Sponzorováno

Olej ze žraločích jater a Skvalen – na co je dobrý? 4.61/5 (49)

Olej ze žraločích jater a Skvalen - na co je dobrý?Mnozí lidé se vyhýbají tuku, když se snaží být zdraví. Ale tito lidé si nejsou vědomi, že zdravé tuky jsou vlastně důležitá součást zdravé výživy. Některé tuky jsou pro nás zkrátka velmi dobré a vlastně prakticky nepostradatelné.

Tak třeba Skvalen. To není tuk, o kterém je moc slyšet, ale jakmile zjistíte, co všechno může udělat pro vaše tělo, určitě to bude váš nový favorit. Skvalen je tuk, který je tvořen naším tělem, je produkován játry. Je součástí komplexního systému, který vaše tělo používá, aby vaše kůže a další tkáně byly přirozeně mazlavé a vlhké. To chrání vaše tělo před toxiny z prostředí. Problém je, že přirozená úroveň Skvalenu v našem těle má tendenci vrcholit kolem 20 roku života a pak se snižuje.

Existuje dlouhý seznam zdravotních přínosů, které skvalen může nabídnout, takže potraviny, které jej obsahují, jsou ideálním doplňkem k vaší stravě. A věřte, že jde o více než jen o zdraví pokožky.

Řekněme si pár zajímavostí o skvalenu

Vědci zjistili, že na samém počátku života na Zemi, tedy asi před 3,5 miliardami lety (i později v prekambrijské době), byly mikroby a membránové buňky organismů plné skvalenu. V té době to byla látka zjevně nezbytná pro jejich přežití v nepřátelském prostředí s nedostatkem kyslíku.

Až donedávna vlastně nikdo nevěděl, že tato přírodní chemická látka se nachází také v malém množství v lidském těle. Novorozenci vykazují nejvyšší obsah skvalenu v krvi. S věkem mezi 30 a 40 se množství skvalenu v našem těle výrazně snižuje.

A další příklad. Hlubinný žralok, prehistorické zvíře, má v játrech obrovskou koncentraci skvalenu. Během věků byli rybáři po celém světě seznámeni s příznivými účinky tohoto jaterního oleje. Lidé na japonském poloostrově Izu nazývali tuto látku už po staletí „Samedawa“ neboli lék. Používají ji pro širokou škálu nemocí od zácpy až po rakovinu. Ve staré Číně jsou zázračné účinky oleje ze žraločích jater zaznamenány pro potomky ve farmaceutické knize „Honzukomuko“.

Skvalen i v olivovém oleji

Jsou to jen asi dvě desetiletí, kdy vědci objevili větší množství skvalenu v olivovém a palmovém oleji. Výzkum ukázal, že lidé se zvýšenou spotřebou těchto dvou přírodních potravinových olejů vykazují významné snížení rizika vývoje kardiovaskulárních onemocnění i rakoviny. Dva přední vědci v této oblasti, Theresa J. Smith a Harold L Newmark, naznačují, že tento ochranný účinek je způsoben složkou skvalenu. Olivový olej a palmový olej mají koncentraci asi 0,5% této látky.

V zemích kolem Středozemního moře je vyšší spotřeba olivového oleje. A tím pádem mají obyvatelé těchto zemí vyšší příjem Skvalenu (200-400 mg denně = 2 kapsle).

Olej ze žraločích jater a Skvalen

Obecně se předpokládá, že skvalen byl na samém začátku života základní substance. Po milionech let evolučního vývoje tvoří játra hlubinného žraloka nejbohatší zdroj přírodního skvalenu. Olej ze žraločích jater se skládá asi z 60-85% této organické hmoty. Pro srovnání, olivový olej má koncentraci skvalenu pouze 0,4 až 0,8% (dle odrůdy a místa pěstování). Během procesu výroby může být z olivového oleje skvalen snadno destilován v koncentraci asi 99%.

Už od nepaměti Japonsko používá mořské plody jako základní potravu. V roce 1906 zveřejnil japonský chemik Dr. Mitsumaro Tsjujimoto, specializující se na oleje a tuky, svůj vědecký výzkum o tajemství oleje ze žraločích jater. Zjistil, že určitá látka v oleji je zodpovědná za léčivé jeho vlastnosti. Pojmenoval ji skvalen, protože lidé z Japonska a sousedních ostrovů extrahují olej jen ze žraloků z rodiny Squalidae (česky Ostrunovití). Většina z nich jsou hlubinné druhy a některé mají luminiscenční orgány (tedy svítí ve tmě). Některé druhy mohou dosáhnout délky až 7 metrů např. Žralok Grónský (Somniosus microcephalus).

Díky skvalenu žraloci netrpí rakovinou

Biochemici na Floridě dělali na těchto žralocích výzkum a zjistili, že žraloci netrpí rakovinou (nebo jen velmi, velmi výjimečně). Dokonce i poté, co byli vystaveni vysokým koncentracím karcinogenních látek, jejich imunitní systém je zachránil před poruchami nebo nemocemi. Současně vědci zjistili, že jejich rány se uzdravují dvakrát rychleji, než je tomu při zranění lidí.

První žraloci žili zhruba před 400 miliony let a jsou asi o 130 miliónů let starší než nejstarší druh dinosaurů. Perfektně vyvinuté tělo žraloka přežilo milióny let evolučních vlivů bez významnějších změn, zatímco dinosauři vymizeli. Dynamická konstrukce žraločího těla, vypadající dnes téměř stejně jako u jejich prehistorických předků, smysly, chování a odolnost proti chorobám – to je až do dnešního dne vysoce efektivní. Některé druhy žraloků mohou dosáhnout věku sto let nebo i více.

Ve žraločích játrech je mnoho skvalenu.

Ve žraločích játrech je mnoho skvalenu.

Olej ze žraločích jater dokázal, že pracuje udržitelně a efektivně a může být považován za doplněk výživy s následujícími vlastnostmi a aplikacemi:

Sponzorováno

  • Antioxidant (zachycuje volné radikály)
  • Antibiotikum (antibakteriální, protiinfekční)
  • Antikoagulant (snížení agregace trombocytů, rozpad krve)
  • Antihistaminikum (potlačující histamin)
  • Anti-phlogiston (boj proti zánětu)
  • Antialergikum (prevence alergických reakcí)
  • Antikarcinogen (protirakovinný prostřednictvím diferenciace rakovinných buněk s apoptózou adipocytů (buněčná smrt) a nekróza (rozklad buněk)
  • Trávicí (stimulující trávení)
  • Imunitní stimulant (zlepšující rezistenci, podporující vývoj a aktivitu fagocytů a lymfocytů)
  • Obnovuje autoimunitní systém
  • Podporuje vnitřní a vnější hojení poškozených tkání
  • Podporuje růst krevních buněk
  • Vede k extra přirozené energii, vitalitě a špičkovému stavu
  • Chrání a čistí buňky i tkáně a udržuje je zdravé
  • Má vliv na dobrou funkci prostaty
  • Pozitivně ovlivňuje pružné a zdravé klouby
  • Chrání tělo během stárnutí
  • Posiluje imunitní systém a podporuje přirozenou imunitní obranu
  • Má vliv na zdravou kůži: pružnější, méně vrásek
  • Zlepšená kontrola alergií, ekzémů a psoriázy
  • Snižuje tvorbu jizvových tkání
  • Snižuje škodlivý LDL cholesterol a pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi
  • Funguje jako účinné antibiotikum
  • Chrání před obyčejnou rýmou a chřipkou
  • Snižuje žaludeční poruchy a poruchy trávení
  • Zlepšuje krevní oběh

Olivový olej a skvalen

Nejen zvířata, jako jsou žraloci, mají ve svém těle určité množství skvalenu. Ale také rostliny, jako olivy a ovoce palmového oleje obsahují tuto látku – i když v menší míře. Olivový olej, získaný od prvního stlačení, má asi 400-450 mg skvalenu na 100g oleje, zatímco rafinovaný olej ho obsahuje asi o 25% méně. V některých případech vykazují vyšší jakosti olivového oleje vyšší koncentraci až do 700 mg / 100 g.

Podle výzkumů průměrná spotřeba skvalenů dospělých v západních zemích dosahuje až 30 mg denně. Ve středomořských zemích časté a vyvážené používání vysoce kvalitního olivového oleje poskytuje denní dávku až 400 mg skvalenu. Podle vědců v některých zvláštních případech „milovníci oliv“ spotřebovávají prostřednictvím své denní stravy asi tak 1g (což jsou 2 výživové kapsle) skvalenu.

Olivovník (Olea Europaea) má svůj původ v zemích kolem východního Středozemního moře. Starý i Nový zákon udávají významnou roli olivovníku a olivovým plodům. Plody se nepoužívaly pouze k jídlu a pro výrobu olivového oleje, ale byly také aplikovány jako balzám na pokožku.

Skvalen a rakovina

Epidemiologické studie výživy naznačují silný ochranný účinek olivového oleje proti různým formám rakoviny. Zdravotní statistiky Řecka, země s vysokou spotřebou olivového oleje, mají ve srovnání se západními zeměmi o 65% méně případů rakoviny prsu.

Částečné vědecké vyšetření populace v Řecku ukazuje, že riziko vzniku rakoviny prsu se snižuje o 25% při spotřebě olivového oleje dvakrát denně. I další studie ve Španělsku svědčí o významném snížení rizika rakoviny prsu u žen v souvislosti s bohatým užíváním olivového oleje v jejich každodenní výživě. V Itálii, kde olivový olej tvoří 80% konzumovaných jedlých olejů, nedávný vědecký výzkum dokazuje to samé: ženy s nejvyšší spotřebou mononenasycených mastných kyselin (MUFA), které se vyskytují v olivovém oleji, vykazují stejné významný pokles rizika rakoviny prsu.

Vedoucí vědci v této oblasti naznačují, že tento ochranný účinek může souviset s vysokou koncentrací (0,2-0,7%) skvalenu v olivovém oleji. Tento rozumný předpoklad je podpořen výsledky značného počtu pokusů na zvířatech.

Hlavní vlastnosti a zdravotní benefity skvalenu

Zdraví a nerovnováha našeho těla má svůj původ na úrovni buněk. Široká škála pozitivních vlastností jádra skvalenu ovlivňuje právě tuto úroveň. Proto má tyto pozitivní vlastnosti:

  • Antioxidační – silný antioxidant
  • Generátor kyslíku – obrovská síla zotavení
  • Imunitní stimulátor – dobrá imunitní odpověď
  • Regulátor tuků / modulátor energie – pro přirozenou vitalitu

Přírodní čistý skvalen často nemá vůni ani chuť jako ryby, jak očekáváme od oleje z rybích jater. Většinou má zápach i chuť neutrální.

Výkonný stimulátor imunitního systému

Důležitou látkou v oleji ze žraločích jater jsou alkoxyglyceroly (AKG), také známé jako glyceroléterové lipidy, které stimulují imunitní systém a chrání nás před nekontrolovaným a maligním růstem buněk.

Švédský biochemik Sven Brohult zjistil, že AKG podporuje produkci bílých krvinek, které jsou zodpovědné za optimální funkci našeho imunitního systému. Alkoxyglyceroly jsou také přítomny v orgánech, které jsou nezbytné pro naši imunitní obranu, jako je slezina, lymfatické uzliny, stejně jako v kostní dřeni a mateřském mléce. Kvůli nepřátelskému prostředí musí dítě v každém okamžiku posilovat svůj imunitní systém. Hlavní látka mateřského mléka, alkoxyglycerol, stimuluje a podporuje tento proces. Olej ze žraločích jater obsahuje mnohem více této látky než jiné rybí oleje.

Zdravá a krásná pleť, ostrý zrak

Několik studií naznačuje, že spotřeba skvalenu nám poskytuje i další výhodné účinky. Skvalen chrání zdravou a hladkou pokožku proti vráskám tím, že chrání důležité procesy v kožních buňkách. Nenasycené mastné kyseliny skvalenu hrají rovněž důležitou roli při regulaci vlhkosti pokožky. Asi 10% povrchu pokožky (lipidy kůže) je vyrobeno ze skvalenu. Skvalen chrání také zdravý metabolismus tuků a transport kyslíku do a z naší pokožky. Díky stimulaci zdravého trávení nám také poskytuje zdravou střevní mikroflóru.

Výhody pro naši pokožku hezky jedna po druhé:

  • ovlivňuje pozitivně pokožku zdravým trávením a optimální střevní mikroflórou
  • zachycuje pomocí antioxidantů volné radikály v kůži
  • stimuluje lepší krevní oběh a výživu pokožky
  • pomáhá zlepšit rovnováhu vlhkosti a pružnost pokožky
  • vytváří viditelné zlepšení struktury pokožky
  • částečně také chrání proti slunečním paprskům včetně UV záření.

To jsou jedny z mnoha důvodů, proč se tato látka intenzivně používá v kosmetickém průmyslu.

Skvalen a naše oči a mozek

Sponzorováno

Skvalen je také důležitý pro pohodu našich očí, zejména pro fotosenzitivní buňky sítnice. Vědci zjistili, že skvalen stimuluje vývoj a zrání mozkové struktury, což vede ke zlepšení paměti a schopnosti koncentrace. To je logické, protože lidský mozek se skládá z více než 80 procent mastných kyselin.

Co dále se o Skvalenu přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva