Brokolice – zatočí nejen s vysokým tlakem a cholesterolem 4.98/5 (112)

Sponzorováno

Brokolice patří mezi nejzdravější zeleninu

Brokolice patří mezi nejzdravější zeleninu

Pověst výjimečnosti, která brokolici provází je oprávněná. Díky fytochemickým látkám, které obsahuje, se řadí mezi zdatné bojovníky proti rakovině. Laboratorní pokusy prokázaly, že pravidelná konzumace košťálové zeleniny snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění.

Brokolice proti rakovině

Sulforafan je látka obsažena zejména v košťálové zelenině. Působí jako antioxidant a stimulátor přirozených enzymů. Ty mají na starosti detoxikaci organismu. A právě brokolice je nejbohatším zdrojem sulforafanu. Výzkumy prokázaly, že u osob, které konzumují velké množství košťálové zeleniny, je sníženo riziko výskytu rakoviny – zejména prsu a prostaty. Kromě protinádorových účinků, tato látka snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu. To je důvod, proč odborníci radí brokolici mezi jednu z nejzdravějších druhů zeleniny vůbec. Tento malý zázrak dostat koupit i ve formě tabletek jako detoxikační kúru.

Nejlepší je, že všechny léčivé fytochemické látky si své vlastnosti uchovávají i v mražené či vařené brokolici. Odborníci na výživu doporučují jíst alespoň jednou týdně asi dvacet deka brokolice s česnekem.

Je to výživová bomba

Brokolice je skutečná výživová bomba! Obsahuje velké množství draslíku, železa, fosforu i hořčíku, selen, zinek i síru. Má také vysoký obsah biotinu, vitamínů B9, B3, E, C a betakarotenu. Čím jsou růžičky tmavší, tím více provitamínů A i vitamínů z nich získáte. Není divu, že zlepšuje práci srdce, svalů i nervů, aktivizuje látkovou přeměnu, působí léčivě na žaludeční i dvanácterníkové vředy a zabíjí Helicobacter pylori.

Sponzorováno

Jak si brokolici vypěstovat

Brokolice není náročná na pěstování, dobře snáší i horší klimatické podmínky, potřebuje však dostatek vláhy a půdu bohatou na živiny. Je to plodina chladných dnů, v létě vybíhá do květu. Je možné ji pěstovat ve dvou obdobích a to výsadbou sazenic v dubnu a v srpnu. Vegetační období je přibližně tři měsíce. Vydrží i přízemní mrazíky a za příznivého počasí ji můžeme mít na záhonu i v listopadu. Jedlé jsou i listy brokolice. Mladé lístky můžeme použít stejně jako zelí.

Brokolice v kosmetice

Z kvalitních semen brokolice se získává olej, který má jemně nasládlou vůni. Je oblíbený zejména při ošetřování vlasů a pokožky hlavy. Přidává se do produktů péče o vlasy. Složky v oleji dodají vlasům ztracený lesk a nahrazují přípravky na bázi silikonu. Díky němu se vlasy snadno rozčešou a také se zabrání jejich „elektrizování“. Příjemně se vstřebává do pokožky. Pár kapek oleje můžete přidat do svého šamponu, poslouží vám stejně dobře jako kondicionér.

Léčivé účinky brokolice

  • působí preventivně proti infekcím
  • díky vysokému obsahu vlákniny zlepšuje trávení a odstraňuje zácpu
  • stimuluje metabolismus sacharidů a bílkovin
  • posiluje činnost svalů
  • podporuje imunitní systém
  • posiluje srdce a krevní oběh
  • podněcuje krvetvorbu, zajišťuje výživu buněk kyslíkem

Vitamíny v brokolici

– Brokolice je po červené paprice druhou zeleninou s nejvyšším obsahem vitaminu C, ve srovnání s pomerančem ho má více než dvojnásobně. Vysoký obsah „céčka“ si zachová asi týden.
Brokolice je významným zdrojem karotenů, z nichž v metabolismu vzniká důležitý vitamín A, nejlepší ochránce sliznic v organismu. Tento vitamín neutralizuje vliv obávaných volných radikálů, které poškozují citlivé sliznice a způsobují různá onemocnění.
– 100 g brokolice nahradí 10% denní dávky vitamínu E, ostatní zelenina – kromě celeru – ho obsahuje jen v malém množství.
Mimořádně vysoký obsah draslíku v brokolici působí močopudně a snižuje krevní tlak.
– 100 g brokolice nám dodá až polovinu doporučené denní dávky kyseliny listové, která ovlivňuje především procesy spojené s tvorbou krve.
– Množství vápníku v těle musíme neustále doplňovat, je důležitý nejen pro zdravý vývoj dětí, ale jeho nedostatek v dospělosti způsobuje osteoporózu. Jeho hlavními zdroji jsou mléčné výrobky, ale ne každý je má rád, takže je dobré znát alternativy v potravě. Brokolice obsahuje ve 100 g okolo 100 mg tohoto minerálu.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si někdy brokolici, když je tak zdravá?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva