Sponzorováno

Kapusta a zdraví – vynikající zdroj důležitých antioxidantů, má více vitamínu C než citrusové plody 4.92/5 (24)

Podobně jako jiné "zelené" zeleniny, i kapusta chrání před rakovinou, a to před rakovinou žaludku, tenkého a tlustého střeva, což potvrdilo už množství vědeckých výzkumů.

Podobně jako jiné „zelené“ zeleniny, i kapusta chrání před rakovinou, a to před rakovinou žaludku, tenkého a tlustého střeva, což potvrdilo už množství vědeckých výzkumů.

Kapusta je vynikajícím zdrojem důležitých antioxidantů, a to betakarotenu a vitamínu C.

Betakaroten je zodpovědný za lepší zrak, protože se přeměňuje na vitamin A, který pozitivně ovlivňuje nejen na naše oči, ale i na pokožku či posiluje naši odolnost vůči infekcím. Jen pro zajímavost, sto gramů kapusty obsahuje 75 procent doporučené denní dávky vitamínu A a téměř dvakrát více, než je stanovená denní dávka vitaminu C.

Kapusta je plná cenných látek

Kromě toho kapusta obsahuje železo a vitamín B9, známý také jako kyselina listová. Obě látky příznivě ovlivňují tvorbu červených krvinek v lidském organismu. Netřeba zapomenout ani na vápník, právě kapusta ho obsahuje nejvíce ze vší zeleniny. Podobně jako jiné „zelené“ zeleniny, i kapusta chrání před rakovinou, a to před rakovinou žaludku, tenkého a tlustého střeva, což potvrdilo už množství vědeckých výzkumů.

Ženy mají o jeden důvod navíc, proč by si měli kapustu zařadit do svého jídelníčku. Obsažené sloučeniny v kapustě kadeřavé povzbuzují metabolismus jater, a tím nepřímo podporují vylučování estrogenu, jehož zvýšená hladina může mít za následek hormonální typy rakoviny, jako například rakovinu prsu.

Vícero druhů kapusty

I když se nejčastěji setkáváme se dvěma druhy kapusty (hlávkovou a růžičkovou), existují kromě nich ještě další různé odrůdy s kudrnatými i hladkými listy. Jsou to například zelenofialová kapusta, kadeřavá kapusta jarní, podzimní kapusta. Všechny tyto odrůdy jsou prospěšné pro lidské zdraví, a tak byste se měli snažit, abyste tuto zelenou nádheru měli na talíři co nejčastěji.

Zajímavost o kapustě

Zvláštností je, že se nedá kvasit, nehodí se do syrových salátů a nepoužívá se ke konzervování. Těžiště kuchyňského využívání spočívá v přípravě vařených, dušených, zapékaných a smažených jídel.

TIP: Znáte kapustovou dietu?

Sponzorováno

Jak kapustu připravit?

Na rozdíl od brokolice či zelí se kapusta konzumuje tepelně upravená, tedy surová není vhodná ke konzumaci. Svou pěknou zelenou barvu si kapusta udrží tehdy, pokud jej nebudete příliš dlouho vařit ve vodě. Doporučuje se vařit kapusta při vysoké teplotě, avšak bez pokličky a jen krátkou dobu, aby se nezbarvila do šedozelena. Ideálním způsobem přípravy pro rané odrůdy kapusty je jeho podušení. Hlavičku kapusty si rozdělte na čtyři části a pár minut duste na pánvi, nejlépe na olivovém oleji. Pozdní odrůda je skvělá do polévek nebo do specialit jako je guláš.

Zejména kadeřavá kapusta obsahuje mnoho karotenů. Kdo má problémy se žaludkem, játry nebo ho trápí střevní potíže, měl by jíst právě kapustu; ten navíc i příznivě působí při snižování cholesterolu. A pokud vezmeme v úvahu i zvyšování celkové imunity a hojení ekzémů a jiných kožních problémů, což se také kapusty přičítá, je určitě mnoho důvodů, proč se této zelenině nevyhýbat.

Bojuje s ekzémem

Tyto rady pocházejí z rozumu našich babiček. I když to není nijak vědecky podložené, traduje se, že kapusta má i blahodárné účinky na ekzém. Podle lidové medicíny jsou na to potřeba čerstvé listy z kapusty, které je třeba umýt, naklepat a zahřát. Pak je jako obklady přiložte na postižená místa pokožky, převažte obvazem a nechejte působit několik minut. Ideální je takovou kúru opakovat ráno i večer až do zlepšení příznaků.

I na ischias?

Při bolesti páteře, když máte ischias, vyzkoušejte osvědčené noční obklady z kapustových listů. Velké okrajové listy jemně naklepeme paličkou, přiložte je na bolavé místo v křížové oblasti a překryjte tričkem. Po několika hodinách list zhnědne a bolest poleví.

Nemějte fobii z kapusty

Mnoho lidí – jakoby v hrůze z převahy kapusty nad masem – má tendenci přidávat ke kapustě tučné maso. Výsledek je ale pak podobný, jako když v minulosti jediným vegetariánským jídlem mnoha našich hostinců a restaurací byly kapustové karbanátky nasáklé tukem, a to ještě ledajakým. Ke kapustě bychom měli dávat více bylinek a koření a o něco méně uzenin.

Kapustu můžeme vařit, dusit, smažit, zapékat nebo ji připravit v omáčce. Syrovou kapustu příliš nejíme, do salátu ho krátce povaříme. A koření? Římský kmín (má důraznější chuť i vůni než kmín černý), pepř bílý, černý, zelený i červený, koriandr, zázvor sušený i syrový, česnek.

Sponzorováno

A co vy? Dáváte si někdy kapustu? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva