Sponzorováno

Antikoncepce a akné – jak spolu souvisí? 4.86/5 (7)

Jaký vliv může mít antikoncepce na vaše akné?

Jaký vliv může mít antikoncepce na vaše akné?

Jaké je nejčastější kožní onemocnění na světě? Pokud je vaše odpověď acne vulgaris, pak máte pravdu! Miliony lidí, teenagerů a dospělých trpí častými ohnisky akné, zanícenými pupínky a zanícenou pokožkou. Přemýšleli jste někdy, proč je akné vulgaris tak rozšířené?

Především proto, že se jedná o multifaktoriální kožní onemocnění. To znamená, že existuje mnoho důvodů pro rozvoj akné. Antikoncepční pilulky na akné jsou jedním z řešení pro akné způsobené hormonálními výkyvy v těle. Budou u vás fungovat? No, přemýšlejte o tom takto – vše začíná pochopením typu akné, které máte. Pokud jsou příčinou těchto ošklivě vypadajících pupínků hormonální změny, zde získáte všechny informace, které potřebujete, abyste zjistili, zda jsou antikoncepční pilulky na akné vaší odpovědí.

S největší pravděpodobností jste se s akné poprvé setkali v období puberty, i když se může objevit v jakémkoli věku. Odhaduje se, že přibližně 85 % lidí ve věku 14 až 24 let má alespoň nějaké menší akné. Nyní víte, že v tom nejste sami! Každý z nás a akné víče či méně bojoval!

Závažnost akné se hodně liší a zahrnuje vše co si umíte představit, od mírných pupínků a bílých teček až po zanícené cysty a jizvy.

Důvody tohoto stavu a rizikové faktory, jiné než genetika a hormony, nebyly přesvědčivě identifikovány, ale většina odborníků se shoduje na tom, že tyto faktory nejvíce přispívají k většímu počtu pupínků a horšímu akné:

 • Genetika
 • Hormony
 • Infekce
 • Strava
 • Stres
 • Environmentální faktory
 • Léky a jejich užívání

Všechny tyto faktory tak či onak stimulují tvorbu kožního mazu, ucpávají póry, vytvářejí dokonalé prostředí pro rozvoj bakterií způsobujících akné a v konečném důsledku vedou k pupínkům.

Hormonální akné

Hormony jsou viníkem číslo jedna v příčinách akné. Proto se někdy hormonální akné používá jako synonymum pro akné nebo acne vulgaris. V tomto článku to neuděláme, ale spíše se pokusíme poskytnout vám představu o tom, jak se hormonální akné liší od jiných typů akné, abyste pochopili, jak mohou antikoncepční pilulky fungovat v jednom případě, ale ne v jiném. Pojďme se na to tedy podívat blíže.

Hormonální akné, jak už název napovídá, je typ akné, který vzniká při hormonálních výkyvech a hormonální nerovnováze v těle, například v pubertě a později v průběhu menstruace a menopauzy. Z těchto důvodů jsou logicky ženy mnohem více postiženy než muži.

Podle odborníků změny mezi estrogenem a progesteronem způsobují, že pleť je náchylnější k akné. Jen se zamyslete – dělá se vám více pupínků několik dní před menstruací, nebo když ji máte? Pokud ano, možná máte co do činění s hormonálním akné. Hormonální výkyvy ovlivňují pleť tím, že zvyšují celkový zánět v těle, který pak akné zhoršuje.

Dalším způsobem, jak zjistit, zda máte co do činění s hormonálním akné, je podívat se, kde se vyskytuje. Pupínky tohoto typu akné jsou typicky rozmístěny na spodních částech obličeje, například kolem úst, na čelisti a krku.

Konečně se dostáváme k tomu problému blíže – jak léčit hormonální akné? Bohužel konvenční možnosti léčby, jako jsou krémy, gely, peelingy, retinoidní krémy, kyselina salicylová nebo benzoylperoxid, obvykle nefungují. Můžete zaznamenat zlepšení a mohou vám pomoci zmírnit příznaky akné, ale nezabrání tomu, aby se akné objevilo příště, až budete ve stavu hormonální nerovnováhy. A tady přicházejí na řadu antikoncepční pilulky.

Zdá se, že perorální léky jako řešení fungují nejlépe na hormonální akné. Dermatologové obvykle předepisují antikoncepční pilulky ženám, které trpí hormonální nerovnováhou, protože vyrovnávají vaše hormony a nepravidelnou menstruaci.

Pochopme spolu, jak antikoncepční pilulky fungují na akné

Většina antikoncepčních pilulek obsahuje syntetické formy hormonů estrogen a progesteron (nebo pouze progestin), které brání spermiím oplodnit vajíčko. Poměr hormonů se u různých značek liší a mohou působit několika způsoby. Antikoncepční pilulky mohou například zastavit vaječníky v uvolňování vajíčka, změnit konzistenci cervikálního hlenu tak, aby spermie znesnadnily oplodnění vajíčka, nebo změnit výstelku dělohy, aby se zabránilo uhnízdění.

Syntetické hormony v pilulkách, kromě změny reprodukčního procesu, mají další účinky na tělo. Jedním z těchto účinků je snížení cirkulace androgenních hormonů. Androgeny stimulují produkci mazu, takže když se sníží, sníží se také vliv, který mají na produkci mazu. Méně kožního mazu znamená méně mazu na obličeji, což znamená, že váš obličej bude méně náchylný k akné. Dalším účinkem je zvýšení syntézy globulinu vázajícího pohlavní hormony (SHBG), a tím snížení hladiny volného testosteronu v krvi.

Měla byste však být opatrná! Ne všechny antikoncepční pilulky jsou účinné na akné. Pilulka musí obsahovat oba hormony, estrogen a progestin, aby byla účinná na akné. Lékař poradí a vysvětlí.

Sponzorováno

Co říká výzkum o vlivu antikoncepčních pilulek na akné

Studie z roku 2016, publikovaná v Journal Of Drug In Dermathology, zkoumala roli hormonální antikoncepce na akné na 2147 pacientkách. Rozdělili různé typy antikoncepce do kategorií podle jejich účinnosti při odstraňování akné na základě typu (typů hormonů), dávky (dávek) hormonu a způsobu podání.

Studie vzala v úvahu pouze progestinové antikoncepce a kombinované antikoncepce obsahující jak estrogenovou složku, tak progestinovou složku. Mezi antikoncepční prostředky obsahující pouze progestin patřily perorální antikoncepční pilulky, hormonální nitroděložní tělíska (IUD), depotní injekce a subdermální implantáty. Kombinovaná antikoncepce zahrnovala antikoncepční náplasti, vaginální kroužky a kombinovaná perorální antikoncepce. Výsledky ukázaly, že pouze progestinová antikoncepce byla horší než kombinovaná perorální antikoncepce a neměla významný vliv na akné. Kombinovaná perorální antikoncepce byla na druhou stranu shledána nejúčinnější – nejvíce pomohl drospirenon, o něco méně účinné byly norgestimát a desogestrel a nejméně užitečné byly levonorgestrel a norethindron.

Výhody antikoncepčních pilulek na akné

Několik studií jasně prokázalo, že užívání antikoncepčních pilulek může být prospěšné pro snížení vašeho akné, takže zde jsou výhody antikoncepčních pilulek, když je užíváte jako prevenci proti akné:

 • Budete mít méně zánětu v postižených oblastech. Pokožka s akné může být náchylnější k podráždění a snadno se zanítí. Antikoncepční pilulky se o to postarají a vaše pokožka může získat zpět svůj přirozený lesk, aniž byste se museli obávat, že budete denně bojovat se zanícenou červenou kůží.
 • Další výhodou je, že budete mít celkově čistou pleť. Bez ohledu na to, jakým typem akné trpíte, budete mít méně černých teček, bílých teček, menších hrbolků a pupínků atd.
 • Vaše bolest po akné bude méně závažná – to je způsobeno skutečností, že vaše tvorba akné bude výrazně snížena a bude také méně nápadné.
 • Při užívání antikoncepčních pilulek k regulaci akné si všimnete, že vaše bolest PMS (premenstruační syndrom) a všechny nepříjemnosti s tím spojené budou méně zdůrazněny nebo dokonce nebudete mít své problémy s PMS vůbec.
 • Váš menstruační cyklus bude pravidelnější.
 • Užívání antikoncepčních pilulek může dokonce snížit riziko některých typů rakoviny, jako je rakovina vaječníků a dělohy.

Omezení používání antikoncepčních pilulek na akné

Mějme na paměti, že zatímco užívání antikoncepčních pilulek na akné vám může pomoci s vaším problémem, musíte vědět, že vaše akné je ve skutečnosti hormonální. Pokud tomu tak není, není to způsob, jak přistupovat k vašemu problému.

Pokud váš problém s akné není hormonální, užívání těchto antikoncepčních pilulek vám vůbec nepomůže, může váš problém ještě zhoršit, takže se ujistěte, že vaše akné není důsledkem nesprávného používání pleťových přípravků nebo důsledek nějaké alergické reakce na některé produkty, make-up atd.

Před užitím těchto pilulek je nejlepší získat radu od svého lékaře a je dobré vědět, že by je měl jako řešení vašeho problému s akné doporučit váš dermatolog.

Vedlejší účinky antikoncepčních pilulek

Je všeobecně známo, že každá pilulka má své vedlejší účinky a musíte to mít na paměti, pokud chcete začít používat antikoncepční pilulky jako léčbu akné.

Tyto pilulky mohou být spojeny s: citlivostí prsou, bolestmi hlavy, nadýmáním, nevolností, únavou – mohou dokonce způsobit častější změny nálad. Navíc mohou způsobit změny ve vašem libidu a v některých případech dokonce způsobit přibírání na váze. Nejlepší je přečíst si zadní stranu produktu, který konzumujete, protože některé vedlejší účinky se mohou lišit, ať už jste kuřák nebo ne, jestli máte nadváhu nebo podváhu, máte vyšší krevní tlak atd.

Vždy se poraďte se svým lékařem a ujistěte se, že antikoncepční pilulky jsou nezbytnou metodou pro vaši léčbu akné. Nikdy neužívejte antikoncepční pilulky, které vám nepředepsal váš lékař.

Ujistěte se, že vždy užíváte předepsanou dávku, nikdy si nehrajte s dávkováním! I sebemenší „vylepšení“ dávky vám může zabránit v dosažení požadovaných účinků a způsobit vážné poškození vašeho zdraví.

A v neposlední řadě se ujistěte, že jste svému lékaři sdělili svou zdravotní anamnézu a zda užíváte nějaké další léky nebo ne. Míchání antikoncepčních pilulek s některými jinými léky může mít také škodlivé účinky.

Sponzorováno

Pomohla vám antikoncepce s akné? Budu ráda za komentáře.

A dále si o akné nebo antikoncepci přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva