Sponzorováno

Druhy a typy akné – znáte typ akné, které vás trápí? 4.89/5 (18)

Akné je (bohužel) celkem běžný stav, který způsobuje několik typů pupínků, z nichž každý má odlišný vzhled a příznaky.

Acne vulgaris postihuje ročně miliony lidí na světě. Dle studií téměř 85 % všech dospívajících má určitý stupeň symptomů akné. Akné se může vyskytovat v mnoha různých formách, od malých pupínků po nápadné, velké a bolestivé cysty.

Na různé typy akné se podíváme v dnešním článku

Na různé typy akné se podíváme v dnešním článku

 

Toto jsou běžné typy pupínků spojených s akné a jejich běžně používané termíny:

  1. uzavřené komedony neboli bílé tečky
  2. otevřené komedony neboli černé tečky
  3. pustuly
  4. papuly
  5. cysty

Každý typ akné vyžaduje jinou odpovídající léčbu. Včasná a správná léčba může snížit riziko dlouhodobých kožních komplikací, jako je tvorba důlků a jizev.

Skvrny po akné spadají do dvou kategorií podle toho, zda způsobují zánět okolní kůže či nikoli. Většina drobných skvrn po akné reaguje na domácí péči a volně prodejné léky. Lidé s těžkým nebo dlouhodobým akné by však měli mluvit s lékařem nebo dermatologem.

Takto vypadá zdravý pór

Takto vypadá zdravý pór

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé druhy akné.

Nezánětlivé typy akné

Bílé tečky a černé tečky jsou typy nezánětlivých lézí akné. Obvykle jsou to nejméně závažné formy akné a nezpůsobují otoky ani nepohodlí. Jen se nám opticky nelíbí.

Bílé tečky (uzavřené komedony)

Lékařský termín pro bílé tečky jsou uzavřené komedony. Jedná se o malé, světle hnědě zbarvené skvrny nebo hrbolky. Na světlejší kůži mají obvykle bílý kruhový střed obklopený červenou „svatozáří“. Na tmavší pleti se může okolí jevit jako tmavé nebo fialové. Bílé tečky obvykle nezpůsobují jizvy.

Bílé tečky (uzavřené komedony)

Bílé tečky (uzavřené komedony)

 

Kůže kolem bílé tečky se může zdát napjatá nebo vrásčitá, zvláště když je bílý pupínek velký nebo zvláště vyvýšený.

Černé tečky (otevřené komedony)

Černé tečky neboli otevřené komedony jsou malé, tmavě zbarvené pupínky, které se mohou jevit jako mírně vystouplé hrbolky. Kůže kolem černé tečky se obvykle jeví jako normální, zatímco střed černé tečky je tmavší než její okolí.

Černé tečky (otevřené komedony)

Černé tečky (otevřené komedony)

 

Toto zabarvení není výsledkem zachycených nečistot. Černé tečky jsou jednoduše bílé tečky, které se otevřely a rozšířily. Když je obsah bílých teček vystaven vzduchu, ztmavne. Proto mají tyto pupínky černý střed.

Možnosti léčby

Mnoho volně prodejných pleťových vod, zvlhčovačů, gelů, tonerů a krémů může léčit nezánětlivé akné. Často obsahují směs účinných látek.

Následující ingredience ve volně prodejných produktech mohou pomoci řešit bílé a černé tečky:

Několik domácích prostředků a změny životního stylu také mohou pomoci zlepšit většinu menších až mírných forem nezánětlivého akné, tedy černých a bílých teček. Jsou to tyto postupy:

  • mytí vlažnou vodou a jemným mýdlem dvakrát denně
  • použití neabrazivních jemných čisticích prostředků
  • být dobře hydratovaní
  • nemělo by dojít k nadměrnému (agresivnímu) mytí nebo podráždění pokožky
  • omezení pobytu na slunci
  • když jste venku, vždy noste opalovací krém

Osoba s akné by také neměla dráždit nebo vymačkávat své pupínky. Pokud tak učiníte, může to vést ke komplikacím, jako je zjizvení a tvorba cyst a dalších problémů.

Zánětlivé typy akné

Osoba s těžším případem akné může mít nepěkně zanícené pupínky na obličeji, hrudníku a zádech. Zánětlivé akné je závažnější než jeho nezánětlivý kolega a může vést ke komplikacím, jako jsou jizvy a důlky v pokožce.

Zánětlivé akné může být různé – od malých hrbolků, které celkem reagují na lokální léčbu, až po velké cysty, které mohou vyžadovat chirurgickou léčbu.

Mírné formy zánětlivého akné

Papuly
Papuly jsou hrbolky pod povrchem kůže, které mají průměr menší než 1 centimetr. Samotné papuly se budou jevit jako pevné a mírně vyvýšené na pokožku. Typicky je také zanícená kůže kolem papule.

Papuly jsou červené pupínky malé až střední velikosti, kdy přítomnost mazu, bakterií a odumřelých kožních buněk způsobily zánět.

Papuly jsou červené pupínky malé až střední velikosti, kdy přítomnost mazu, bakterií a odumřelých kožních buněk způsobily zánět.

 

Na rozdíl od bílých teček nemají papuly žádný viditelný střed (hlavičku).

Pustuly
Pustuly jsou větší, jemné hrbolky s definovaným kruhovým středem vyplněné bělavým nebo nažloutlým hnisem. Oblast kolem pustuly se na světlé kůži jeví jako červená nebo růžová a na tmavší kůži tmavě hnědá nebo černá. Hnis v pustule je typicky kombinací imunitních buněk a bakteriálních buněk shromážděných v ucpaném póru.

Pustuly jsou velmi podobné papulům, ale obsahují bělavý nebo nažloutlý hnis, který se postupně dostává na povrch.

Pustuly jsou velmi podobné papulům, ale obsahují bělavý nebo nažloutlý hnis, který se postupně dostává na povrch.

 

Pustuly obvykle vypadají jako mnohem větší a více zanícené bílé tečky.

Sponzorováno

Možnosti léčby
Papuly a pustuly může léčit několik domácích léků a volně prodejných léků. Jsou to třeba tyto:

  • omyjte postižené místo studenou (vlažnou) vodou a jemným mýdlem dvakrát denně
  • používání přípravků s benzoylperoxidem k boji proti bakteriím
  • používání přípravků s kyselinou salicylovou k odstranění odumřelých kožních buněk a jiných nečistot
  • lékař také může předepsat další léčbu léky a antibiotiky.

Studie ukazují, že i jemný povrchový chemický peeling na obličej může být také účinnou metodou pro léčbu zánětlivých lézí akné.

Těžké formy zánětlivého akné

Noduly
Noduly jsou tvrdé, zanícené hrudky umístěné hluboko v kůži. Stejně jako papuly nemají noduly žádnou viditelnou hlavu. Noduly jsou závažnou formou akné a mohou způsobit kožní komplikace, jako jsou tmavé skvrny nebo jizvy.

Tento typ lézí akné se vyvíjí, když se ucpané póry infikují a nabobtnají pod povrchem kůže. V důsledku toho mohou být noduly závažnější, než naznačuje jejich fyzická prezentace.

Cysty
Cysty jsou velmi velké, bolestivé, červené nebo bílé bulky umístěné hluboko v kůži. Na rozdíl od nodul se tyto cysty plní hnisem a jsou typicky měkké na dotek. Cysty jsou nejzávažnějším typem akné. V závažných případech může osoba vyžadovat chirurgický zákrok k jejich úspěšné léčbě. Pokud nejsou cysty správně léčeny, mohou vést k viditelným jizvám.

Možnosti léčby
Lidé obvykle nemohou léčit těžké zánětlivé akné doma. Tyto léze vyžadují péči lékaře nebo dermatologa.

Takto vypadají cysty / nodule

Takto vypadají cysty / nodule

Lékař může doporučit kombinaci léků a dalších postupů k léčbě nodul a cyst. Tak například:

  • antibiotika, jako je doxycyklin a amoxicilin
  • perorální antikoncepce pro řešení hormonálního akné
  • systémové retinoidy, jako je isotretinoin
  • injekce steroidních léků
  • fotodynamická terapie pro boj s bakteriemi
  • chirurgická drenáž a extrakce k odstranění velkých cyst

Závažnost akné

Existují tři fáze závažnosti akné: mírné, střední a těžké.

Závažnosti akné, které se u člověka mohou vyvinout během různých typů akné, mohou být obecně následující:

  • Mírné akné: Při mírném akné se u člověka většinou vyvinou černé a bílé tečky. Člověk může mít nějaké papuly a pustuly. Celkový počet pupínků je obvykle pod 30.
  • Střední akné: U středně těžkého akné se vytvoří více papul a pustul a člověk může mít také vyšší počet černých a bílých teček. Celkový počet lézí se obvykle pohybuje mezi 30–125.
  • Závažné akné: Při těžkém akné se u osoby vyvine vysoký počet velkých a bolestivých papul, pustul, nodul nebo cyst. Osoba může mít také jizvy po akné. Celkový počet lézí je typicky přes 125.

Závažnost akné člověka se může v průběhu času měnit s jeho hormony, úrovní stresu a dalšími faktory životního stylu, které hrají roli v závažnosti akné.

Co vlastně způsobuje akné?

Odumřelé buňky se pravidelně shromažďují na kůži a ukládají se do folikulů, což je místo, kde vyrůstají chloupky z malých otvorů na povrchu kůže (póry). Mazové žlázy připojené k folikulům produkují olej zvaný kožní maz, který pomáhá předcházet vysychání pokožky. Když se nahromadí přebytečný maz, může to způsobit slepení mrtvých buněk a vytvoření směsi, která se zachytí v otvoru folikulu.

K akné pak dochází, když se póry ucpou odumřelými kožními buňkami, přirozenými tělesnými oleji a bakteriemi včetně Cutibacterium acnes (C acnes.)

Když se tyto bakterie dostanou do ucpaných pórů a infikují je, způsobí zánět a tvorbu akné. Výsledný zánět může poškodit strukturu folikulu, což umožní bakteriím, mastným kyselinám a lipidům proniknout do okolní kůže. To může vést k širšímu zánětu, shlukům lézí akné a závažnějšímu akné, jako je cystické a nodulární akné.

Kdy už s akné navštívit lékaře?

V případech drobného až středně těžkého akné může být člověk požádán, aby používal domácí a volně prodejné léky důsledně po dobu 2-3 měsíců, než uvidí výsledky. Závažnější zánětlivé typy akné obvykle trvají mnohem déle, než se vyléčí.

Osoba by měla mluvit s lékařem nebo dermatologem, pokud bílé tečky, černé tečky, papuly nebo pustuly:

  • jsou hodně závažné
  • nereagují na volně prodejné léky
  • jsou velmi bolestivé
  • jsou velmi velké
  • hodně krvácí
  • produkují hodně hnisu
  • pokrývat významnou část obličeje nebo těla
  • způsobují emocionální strádání, třeba deprese
  • vyvíjí velmi blízko citlivých oblastí, jako jsou oči nebo rty

Typy akné – souhrn

Existuje několik typů akné. Ty se mohou lišit od malých hrbolků až po vážné cysty.

Akné se může projevovat jako nezánětlivé pupínky, jako jsou černé tečky a bílé tečky. Ty jsou výsledkem nahromadění odumřelé kůže a mazu ve vlasových folikulech a jsou nejčastější na obličeji, zádech a hrudníku.

Pokud se tyto blokády „smísí“ bakteriemi, mohou se zanítit. Zánětlivé formy akné se mohou pohybovat od mírných hrbolků, jako jsou papuly a pustuly, až po závažnější formy, jako jsou noduly a cysty.

Závažné akné může mít negativní vliv na kvalitu života člověka. Nicméně, člověk bude schopen často zvládnout většinu forem akné doma pomocí volně prodejných prostředků.

V extrémnějších případech může lékař předepsat topické masti, antibiotika nebo udělat silnější zásah ke snížení tvorby akné.

Sponzorováno

A co vy? Víte, jaký typ akné máte, abyste mohli nastolit odpovídající a správnou léčbu?

A dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva