Sponzorováno

Ricinový olej uzdravuje i hydratuje 4.87/5 (67)

Ricinový olej se získává ze semen ricinovníku

Ricinový olej se získává ze semen ricinovníku

Pokud se zeptáte svých babiček, zda znají ricinový olej, pravděpodobně budou dobře vědět, o co jde. Dokonce vám často vyjmenují množství způsobů jeho využití. Ať už jako pomoc při léčení jizev, tlumení bolesti a dalších zdravotních problémech, nebo jako kosmetický prostředek pro obnovu a zvláčnění pokožky a vlasů. Nechme si tedy od nich poradit.

Ricinový olej a jeho použití ve zdravotnictví

Ve zdravotnictví se ricinový olej využívá k léčení bradavic. Velmi dobře působí při hojení pooperačních jizev a zároveň tlumí bolest. Velmi dobře se osvědčil ricinový olej na zábaly používané při bolestech svalů a kloubů. Aplikací teplého obkladu z ricinového oleje dosáhneme uvolnění svalstva a tím i ustoupení bolesti. V některých případech pomohly tyto obklady i při léčbě nádorových onemocnění nebo při léčbě cyst na vaječnících.

Vnitřní použití ricinového oleje slouží k pročištění střevního traktu a detoxikaci. Pomáhá jako projímadlo při zácpě a žaludečních potížích. Má však silné projímavé účinky, proto je třeba dbát na přesné dávkování.

Ricinový olej a jeho použití v kosmetice

Jeho regenerační schopnosti se v kosmetice využívají velmi často. Díky jeho hustší konzistenci se dobře nanáší v okolí očí. Právě kolem očí regeneruje pokožku a zabraňuje tvorbě vrásek. Ricinový olej hydratuje suchou pokožku. Aby se snadněji nanášel na celé tělo, je dobré ho zředit řidším olejem, například hroznovým. Nevstřebává se do pokožky tak rychle, ale zanechává ji krásně hebkou. Mnoho žen upozorňuje na výborné účinky ricinového oleje při péči o vlasy.
Tím, že ricinový olej regeneruje pokožku, hydratuje i pokožku hlavy a zbavuje ji lupů. Vlasy se stanou pevnějšími a lesklými. Dokonce už ve starověkém Egyptě se používal jako prevence proti vypadávání vlasů. Obnovujícím účinkem působí i na řasy, namáhané používáním řasenky.

TIP: Zkuste makadamiový olej

Výroba ricinového oleje

Ricinový olej se získává ze semen skočce obecného, obecně nazývaného jako ricin nebo ricinovník. Tato semena jsou zdrojem známého, prudce nebezpečného jedu ricin. Ricinový olej však toxický není, prochází několikanásobnou filtrací a tepelnými úpravami a nachází široké uplatnění v praxi. Jde především o kosmetický a farmaceutický průmysl, potravinářství, užívá se však také pro výrobu motorových maziv, hydraulických kapalin nebo inkoustů a natěračských hmot.

V praktickém využití se uplatňuje především vysoká viskozita oleje a jeho silné promašťující schopnosti. Ricinový olej se tak užívá v kosmetice – k ošetření poškozené, suché a velmi suché pokožky.

Sponzorováno

Důvody, proč používat ricinový olej

1. Jde o velmi šetrný a zároveň účinný způsob, jak podpořit jejich růst a hustotu. Aplikujte pár kapek ricinového oleje na vatovou tyčinku a opatrně si jí přetřete kořínky řas. Viditelné účinky této kúry spatříte již po několika dnech.

2. Stejným efekt má ricinový olej i v případě obočí. Ať už jste to přehnali s jeho úpravou nebo máte obočí od přírody trochu řidší, právě tento olej bude vaší záchranou.

3. Ricínový olej má silné promašťující účinky, proto je vhodný k ošetření extrémně suché pleti. Obsahuje unikátní kyselinu ricinolejovou, která v pokožce váže vlhkost a zabraňuje jejímu vysoušení.

4. Blahodárně působí při léčbě bradavic a pomáhá urychlovat hojení pooperačních jizev tím, že napomáhá přirozené regeneraci pleti.

5. Často vás po náročném pracovním dni či sportovním výkonu pobolívají klouby? Žádný problém. Horké obklady připravené ze zahřátého ricinového oleje vám rychle uleví od bolesti.

6. Ricínový olej má silné projímavé účinky a mnozí odborníci jeho konzumace vůbec nedoporučuje. Pokud se pro jeho pomoc při vyprazdňování přece jen rozhodnete, nezapomínejte užít jen velmi malou dávku (mnohem menší než jsou běžné dávky projímadel!).

7. Užití malé dávky ricinového oleje napomáhá také při detoxikaci organismu a stimuluje činnost lymfatického systému.

8. Ricinový olej vám pomůže i s lámavými nehty. Před spaním si okolí nehtů natřete ricinovým olejem a nasaďte si alespoň na půl hodinu bavlněné rukavice. Poté, co tento postup zopakujete několik dní po sobě, se můžete těšit na pevnější a zdravější nehty.

9. Jeho účinky jistě ocení i vaše vlasy. Zatímco některé ženy preferují formu zábalů, jiné ho zvyknou aplikovat přímo ke kořínkům vlasů. Ozdravný zábal je také velmi jednoduchý. Do vlhkých vlasů a ke kořínkům naneste ricinový olej, vlasy zabalte do igelitu a na závěr přikryjte ručníkem. Po půl hodině vlasy pořádně umyjte a ihned uvidíte, že vaše vlasy budou lesklejší a zdravější.

10. Ricinový olej se již dlouhá léta využívá i při problémech s vypadáváním vlasů. Při správném nanesení navíc vlasy nebudou vypadat mastně, ale lesklejší a bohatší. Ricinový olej zatočí i s lupy.

11. Pár kapek ricinového oleje vám pomůže i v boji s mimickými vráskami. Při jeho aplikaci do okolí očí však buďte opatrní a dbejte na to, aby se vám nedostal do očí. V opačném případě se můžete „těšit“ na nepříjemné slzení po několik dalších hodin.

12. Ricinový olej zklidňuje podrážděnou pokožku a v létě může být vaším neocenitelným pomocníkem vždy, když to přeženete s opalováním.

13. Pár kapek ricinového oleje nahradí balzám na rty. Jeho hydratační a regenerační schopnost tak ocení i vaše rty.

Sponzorováno

14. Na závěr tip, který potěší všechny těhulky. Ricinový olej zatočí s nehezkými striemi, které jsou doslova noční můrou všech těhotných žen. Masírujte pokožku ricinovým olejem alespoň dvakrát denně.

A co si dále můžete přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Ricinový olej uzdravuje i hydratuje”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva