Kyselina kaprylová a její účinky na zdraví – na co je dobrá? 4.74/5 (31)

Sponzorováno

Jedním ze zdrojů kyseliny kaprylové je i kokosový olej.

Jedním ze zdrojů kyseliny kaprylové je i kokosový olej.

Kokosový olej už docela dlouho patří do nejžhavějších trendů zdravé výživy. I když se o něm také říkalo, že je nezdravý, až jedovatý.

Sami ho určitě moc dobře znáte. Ačkoli je běžně používán k vaření, kokosový olej má také mnoho dalších každodenních použití. Může být použit k hydrataci pokožky, odstranění makeupu (odličování), čistění zubů, k vyplachování úst, na akné i k čištění prádla. Kokosový olej má ale také přímo léčebná použití. Například se používá k léčbě kvasinkových infekcí a pomáhá vyrovnávat hladinu cholesterolu. To, zda je kokosový olej zdravý, užitečný či nikoliv, nyní nechme stranou. Zaměřme se na jednu látku v tomto oleji. Na jednu moc silnou látku. Proč na ni?

Protože mnoho ze zmíněných výhod kokosového oleje plyne z kyseliny kaprylové obsažené v tomto oleji. A právě na kyselinu kaprylovou se v tomto článku podíváme více zblízka.

Kyselina kaprylová (také nazývaná oktanová kyselina) patří do třídy nasycených mastných kyselin se středním řetězcem. Přirozeně se vyskytuje v mléčných výrobcích, palmovém oleji a kokosovém oleji.

Použití kyseliny kaprylové

Zastánci kyseliny kaprylové tvrdí, že má antibakteriální, antivirové a antifungální vlastnosti a může pomoci léčit zdravotní problémy související například s nadměrným růstem kvasinek, jako jsou různé kvasinkové infekce nebo problémy s candidou.

Také se říká, že kyselina kaprylová léčí houbové infekce a různá kožní onemocnění.

Navíc je kyselina kaprylová považována za účinnou v léčbě vysokého krevního tlaku, při léčbu Crohnovy choroby, snižování hladiny cholesterolu a potlačování bakteriálních infekcí.

Výhody a účinky kyseliny kaprylové

Dosavadní studie o účincích kyseliny kaprylové na zdraví jsou velmi omezené. Přesto však existují některé důkazy, že kyselina kaprylová může nabízet určité přínosy pro zdraví. Zde je několik hlavních zjištění z dostupných studií:

Cholesterol

Předběžný výzkum naznačuje, že kyselina kaprylová může pomoci udržet váš cholesterol v patřičných mezích. Ve studii publikované v časopise Lipids v roce 2008 testy na potkanech prokázaly, že léčba kyselinou kaprylovou vedla ke snížení hladiny cholesterolu. Nicméně kyselina kaprylová nedokázala v tomto případě snížit krevní tlak.

Crohnova choroba

Kyselina kaprylová slibuje výsledky i při léčbě Crohnovy nemoci. Ve studii z roku 2002 zveřejněné v britském žurnálu Farmakology odhalily testy na lidských buňkách, že kyselina kaprylová může pomoci při léčbě Crohnovy choroby tím, že potlačuje uvolňování interleukinu 8 (protein, který hraje klíčovou roli při podpoře střevního zánětu).

Bakteriální infekce

Přestože některé výzkumy na zvířatech naznačují, že kyselina kaprylová může nabízet antibakteriální přínosy – a pomáhá tak předcházet nebo léčit bakteriální infekce – v současné době je zatím nedostatek výzkumu a testování účinnosti kyseliny kaprylové proti bakteriálním infekcím u lidí.

Sponzorováno

Kyselina kaprylová může inaktivovat bakterie vytvářením kyselého prostředí (důkaz zde). Kyselina kaprylová dále může zabíjet jak viry, tak bakterie tím, že způsobí rozpad jejich buněčných obalů.

Kyselina kaprylová chrání mozek

Alzheimerova nemoc může způsobit nízký energetický metabolismus mozku a zhoršovat funkci neuronů, což vede k nižší potřebě glukózy. Během Alzheimerovy choroby nebo jiných onemocnění spojených s demencí se zdá, že mozkový metabolismus glukózy trpí, jelikož mitochondrie jsou méně schopné absorbovat a užívat glukózu. Ketony z kyseliny kaprylové mohou působit jako náhražka glukózy. Tyto ketony nabízejí potřebné jednoduché palivo pro dysfunkční mitochondrie v mozkových buňkách, které se používají pro energii.

U myší může kyselina kaprylová překročit hematoencefalickou bariéru a má antikonvulzivní (proti epileptickým záchvatům) a neuroprotektivní účinky (dle tohoto výzkumu).

Léčba triglyceridy kyseliny kaprylové zpomalila progresi slabosti a ztráty motorických neuronů u některých zvířat, čímž se významně zlepšila výkonnost mozku (studie zde).

Kyselina kaprylová je antifungální (protiplísňová)

Antifungální mastné kyseliny fyzicky narušují membránu plísňových buněk. To způsobí změny membránových proteinů, cytoplazmatické poruchy a nakonec smrt buněk (dle této studie).

Bojuje proti virům

Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem mají široké spektrum mikrobicidní aktivity proti virům. Antivirový účinek likviduje lipidy a fosfolipidy v obalu viru, což způsobuje rozpad mikrobiální membrány. Také narušuje růst a zrání viru (důkaz v této studii).

Alternativy ke kyselině kaprylové

Přestože v současné době existují jen málo vědeckých důkazů na podporu použití doplňků kyseliny kaprylové, zvyšování příjmu kyseliny kaprylové konzumací kokosového oleje může poskytnout určité přínosy pro zdraví. Například předběžné studie naznačují, že kokosový olej může pomoci snížit břišní tuk, podpořit úbytek hmotnosti a zlepšit hladinu cholesterolu.

Pokud hledáte alternativní léčbu kvasinkových infekcí, tak přírodní léky, jako jsou probiotické doplňky, mohou být určitě přínosem.

Zdroje kyseliny kaprylové – kde ji najít?

Už i on-line můžete nakoupit doplňky obsahující kyselinu kaprylovou. Prodávají se také v mnoha obchodech s přírodními potravinami, v lékárnách a v obchodech specializujících se na doplňky stravy.

Nežádoucí účinky a bezpečnost

Vzhledem k nedostatku výzkumu je jen velmi málo známo o bezpečnosti dlouhodobého užívání doplňků obsahujících kyselinu kaprylovou. Existují však určité obavy, že kyselina kaprylová může způsobit určité nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zácpa, pálení žáhy, průjem a zažívací potíže v důsledku zvýšeného příjmu mastných kyselin. Lidé s onemocněním jater, hypotenzí nebo deficiencí acyl-CoA dehydrogenázy (MCAD) se středním řetězcem by se měli vyvarovat užívání kyseliny kaprylové.

Doplňky kyseliny kaprylové mohou interagovat s léky na krevní tlak, warfarinem a bylinami či doplňky, které mohou snižovat krevní tlak, jako je koenzym Q10, rybí olej a L-arginin.

Je důležité si uvědomit, že vlastní léčba chronického onemocnění (jako je vysoký krevní tlak nebo Crohnova choroba) s kyselinou kaprylovou a vyloučení nebo zpoždění standardní péče může mít vážné důsledky. Pokud uvažujete o použití kyseliny kaprylové při léčbě onemocnění, poraďte se se svým lékařem.

Sponzorováno

A co vy? Užíváte doplňky s kyselinou kaprylovou? Nebo nad tím uvažujete? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva