Jak odstranit jizvy? Možnosti je několik… 4.82/5 (17)

Sponzorováno

Kvalitní med dokáže velmi dobře regenerovat tkáně...

Kvalitní med dokáže velmi dobře regenerovat tkáně…

Zima je obecně obdobím, které je spojeno s tím, že si necháváme na těle odstranit různé nedokonalosti. Mohou to být nejenom pihy, ale třeba i mateřská znaménka, nebo řada dalších věcí. Důsledkem toho může být fakt, že na těle zůstane větší nebo menší jizva. Ta kráse rozhodně nesvědčí. Někdy se jí dokonce ani nevyhneme, a to v případě nutného chirurgického zákroku. Jakmile jizvu už máte, je dobré vědět, jaké jsou možnosti jejího odstranění – tedy s ohledem na to, aby na první pohled nebyla vidět.

Podívejte se na různé možnosti, jak odstranit jizvu.

Masáž je správnou volbou

Jistě už ve chvíli, kdy budete opouštět nemocnici nebo ordinaci dostanete informace o tom, že hned po vyndání stehů je třeba jizvu důkladně a pravidelně masírovat. Je to nutné z toho důvodu, že se tímto krokem výrazně zlepšuje prokrvení a samotná pružnost pokožky. Díky tomu se začne samotná rána, jejímž důsledkem je právě jizva, hojit o mnoho rychleji. Právě masírování je velmi doporučováno především u větších jizev, které vznikly v důsledku:

Masáž rozhodně není nijak složitá a zvládnete ji bez problémů kdykoliv doma. Stačí k tomu používat bříška vašeho prstu, pomocí kterých masírujete nejenom jizvu jako takovou, ale masírujete také její okolí. Dobré je postupovat krouživými pohyby a každému konkrétnímu místu se věnovat několik desítek vteřin. V prvních dnech po vyndání stehů buďte spíše jemnější. Později se nebojte výrazně přitlačit. Čím bude tlak během masáže větší, tím více napomáháte tomu, aby byla viditelnost vaší jizvy co možná nejnižší.

Zkuste několik potravin, které máte doma

Péče spojená s odstraněním jizev může souviset také s několika potravinami, které máte doma.

1. Med

Jedním z dobrých příkladů je med. Pokud je kvalitní, je jeho pozitivem fakt, že dokáže velmi dobře regenerovat tkáně. Jednoduše ho smícháte s trochou tekutiny a poté už ho můžete postupně vmasírovat do samotné jizvy i v jejím okolí. Zde postupujte stejně, jako v případě výše zmíněné masáže.

2. Šťáva z cibule

Do medu rozhodně můžete přidat také šťávu z cibule. I ta je na jizvy skvělou volbou. Její působení je viditelné sice až za několik týdnů, ale po této době si můžete být jisti, že to byl dobrý krok.

3. Citron

Možnou pomocí v případě domácího odstranění jizev je rozhodně také citron. Důvodem je vysoký obsah kyseliny alfahydroxylové, které dokáže velmi dobře odstraňovat odumřelé buňky a zároveň podporuje růst nový. V tomto případě můžete šťávu z citronu přidat do medové směsi, stejně jako můžete samotnou čistou šťávou jizvu a její okolí potírat. Pozor ale na to, aby v ní nebyly drobné otevřené rány – třeba po vyndávání stehů. Aplikace citronové šťávy by vás mohla výrazně zabolet.

Sponzorováno

Zkuste i kosmetiku na jizvy

Pokud radám založeným na domácích postupech příliš nevěříte, můžete zcela přirozeně vyzkoušet různé kosmetické produkty. Možných variant najdete na trhu několik desítek. Pokud se zaměříme na složení, může být dobrou volbou to, které obsahuje aloe vera, jelikož tato rostlina je v souvislosti s eliminací vaší jizvy dobrou volbou. Co naopak nedoporučujeme, to jsou produkty s vysokým obsahem kolagenu. Ten by totiž způsobil, že by jizva byla na první pohled příliš vystouplá. Bát se není třeba ani produktů čistě přírodních, tak i takových, které jsou založeny na živočišném složení. Důvodem je i to, že na jizvu je dobrým pomocníkem něco tak obyčejného, jako kvalitní vepřové sádlo.

Pomoci mohou i specializované kliniky

Pokud hledáte osvědčenou metodu, která vám zaručeně pomůže, ale na druhou strnu je komplikovanější a dražší, potom navštivte některou ze specializovaných klinik, které se na odstranění jizev zaměřují. Ty vám zcela určitě pomohou. Klasikou je dnes ošetření jizev pomocí laseru, díky kterému je možné nejenom odstranit případné zarudnutí, ale je možné jednoduše zploštit vystouplé místo. Nejde však o jedinou dostupnou metodu, která se dnes nabízí. Mezi další patří:

 1. Chirurgické odstranění jizvy
 2. Dermabraze – obroušení povrchu pokožky
 3. Výplně využívající kolagen a kyselinu hyaluronovou

Pozor na slunce

Naše závěrečná rada se týká hlavně vašeho životního stylu a souvisí s tím, proč se různé zákroky plánují spíše na zimu. Důvodem je to, že jizvám rozhodně nijak neprospívá slunce, a to hlavně pro nebezpečné UV záření. Pokud jizvu máte, a nechcete, aby byla v budoucnu viditelná, je třeba eliminovat pobyt na slunci na samotné minimum. Konkrétně je nežádoucí, aby slunce na jizvu přímo svítilo. Proto eliminujte jakékoliv opalování. A to platí i o soláriu. Pokud jde o běžný den a chůzi venku, tak zde pomohou různé náplasti a obvazy. V pozdější fázi už je dobré jizvu chránit pomocí kvalitního opalovacího krému. Ten by měl mít nejenom vysoký ochranný faktor, ale měl by nabídnou i ochranu proti UV záření. Většina těch, které koupíte na našem trhu, oba požadavky splňuje.

Co si dále o jizvách přečíst?

VIDEO: Tlaková masáž jizvy

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva