Sponzorováno

Čajovníkový olej na pleť – na co je dobrý? 4.83/5 (24)

Jak použít čajovníkový olej na pleť?

Jak použít čajovníkový olej na pleť?

Příroda nám často nabízí to nejlepší a nejlevnější řešení jak být fit, krásní a zdraví. Jedním z osvědčených receptů alternativní medicíny je takzvaný tea tree oil nebo, chcete-li česky – čajovníkový olej. Je vhodný i pro pleť.

Proč a jak čajovníkový olej používat? Na to se podíváme v našem dnešním článku.

Olej z čajovníku obsahuje více než 92 různých sloučenin a jako takový má téměř nekonečné způsoby, jak jej lze použít pro wellness a podporu našeho zdraví. Ale co je to vlastně ten olej z čajovníku? Olej z čajovníku pochází z rostliny Melaleuca, která pochází z Austrálie, kde byla pro starověké národy každodenní nezbytností. Lidé už od nepaměti aplikovali listy čajovníku přímo na pokožku kvůli ochlazení. Postupem času se znalosti četných výhod rostliny Melaleuca rozšířily po celém světě a vyústily až v dnešní populární využití.

Náš tip: Zkuste tento čajovníkový olej

Čajovníkový olej a kde se vzal

Už před staletími aboridžinské kmeny objevily blahodárné účinky rostliny, jejíž latinský název zní Melaleuca alternifolia – jinak čajovník australský. V takzvaných magických baheních jezírkách, které se využívají i dnes, se koupali mnozí původní obyvatelé Austrálie a uvědomili si výjimečné účinky lázní. Mnozí tehdy ještě netušili, že souvisí i s tím, že do malých přírodních nádrží opadávaly listy této rostliny a tak koupání v nich prospívalo kráse i zdraví.

Postupně odborníci zjistili, že nejvzácnější složkou je právě esenciální olej, který se získává lisováním za studena. Jeho výrazné antiseptické a antibakteriální účinky ho následně předurčily k tomu, aby se stal současným mnoha lékařských či kosmetických přípravků.

Jak a kdy užívat čajovníkový olej?

Stále místo má v boji proti akné, léčí zánět a vysušuje vyrážky. V takovém případě je ideální používat jej v 100-procentní koncentraci. Pro citlivou pleť jsou však vhodnější jeho ředěné formy v podobě čistících gelů, pleťového tonika, krému či peelingu.

Chcete-li zabránit alergické reakci, která může vzniknout při dlouhodobém používání čistého tea tree oleje, zřeďte ho jednoduše s vodou. Před jeho širší aplikací také doporučujeme vyzkoušet olej na malém kousku pleti a sledovat její reakci alespoň 24 hodin. Olejíček se nedoporučuje, pro jistotu, používat během těhotenství.

Na opary, afty i malé ranky

Jinak je však čajovníkový olej skvělým pomocníkem v boji proti oparům, herpes, aftům či koutkům. Ranku po nanesení olejíčku nepřelepujte, aby dýchala, maximálně ji překryjte kouskem sterilní gázy.

Také na vlasy

Mnoho žen také neví, že blahodárné účinky se uplatňují i v péči o vlasy. Tea tree oil je jednou z nejběžnějších složek šamponů proti lupům či emulzí na prozáření unavených vlasů. Je jedno zda se jedná o nižší nebo nejluxusnější vlasovou řadu. Výborně totiž ovlivňuje kvalitu a zdraví vlasové pokožky a chrání před vznikem lupů.

Sponzorováno

Na péči o pokožku

Tea tree olej také využijete v péči o pokožku rukou a nohou. Představuje dezinfekční prostředek pro zajištění rovnováhy bakterií, proto jej doporučujeme jako volbu pro optimální hygienu a každodenní režim ošetřování pokožky nohou, rukou i celého těla, která je v době podzimu a zimy namáhaná více. Výhod má hned několik – efektivní pomocník v boji proti suché popraskané pokožce, plísním, ekzémům, psoriáze, infekcím, svědění či podráždění. Mnoho lidí ho využívá i při zánětech, které vznikají při zarůstání chloupků nebo jako účinný balzám přímo po depilaci.

TIP: Podívejte se, jaký máte typ pleti

Vhodný i pro zuby

A při využití zázračného olejíčku nevynechejte ani chrup. Olej prospívá chrupu postiženému paradentózou, ale v ústní dutině také napomůže k hojení poškozené sliznice či proti zubním povlakům a pachům.

Tajným receptem babiček bylo napařování horních cest dýchacích či kloktání, které zároveň působí pro krásu, stimulují imunitní systém a regenerují organismus i při prvních příznacích chřipky či nachlazení.

Kdy a kde se dá čajovníkový olej dále použít?

  • Tea Tree oil je první pomocí při drobných poraněních a popáleninách. Kůži dezinfikuje, zabraňuje množení bakterií a urychluje hojení.
  • Skvělé uplatnění zaznamenává v oblasti kožních problémů. Pomůže při potížích s akné, bradavicemi, lupy, mykózami i opary. Například, pokud se neumíte zbavit bradavic, naneste olej vatovou tyčinkou na inkriminované místo dvakrát denně.
  • Chystáte se do přírody a bojíte se klíšťat? Čajovníkový olej působí jako spolehlivý repelent.
  • Antiseptické vlastnosti australského olejíčku se uplatní i při štípnutí hmyzem, protože zabrání vzniku otoků, nepříjemného svědění a zarudnutí.
  • Je pomocníkem při vaginální mykóze, stačí každý večer aplikovat vaginální tampon namočený v čajovníkový oleji.

Chemie a olej z čajovníku

Hlavní chemické složky: terpinen-4-ol, y-terpinen

Chemické složení oleje z čajovníku dokazuje, proč je tento olej tak místně užitečný pro čištění a aromatický. Hlavními chemickými složkami přípravku Melaleuca jsou terpinen-4-ol, gama-terpinen a alfa-terpinen. Terpinen-4-ol je monoterpenoidní alkohol a dává oleji z čajovníku tonizující nebo harmonizující aromatické vlastnosti. Gama-terpinen a alfa-terpinen jsou monoterpeny, o nichž je známo, že jsou při difúzi velmi povznášející.

A co vy? Jak používáte čajovníkový olej vy?

Sponzorováno

Budeme moc rádi za komentáře ke článku.

Kde si o čajovníkovém oleji přečíst více?

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva