Sponzorováno

DIM (Diindolylmethan) na akné – dávkování a doporučení 4.83/5 (12)

  • DIM je hlavní biologicky aktivní sloučenina ve skupině rostlin zvaných brukvovitá zelenina. Tato botanická rodina zahrnuje brukvovité zeleniny, jako je zelí, růžičková kapusta, brokolice a květák.
  • Když budete jíst tyto superpotraviny, vaše žaludeční kyselina rozloží indol-3-karbinol a vytvoří novou sloučeninu DIM. Několik studií zjistilo korelaci mezi stravou bohatou na brukvovou zeleninu a sníženým rizikem některých druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu a prostaty.
  • Někteří dermatologové se domnívají, že by DIM mohla fungovat podobně jako spironolakton, lék často doporučovaný k léčbě hormonálního akné.
  • Rozsáhlý výzkum ukazuje, že DIM může mít vyrovnávací účinek na hormony a pomáhá obnovit rovnováhu estrogenu.
  • Předpokládá se, že DIM může pomoci vyrovnat hormony tím, že blokuje účinky přebytečného testosteronu, androgenního (mužského) hormonu odpovědného za produkci nadměrného kožního mazu (oleje) způsobujícího akné. Předpokládá se, že DIM pomáhá s rovnováhou estrogenu zvýšením prospěšných 2-hydroxy estrogenů.

DIM (diindolylmethan) je metabolit indol-3-karbinolu (I3C). I3C se nachází v brukvovité zelenině, jako je brokolice, květák, růžičková kapusta a kapusta. Když jíte tyto druhy zeleniny, vaše tělo přemění I3C, které obsahují, na DIM.

Pokud vás zajímá, jak zlepšit své akné a tón pleti, pak jste pravděpodobně milionkrát hledali na internetu tipy a triky, jak zlepšit svůj stav. No, nejste sami.

Je pravděpodobné, že jste narazili na mnoho různých ingrediencí, které se na první pohled zdají divné a také nesouvisející s akné (mě třeba překvapila banánová slupka na akné). A pravděpodobně jste se divili: Jak by to mohlo mít vliv na mé akné?

Ale po chvíli bádání (a zlepšení svých znalostí v různých záležitostech) jste se to rozhodli vyzkoušet sami, že uvidíte, jak to jde. A mám pro vás další látku, která při akné může moc pěkně pomoci. Tato sloučenina zvaná diinodolymethan (zkráceně DIM) je toho zářným příkladem. Ale co to vlastně je?

Co přesně je diindolymethan (DIM)?

Pro začátek si musíme vysvětlit, co přesně DIM je. V podstatě je to sloučenina, která se nachází v brukvovité zelenině, jako je zelí, kapusta, růžičková kapusta, květák a brokolice. Vědci také tvrdí, že tato zelenina pomáhá chránit tělo před rakovinou prsu, tlustého střeva a konečníku a dělohy.

Tato konkrétní látka obsahuje nespočet výhod jak pro pokožku, tak pro celkové zdraví a hraje významnou roli při regulaci hladiny estrogenu.

Můžete buď užívat doplňky DIM, nebo jíst více jídla bohatého na DIM, podle toho, jaký je váš cíl. DIM se stal velmi známým jako sloučenina proti akné v online komunitě řešící akné, zejména u žen, které mají vyšší hladiny estrogenu.

Podívejme se, jak působí na akné a jaké jsou jeho další hlavní výhody.

Jak ovlivňuje DIM akné?

Jak byste tedy měli používat DIM na akné?

DIM dokáže léčit jak příčiny, tak příznaky akné. Je zvláště prospěšný pro ty, kteří trpí hormonálním akné v důsledku puberty nebo menopauzy.

Androgeny jsou hormony často označované jako mužské hormony, jejichž nerovnováha může vést ke zvýšené produkci kožního mazu, což zase může vést k většímu množství akné. I když se jim říká mužské hormony, mají je i ženy. Vzhledem k tomu, že DIM má antiandrogenní výhody, funguje jako skvělá léčba akné. Zabraňuje také tvorbě špatných estrogenových cest a poskytuje vyváženou hladinu estrogenu a testosteronu.

Další výhodou této složky je fakt, že dokáže inhibovat produkci mTORC, který může způsobovat hormonální akné.

Příznaky hormonálního akné

I když jsme u hormonálního akné, je důležité odlišit tento specifický typ akné od ostatních, aby byla vaše diagnóza snazší. Hormonální akné se obvykle objevuje každý měsíc přibližně ve stejnou dobu, týden před menstruací nebo během ní. Obvykle se nacházejí kolem čelisti, brady a tváří. A co je nejdůležitější, nejsou to vaše typické pupínky, které se tu a tam objevují, ale obvykle jsou bolestivé, hluboké a cystické.

Zní to povědomě? Pak byste mohli mít hormonální akné a mohli byste potenciálně těžit z doplňků DIM.

Kdo by měl brát DIM?

DIM je deklarován jako látka, která je pravděpodobně bezpečná pro děti, těhotné ženy a kojící ženy, pokud je konzumována v malých množstvích.

Pokud jde o akné dospělých, výzkum ukázal, že může mít pozitivní vliv na muže i ženy.

Dávkování DIM

Dávkování DIM závisí na několika různých faktorech, jako je váš věk, vaše anamnéza a celkový zdravotní stav. Bohužel stále není dostatek výzkumu, který by navrhl univerzální dávkování.

Sponzorováno

Pokud jde o jídlo bohaté na DIM, obecně není na škodu jíst velké množství zeleniny, ale i to se dá přehánět. Udržujte ji tedy v mírném rozmezí a ujistěte se, že nejíte mnoho na jedno posezení.

Pokud jde o užívání doplňků, ujistěte se, že dodržujete pokyny na štítku a pečlivě dodržujte rady svého lékaře nebo lékárníka. Obecně řečeno, doplňky DIM by se neměly užívat na lačný žaludek, protože pravděpodobně způsobí bolesti hlavy a další příznaky, kterým se lze snadno vyhnout tím, že je budete užívat na plný žaludek.

Jak dlouho trvá, než po použití DIM uvidíte výsledky?

Spousta lidí vidí výsledky už po prvních dávkách, což je skvělé pro ty, kteří jsou netrpěliví. Jiní možná budou muset změnit dávkování, pokud nezaznamenají žádná významná zlepšení po delší dobu.

Konzistence je klíčová, takže byste si užívání doplňků měli udělat ve zvyku – nebo začít zařazovat do svého jídelníčku více zeleniny, která tuto látku obsahuje. Jakmile to začnete dělat pravidelně, výsledky se dostaví samy.

Mnoho lidí z tohoto důvodu rezignuje na tuto léčbu. Buď jej zapomínají brát pravidelně, nebo jsou příliš dychtiví vidět výsledky, takže to vzdají.

Další výhody DIM

Kromě používání DIM na akné existují i ​​​​další výhody, které s ním mohou přijít. Jak se na toto téma provádí další výzkum, zdá se, že seznam výhod této konkrétní sloučeniny se pouze zvyšuje. Nejen, že může fungovat jako vynikající léčba akné, ale DIM může také pomoci mnoha dalším procesům a problémům v těle, jako jsou:

Možné vedlejší účinky užívání DIM

DIM je považován za neškodný, je-li konzumován z jídla v množství přibližně 100-200 mg denně. Přestože jsou doplňky DIM obecně bezpečné pro konzumaci, vysoké hladiny diindolymethanu nebo nesprávné dávkování mohou vést k následujícím příznakům:

  • Únava a slabost
  • Žaludeční nevolnost
  • Bolesti hlavy
  • Mozková mlha
  • Tmavší moč – to je často interpretováno jako dobrá věc, protože to znamená, že játra dělají to, co mají, tedy držet estrogen na uzdě.

Jakmile přestanete užívat doplňky, mělo by se vše vrátit k normálu.

Tyto příznaky lze brát jako obecné příznaky pro jakýkoli detox. Jsou většinou neškodné a krátkodobé. Vzhledem k tomu, že DIM působí jako přírodní detoxikátor, jsou důležitým krokem v celém procesu. Pokud tedy zaznamenáte některý z těchto příznaků, měli byste si promluvit se svým lékařem, ale také v celý proces trochu věřit.

Závěr

Každý, kdo trpí hormonálním akné, ví, že jeho léčba může být obzvláště náročná. Studie publikovaná v Journal of the American Academy of Dermatology ukázala, že 50 % žen ve dvaceti, 35 % ve třiceti a 26 % ve čtyřiceti trpí hormonálním a dospělým akné.

Výzkum naznačuje, že DIM stimuluje produkci prospěšnější formy estrogenu a mění testosteron na estrogen. DIM také stimuluje detoxikační enzymy ve střevech a játrech.

Každý by mohl mít prospěch z přidání více zeleniny do svého jídelníčku. Protože existuje mnoho lidí, kteří svědčí o mnoha výhodách, které přináší zvýšená spotřeba DIM, řekla bych, že to rozhodně stojí za vyzkoušení.

Můžete začít pomalu tím, že do svého jídelníčku zařadíte více potravin bohatých na DIM, jako je brokolice, květák, zelí a kapusta. Buďte trpěliví, protože tyto výsledky se nedostaví přes noc!

Pokud začnete pozorovat zlepšení své pleti, můžete se poradit se svým dermatologem o případném zařazení DIM pro akné jako součást vaší léčby.

Buďte však opatrní se značkou a typem doplňků DIM, které zkoušíte, protože ne všechny mají stejné dávkování a účinek na vaše tělo.

Sponzorováno

Hormonální akné může být opravdu nepříjemné a bolestivé. Může se zdát, že snad nikdy nezmizí a nic to nemůže zlepšit. Vyzkoušet diindolymethan by tedy mělo být dobrou cestou!

A dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva