačí vám k tomu pár kapek oleje, které vmícháte do vaječného bílku. Nevyšlehejte z něj však tuhý sníh, jen ho trochu promixujte. Toto si pak vmasírujte do pokožky obličeje, nechte 20 minut působit a opláchněte vlažnou vodou.

Levandulový olej je skvělý i na zanícenou, červenou pokožku. Ať ji způsobí infekce, poranění, podráždění, nebo špatná kvalita pleti, levandule bude vaší záchranou. Zkuste levandulový olej. Taková kúra vás nejprve zbaví zánětu a pak pomůže také odstranit pravou příčinu tohoto problému.

14. Geraniový olej

Pomáhá udržovat mladou a krásnou pleť. Geraniový olej je velmi účinný na suché a vlhké kožní infekce. Je antimikrobiální, protizánětlivý, stahující i na suchou pokožku. Geraniový olej se získává zejména z listů muškátu citronového, růžového a omamného.

15. Čajovníkový olej (tea tree oil)

Mimořádně účinné je používat tea tree olej na akné. Pomáhá také při odstraňování kožních bradavic. Řeší i různé kožní problémy, jako je ekzém, svrab a jiná virová nebo plísňová onemocnění. Tea tree účinkuje i na drobné řezné rány, popáleniny a bodnutí hmyzem.

Jak bojovat pomocí tea tree oleje s akné? Doporučuje se mýt si obličej s čistou vodou, do které přimícháme pár kapek tea tree oleje. Výborně působí také směs tea tree a jojobového oleje nebo oleje z hroznových jader. Tuto směs je třeba aplikovat lokálně, pouze na akné. Velmi účinná je směs oleje tea tree s aloe vera gelem. Do 25-ti mililitrů čistého gelu aloe vera přidejte dvě kapky tea tree.

16. Bergamotový olej

Bergamot je král všech éterických olejů, má antidepresivní účinky, dodá pocit lehkosti a jemné svěžesti, zvláště když se vám zdá, že veškerá odpovědnost je na vašich bedrech. Nasládlá, svěží citronová vůně má bylinný, dřevitě květinový podtón. Působí euforicky, konejšivě, proti stresu.

Pro typy pleti: mastná pleť, akné, reguluje tvorbu mazu, k podpoře hojení ran, ekzematickou pokožku.

17. Moringa olej

Moringový olej se v indické kultuře již stovky let používá k léčení akné a různých pigmentací na tváři. Má antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky. Díky obsahu aminokyselin, mastných kyselin a vitamínů A, C, E, K také obnovuje vitalitu a pevnost pleti. Moringa olej je vhodný pro suchou pokožku, která je náchylná na tvorbu černých teček a pro pleť s velkými póry. Moringa olej se tradičně používá proti tvorbě vrásek, strií a na aknózní pleť. Moringa olej přirozeně hydratační, snadno vstřebatelný.

Kosmetický průmysl opět objevuje již dávnými kulturami používán moringový olej a to s vynikajícími výsledky. V asijských zemích je veřejným tajemstvím krásných žen, že moringový olej výrazně redukuje vrásky na obličeji, krku, ale i v okolí očí – a Asiatky mají opravdu krásnou jemnou pleť do vysokého věku. Tento olej podporuje vitalitu a pevnost pleti a nádherně vám rozzáří tvář.

18. Slunečnicový olej

Ano, čtete správně. Slunečnicový olej je plný vitaminu E, perfektně hydratuje pokožku. Příznivě ovlivňuje pružnost pokožky a zabraňuje jejímu vysušování. Označuje se jako hřejivý, podporuje prokrvení pokožky, je proto vhodný jako základní olej pro přírodní kosmetické receptury. Napomáhá hojení akné a ekzémů, má zvláčňující účinky, díky vysokému obsahu vitamínu E kůži výborně léčí a regeneruje. V kosmetice, masážní praxi, farmacii a dalších oborech zaujímá své důležité místo.

TIP: Kosmetické oleje jsou lepší jak krémy

19. Rozmarýnový olej

Rozmarýnový olej má mnoho výhod – od hydratované pokožky a podpory zdravého kolagenového vývoje, až po boj s volnými radikály, které poškozují pokožku. Olej pomáhá stimulovat obnovu buněk, podporuje zdravé léčení – vedle tohoto vlhčí pleť a zlepšuje krevní oběh pokožky. Kromě toho, že je prospěšný pro pokožku, rozmarýnový olej také pomáhá zlepšit kožní problémy na hlavě, jako jsou lupy.

20. Avokádový olej

Sponzorováno

Avokádový olej vhodný na pleť obsahuje vitamin E, A, D a minerály: draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, selen, sodík, vápník, zinek, železo. Pleťový olej avokádový je vhodný pro suchou, velmi citlivou, zanícenou a unavenou pleť. Výborný na regeneraci pokožky a její obnovu. Umí pomoci při lupénce a neurodermitidě. Pokud ho nahřejete, léčí i uhrovitou pleť. Může se užívat vnitřně – snižování cholesterolu, nemocech jater a močových cest. Určený ke konzumaci při vyčerpání, neuróze a rekonvalescenci. Výborná náhrada oleje z pšeničných klíčků pro ty, který jsou na něj citliví.

Co si ještě o pleti přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva