Obsah článku
Pod názvem bergamot se můžeme setkat s různými rostlinami, například v keltském léčitelství se pod tímto názvem používala i máta citronová /Mentha citrat/ nebo v Americe růžově kvetoucí rostlina z čeledi hluchavkovitých Monarda Didyma, jejíž listy severoameričtí indiáni používali k přípravě léčivého voňavého nápoje, a také zahrádkáři se možná setkali s Monarda citriodora s podnázvem „Bergamo“.
Pravý éterický olej se však vyrábí z plodů stromu citroníku bergamotového – Citrus Bergamo /Citrus Aurantium – bergamia/. Je to strom se špičatými stálezelenými listy charakteristické příjemné vůně, někdy známý pod názvem sevilský pomeranč. Název získal podle města Bergamo v Lombardii, kde se tato silice začala prodávat a stala se světoznámou.
Éterický olej se získává ze slupky ještě zelených plodů, má nádhernou citrusově květinkovým vůni, mírně nasládlé ale zároveň osvěžující.
Ochucují se jím i známé čaje jako například Earl Grey. Jeho hlavním elementem je dřevo, vládnoucí planetou Slunce.
Chemické složení: linaliacetát, linalool, nerol, citral, limonen, piment, aldehyd, furokumariny /bergapten/ … Při použití přímo na pokožku nebo sliznice můžeme využít silici zbavenou množství kumarinu, kterou můžeme také dostat na našem trhu.
Vliv bergamotového oleje na zdraví
Má antiseptické, antidepresivní i psychotropní účinky, je výborný pro léčbu plísňových onemocnění, proti střevním parazitům, průjmu, podporuje trávení, hojení ran, utišuje bolest, pomáhá snižovat teplotu, uvolňovat nepříjemné stavy během menstruačního cyklu, uvolňuje hladké svalstvo, používá se do ústních vod k dezinfekci ústní dutiny, podporuje imunitní systém, hojí rány, výborně například ve spojení s jojobovým olejem.
Uklidňuje při nervovém vypětí, hněvu, pocitech nepřátelství, podrážděnosti, labilnosti a náladovosti, depresích, úzkostných stavech, nespavosti, i při nechutenství způsobeném emocionálním stresem. Dokáže při správném použití uvolňovat a následně rozptylovat zablokované toky energie, zejména v žaludku a střevech, upravuje narušené procesy trávení, vhodná kombinace je zde například s fenyklem, koriandrem, heřmánkem, harmonizuje také energii chci v játrech.
Sponzorováno
Proto i výborně působí na lupénku či herpesy, v kosmetice nebo při masážích obličeje využijeme jeho vlastnosti na ošetření mastné a aknózní pleti, je také vhodným doplňkem i ve vodách po holení a na zklidnění podrážděné pokožky.
Bergamot olejíček je chladivý a osvěžující, pomáhá také při nevyjádřeném hněvu a potlačovaných pocitech dostat ze sebe ven to, co nás tíží a vnitřně ničí
Na co pozor?
Je fototoxický, nepoužívat před sluněním nebo návštěvou solária, nejlépe až 12 hodin
Zajímavé recepty s bergamotovým olejem
Masážní olej na podporu trávení
Do 30 ml nosného oleje přidáme:
- 3 k. bergamotu bez kumarinu
- 3 k. levandule
- 3 k. fenyklu
- 3 k. koriandru
- a 3 k. heřmánku
Masírujeme břicho dva krát denně krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček.
Masážní olej na průdušky při nachlazení a horečce pro děti
Do 30 ml nosného panenského rostlinného oleje přidáme:
- 5 k. bergamotu bez kumarinu
- 3 k. citrónu bez terpenů
- 3 k. levandule
Ústní voda k odstranění zápachu z úst, dezinfekci, proti zánětům, aftom a vřídkem v ústní dutině
200 ml destilované vody dáme do rozstřikovače, nakapeme 7 k. bergamotu bez kumarinu, 7 k. čajovníku /tea – tree/, 7 k. šalvěje lékařské, 7 k. levandule, 7 k. myrty, 7 k. eukalyptu.
Vyplachujeme dvakrát denně, případně dle potřeby.
Co si dále přečíst o tomto oleji?
- Esenciální olej Bergamot (Citrus bergamia) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
- Bergamotový olej na pleť – jaké má výhody a jak ho používat?
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Studie a zdroje článku
- Efficacy of bergamot: From anti‐inflammatory and anti‐oxidative mechanisms to clinical applications as preventive agent for cardiovascular morbidity, skin diseases, and mood alterations Autoři studie: Simone Perna, Daniele Spadaccini
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články