Sponzorováno

Kyselina jablečná a její účinky na zdraví a krásu 4.83/5 (23)

Jak vašemu zdraví může prospět kyselina jablečná?

Jak vašemu zdraví může prospět kyselina jablečná?

Kyselina jablečná je látka, která se přirozeně vyskytuje v jablkách a hruškách. Považuje se za alfa-hydroxykyselinu, třídu přírodních kyselin běžně používaných v produktech pro péči o pleť. Kyselina jablečná, která se také prodává ve formě doplňků stravy, má řadu výhod.

Kyselina jablečná je chemikálie vyskytující se v některých druzích ovoce a v některých druzích vín. Někdy se používá jako lék.

Lidé třeba berou doplňky s kyselinou jablečnou při fibromyalgii. A často se aplikuje kyselina jablečná na kůži při akné, na bradavice, mozoly a další kožní problémy – při aplikaci na kůži totiž pomáhá efektivně odstranit mrtvé kožní buňky. Dokonce někteří lidé vkládají kyselinu jablečnou do úst pro řešení sucha v ústech – její kyselost totiž pomáhá tvorbě slin.

Kyselina jablečná se v potravinách používá jako ochucovací činidlo, které dodává jídlu lehce kyselou chuť.

Výhody kyseliny jablečné pro zdraví

Kyselina jablečná se nachází v ovoci a zelenině a v těle se přirozeně produkuje, když se sacharidy přeměňují na energii.

Existují jisté důkazy, že doplňky kyseliny jablečné vám mohou přinést tyto výhody:

Kyselina jablečná a výhody pro pleť – používá se v produktech péče o pleť

Traduje se, že při aplikaci na kůži kyselina jablečná snižuje známky stárnutí, odstraňuje odumřelé kožní buňky, pomáhá při léčbě akné a podporuje hydrataci kůže.

Řada studií publikovaných v 90. letech 20. století naznačuje, že kyselina jablečná může být při aplikaci na kůži hodně prospěšná. Při testech na zvířatech, i na lidských buňkách autoři studií zjistili, že kyselina jablečná může pomoci zvýšit produkci kolagenu a zvrátit příznaky stárnutí kůže vyvolané sluncem.

Novější výzkum lokálně aplikované kyseliny jablečné zahrnuje třeba malou studii zveřejněnou v magazínu Journal of Drugs in Dermatology z roku 2013. V této studii vědci „použili“ lidi s melasmou (běžná porucha se skvrnami abnormálně tmavé kůže). Na jejich problém použili lokální vitamín C a kyselinu jablečnou. Ve výsledcích studie označili tuto metodu za účinnou pro krátkodobou léčbu melasmy.

Kyselina jablečná a zvýšení fyzického výkonu

Kyselina jablečná se také používá ke zvýšení sportovní výkonnosti – pokud je užívána jako doplněk. Někdy se kombinuje s kreatinovými doplňky, aby se zlepšila absorpce kreatinu v těle. Zastánci tohoto doplňku svorně prohlašují, že kyselina jablečná může podporovat produkci energie, zvyšovat vytrvalost při cvičení, a že také pomáhá bránit svalové únavě.

Ve studii zveřejněné v magazínu Acta Physiologica Hungarica v roce 2015 vědci zkoumali účinnost doplňku kreatin-malát u sprinterů a běžců na dlouhé vzdálenosti (kreatin malát je sloučenina tvořena vazbou tří molekul kreatinu s jednou molekulou kyseliny jablečné). Po šesti týdnech suplementace v kombinaci s tělesným tréninkem došlo k významnému zvýšení fyzické výkonnosti sprinterů – vše bylo měřeno špičkovou technologií. U běžců na velké vzdálenosti došlo k významnému zvýšení uběhnuté vzdálenosti.

I na ledvinové kameny

Kyselina jablečná je prekurzorem citrátu, látky, o které se předpokládá, že brání vázání vápníku s jinými látkami v moči, které tvoří ledvinové kameny. Citrát může také zabránit zvětšení krystalů tím, že jim zabrání slepit se.

Podle laboratorní studie zveřejněné v roce 2014 může užívání kyseliny jablečné zvýšit pH moči a hladiny citrátů, což snižuje pravděpodobnost tvorby kamene. Autoři studie dospěli k závěru, že suplementace kyselinou jablečnou může být užitečná pro konzervativní léčbu ledvinových kamenů.

V přezkumu z roku 2016 pak vědci navrhli, že vzhledem k vysokému obsahu kyseliny jablečné v hruškách by budoucí výzkum měl prozkoumat, zda strava doplněná hruškami a s nízkým obsahem masa a sodíku může snížit tvorbu ledvinových kamenů.

Kyselina jablečná a fibromyalgie

Studie zveřejněná v magazínu Journal of Rheumatology už v roce 1995 zjistila, že užívání kyseliny jablečné v kombinaci s hořčíkem pomohlo zmírnit bolest a citlivost u lidí s fibromyalgií.

Do studie vědci přidělili 24 lidí s fibromyalgií k léčbě buď placebem, nebo kombinací kyseliny jablečné a hořčíku. Po šesti měsících se u pacientů při léčebné kombinaci kyselina jablečná / hořčík projevilo významné zlepšení bolesti a citlivosti. Chybí však novější výzkum účinnosti kyseliny jablečné jako léčby fibromyalgie. Doposud se však předpokládá její účinnost.

Sponzorováno

Sucho v ústech

Jako léčba suchosti v ústech bylo zkoumáno použití jednoprocentního orálního roztoku kyseliny jablečné. Tato studie vyhodnocuje jednoprocentní sprej kyseliny jablečné ve srovnání s placebem u lidí se suchými ústy v důsledku užívání antidepresiv. Po 2 týdnech používání spreje, pokud to bylo potřeba, došlo ke zlepšení symptomů sucha v ústech a zvýšení průtoku slin.

Na zmírnění bolesti

Jednou z nejčastěji uváděných výhod kyseliny jablečné je její schopnost snižovat bolest. I když trvá několik dní konstantní spotřeby, než se doplněk s touto kyselinou naplno projeví – může začít snižovat bolest až po 48 hodinách po prvním užití, takže to docela trvá.

Kyselina jablečná a možné nežádoucí či vedlejší účinky

Vzhledem k nedostatečnému výzkumu je známo jen málo informací o bezpečnosti dlouhodobého nebo pravidelného používání doplňků kyseliny jablečné. Existují však obavy, že příjem kyseliny jablečné může vyvolat určité nežádoucí účinky, jako jsou bolesti hlavy, průjem, nevolnost a alergické reakce.

Přestože je kyselina jablečná obecně považována za bezpečnou při aplikaci na kůži v doporučeném množství, u některých lidí se může vyskytnout podráždění, svědění, zarudnutí a jiné vedlejší účinky. Doporučuje se tuto kyselinu nejdříve zkusit na malém kousku kůže.

Kromě toho je známo, že alfa-hydroxykyseliny zvyšují citlivost vaší pokožky na sluneční světlo. Proto je důležité používat opalovací krém v kombinaci s přípravky pro péči o pleť obsahujícími jakýkoli typ alfa-hydroxykyseliny.

Nezapomeňte, že kyselina jablečná by neměla být používána jako náhrada standardní péče. Spíše je to alternativní metoda řešení problémů.

Dávkování kyseliny jablečné

Neexistuje žádná standardní dávka kyseliny jablečné, která se doporučuje. Ve studiích byly pro dospělé použity různé dávky ke zkoumání léčby různých stavů.

Například při fibromyalgii byl přípravek zvaný Super Malic (kyselina jablečná 1200 mg a hydroxid hořečnatý 300 mg) užíván dvakrát denně po dobu šesti měsíců.

Při akné byl aplikován krém obsahující kyselinu jablečnou a arginin glykolát dvakrát denně po dobu 60 dnů. A konečně, pro sucho v ústech byl ústní sprej obsahující 1 procentu kyseliny jablečné, 10 procent xylitolu a 0,05 procenta fluoridu používán až osmkrát denně po dobu dvou týdnů.

Vhodná dávka pro vás může záviset na tom, jak používáte doplněk, dále závisí na věku, pohlaví a anamnéze. Promluvte si se svým lékařem na toto téma. Jistě vám poradí.

Odkud s vzal její název?

Její název pochází z latinského slova malum, což znamená jablko. Kyselina jablečná byla poprvé izolována z jablečné šťávy v roce 1785 a je tou látkou, která dává některým jídlům a nápojům mírně kyselou chuť. Pokud jste fanouškem mírně kyselého vína, hraje v něm pravděpodobně kyselina jablečná velkou roli. Je také běžnou součástí mnoha produktů pro péči o vlasy a pokožku, jako například:

  • šampony
  • tělové vody
  • ošetření nehtů
  • akné a přípravky proti stárnutí

Fakta a zajímavé informace o kyselině jablečné

A na závěr ještě uvedeme několik zajímavých informací o kyselině jablečné:

  • Kyselina jablečná se přirozeně vyskytuje v ovoci, např. v meruňkách, ostružinách, borůvkách, třešních, hroznech, broskvích, hruškách a švestkách. Kyselina jablečná se také nachází v některých citrusových plodech.
  • V potravinách může být kyselina jablečná použita k okyselení nebo ochucení potravin nebo k zabránění nežádoucímu zabarvení potravin.
  • Může být také použita s dalšími přísadami v kosmetice. Použití kyseliny jablečné jako součásti péče o pleť může pomoci při problémech, jako je pigmentace, akné nebo stárnutí kůže. Nezapomeňte však, že při používání nových produktů je vhodné testovat na malé oblasti těla a vyhýbat se oblasti očí.
  • Kyselina jablečná může snižovat krevní tlak. Užívání kyseliny jablečné spolu s léky na vysoký krevní tlak může způsobit až příliš nízký krevní tlak.
  • Kyselina jablečná se běžně používá zejména u dietních sodovek a jiných uměle slazených nápojů. Kyselina jablečná se díky své velmi univerzální povaze, zejména při maskování nepřirozených příchutí, stala důležitou součástí téměř jakéhokoli potravinového produktu, který obsahuje alternativní sladidla
  • Kyselina jablečná je také složkou v ústních vodách a zubních pastách, protože stimuluje produkci slin a snižuje množství škodlivých bakterií v ústech.

Sponzorováno

A co vy? Máte nám k tomuto tématu co říci? Budeme moc rádi za komentáře k příspěvku.

Přečtěte si u nás také o dalších zajímavých kyselinách

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva